Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#1

Post autor: krisdebowski »

coś słabo opada ramię w moim gramofonie, kalibracja zrobiona i jest ok a kilka dni później po prostu nie chce samo opadac na winyla

czy ten mechanizm można czymś nasmarować?

a może jest inna przyczyna ?
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#2

Post autor: Wojtek »

Sprecyzuj "słabo opada".

Musisz dociskać ramię z góry by igła trafiła w rowek czy jak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#3

Post autor: krisdebowski »

no ramię nie opada na odpowiednią wysokość by igła na płytę trafiła, trzeba to z boku samemu najpierw docisnąć gdy nie ma płyty i igła w wolnej przestrzeni dynda

tak jakby ten mechanizm który się zwalnia by opuszczał ramię nie reagował na ciężar ramienia - może to trzeba czymś nasmarować ?

to jak jakby ramię było za lekkie dla tego mechanizmu .... nawet jak jest założony plastik ochronny na igłe to nie opada wystarczająco nisko

oczywiście tak jest za pierwszym razem, bo potem jak zmieniam płyty to jest już ok i na następny dzień znowu strajk przed graniem
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#4

Post autor: Wojtek »

krisdebowski pisze:no ramię nie opada na odpowiednią wysokość by igła na płytę trafiła, trzeba to z boku samemu najpierw docisnąć gdy nie ma płyty i igła w wolnej przestrzeni dynda
Opis trochę lakoniczny, ale teraz przynajmniej rozumiem co się dzieje. Dziwna przypadłość.
krisdebowski pisze:tak jakby ten mechanizm który się zwalnia by opuszczał ramię nie reagował na ciężar ramienia - może to trzeba czymś nasmarować ?
A długo już masz ten sprzęt?
krisdebowski pisze:to jak jakby ramię było za lekkie dla tego mechanizmu .... nawet jak jest założony plastik ochronny na igłe to nie opada wystarczająco nisko
Czyli innymi słowy winda nie działa jak trzeba, bo nie opuszcza ramienia całkowicie.
krisdebowski pisze:oczywiście tak jest za pierwszym razem, bo potem jak zmieniam płyty to jest już ok i na następny dzień znowu strajk przed graniem
Jeszcze dziwniej.

Niestety póki co nie wpada mi żaden pomysł co może Twojemu PJ dolegać. Może ktoś inny na coś wpadnie.
Generalnie nie jest to zbyt polecany gramofon.

Testowo możesz zbadać czy zmiana siły nacisku coś zmieni w pracy windy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#5

Post autor: chudy_b »

Mi to wygląda na zatartą, albo wprost przeciwnie - zbyt mocno nasmarowaną windę. Niestety nie dotarłem do serwisówki tego gramofonu, ale mechanizm wygląda na prosty. Chyba nie będzie problemu by rozłożyć windę na czynniki pierwsze. Generalnie z windami jest tak, że czasem ich szybkość opadania jest wymuszana, przez jakąś krzywkę lub coś podobnego i wtedy trzeba ją przesmarować rzadkim smarem. Czasem to właśnie smar pełni rolę amortyzatora. Za rzadki spowoduje szybkie opadanie, za gęsty - zbyt wolne lub zablokowanie. Podejrzewam, że tak jest u Ciebie. Rozbierz, przesmaruj.
szczepanb
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2017, 21:39

Re: Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#6

Post autor: szczepanb »

Mam dokładnie to samo u siebie. Odkręciłem śrubkę od winy (ta z góry) i użyłem smaru cx80 silikonowego z bricomarche. Pomogło, choć nie wiem do dzisiaj gdzie ten smar trzeba było zaaplikować
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#7

Post autor: Myszor »

Kris masz 2mred ? Jaki tf ci waga pokazuje po opadnięciu ?
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 828
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#8

Post autor: BRob »

Wydaje mi się, że winda powinna działać sama, bez względu na masę jaką ma ramię.
Przyznaję się, że nie wiem jak jest zbudowana winda w PJ, ale ogólna zasada jest chyba taka sama dla wszystkich rozwiązań.
W pozycji UP winda jest wypchnieta do góry przez jakiś element zintegrowany z dźwignią, a po opuszczeniu dźwigni sprężyna ciągnie oś z podpórką w dół.

Masa ramienia jest taka sama podczas pierwszego opuszczenia jak i przy kolejnych więc problemu szukał bym w samej windzie.
Może wystarczy ją przeregulować, ustawienie zakresu góra-dół, o ile jest taka możliwość.
zzoltar
Posty: 14
Rejestracja: 07 sty 2017, 13:20

Re: Pro-Ject Debut - ramię słabo opada

#9

Post autor: zzoltar »

Troszkę odgrzebię temat. Czy ktoś może podpowiedzieć jak się rozbiera windę w Project Debut III
ODPOWIEDZ