Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#1

Post autor: gacek87 »

Sprawa wygląda nastepująco:
Wiem, ze w moim gramiaku prędkośc jest kontrolowana elektronicznie (choc nie wiem jak pomimo poszukiwan w sieci), jednak czasem (nie wiem od czego to zależy) kiedy ustawię pitch na zero płyta gra za szybko. Pitch według specyfikacji ma +- 3 % ale (rowniez nie wiem czemu tak sie dzieje) dle niektorych płyt jakby ten zakres maleje. Mianowicie skręcają gałke pitch na maks obojętne, w która strone zmiana prędkości jest minimalna. Dla wieskszosci płyt jednak lekkie poruszenie pokrętła diametralnie zmiena prędkośc obrotów. Jeszcze jedno. Kiedy ustawiam szybkosc obrotów i ustawię predkośc lekko ponizej zera, gramofon "sam" sobie powoli podkręca na zero praktycznie bez odczuwalnej zmiany szybkości:) Nie ogarniam:) Poradźcie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips 877

#2

Post autor: Wojtek »

gacek87 pisze:(choc nie wiem jak pomimo poszukiwan w sieci)
Cuda i magia.

Czym badasz zachodzące zmiany prędkości?
"Na słuch" to za mało (a raczej, zbyt niedokładnie). Jeśli korzystasz z tarczy stroboskopowej to dobrze.
Jeśli nie, wydrukuj sobie i wtedy potestuj.
gacek87 pisze:Kiedy ustawiam szybkosc obrotów i ustawię predkośc lekko ponizej zera, gramofon "sam" sobie powoli podkręca na zero praktycznie bez odczuwalnej zmiany szybkości:) Nie ogarniam:) Poradźcie.
W jakim stanie jest pasek napędowy?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Re: Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-87

#3

Post autor: gacek87 »

Pasek wygląda na w porządku. Co do magii, moze, kompletnie sie nie znam na takich rzeczach:) Niestety nie mam lampy zeby skorzystac z tarczy, a chyba bez niej sie nie obejdzie. Musze zaznaczyc , ze gramofon kreci za szybko bardzo rzadko, zauwazylem to tylko na 2 płytach. Poza tymi przypadkami jest ok. Odsłuchiwane płyty znam na pamięć i słysze wyraźnie kiedy jest za szybko. Dla pewności porównałem z mp3 i jest szybciej:) "Wrodzonym" :P poczuciem rytmu ustawilem to samo tempo na -2 w skali pitch'u. Moze niejasno sie wyraziłem piszac, ze gramiak sam sobie podkreca obroty. Zwalniam obroty o jedna "diode" i po chwili swiatełko powoli samo przechodzi z -1 no 0 bez ingerencji. Cos jakby auto adjust :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#4

Post autor: Wojtek »

gacek87 pisze:Musze zaznaczyc , ze gramofon kreci za szybko bardzo rzadko, zauwazylem to tylko na 2 płytach. Poza tymi przypadkami jest ok.
A co to za płyty?
gacek87 pisze:Zwalniam obroty o jedna "diode" i po chwili swiatełko powoli samo przechodzi z -1 no 0 bez ingerencji. Cos jakby auto adjust :D
Dziwne.

Możliwe, że regulacja pitch wymaga... regulacji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#5

Post autor: Winters »

Po pierwsze - pasek. Nie musi wyglądać źle, żeby był zły. Na oko raczej trudno powiedzieć, czy nie jest trochę rozciągnięty.
Jak pasek jest ok to przeczyść potencjometry. Jak przeczyścisz i będzie źle to podejrzewam padnięte kondensatory gdzieś w układzie sterowania obrotami.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2012, 16:06 przez Winters, łącznie zmieniany 1 raz.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#6

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Po pierwsze - pasek. Nie musi wyglądać źle, żeby był zły. Na oko raczej trudno powiedzieć, czy nie jest trochę rozciągnięty.
Kolega może też po prostu wyjąc pasek i go zmierzyć. Sprawdzić na ile jest on zgodny z wymiarem odpowiednim.
Czasami się zdarza, ze sprzedawcy wkładają do gramofonów "byle jaki" pasek.
Oryginalnie pasek do tego Philipsa powinien mieć średnicę 192mm albo coś koło 150-160mm (nie jestem pewien, w sieci są rozbieżności).

Jednakże nie podejrzewam by tu był kłopot, bo wtedy raczej przy każdej płycie występowałby problem z obrotami (a może właśnie tak jest?) ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#7

Post autor: gacek87 »

Znalazłem cos takiego:
"The platter, which is belt-driven from a separate D.C. motor, has a tachometer built under it. The output of the tachometer is converted very accurately into a D.C. voltage whose level is proportional to the speed of the turntable. This signal is continuously compared with a stable D.C. reference signal. If anything tends to alter the turntable speed, the tacho-derived signal will differ from the reference. This difference causes the Direct Control electronics to immediately accelerate or slow down the drive motor so as to correct the speed of the turntable.”
Z rego by wynikało, że jest auto adjust:) Zmierzę pasek i dam znac. Tak sie zastanawiam. Jeśli pasek byłby rozciągniety to gramiak nie powinien kręcic wolniej?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#8

Post autor: Wojtek »

gacek87 pisze:Z rego by wynikało, że jest auto adjust:)
Tzn. to, że gramofon sam sobie stabilizuje prędkość (coś w stylu kwarcu) to wiedzieliśmy już wcześniej, tak więc to żadne odkrycie.
Myślałem, że Ty też zdawałeś sobie z tego sprawę :)
"Cuda i magia", pamiętasz? :D
gacek87 pisze:Tak sie zastanawiam. Jeśli pasek byłby rozciągniety to gramiak nie powinien kręcic wolniej?
Niekoniecznie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#9

Post autor: gacek87 »

Przeceniasz mą inteligencje Wojtku :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#10

Post autor: Wojtek »

No i jak z tym paskiem?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#11

Post autor: gacek87 »

Heh jescze nie zmierzylem:) Ostatnio nie mam czasu wogole.. Teraz tez nie za bardzo, bo z roboty pisze:P Zmierze, zmierze cierpliwości:D
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#12

Post autor: gacek87 »

Pasek ma ok 165 mm średnicy czyli okolo 51-52 cm długości. Znalazłem info ze powinien miec 18.5" czyli 47 cm :\ Chyba musze szukac nowego paska..
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#13

Post autor: Wojtek »

gacek87 pisze:Znalazłem info ze powinien miec 18.5" czyli 47 cm :\
Pisałem o tym wcześniej. Odpada więc opcja 192mm i pozostaje 150-160mm ;)
gacek87 pisze:Chyba musze szukac nowego paska..
Fajnie, że w końcu też doszedłeś do tego wniosku.

Mnie jednak nadal zastanawia to co pisałeś wcześniej, że na jednych płytach jest OK, a na innych nie. Tak jak pisałem wcześniej:
Wojtek pisze:Jednakże nie podejrzewam by tu był kłopot, bo wtedy raczej przy każdej płycie występowałby problem z obrotami (a może właśnie tak jest?) ;)
Lepiej załatw sobie żarówkę by skorzystać z tarczy stroboskopowej, dla pewności.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#14

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: załatw sobie żarówkę
lub "ledówkę" ;)
gacek87
Posty: 28
Rejestracja: 08 lut 2012, 20:44

Problem i "nieproblem" z regulacją pitch w Philips AF-877

#15

Post autor: gacek87 »

Ok posiedziałem chwile przy filipie i musze stwierdzic, że miales racje Wojtku i dla wszystkich płyt obroty są za szybkie. Choc mam wrażenie, ze w zależności od płyty to przyspieszenie jest rozne, choc to mnoze tylko takie wrażenie, bez lampy nie mam pewności. Ale jak juz chyba wspominalem, jedno mnie dziwi. Mianowicie, że zakres zmiany pitch'u jest rozny dla róznych płyt. Np dla Godspeed'a skręcenie pitchu max w dół spowalnia obroty nie wiem, może 1/2 tego co skręcenie obrotów na max np red hotów czy wishbone ash. Tego nie kumam:) Mozecie poradzic gdzie moge dostac taka lampę, diode etc. I jaką:)
ODPOWIEDZ