okablowanie SANSUI SR 222

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
bucek
Posty: 12
Rejestracja: 07 paź 2012, 18:34

okablowanie SANSUI SR 222

#1

Post autor: bucek »

Witam!
Od niedawna po dlugiej przerwie,powrocilem na łono czarnej płyty,z czym wiaże się wiele pytań,ale na razie to:
Posiadam gram.SANSUI SR 222,poczytałem trochę o kablach,ich wymianie czy prowadzeniu masy-czy montaż kabli masy z ramienia jest prawidłowy(podpięty pod kanał prawy)?,może są jakieś inne anomalia?
w sumie mam zamiar zmienić konektory na miedziane złocone,chciałem zmienić okablowanie,ale widzę,że kabelki są przylutowane bezpośrednio do wtyków.
dołączam zdjęcia
pozdrawiam i proszę o odzew.
Załączniki
_DSC0317_01.JPG
_DSC0318_02.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

okablowanie SANSUI SR 222

#2

Post autor: Wojtek »

bucek pisze:Posiadam gram.SANSUI SR 222,poczytałem trochę o kablach,ich wymianie czy prowadzeniu masy-czy montaż kabli masy z ramienia jest prawidłowy(podpięty pod kanał prawy)?,może są jakieś inne anomalia?
Czy to jest jakaś modyfikacja, że o to się martwisz? W fabryce raczej wiedzieli co robią :)
bucek pisze:ale widzę,że kabelki są przylutowane bezpośrednio do wtyków
Spodziewałeś się czegoś innego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bucek
Posty: 12
Rejestracja: 07 paź 2012, 18:34

Re: okablowanie SANSUI SR 222

#3

Post autor: bucek »

Witam
dzięki za odzew,już wyjaśniam:
na forum audiostereo forumowicz "ahaja"pisał,że prawidłowo pociągnięte kabelki od masy,powinny prowadzić do gniazda GND i nie stykać się z przewodami
sygnałowymi,chodzi jeszcze o ich poprawny montaż w ramieniu(czego nie wiem) tak przynajmniej zrozumiałem,dołączone były jeszcze poglądowe rysunki miało
to też wpływ na zmniejszenie pojemności połączenia-jakoś tak...
jeśli chodzi o wymianę kabelków,to myślałem,że są połączone pośrednio z jakąś płytką i dopiero od tej płytki do konektorów(te chciałem wymienić)jakie widziałem w innych gramiakach,ale tu jest normalnie.
pytanie z innej beczki-ten model ma już parę lat i chcę go odnowić wizualnie,czy mogę odkręcić ramię,aby póżniej włożyć je w ta samą pozycje(jakiś bolczyk,znaczek,frez) od spodu tylko ta nakrętka.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

okablowanie SANSUI SR 222

#4

Post autor: Wojtek »

bucek pisze:na forum audiostereo forumowicz "ahaja"pisał
Ahaja tutaj też zagląda czasem ;)
bucek pisze:powinny prowadzić do gniazda GND i nie stykać się z przewodami
sygnałowymi,chodzi jeszcze o ich poprawny montaż w ramieniu(czego nie wiem) tak przynajmniej zrozumiałem,dołączone były jeszcze poglądowe rysunki miało
to też wpływ na zmniejszenie pojemności połączenia-jakoś tak...
Tak też raczej jest u Ciebie, co widać na zdjęciu.
bucek pisze:jeśli chodzi o wymianę kabelków,to myślałem,że są połączone pośrednio z jakąś płytką i dopiero od tej płytki do konektorów(te chciałem wymienić)jakie widziałem w innych gramiakach,ale tu jest normalnie.
Trudno określić co jest "normalne" skoro i jedno i drugie rozwiązanie jest bardzo popularne.
Nie widziałbym jednak większego sensu w wymianie samych przewodów między płytką, a wyjściem.
Zresztą, nie w każdym gramofonie w ogóle masz gniazda na wtyki, zazwyczaj po prostu wychodzi od razu kabel.
Ewentualnie możesz taką modyfikację zrobić, ominąć gniazda, jeśli chcesz coś w okablowaniu polepszać.
bucek pisze:pytanie z innej beczki-ten model ma już parę lat i chcę go odnowić wizualnie,czy mogę odkręcić ramię,aby póżniej włożyć je w ta samą pozycje(jakiś bolczyk,znaczek,frez) od spodu tylko ta nakrętka.
Pewnie da się wyjąć ramię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

okablowanie SANSUI SR 222

#5

Post autor: ahaja »

GND nie może się stykac z sygnałem bo nie będzie dźwięku - cały sygnał pójdzie do masy.

Chodzi o to by odseparować masy sygnałowe (niebieski/zielony) od masy GND czyli tej łączonej z reguły czarnymi kablami. Te z kolei wszystkie powinny wychodzić tym osobnym przewodem z gramofonu do preampa.

Ten ekran kabla też powinien być podpięty pod GND.
Wyciągnąłbym też te kable bardziej w stronę podstawy ramienia, bo trochę mają za mało 'swobody' (1 zdjęcie).

Zgadza się, ze są jeszcze producenci, którzy łączą GND z masą jednego kanału i nie ma w ich gramofonach dodatkowego przewodu. Nie jest to jednak prawidłowe.
Dla dźwięku to mniej więcej tak jak jazda po naszych drogach i jazda w Bombaju ... też się jeździ ... ale trochę 'inaczej'. ;-)
bucek
Posty: 12
Rejestracja: 07 paź 2012, 18:34

okablowanie SANSUI SR 222

#6

Post autor: bucek »

ahaja dziękuje za odpowiedż,tylko,że elektronik ze mnie marny i nie wiem juz nic.
Może inaczej,będę wymieniał gniazda RCA na miedziane złocone,więc powiedz mi jak krowie na rowie,jaki kabelek w które miejsce,
tak łopatologicznie.Czy podłączyć tak jest teraz.Ahaja ufam TOBIE.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

okablowanie SANSUI SR 222

#7

Post autor: ahaja »

Tak jak na rysunku. Żółty przewód symbolizuje biały wychodzący z ramienia.

czerwony - sygnał kanału prawego
zielony - masa kanału prawego
biały - sygnał kanału lewego
niebieski - masa kanału lewego
czarny - uziemienie, masa gramofonu, ramienia

https://picasaweb.google.com/1154538399 ... 3928607106
bucek
Posty: 12
Rejestracja: 07 paź 2012, 18:34

okablowanie SANSUI SR 222

#8

Post autor: bucek »

Potwierdzenie-do gniazda GND
1.kabelek czarny,który już tam był
2.dwa kabelki czarne,te z ramienia
3.ekran kabelków ramienia,ta plecionka

jeszcze pytanie o interkonekt:
używam zwykłego Eagle Cable MC90-dwie żyły+ekran(ekran łączony z jednej strony do masy),czy po takiej modyfikacji mogę go używać
czy muszę sobie zrobić takiego z PROELA lub inny specjalny do gramiaka np.Melodika
Na razie gramiak jest w rozkładzie (tuning wizualno-tech.)po skleceniu go(???) dam znać.
pozdrawiam
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: okablowanie SANSUI SR 222

#9

Post autor: ahaja »

Potwierdzam potwierdzenie.

Ekran powinien być łączony z obu stron.
Nie musisz robić Proela. Zrób co zechcesz, tylko zrób to porządnie.
ODPOWIEDZ