Jaką matę wybrać?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Jaką matę wybrać?

#1

Post autor: misienka2008 »

Dzien dobry.
Na wstepie przepraszam za brak polskiej czcionki.

Jestem tu nowy i nie wiem czy wybralem odpowiedni dzial. Bije sie z myslami co wybrac i chcialbym prosic o rade.

Otoz kupilem i Inernecie dwa gramofony: Realistic Lab 400 z wkladka Goldring G 820 i Telefunken HS 880 z Ortofonem OM 10 ( byc moze przybedzie trzeci ) i chce poprzenosic maty i wkladki do Realistic´a. Oba gramofony maja naped bezposredni.

Pierwsza mata: ciensza, lzejsza, bardziej wiotka, bardziej miekka ale rowniez bardziej sliska.
Druga mata: grubsza, ciezsza, sztywniejsza, twardsza i mniej sliska

Ortofon OM 10 czy Goldring G 820? Ktora wkladka lepsza?

Jak sadzicie, ktore elementy lepiej spelnilaby Wasze wymagania? Zostawic oryginalne maty czy zamienic? Co zostawic a co zmienic? Przeczesalem wpisy dotyczace mat. Jest duzo na temat wad i zalet mat korkowych, szklanych, skorzanych, filcowych ale nie znalazlem opinii o zaletach i wadach mat gumowych.

Prosze bardziej doswiadczonych winylowcow o pomoc w wyborze.

Serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Misienka2008
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jaka mate gumowa wybrac

#2

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:( byc moze przybedzie trzeci )
Po co?
misienka2008 pisze:i chce poprzenosic maty i wkladki do Realistic´a.
Czemu?
misienka2008 pisze:Ortofon OM 10 czy Goldring G 820? Ktora wkladka lepsza?
Oceń na słuch to będziesz wiedział, która Ci lepiej leży.
misienka2008 pisze:Jak sadzicie, ktore elementy lepiej spelnilaby Wasze wymagania?
Nie rozumiem. Mam/mamy jakieś wymagania?
misienka2008 pisze:Zostawic oryginalne maty czy zamienic?
Zostaw.
misienka2008 pisze:ale nie znalazlem opinii o zaletach i wadach mat gumowych
Są chyba najbardziej uniwersalne :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: jaka mate gumowa wybrac

#3

Post autor: misienka2008 »

Halo Wojtku,

byc moze moj pierwszy post byl niezbyt dobrze sformulowany i przez to trudny do zrozumienia. Przepraszam.To moze inaczej.
Kupilem dwa i moze kupie jeszcze trzeci gramofon zeby wybrac najlepszy. Chyba jasne.
Chce wybrac najlepsza mate i najlepsza wkladke. Chyba zrozumiale.
Jesli nie masz/ nie macie zadnych wymagan to przykro mi bardzo, ale ja mam. Hmm... nie wiem co powiedziec, przeciez to Forum milosnikow muzyki, plyt winylowych i ( w miare mozliwosci modyfikowanych i ulepszanych ) gramofonow; sa tu chyba wymagajacy melomani czy zle trafilem?
Dziekuje bardzo za rade zeby zostawic mate oryginalna. To juz jakas wartosciowa bo rzeczowa informacja.
Co to znaczy " sa uniwersalne "? Potrafia latac?
Chodzi o opinie jaka guma ma korzystniejsze wlasciwosci dla odtwarzania muzyki: miekka czy twarda, wiotka czy sztywna, sliska czy mniej sliska, gruba czy cienka, czy ma to znaczenie czy nie?
Prowadzicie tu dlugie dyskusje na temat materialow do mat ( korek, welna, skora, filc itd. ) i ich wplywu na dzwiek wiec pytam o gume. Moze ktos zebral w tym temacie jakies doswiadczenie i podzieli sie swoimi przemysleniami. Co do wkladki to oczywiste, ze ja decyduje, ale jestem ciekaw wrazen odsluchowych innych kolegow. Moze jestem dziwakiem i nie powinienem o takie " glupstwa " pytac?

A tak na marginesie, Wojtku, nie spodziewalem sie, ze gospodarz tego Forum ( z ktorego wiele sie dowiedzialem ) bedzie zbywal nowicjusza ironicznymi i zdawkowymi odpowiedziami. Gdzie sie podziala slynna, polska goscinnosc?

Serdecznie pozdrawiam i nie trace nadzieji na rzeczowa dyskusje.

misienka2008
Ostatnio zmieniony 31 maja 2013, 18:01 przez misienka2008, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

jaka mate gumowa wybrac

#4

Post autor: Winters »

misienka2008 pisze:Chodzi o opinie jaka guma ma korzystniejsze wlasciwosci dla odtwarzania muzyki: miekka czy twarda, wiotka czy sztywna, sliska czy mniej sliska, gruba czy cienka.
:o

Może sam sobie potestuj i posłuchaj?
Nie jesteśmy Tobą, a takie dyrdymały jak brzmienie maty śliskiej, nie-śliskiej, twardej, szorstkiej to raczej nie to forum.

Jak chcesz rady, to ja Ci powiem:
lepiej sobie nastaw dobrą płytę, posłuchaj, albo lepiej kup jeszcze parę innych a nie się będziesz zastanawiał jaka mata jest bardziej superhiperaudiopedofilska
DIOMEDES KATO
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: jaka mate gumowa wybrac

#5

Post autor: misienka2008 »

Halo Winters,

slowo audiofilstwo nie istnieje dla mnie. Wg mnie nie ma czegos takiego i nie uzylem tego slowa w moim poscie. Jesli jest ono w Twoim slowniku to rozmawiaj sam z soba bo ja sie na takie dyskusje nie pisze. Albo nie, czekaj! po co wymieniasz wkladki na lepsze? Czy to nie jest audiofilstwo? Po co dyskutujecie o wyzszosci obudowy drewnianej nad kamienna czy odwrotnie? Czy to nie jest audiofilstwo? po co roztrzasacie dylematy o regulacji ramienia i antyskatingu? Po co niektorzy porywaja sie na przerobki gramofonow? Jesli masz na mysli, ze chce jak najwiecej dobrego wyciagnac z plyt i gramofonu to rzeczywiscie jestem audiofilem ale Ty chyba nie rozumiesz znaczenia tego slowa. Koncowka ...fil oznacza milosnika a nie kogos nawiedzonego.

Zycze Tobie wielu wrazen muzycznych z Twojego nieaudiofilskiego gramofonu. Ja natomiast bede sie dalej starac w miare swoich mozliwosci poprawic swoj.

W dalszym ciagu nie trace nadzieji na dyskusje a nie na zlosliwosci.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 01 cze 2013, 00:42 przez misienka2008, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: jaka mate gumowa wybrac

#6

Post autor: Reymont »

Porównanie wymiany maty do wymiany wkładki :lol: :lol: :lol:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

jaka mate gumowa wybrac

#7

Post autor: kielek »

Może uznasz nas za nieco "mało gościnnych",ale tak jak koledzy napisali wcześniej, nie wierzymy za bardzo w diametralny wpływ maty na brzmienie i może na innych forach są na ten temat głębokie rozważania,ale tutaj raczej nikt nie bierze na poważnie jakiegoś wielkiego znaczenia wielu audiofilskich gadżetów.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: jaka mate gumowa wybrac

#8

Post autor: misienka2008 »

Witaj kielek,

dzieki za rzeczowa odpowiedz ale mata to nie jest chyba audiofilski gadzet i nigdze nie napisalem, ze spodziewam sie jakichs diametralnych zmian.To na tym Forum czytalem opinie o zmianie brzmienia dzieki kladzeniu plyty na talerzu bez maty. Mysle, ze mata ma jakies znaczenie przy tlumieniu niepozadanych wibracji wiec powstaje pytanie jaka czyni to ciut lepiej. Nie spodziewam sie ( dla jasnosci ) zadnych cudow ale jakis udzial w ogolnym wytlumianiu obudowy chyba ma? Moim zdaniem jej rola nie ogranicza sie tylko do zapobiegania elektryzowaniu plyt.

Pozdrawiam

misienka2008
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: jaka mate gumowa wybrac

#9

Post autor: misienka2008 »

Halo Reymont

jak na kogos kto posluguje sie nazwiskiem polskiego pisarza to kiepsko czytasz ze zrozumieniem.

misienka2008
Ostatnio zmieniony 31 maja 2013, 19:43 przez misienka2008, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: jaka mate gumowa wybrac

#10

Post autor: JacK »

misienka2008 pisze: Chodzi o opinie jaka guma ma korzystniejsze wlasciwosci dla odtwarzania muzyki: miekka czy twarda, wiotka czy sztywna, sliska czy mniej sliska, gruba czy cienka, czy ma to znaczenie czy nie?


misienka2008
Mam trzy gumowe maty, oryginały od moich duala i thorensa obie 3 mm oraz jakiś cienki zamiennik "no name". Różnic w odsłuchu nie stwierdziłem. Na codzień używam maty akrylowej wyłącznie ze względów praktyczno-estetycznych.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: jaka mate gumowa wybrac

#11

Post autor: Reymont »

misienka2008 pisze:Halo Reymont

jak na kogos kto posluguje sie ksywa polskiego pisarza to kiepsko czytasz ze zrozumieniem.

misienka2008
Ksywą polskiego pisarza :lol:
i też życzę Ci miłego łykendu
Ostatnio zmieniony 31 maja 2013, 19:49 przez Reymont, łącznie zmieniany 1 raz.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

jaka mate gumowa wybrac

#12

Post autor: kielek »

Napiszę Ci tak,sam posiadam maty gumowe w gramofonach takie w jakie zaopatrzył je producent ów gramofonów i dbam jedynie,by były czyste,nienaelektryzowane i dobrze zakonserwowane przed działaniem czynników zewnętrznych :) Kiedyś znajomy "bawił" się w zmiany mat i próbował mi udowodnić,że ma to znaczenie soniczne,ja niestety chyba jestem głuchy :(
Cała ta zabawa w różne rodzaje mat chyba przywędrowała ze środowiska DJ'ów...tak mi się wydaje(może jestem w błędzie).Może ma to znaczenie w wyglądzie (np.akrylowa),utrzymaniu czystości(filc to dla mnie pochłaniacz kurzu ;) ),ewentualnie grubość maty przy braku możliwości ustawienia/regulacji VTA ramienia i tu dopatrywałbym się jeszcze sensu w wymianie maty.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: jaka mate gumowa wybrac

#13

Post autor: misienka2008 »

Odetchnalem z ulga, wreszcie cos konkretnego. Dziekuje. Moze jeszcze jakies sugestie odnosnie wkladek? Bede bardzo wdzieczny.

Reymont,

poprawilem swoj blad chociaz prawdziwe nazwisko Reymonta to Rejment. Mysle, ze mozna z przymruzeniem oka przyjac, ze Reymont to ksywa. Ciesze sie, ze jednak umiesz czytac ze zrozumieniem. Poza tym nie pisze sie Ci tylko Tobie. Zycze rowniez milego wypoczynku.

misienka2008
Ostatnio zmieniony 31 maja 2013, 21:47 przez misienka2008, łącznie zmieniany 2 razy.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

jaka mate gumowa wybrac

#14

Post autor: kielek »

Rozmowy o wkładkach to inny dział a u nas panuje porządek 8-) więc zapraszamy tu http://www.winyl.net/viewforum.php?f=12
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

jaka mate gumowa wybrac

#15

Post autor: Winters »

misienka2008 pisze:slowo audiofilstwo nie istnieje dla mnie. Wg mnie nie ma czegos takiego i nie uzylem tego slowa w moim poscie.
A ja użyłem?
misienka2008 pisze:Albo nie, czekaj! po co wymieniasz wkladki na lepsze? Czy to nie jest audiofilstwo? Po co dyskutujecie o wyzszosci obudowy drewnianej nad kamienna czy odwrotnie? Czy to nie jest audiofilstwo? po co roztrzasacie dylematy o regulacji ramienia i antyskatingu? Po co niektorzy porywaja sie na przerobki gramofonow?
Czy ja dobrze rozumiem, czy Ty z tym zestawiasz dyskusję o gatunkach gumy na matę? Rzeczy, o których napisałeś mają diametralny wpływ na działanie gramofonu. Gatunek gumy - nie.
misienka2008 pisze:Zycze Tobie wielu wrazen muzycznych z twojego nieaudiofilskiego gramofonu.
Dziękuję.
kielek pisze:ewentualnie grubość maty przy braku możliwości ustawienia/regulacji VTA ramienia
I mniej więcej tyle w tym temacie można powiedzieć.
DIOMEDES KATO
ODPOWIEDZ