Co się stało z rynkiem gramofonowym?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Maxage
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2010, 00:41
Lokalizacja: Łódź

Co się stało z rynkiem gramofonowym?

#1

Post autor: Maxage »

Wczytując się w różne tematy z tego forum, naszła mnie pewna myśl.

Wiadomo, że z postępem technicznym, ceny części/materiałów/rozwiązań spadają. Jak to się dzieje, że w zasadzie w tym przedziale cenowym, tutaj na forum raczej nie poleca się niczego w miarę nowego? Czy to znaczy, że postęp w dziedzinie gramofonów jest bardzo mały na przestrzeni 30-40 lat? Czy po prostu chodzi o to, że obecnie nie ma zapotrzebowania i się takich konstrukcji nie robi, nie licząc tych z supermarketów? I jak to jest, że nawet te supermarketowce będąc w cenie podobnej do tych sprzed 30-40 lat jakościowo odstają? Czy chodzi o ich rzeczywistą jakość (mam na myśli tutaj jakość dźwięku jaki generują) czy też może o ich trwałość (domniemaną)? Pewnie wszystkiego po trosze, ale co przede wszystkim?
Ktoś z doświadczonych forumowiczów mógłby mi to z grubsza objaśnić?
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Co się stało z rynkiem gramofonowym?

#2

Post autor: chrzan49 »

Po prostu rynek upadł w latach 80-ych.Ja swych nie wyrzucałem bo zdawałem sobie sprawę (inżynier) z ograniczeń technologii CD a poza tym kocham vinyle i nie lubię dźwieku cyfrowego.Tylko analog a CD do samochodu.
Teraz po latach naród nieco zmądrzał ale to nie wystarcza aby wytwórnie zaczęły od nowa produkcje.Zapotrzebowanie wypełnia kilku marzycieli produkujących jako:Debut,Dual albo większe firmy dla DJ.Owszem takie manufaktury chińskie jak np Elta czy Lenco klepią tandetę plastikowa i o dziwo ten gramofonopodobny wyrób zupełnie nieźle sie im sprzedaje.
Takie wyroby jednak omijamy jak najdalej.Najleosze produkowano w dekadzie 70-ycjh.Gramofon to arcydzieło mechaniki precyzyjnej i dlatego ZAWSZE był drogi.
O rynku szaleńców produkujących udziwnione wynalazki nie wspominam bo to temat na leczenie psychiatryczne.Gdzie zreszta kieruje wszystkich "ałdiofyli" słyszących wolny elektron pojedyńczy zapie...y wypasionymi kabelkami energetycznymi za powiedzmy 12 tys.
Pozdrawiam normalnych i dobrze słyszących.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Co się stało z rynkiem gramofonowym?

#3

Post autor: Sindsoron »

z rynkiem gramofonowym stało się to samo co z rynkiem kaset mganetofonowych ;p ...może nie został aż tak zapomniany i opuszczony ale nastąpiło to z podobnych przyczyn... CD ;p jest tańsze, łatwiejsze w produkcji etc., etc....
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ODPOWIEDZ