Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekW
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2012, 12:44
Lokalizacja: Olsztyn

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#1

Post autor: WojtekW »

Mam takie pytanie, co może niektórych może pewnie rozśmieszyć, ale w sumie odpowiedzi nie mogłem nigdzie znaleźć, więc pytam. Czy w trakcie słuchania płyt pokrywa od gramofonu powinna być podniesiona, czy opuszczona? Czy nie ma znaczenia?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#2

Post autor: kielek »

Podobno prawdziwi "audiofile" słuchają winyli bez pokrywy.Sam podczas odsłuchu pokrywę mam opuszczoną ze względu na kurz i możliwość jej niekontrolowanego opadnięcia,co spowodowało by zapewne spore szkody :o
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#3

Post autor: Wojtek »

Jak się trochę pomyśli i ma się trochę wyobraźni to odpowiedź powinna być oczywista.
Odpowiedzi na to pytanie nawet w instrukcjach obsługi nie podają ;)

Tak więc wszystko zależy od użytkownika, ale jak już mamy tą pokrywę to lepiej jednak odsłuchiwać płyty z opuszczoną.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#4

Post autor: Kocewicz »

Wszystko zależy od warunków lokalnych. U mnie na przykład, ze względu na zabudowę, dużo wygodniej słuchać bez pokrywy. Zakładam ją (nastawiana, zawiasy odkręciłem - znowu kwestia zabudowy) tylko gdy przewiduję dłuższe nieużytkowanie gramofonu.
Nasi przodkowie nie zawsze miewali takie dylematy - spróbujcie zamknąć pokrywę przy odtwarzaniu np. w krajowym Arturze :D
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#5

Post autor: Waluch »

kielek pisze:Podobno prawdziwi "audiofile" słuchają winyli bez pokrywy
jasne ,że tak i różnice słychać

szczególnie jeśli słuchasz głośno, wtedy drgania przenoszą się na pokrywę a następnie na cały gramofon

jeśli preferujesz słuchanie po ciuchu lub na słuchawkach wtedy wg mnie nie ma znaczenia czy pokrywa jest opuszczona, podniesiona czy zdjęta
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#6

Post autor: Winters »

Waluch pisze:szczególnie jeśli słuchasz głośno, wtedy drgania przenoszą się na pokrywę a następnie na cały gramofon

jeśli preferujesz słuchanie po ciuchu lub na słuchawkach wtedy wg mnie nie ma znaczenia czy pokrywa jest opuszczona, podniesiona czy zdjęta
Prędzej masz źle ustawione kolumny względem gramofonu i sprzęga (tak jak mikrofon).
DIOMEDES KATO
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#7

Post autor: kielek »

Winters pisze:
Waluch pisze:szczególnie jeśli słuchasz głośno, wtedy drgania przenoszą się na pokrywę a następnie na cały gramofon

jeśli preferujesz słuchanie po ciuchu lub na słuchawkach wtedy wg mnie nie ma znaczenia czy pokrywa jest opuszczona, podniesiona czy zdjęta
Prędzej masz źle ustawione kolumny względem gramofonu i sprzęga (tak jak mikrofon).
Myślę,że chyba nie o sprzężenia Waluchowi chodziło.Swoją drogą kiedyś już testowałem głośne słuchanie bez pokrywy,bo z opinią podobną do Walucha można spotkać się na innych forach i jakoś nie odczułem różnicy,a pisząc post, test ten ponawiam i nie wiem czy to kwestia autosugestii,ale jakbym nieco lepiej odbierał dźwięki bez pokrywy :?
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#8

Post autor: Waluch »

Winters pisze:Prędzej masz źle ustawione kolumny względem gramofonu i sprzęga (tak jak mikrofon).
tak jak kielek pisze , nie o sprzęganie mi chodziło a drgania powodowane przez głośniki basowe

każdy zrobi jak mu wygodniej, ja tylko napisałem ja ja to widzę
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrywa - opuszczona, czy podniesiona?

#9

Post autor: vinylpiotrek »

Opuszczona pokrywa ma sens przy słuchaniu cicho, gdyż pomaga wytłumić dźwięk słyszalny "z pod igły:, który nie jet dostatecznie zagłuszany przez głośniki.
szczególnie dokuczliwe jest to przy nagrywaniu na taśmę przy użyciu opcji podsłuchu z taśmy, wtedy dźwięk w głośnikach jest opóźniony o około 1/2s i nawet przy głośnym słuchaniu dźwięk z pod igły jest słyszalny i szczególnie denerwujący.
Obrazek
ODPOWIEDZ