Tracking a masa ramienia gramofonu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#1

Post autor: Robert007Lenert »

Ostanio zastanawiam sie nad takim problemem. Jaki wplyw ma masa calego ramienia na tracking? W moim odczuciu bardzo lekkie ramie jest fajnym rozwiazaniem, ale nie dla porysowanych plyt /chodzi mi glownie o rysy po okregu/ Przykladowo taka rysa z ktora radzi sobie gramofon o ciezkim ramieniu /duza masa = duza bezwladnosc ramienia/ moze byc nie do pokonania przez gramofon o bardzo lekkim ramieniu. To co pisze pochodzi z moich obserwacji. Co Panstwo na ten temat? A moze moja teoria jest bledna?
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#2

Post autor: ahaja »

Jak jest taka płyta to szkoda wkładki. I nie ma sensu forować tego przez zwiększanie nacisku etc.
Za tracking w znacznej mierze odpowiada szlif igły.
Można to sprawdzić z płytą testową. Mierna wkładka i słabe/niedopasowane ramię wyskoczy z rowków na wysokich częstotliwościach. A najpierw usłyszysz w głośnikach ssssmażenie :-) . Układ drgający nie będzie się wyrabiał.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#3

Post autor: Robert007Lenert »

Wkladka i igla, rzecz nabyta. Zreszta zawsze mam w zapasie minimum 2 nowe igly do danej wkladki /obok aktualnie zamontowanej/. Dla mnie kolejnosc waznosci jest taka:
1. Muzyka - jej jakosc artystyczna
2. sama plyta jako taka
3. igla
Moje pytanie pojawilo sie w zwiazku z tym o czym pisze w zakladce : Angielskie gramofony
Ps. Mnie nie chodzilo o zwiekszenie nacisku igly...a o mase efektywna calego ramienia.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2012, 14:23 przez Robert007Lenert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#4

Post autor: Wojtek »

OK Robert, ale pewnie zdajesz sobie sprawę, że igła igle nierówna? ;)
To że masz zapas zbyt wiele nie zmienia jeśli szlify są proste/tanie.
Robert007Lenert pisze:Dla mnie kolejnosc waznosci jest taka:
To też chyba nie ma nic do rzeczy :)

Tak jak ahaja powiedział wcześniej, na tracking większy wpływ ma sama igła i jej szlif aniżeli masa efektywna ramienia, aczkolwiek fakt faktem te rzeczy (igła i ramię) chodzą w parze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#5

Post autor: ahaja »

Ano.
Podejrzewam, że Robertowi chodziło o pracę igły bez przeskakiwania ... ja pisałem o trackingu.

Jedna z najlepszych wkładek Ortofon Royal N ma świetny tracking ... ale lepszy ma Ortofon Rohmann.
Przy skomplikowanych aranżacjach to słychać. Wysokie poziomy skrzypiec etc.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#6

Post autor: Robert007Lenert »

Jedno sie zgadza. Nie wychodze poza szlif eliptyczny. Ulubione wkladki to stare Shure /modele M44 i M75/ Igly to oryginaly /nowe/ i zamienniki /nowe/ oraz oryginaly uzywane jakis czas.
Co do kolejnosci waznosci. Chodzi mi o to, ze mam kilka bardzo leciwych winyli z przedwojennym bluesem i jazzem i nie mam zamiaru ich nie sluchac, bo sa znakomite artystycznie a kupienie pozycji w lepszym stanie jest praktycznie niemozliwe. Zastanowila mnie taka rzecz. Mianowicie jedna z tych plyt gra bezproblemowo na:
-Dual 1224 /wkladka Dual CDS 660 - piezo igla DN 8 /
-Dual 1224 /wkladka/igla MF 100 /MF 100 orginal
-Dual 1225 /Wkladka Dual DMS 210 - igla sferyczna / zamiennik i oryginal/
-Daniel /wkladka Shure M44 igla sweryczna (oryginal) i igla eliptyczna (zamiennik)/.

Natomiast niedawno nabyty BSR HT70 ma w jednym miejscu problem z ta plyta /wkladka Shure M75 igla oryginal sferyk /nowy/, zamiennik eliptyk /nowy/ oryginal sferyk uzywany. W miejscu gdzie jest rysa po okregu. Zapetla sie, badz robi skok /bywa roznie/ w tym miejscu przy standardowym nacisku ( od 1,5 do nawet 3 G) Co ciekawe jest w stanie przejsc newralgiczny punkt przy nacisku ponizej 1 G... no ale potem ma problem ze sledeniem rowkow /obija sie jak glupi/ Test robiony z wlaczonym antiscatingiem, oraz z odlaczonym /bez znaczenia dla tego punktu/
Wizualnie wyglada to tak jakby rysa wyrzucala igle z rowka, ale raz na zewnatrz a raz do wewnatrz na zasadzie loterii.

Zauwazylem ze wszystkie gramofony ktore daja rade tej rysie maja duzo ciezsze ramiona od BSR. Stad moje pytanie. Bo zastanawiam sie czy nie wsunac w ramie BSR cienkiego stalowego preta by zwiekszyc mase efektywna ramienia jednoczesnie nie zmieniajac rozkladu masy.

PS. Kalibracja ramienia i wkladki w BSR zrobiona na tyle dokladnie na ile pozwala moja percepcja.
PS. 2. Zamontuje jeszcze inna wkladke do BSR.... moze problem tkwi w samej Shure M75??? a Dokladnie modelu Shure M75-65
Ostatnio zmieniony 11 lip 2012, 12:17 przez Robert007Lenert, łącznie zmieniany 2 razy.
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#7

Post autor: ahaja »

Im lepszy szlif tym lepiej śledzi rowek.

Jak zachowa się lekkie auto ze sztywnym zawieszeniem ... będzie podskakiwać. I tak się dzieje.

Pamiętaj też, że kiepskie ramię i wkładka bardziej uszkadzają płyty ...
Jeśli ma małe możliwości co do ustawień to tym bardziej.
Myślę, że lepiej odsłuchiwać cenne płyty na czymś lepszym.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#8

Post autor: Robert007Lenert »

ahaja pisze:Im lepszy szlif tym lepiej śledzi rowek.

Jak zachowa się lekkie auto ze sztywnym zawieszeniem ... będzie podskakiwać. I tak się dzieje.

Pamiętaj też, że kiepskie ramię i wkładka bardziej uszkadzają płyty ...
Jeśli ma małe możliwości co do ustawień to tym bardziej.
Myślę, że lepiej odsłuchiwać cenne płyty na czymś lepszym.
No mam alternatywe, by sluchac na czyms innym, ale z kolei na jednej cennej plycie Amon Duul I / nie mylic z Amon Duul II/ ktora niestety ma stroma fale ten BSR radzi sobie znakomicie, swietnie wybiera nierownosc i nawet nie slychac znieksztalcenia dzwieku w tym miejscu. W tym przypadku jest duzo lepszy niz Duale i Daniel.... cholera zagadka...
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#9

Post autor: ahaja »

Robert
Zagadka się wyjaśnia kiedy przesiadasz się na solidny gramofon.
To zupełnie inne doznania.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#10

Post autor: Robert007Lenert »

ahaja pisze:Robert
Zagadka się wyjaśnia kiedy przesiadasz się na solidny gramofon.
To zupełnie inne doznania.
Ale masz kosmiczna maszyne!!! :shock: Nawet nie wiem co to za gramofon. No moje nie umywaja sie do niej to fakt :) , ale i tak jestem w nich zakochany :D

Ps. Zagadka wyjasniona. Zrobilem test zmieniajac wkladke w gramofonie BSR HT 70 z Shure M75-65 na:
1. Shure M44 ... feralna plyta nie przeskakuje , wszystko jest ok
2. Wstawilem polska wkladke MF 100 .... efekt taki jak przy Shure M44, czyli rysa pokonana bezproblemowo z jednym lekkim pyknieciem.

Ps. 2 Wstawilem Shura M75 do Duala 1225 i zrobilem test na feralnej plycie. Okazalo sie , ze teraz ten long przeskakuje na Dualu /dokladnie w tym samym miejscu/ . Czyli to nie wina gramofonu.

Wniosek:
Najwyrazniej Shure M75 nie lubi zarysowan po okregu, ma problem z takim uszkodzeniem plyty, moze zbyt dokladnie sledzi rowek i jak pojawia sie "lewy tor" /rysa po okregu/ to gubi ten wlasciwy. Tak to wyglada od strony praktycznej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#11

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Podejrzewam, że Robertowi chodziło o pracę igły bez przeskakiwania ... ja pisałem o trackingu.
To faktycznie zmienia postać rzeczy (czyli problemu) :)
Robert007Lenert pisze:/wkladka Shure M75 igla oryginal sferyk /nowy/, zamiennik eliptyk /nowy/ oryginal sferyk uzywany. W miejscu gdzie jest rysa po okregu. Zapetla sie, badz robi skok /bywa roznie/ w tym miejscu przy standardowym nacisku ( od 1,5 do nawet 3 G)
Zakręciłem się jak to czytałem. Mogłeś od razu napisać, że na BSR masz igłę 6S.

Wiem, że to detal, ale z obowiązku dopowiem, że nie ma igły N75 z oznaczeniem "65", tylko 6S, a była to jedna z tańszych odmian szlifów sferycznych do tej wkładki.


Nie wiń w tym przypadku Shure M75, wiń ewidentnie lichą igłę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#12

Post autor: Robert007Lenert »

Wojtek pisze:
ahaja pisze:Podejrzewam, że Robertowi chodziło o pracę igły bez przeskakiwania ... ja pisałem o trackingu.
To faktycznie zmienia postać rzeczy (czyli problemu) :)
Robert007Lenert pisze:/wkladka Shure M75 igla oryginal sferyk /nowy/, zamiennik eliptyk /nowy/ oryginal sferyk uzywany. W miejscu gdzie jest rysa po okregu. Zapetla sie, badz robi skok /bywa roznie/ w tym miejscu przy standardowym nacisku ( od 1,5 do nawet 3 G)
Zakręciłem się jak to czytałem. Mogłeś od razu napisać, że na BSR masz igłę 6S.

Wiem, że to detal, ale z obowiązku dopowiem, że nie ma igły N75 z oznaczeniem "65", tylko 6S, a była to jedna z tańszych odmian szlifów sferycznych do tej wkładki.

Nie wiń w tym przypadku Shure M75, wiń ewidentnie lichą igłę.
Wkladka ma oznaczenie M75-65 (body w takim dziwnym blaszanym uchwycie z mocowaniem na 1/2) igly to N75 6 /oryginal/, N75 G II /zamiennik/ i N75 ED /zamiennik/. Zamienniki to Pfeiffer.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tracking a masa ramienia gramofonu

#13

Post autor: Wojtek »

Zapewniam Cię, że to 5 w 65 to litera S, nawet jeśli wygląda jak cyfra 5 :)

Tak czy siak, jak na body masz napisane M75-6S to znaczy to tylko tyle, że w oryginale wkładka ta była sprzedawana z igłą 6S i to tyle.
Wewnętrznie nie różni się ona niczym od innych Shure M75 i przyjmie każdą inną igłę N75 dlatego wyróżnianie samej wkładki jako "M75-6S" nie ma za bardzo sensu.
Dalsze rozważania na ten temat: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=536
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Tracking a masa ramienia gramofonu

#14

Post autor: Robert007Lenert »

Masz racje to "S" a nie "5", choc pisownia na wkladce moze mylic.
ODPOWIEDZ