METZ HIFI Studio Center 4500

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

METZ HIFI Studio Center 4500

#1

Post autor: Piter »

A więc jestem dumnym posiadaczem METZ HIFI Studio Center 4500 :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#2

Post autor: eenneell »

:clap:
No i jak :?: :)
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#3

Post autor: Piter »

Powiem tak: każdy problem i niedociągnięcia rekompensuje urok :)
Mam dwa problemy techniczne:
1. Na gramofonie kanał prawy gra głośniej od lewego (na tunerze jest okej).
2. Jak przylutować ten wtyki din? Głupie pytanie, ale serio ciągle mi odpadają przewody.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#4

Post autor: eenneell »

Piter pisze:Na gramofonie kanał prawy gra głośniej od lewego (na tunerze jest okej)
Skalibruj. Wymień iglę ;)
Piter pisze:Jak przylutować ten wtyki din?
:?: :?: :?:
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#5

Post autor: Piter »

Skalibruj? Wkładka to Dual 210 - mówię bo Wojtek kiedyś mówił że nie wiadomo jak jest..
No mam duży problem z porządnym przylutowaniem ;)

EDIT:
z jednym sobie poradziłem, to z drugim też pójdzie :D

EDIT 2:
Poszło :)

Mam jeszcze pytanie jedno (zobaczymy, czy jedno, na razie tak):
Mógłby mi ktoś wyjaśnić te gniazda FM, AM i wszystkie poza głośnikowymi?

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41486
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#6

Post autor: Wojtek »

Piter pisze:Skalibruj?
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152
Piter pisze:Wkładka to Dual 210 - mówię bo Wojtek kiedyś mówił że nie wiadomo jak jest..
Spoko. Konkretnie to Dual DMS 210. Optymalny nacisk wynosi 2.5g.
Piter pisze:No mam duży problem z porządnym przylutowaniem ;)
Ale... co ty chcesz lutować i do czego?

Przypuszczam, że chodzi o to, że np. Twoje głośniki mają gołe druty, a w kombajnie są wyjścia DINowskie. Dobrze trafiłem?
Trochę nie tędy droga jeśli ma być "estetycznie" :)
Piter pisze:Mógłby mi ktoś wyjaśnić te gniazda FM, AM i wszystkie poza głośnikowymi?
FM i AM to gniazda do podpięcia anteny radiowej. Wyjście/wejście Band jako wtyk DIN5 to chyba wyjście/wejście magnetofonowe, dla podłączenia dodatkowego urządzenia do kombajnu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

Re: Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#7

Post autor: Piter »

Wojtek pisze:
Piter pisze:Wkładka to Dual 210 - mówię bo Wojtek kiedyś mówił że nie wiadomo jak jest..
Spoko. Konkretnie to Dual DMS 210. Optymalny nacisk wynosi 2.5g.
To dobra wkładka?
Wojtek pisze:
Piter pisze:No mam duży problem z porządnym przylutowaniem ;)
Ale... co ty chcesz lutować i do czego?

Przypuszczam, że chodzi o to, że np. Twoje głośniki mają gołe druty, a w kombajnie są wyjścia DINowskie. Dobrze trafiłem?
Trochę nie tędy droga jeśli ma być "estetycznie" :)
Tak, z mojej kolumny wychodziły gołe kable, a ja kupiłem nowe wtyczki DIN i w środku one są trudniejsze do lutowania niż cinche czy jacki. Czyli dobrze trafiłeś. Ale w końcu poradziłem sobie i działa.

Więc jak uważasz powinienem zrobić? Kupić kabel z zalaną już wtyczką DIN i wlutować go do głośnika w kolumnie, a ten stary kabel od kolumny wyrzucić?
Wojtek pisze:
Piter pisze:Mógłby mi ktoś wyjaśnić te gniazda FM, AM i wszystkie poza głośnikowymi?
FM i AM to gniazda do podpięcia anteny radiowej. Wyjście/wejście Band jako wtyk DIN5 to chyba wyjście/wejście magnetofonowe, dla podłączenia dodatkowego urządzenia do kombajnu.
Do tych gniazd antenowych są jakieś wtyczki, tak? Jest jeszcze jedno gniazdo oznaczone taką strzałką do góry

EDIT:
Co do tego gniazda BAND: mówisz, że mógłbym po prostu zewnętrzne urządzenie DINem 5 podłączyć do wzmacniacza. Rozumiem, że odtwarzacz CD lub cokolwiek innego, gdyby przyszła mi taka ochota?

EDIT 2:
Mój ciężarek nie ma skali, więc nie wiem jakie obciążenie ustawiłem, ale gra teraz równo. Na tym Metzu są mierniki kanałów i powiedzmy, że się zrównały (lewy troszkę gorzej). Pokręciłbym jeszcze, ale czy nie uszkodzę igły, wkładki, płyty jak przesadzę?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41486
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#8

Post autor: Wojtek »

Pozwoliłem sobie wyciągnąć dyskusję z zakupów, bo sam zakup jest już raczej po fakcie :)
Piter pisze:To dobra wkładka?
Podstawowa. Na początek ujdzie. Igły do niej też dostaniesz.
Ewentualnie możesz też kiedyś upolować i wymienić ją na jakiegoś "dualowskiego" Shure'a :)
Chociaż z tego co widzę po instrukcji to półkoszyk na tym PE 3044 ma tradycyjne mocowanie na śrubki, także w sumie nawet "normalne" wkładki można by tu zastosować (choćby popularną i niedrogą AT-95E).
Piter pisze:Więc jak uważasz powinienem zrobić? Kupić kabel z zalaną już wtyczką DIN i wlutować go do głośnika w kolumnie, a ten stary kabel od kolumny wyrzucić?
Jeśli na końcówki "gołego druta" prawidłowo przylutowałeś wtyki głośnikowe DIN2 to raczej masz wszystko porządnie zrobione i nie trzeba wymieniać kabla :) Jakbyś miał oryginalny kabel z DIN2 to mógłbyś równie dobrze uciąć końcówkę i miałbyś typowy goły drut, tak więc to jedyna różnica.
Piter pisze:Do tych gniazd antenowych są jakieś wtyczki, tak?
Wtyki albo drut. Tutaj akurat nie wiem jak to było w "świecie DINowskim" :)
Piter pisze:Jest jeszcze jedno gniazdo oznaczone taką strzałką do góry
To jest tak. U góry masz wtyki od anteny FM (24 ohmy), a poniżej od AM. Strzałka do góry to drut anteny, to obok to uziemienie anteny.
Teoretycznie możesz pokombinować z zwykłym kawałkiem druta i sprawdzić czy łapiesz sygnał.
Większość moich starych tunerów radiowych łapie silne stacje z okolicy nawet bez kabla :) (i to w stereo :D).
Piter pisze:Co do tego gniazda BAND: mówisz, że mógłbym po prostu zewnętrzne urządzenie DINem 5 podłączyć do wzmacniacza. Rozumiem, że odtwarzacz CD lub cokolwiek innego, gdyby przyszła mi taka ochota?
Z odpowiednią przejściówką, tak (chyba że będzie to urządzenie co oryginalnie jest na DIN5).
To jest najprawdopodobniej wejście/wyjście magnetofonowe, a więc korzysta z wszystkich pinów wtyku DIN5, a więc umożliwia zarówno ściąganie sygnału z kombajnu jak i wpuszczanie sygnału do kombajnu (powinien być na konsoli przycisk od załączania sygnału z Band), ale nie mam zupełnej pewności co do tego czy tak jest. Równie dobrze może być to tylko wyjście sygnałowe, a więc nie podepniemy zewnętrznego źródła. Instrukcja serwisowa dałaby odpowiedź :)
Piter pisze:Mój ciężarek nie ma skali, więc nie wiem jakie obciążenie ustawiłem, ale gra teraz równo.
Hahah, gdyby to ramię nie dało się ustawić to nie polecałbym tego sprzętu :) Skalę masz na pierścieniu u spodu ramienia tak jakby, to chyba widzisz? :) Ruch samym ciężarkiem wzdłuż osi ramienia służy jedynie wyważeniu.
W skrócie: nie podnosisz windy ramienia, ustawiasz pierścień na 0 i kręcisz z tyłu ciężarkiem aż wyważysz ramię, następnie ustawiasz na pierścieniu odpowiedni nacisk.

Radzę zaznajomić się z instrukcją obsługi gramofonu: http://perpetuum-ebner.pytalhost.com/3044/
Umieszczona została instrukcja po niemiecku i po angielsku

Pierwsze zdjęcie z tej strony pokazuje, które punkty muszą być na równej wysokości (A i B) by można było uznać, że ramię jest prawidłowo wyważone: http://perpetuum-ebner.pytalhost.com/3044/3044-06.jpg
Ewentualnie ostatnie zdjęcie z tej strony: http://perpetuum-ebner.pytalhost.com/3044/3044-09.jpg
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

Re: Jaki kombajn/zintegrowany zestaw?

#9

Post autor: Piter »

Wojtek pisze:Pozwoliłem sobie wyciągnąć dyskusję z zakupów, bo sam zakup jest już raczej po fakcie :)
Bardzo dobrze, właśnie miałem to proponować :)
Wojtek pisze:
Piter pisze:Więc jak uważasz powinienem zrobić? Kupić kabel z zalaną już wtyczką DIN i wlutować go do głośnika w kolumnie, a ten stary kabel od kolumny wyrzucić?
Jeśli na końcówki "gołego druta" prawidłowo przylutowałeś wtyki głośnikowe DIN2 to raczej masz wszystko porządnie zrobione i nie trzeba wymieniać kabla :) Jakbyś miał oryginalny kabel z DIN2 to mógłbyś równie dobrze uciąć końcówkę i miałbyś typowy goły drut, tak więc to jedyna różnica.
Powiem Ci, że nawet jestem zadowolony z mojej roboty. Gdyby nie kalafonia to bym raczej nerwicy dostał, a nie zrobił tego. Zawiązałem supeł na przewodzie wewnątrz wtyczki, żeby, przez nieuwagę, nie ciągnąć za luty.
Wojtek pisze:
Piter pisze:Do tych gniazd antenowych są jakieś wtyczki, tak?
Wtyki albo drut. Tutaj akurat nie wiem jak to było w "świecie DINowskim" :)
Wsadziłem do jednego z wejść FM przewód z częściowo (na końcu) ściągniętą izolacją. Radio odbiera znakomicie, odebrałem nawet jakąś rosyjską stację. Ale poszperałem i chyba mam taką rozkładaną antenę starego typu (takie V tworzy) z takim gniazdem jak tu jest wymagane.
Wojtek pisze:
Piter pisze:Mój ciężarek nie ma skali, więc nie wiem jakie obciążenie ustawiłem, ale gra teraz równo.
Hahah, gdyby to ramię nie dało się ustawić to nie polecałbym tego sprzętu :) Skalę masz na pierścieniu u spodu ramienia tak jakby, to chyba widzisz? :) Ruch samym ciężarkiem wzdłuż osi ramienia służy jedynie wyważeniu.
W skrócie: nie podnosisz windy ramienia, ustawiasz pierścień na 0 i kręcisz z tyłu ciężarkiem aż wyważysz ramię, następnie ustawiasz na pierścieniu odpowiedni nacisk.
Poświęcę więc temu więcej czasu :)
Wojtek pisze:Radzę zaznajomić się z instrukcją obsługi gramofonu: http://perpetuum-ebner.pytalhost.com/3044/
Umieszczona została instrukcja po niemiecku i po angielsku
Dzięki, właśnie nie mogłem znaleźć instrukcji w angielskiej wersji językowej.

EDIT:
Zrobiłem wszystko wg instrukcji krok po kroku:
1. Ustawiłem na pokrętle 0, opuściłem igłę.
2. Ustawiłem ramię między talerzem a stopką.
3. Kręciłem przeciwwagą do momentu, kiedy punkty A i B z instrukcji się zrównały (ramię wtedy przeniesione przeze mnie nad talerz wracało do stopki samo...).
4. Ustawiłem ramię na stopce i ustawiłem 2.5 na skali.
5. Położyłem płytę i włączyłem.

Wnioski: lewy kanał gra, ale gra ciszej od prawego...
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

METZ HIFI Studio Center 4500

#10

Post autor: Piter »

Dziś przeniosłem w inne miejsce gramofon, kalibrowałem go.. I okazało się, że dziś jest na odwrót.. Prawy kanał prawie w ogóle nie gra..
Gdzie tkwi problem? W mojej nieumiejętności?

EDIT:
Wrzucam kilka zdjęć, może ktoś mi powie, co zrobiłem nie tak:

RAMIĘ USTAWIONE NA 0 DOPROWADZONE DO RÓWNOWAGI:
Obrazek

PODOBNIE JAK WYŻEJ, LECZ OD STRONY WKŁADKI:
Obrazek

IGŁA NA PŁYCIE PO USTAWIENIU OBCIĄŻENIA 2,5:
Obrazek

Na potwierdzenie dołączam zdjęcie wskaźników poszczególnych stron. Te wskaźniki są w module magnetofonu: trzeba włączyć nagrywanie na kasetę i wtedy zbiera z tunera radiowego lub z gramofonu. Z moich obserwacji wynika, że znakomicie reprezentują to, co wydobywa się z głośników.

PŁYTA WINYLOWA WŁĄCZONA NA TALERZU:
Obrazek

TUNER RADIOWY PRZY TEJ SAMEJ GŁOŚNOŚCI, CO WYŻEJ WINYL:
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

METZ HIFI Studio Center 4500

#11

Post autor: eenneell »

Rada:
Zdejmij połkszyk z wkładką i przeczysc styki :!: :?:
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

Re: METZ HIFI Studio Center 4500

#12

Post autor: Piter »

eenneell pisze:Rada:
Zdejmij połkszyk z wkładką i przeczysc styki :!: :?:
Co to znaczy? Nie wiem co to znaczy :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41486
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

METZ HIFI Studio Center 4500

#13

Post autor: Wojtek »

Zakładam, że gramofon trzyma poziom :)

Po zdjęciach widać, że ramię raczej dobrze wyważyłeś.
Piter pisze:Co to znaczy? Nie wiem co to znaczy :(
Zajrzyj do instrukcji. http://perpetuum-ebner.pytalhost.com/3044/3044-09.jpg
eenneellowi chodzi o to byś wyjął wkładkę z główki ramienia. Tam znajdziesz styki.
Jak popchniesz "rączkę" koszyka do tyłu to półkoszyk powinien wyskoczyć (jak na obrazku).

Chociaż nie wiem czy to pomoże bo wcześniej był problem z lewym kanałem, teraz z prawym... dziwne to wszystko :)
Może jak przeniesiesz gramofon z powrotem w poprzednie miejsce to znowu wróci prawy kanał? :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Piter
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2012, 12:10

METZ HIFI Studio Center 4500

#14

Post autor: Piter »

Gramofon trzyma poziom ;)

Ramię wyważałem tysiąc razy, poprawiałem, doprowadzałem do perfekcji.
Próbowałem odpiąć to, ale nie wiem jak, a nie chce nic zepsuć..

Dziwne to jest faktycznie, ale eenneell może mieć rację z czyszczeniem wtyków. W ogóle w porównaniu do tunera radiowego to sygnał z gramofonu jest dużo słabszy.. Też mnie to zastanawia
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

METZ HIFI Studio Center 4500

#15

Post autor: eenneell »

http://allegro.pl/uchwyt-kosz-do-gramof ... 74453.html
Piszę koślawo- klawiaturę zalałem.
ODPOWIEDZ