NAD 5120 - problem z ramieniem

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

NAD 5120 - problem z ramieniem

#1

Post autor: Leszek »

Witam wszystkich. Mam problem z nowym gramofonem. Kupilem gramofon NAD 5120 z wkładką ortofon OMB 5E Nie moge w żaden sposób ustawić ramienia. Ramie z rurka. Próbowałem rożnych sposobów, i nic. Przeskakuje igła miedzy rowkami, cofa się do tylu, albo chwile gra dochodzi do pewnego miejsca na płycie i gra to samo. Jakby nie mogło pójść dalej. Nie wiem gdzie tkwi błąd. Czy to wina igły, ramienia? Moze coś źle ustawiam. Nie wiem gdzie leży problem. Dlaczego tak się dzieje. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

NAD 5120 - problem z ramieniem

#2

Post autor: Wojtek »

Opowiedz nam może w takim razie co ty robisz. Od początku. Jak ustawiasz ramię gramofonu i jak wszystko sprawdzasz, krok po kroku.

Dobry sposób na zrobienie tego jest tylko jeden, więc nie wiem jak mogłeś coś robić na wiele różnych metod :)
Zakładam, że wraz z NADem przyszła instrukcja obsługi. Nie była pomocna?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

Re: NAD 5120 - problem z ramieniem

#3

Post autor: Leszek »

przyszła ale nie za bardzo ja rozumiem. Instrukcja jest po angielsku.Ustawiłem taka biała śrubka na częstotliwość 12Hz później pokręciłem pokrętłem z ciężarkiem tracking force na 1,5 natepnie ustawiłem antiskating na 1,5 Dva damping rod Q=2 nie ruszałem tego. bardzo mała śrubka od góry w plastikowym pokrętle od ciężarka. Nie ruszałem bo jest na 2 Włączyłem płytę i przeskakuje. Jest to mój pierwszy gramofon z ustawianym ramieniem. Wiec nie rozumiem o co tu biega.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

NAD 5120 - problem z ramieniem

#4

Post autor: Wojtek »

Yyy... OK. Ten gramofon jest nietypowy :) Będzie trzeba się wczytać w instrukcję obsługi, bo inaczej nie da rady.

Mimo wszystko, z tego co mówisz to w ogóle nie wyważyłeś ramienia :) W związku z tym niedziwota, że masz takie problemy.
Leszek pisze:Jest to mój pierwszy gramofon z ustawianym ramieniem. Wiec nie rozumiem o co tu biega.
Mamy cały wątek poświęcony procesowi wyważania ramienia. Warto go sobie przejrzeć i poczytać.

W skrócie (dla NAD 5120):
- odłącz prąd,
- ustaw antyskating na 0,
- przesuń ramię na lewo od stopki,
- przełącz gramofon na PLAY tak by mechanizm podnoszenia ramienia się wyłączył, w wyniku czego ramię sobie opadnie i będzie można nim swobodnie dysponować (uwaga na igłę, nie może dotknąć powierzchni),
- uważając na igłę, kręć pokrętłem od nacisku (tracking force) aż uda ci się znaleźć punkt równowagi (ramię swobodnie lewituje, równolegle do płaszczyzny talerza),
- wróć z ramieniem na stopkę i jakoś je unieruchom (nie wiem czy jest w tym gramofonie jakaś blokadka czy nie),
- cytat z instrukcji: "Trzymając jedną ręką pokrętło nacisku, przy użyciu długopisu lub śrubokręta, przekręcić drugą ręką tarczę pokrętła nacisku tak by "0" było nacelowane na biały znacznik po środku ramienia" (chodzi o to by 0 na pokrętle było jednoznaczne z stanem równowagi),
- dopiero teraz ustawiasz nacisk na 1.5g i antyskating na 1.5 (o ile takie są optymalne ustawienia dla Twojej wkładki),
- podłącz gramofon do prądu i się ciesz

Z góry zaznaczam, że proces odnajdywania stanu równowagi wymaga cierpliwości.

Garść linków dla zainteresowanych:
http://www.vinylengine.com/library/nad/5120.shtml (instrukcje)
http://www.vinylengine.com/phpBB2/viewtopic.php?t=23982 (wątek na forum VE ze zdjęciami dziwacznego ramienia NADa)


Swoją drogą, co się tak uparłeś na te NADy i jaki był twój poprzedni gramofon skoro nie miał regulacji ramienia?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

Re: NAD 5120 - problem z ramieniem

#5

Post autor: Leszek »

Moj poprzedni to Technics ze sztywnym ramieniem i napędem Direct Drive czyli full automat. sadziłem ze NADy są w dostępnej cenie i warte zachodu ze względu na jakość dźwięku, tak o nich czytałem. Męczyłem się z ustawieniem cały wczorajszy wieczór. Przeczytałem instrukcje w dalej nic nie rozumiem. Robiłem tak jak mi napisałeś. Wyłączyłem zasilanie, ustawiłem ciężarek na zero, antiskating tez na 0,5 taka jest najmniejsza skala. Ustawiłem ramie miedzy podpórka a talerzem. Ustawiłem w pozycji poziomej. Wyłączyłem Play i wróciłem na stopkę. Ustawiłem ciężarek na 2g a antyskating na 1 z hakiem. Włączyłem płytę ustawiłem ramie nad płyta opadło, gra i zacina się. Częstotliwość na 10Hz i Q=2 Myślę ze coś nie tak jest z ciężarkiem, albo z samym ramieniem. Chyba ze ja robię coś nie tak. A może to igła.
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

Re: NAD 5120 - problem z ramieniem

#6

Post autor: Leszek »

Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: NAD 5120 - problem z ramieniem

#7

Post autor: Jaskier »

Przyczyną przeskakiwania może być też źle ustawiona wysokość ramienia (VTA, tudzież VTF). Ja miałem taki przypadek - gdy ramię było za nisko, igła przeskakiwała.
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

Re: NAD 5120 - problem z ramieniem

#8

Post autor: Leszek »

Tez to brałem pod uwagę. Ale nie wiem jak to precyzyjnie ustawić. Czytałem o szablonach które trzeba samemu wykonać. To wyższa jazda. Nie wiem od czego zacząć. Ten NAD to trochę skomplikowana maszyna. Skomplikowane jest samo ramie. Wersja z rurka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

NAD 5120 - problem z ramieniem

#9

Post autor: Wojtek »

Jaskier pisze:(VTA, tudzież VTF)
Bez "tudzież". VTF to to samo co nacisk. Wysokość ramienia ma wpływ na VTA.

Co do opinii o gramofonach NAD to w sumie poza Twoim 5120 i współczesnym 533, który de facto jest Regą Planar 2 z inną nalepką to w sumie nic więcej nie ma :)
Leszek pisze:Częstotliwość na 10Hz i Q=2
Z tymi ustawieniami jest OK, nie ma co ruszać.
Leszek pisze:Chyba ze ja robię coś nie tak.
Jeśli jesteś pewien, że zrobiłeś tak jak opisałem to powyżej to nie popełniłeś błędu. Nie wiem tego po twoim opisie bo wg niego pominąłeś parę kroków (jak np. przestawienie tarczy na 0 w momencie wyważenia).
Leszek pisze:A może to igła.
Też możliwe. Myślę że tak czy siak warto by było wymienić igłę. Szczególnie jeśli jesteś pewien, że dobrze wyważyłeś ramię.

Poza tym rozumiem, że jesteś pewien, że gramofon twój trzyma poziom?

Z tego co wiem o tym gramofonie i jego ramieniu to nie ma tutaj regulacji wysokości podstawy ramienia.
O szablonach do ręcznego wykonania pierwsze słyszę, bo normalni ludzie drukują albo kupują precyzyjne gotowce. Jednakże i tak nie posłuży to w tym przypadku.
Leszek pisze:Ten NAD to trochę skomplikowana maszyna. Skomplikowane jest samo ramie.
No właśnie sam gramofon skomplikowany nie jest, ale z tym patentem na ramię to przekombinowali.

Generalnie zamysł był taki, że całe nasze ramię to tak naprawdę może być wymienialne niczym headshell w "normalnym" ramieniu. Można było kupić od NADa dodatkowe ramiona, przygotować je pod kątem konkretnych wkładek i jedyne co użytkownik robił by zmienić wkładki to wymieniał całe ramię (dość prosta operacja). Koncepcja nietypowa, ale miała sens :)

Co do "wersji z rurką" to tak, zrozumieliśmy Leszek, masz późniejszą wersję ramienia do tego gramofonu (poprzednie miały płaskie ramię). Od strony funkcjonalności nie robi to akurat żadnej różnicy.

Dodatkowo, ustawianie niższego antyskatingu niż nacisk to akurat kiepski pomysł. Antyskating musi być ustawiony na wartość co najmniej równą wartości nacisku (a najlepiej po prostu równa, choć to zależy też od szlifu igły).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:37
Lokalizacja: Wroclaw

NAD 5120 - problem z ramieniem

#10

Post autor: Leszek »

Ramie było uszkodzone. Zwrócił mi pieniądze.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

NAD 5120 - problem z ramieniem

#11

Post autor: Wojtek »

No to w porządku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ