Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#1

Post autor: Robert007Lenert »

Od pewnego czasu zastanawiam sie , ktory z systemow anti-skatingu lepiej spelnia swoje zadanie, sprezynowy ( stosowany przez: Dual, Technics, BSR itd) czy moze grawitacyjny ( np wiekszosc Thorensow, polski Daniel, Lenco 75 itd) , czy moze uklad magnetyczno- sprezynowy (np ktorys z Thorensow...modelu niestety nie pamietam) ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41380
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#2

Post autor: Wojtek »

Robert007Lenert pisze:ktory z systemow anti-skatingu lepiej spelnia swoje zadanie
Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak lepiej/gorzej w tej materii, a przynajmniej nie w kontekście porównania samych rodzajów mechanizmów.

Jest to przede wszystkim kwestia precyzji, a spotyka się bardziej i mniej precyzyjne systemy kompensacji siły dośrodkowej w gramofonach, niezależnie od zastosowanego w konstrukcji rodzaju mechanizmu.

Przykłady:
Z jednej strony mogę mieć gramofon z grawitacyjnym mechanizmem AS i mechanizm ten umożliwia mi kompensację w całym zakresie możliwej siły nacisku ramienia (z dokładnością do 1/4g).

Z drugiej strony mogę mieć gramofon z sprężynowym mechanizmem AS, jeszcze bardziej precyzyjnym niż system opisany powyżej (przy jeszcze większej dokładności), przy okazji mając również różne skale ustawień dla różnych szlifów igieł.

Z trzeciej strony mogę mieć gramofon z magnetyczno-sprężynowym mechanizmem AS, ale mechanizm ten ma jedynie dwa ustawienia (np. do 2g i od 2g).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#3

Post autor: Robert007Lenert »

Chyba sie przejezyczyles... kompensacji sily dosrodkowej /tak powinno byc/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41380
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#4

Post autor: Wojtek »

Tak, literówka, już poprawione.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#5

Post autor: Robert007Lenert »

W moim przekonaniu grawitacyjny system AS jest zdecydowanie mniej poddatny na wplyw czasu. Z moich doswiadczen wynika, ze mechanizmy spezynowe z czasem ulegaja rozkalibrowaniu i poslugiwanie sie ich skala nie daje pewnosci dobrego ustawienia AS /tak mam w trzech Dualach, wyjatkiem jest BSR w nim wszysko jest zgodne, sprawdzilem jeszcze Adama kolegi i w nim tez trzeba AS ustawiac eksperymentalnie/ Natomiast uklady grawitacyne dzialaja niezmiennie z ulywem czasu /test na 5 gramofonach /dwa Daniele, dwa Bernardy i jeden Thorens/ we wsystkich pieciu zero rozbieznosci ( skalowanie sie zgadza) . Oczywiscie wszystkie te gramofony maja swoje lata. Oczywiscie we wszystkich przypadkach da sie ustawic AS , ale w przypadku spezyn poslugiwanie sie sama ich skala staje sie mocno dyskusyjne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41380
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#6

Post autor: Wojtek »

To byłyby kwestie eksploatacyjne w takim razie :) Kwestia egzemplarzy.

Nie mogę jednak podzielić tych doświadczeń. Widocznie mam sprężyny jak w Twoim BSR ;)

System grawitacyjny (żyłka i ciężarek) jest prostszy koncepcyjnie i w sumie nie ma tutaj nic co mogłoby się rozkalibrować.
Robert007Lenert pisze:Oczywiscie we wszystkich przypadkach da sie ustawic AS
I to jest najważniejsze :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#7

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Robert007Lenert pisze:Oczywiscie we wszystkich przypadkach da sie ustawic AS


I to jest najważniejsze :)
Ale zasada "ograniczonego zaufania" do skali w "sprężynkowych" AS w"dobrych używanych"gramofonach" przy kalibracji ma sens!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41380
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Anti-Skating, Ktory system jest lepszy?

#8

Post autor: Wojtek »

Pewnie że warto testować/upewniać się, ja tego nie dysputuję :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ