Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#1

Post autor: JackNigga »

Cześć,
Facet, który naprawia mi gramofon stwierdził, iż dobrze będzie wymienić przewody idące z wnętrza ramienia do układu, jak i te wychodzące z układu i idące na wyjścia RCA, gdyż te obecne są kiepskiej jakości i zaczęły powodować zakłócenia. Gość nie jest zbyt biegły w internecie, więc poprosił mnie abym poszukał takich przewodów i mu je dostarczył, a on zrobi resztę. Gramofon łącznie z ramieniem jest już rozebrany i czeka na wymianę kabelków.
Niestety nie wiem czego konkretnie szukać, nie znam dokładnej grubości starych przewodów, a mnie interesuje jakie właściwości takich przewodów mają ewentualny wpływ na jakość dźwięku.
Gramofon to Unitra G8010.
Moje pytania:
1. Czy przewody idące wewnątrz ramienia, oraz przewody wychodzące już bezpośrednio z elektroniki na wyjścia różnią się od siebie zazwyczaj jeśli chodzi o budowę?
2. Może coś doradzicie odnośnie wytycznych jakimi się kierować przy zakupie tych kabelków? Może nawet jakieś konkretne namiary na oferty?
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15130
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#2

Post autor: darkman »

Do ramienia to tzw drut nawojowy. Znajdziesz detale na forum. Poszukaj po postach, często robi się to w gramofonach typu Thorens np TD160 mkXX, chłopaki od Thorensów Ci pomogą, ja już nie pamiętam oznaczeń.
Szukaj też postów @klin,@ Biogon @Ahaja,
8010 to prosty gramofon konstrukcyjnie, zatem można to połączenie wykonać łatwo, bezpośrednio czyli na wyprowadzeniu tych samych "drutów".

Wydaje mi się, że 04 mm będzie ok, ale poczekaj na potwierdzenie od chłopaków:
https://www.mitronik.com/drut-nawojowy- ... indel.html
czy ma być emaliowany, to już nie pamiętam.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#3

Post autor: JackNigga »

darkman pisze:
06 gru 2022, 22:10
Do ramienia to tzw drut nawojowy. Znajdziesz detale na forum. Poszukaj po postach, często robi się to w gramofonach typu Thorens np TD160 mkXX, chłopaki od Thorensów Ci pomogą, ja już nie pamiętam oznaczeń.
Szukaj też postów @klin,@ Biogon @Ahaja,
8010 to prosty gramofon konstrukcyjnie, zatem można to połaczenie wykonać łatwo, bezpośrednio czyli na wyprowadzeniu tych samych "drutów".
Wydaje mi się, że 04 mm będzie ok, ale poczekaj na potwierdzenie od chłopaków:
https://www.mitronik.com/drut-nawojowy- ... indel.html
czy ma być emaliowany, to już nie pamiętam.
Przeszukałem to forum i nie znalazłem odpowiedzi, stąd mój wątek. Ale dzięki za sugestię.
Co masz na myśli poprzez wyprowadzenie tych samych drutów - czyli kable zarówno te w ramieniu jak i idące od układu są identyczne?
Widziałem na Allegro kabelki do ramienia gramofonowego i wyglądają bardziej jak kabelki sygnałowe niż zwykłe druty jak ten z linku.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15130
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#4

Post autor: darkman »

No tak bo to jest rodzaj skrętki. Bezstratnie, bo bez połączeń i przejść.
E-tam Panie Dżak, sam pisałem na tym forum i podawałem dane ale z 6 lat temu jak miałem TD160.
Na pewni znajdziesz na audiostereo duży i nawet nie jeden art Krzyśka @Ahaja, bo dokładnie to opisywał i publikował schematy podłączeń. Kto wie czy nie ma tych rysunków w katalogu jego projektów, jakoś są zlinkowane przy jego postach (np tematy mininuda) lub gdzieś w podpisie.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#5

Post autor: pawelgrab »

luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15130
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#6

Post autor: darkman »

Oh @Pawlos przecież!

tu coś masz i takich tematów wyświetliło mi się 5 u nas.
viewtopic.php?t=8585
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#7

Post autor: JackNigga »

Dzięki. Poszukując ofert ciągle napotykam na oferty związane z kabelkami łączącymi wkładkę z headshellem, a to też jest zupełnie coś innego.
Jednak muszę zaznaczyć, że schematów i szczegółowych opisów technicznych nie potrzebuję, gdyż jak zaznaczyłem w pierwszym poście, to nie ja naprawiam ten gramofon. Nie znam się na kwestiach technicznych do tego stopnia, więc to dla mnie misz-masz. To czym bym się tu kierował to po prostu uszy czułe na jakość audio. Stąd prośba o cynk jakie kabelki kupić.
Jedyne co chciałbym wiedzieć to konkretne info jakie kabelki dobrać i czym się sugerować w przypadku mojego modelu gramofonu.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2022, 22:36 przez JackNigga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#8

Post autor: pawelgrab »

Napisane jak wół lica nawojowa w oplocie bawełnianym 7x0,07 ;)
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#9

Post autor: JackNigga »

pawelgrab pisze:
06 gru 2022, 22:35
Napisane jak wół lica nawojowa w oplocie bawełnianym 7x0,07 ;)
Dzięki. Nie sądziłem, że można to wykorzystać jako przewód sygnałowy..
Wiem, że przewody mają różne kolory (jest podobno 5 przewodów, w tym jeden uziemienia).
Czy zatem nie łatwo o pomyłkę przy montażu takich kabelków pokrojonych z takiego zwoju o jednym kolorze, jeśli chodzi o kanały lewy i prawy, oraz uziemienie?
Ostatnio zmieniony 06 gru 2022, 22:46 przez JackNigga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#10

Post autor: pawelgrab »

Przecież nie ty montujesz kolego :lol:

Masz linka
https://allegro.pl/listing?string=lica% ... wa&order=d
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#11

Post autor: JackNigga »

pawelgrab pisze:
06 gru 2022, 22:46
Przecież nie ty montujesz kolego :lol:

Masz linka
https://allegro.pl/listing?string=lica% ... wa&order=d
No właśnie, nie ja montuję, więc nie mam pewności. ;) Dzięki za link.

Mam jeszcze parę pytań - czym dokładnie (oprócz ceny) różni się to okablowanie z Twojego linku od tych kabelków z linku poniżej?
https://allegro.pl/oferta/kabelki-do-ra ... 2787936795

Czy te poniżej to coś zupełnie innego od powyższych?
https://allegro.pl/oferta/kabelki-do-ra ... 1456550225
Czysto teoretyzując, czy te kabelki pasowałyby do mojego gramofonu?
Ostatnio zmieniony 06 gru 2022, 22:56 przez JackNigga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#12

Post autor: pawelgrab »

U mnie jeszcze przewody ramienia nie grają :| , może u Darka.

Tobie nie warto przepłacać do łunitry :mrgreen:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#13

Post autor: JackNigga »

Wiem, że Unitra to nie hi-end, dlatego napisałem "czysto teoretyzując" i mam nadzieję, że uzyskam odpowiedzi na moje pytania. ;)
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1924
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#14

Post autor: kukiz 30 »

Montowałem u siebie te kabelki z linka wyżej Cardasa świetne są.Na pewno mniej problemów niż lice przy lutowaniu.Miałem w Thorensie lice.Powiem tylko że cisza w okablowaniu lepsza niż lice.Jeśli Cię cena nie przeraża to polecam z czystym sumieniem.
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Przewody wewnątrz ramienia gramofonu i kable idące z układu na gniazda RCA - jakich szukać?

#15

Post autor: JackNigga »

Dziękuję za info! No cena trochę zaporowa jak dla mnie, bo to spora część wartości mojego gramofonu. :D Także chyba się nie zdecyduję akurat na te.. a jak oceniasz te kabelki z poniższego linku po samym opisie, czy one tez mają takie przeznaczenie, czy może są to kable do czegoś zupełnie innego typu wkładka-headshell? a może jednak mogą być tym czego szukam?
https://allegro.pl/oferta/kabelki-do-ra ... 1456550225
ODPOWIEDZ