Zasilanie gramofonu?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#1

Post autor: wlodek1001 »

wątek stary a nic innego nie znalazłem, pragnę uzyskac pomoc w kwestii zasilacza do mojego pro jecta, aktualnie zasilam go typowym zasilaczem jaki był a wyposażeniu, wtyczka z trafo i tyle. Trochę czytałem o wpływie zasilania na działanie gramofonu/ stabilnośc obrotów , zniekształcenia/ co w tym temacie maja do powiedzenia znawcy? :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zasilanie gramofonu?

#2

Post autor: Wojtek »

wlodek1001 pisze:wątek stary a nic innego nie znalazłem
Ja jednak zdecydowałem się wydzielić wątek, bo tamten traktował bardziej o samym zasilaniu urządzeń i jaki może mieć wpływ różnica w podawanej mocy, ale i tak cieszę się, że w ogóle chciało Ci się szukać istniejącej dyskusji :)
wlodek1001 pisze:aktualnie zasilam go typowym zasilaczem jaki był a wyposażeniu, wtyczka z trafo i tyle.
No i prawidłowo.
wlodek1001 pisze:Trochę czytałem o wpływie zasilania na działanie gramofonu/ stabilnośc obrotów , zniekształcenia/ co w tym temacie maja do powiedzenia znawcy? :)
I co wyczytałeś?

Przy prostych napędach(*) ma to jakiś wpływ na pracę silnika, ale czy zauważalny?
Musiałbyś mieć naprawdę skopaną elektrykę w domu (w stylu notorycznie przepalających się żarówek, itp.), żebyśmy mieli o czym rozmawiać :)

Takie jest moje ogólne zdanie. Zatwardziali audiofile mają swoje zdanie nt. "czystego prądu".
Może ktoś coś na ten temat jeszcze tutaj powie :)

Pro-Ject chyba ma w swojej ofercie tzw. Speed Box, pozwalający zmieniać prędkość obrotową gramofonu bez ręcznego przekładania paska.
Jest to nic innego jak taki lepszy zasilacz, który reguluje podawanie prądu w zależności od tego jaką prędkość obrotową sobie zażyczymy.

* prosty napęd = taki z minimalnym układem stabilizacji obrotów lub w ogóle brak takowej elektroniki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#3

Post autor: wlodek1001 »

dzięki, trochę jestem uspokojony. Trudno mi powiedzieć czy moja instalacja elektryczna ma jakiś wpływ na sprzęt, byc może jest to niemierzalne lub niesłyszalne, co do Speed Boxa to poczytam.z drugiej jednak strony dlaczego drogie pre ampy gramofonowe mają dzielone/osobne/ zasilacze? czy w przypadku pre ampów ma to wpływ na ich działanie i np.wkładki ?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Zasilanie gramofonu?

#4

Post autor: kielek »

Może to nie na temat zasilania gramofonu,ale jednak zasilania sprzętu grającego http://www.wykop.pl/link/1090043/oszala ... c-dzwieku/ Jeśli masz zapędy audiofilskie warto na to spojrzeć ;) Polecam także co niektóre komentarze :)
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#5

Post autor: wlodek1001 »

hm, zapędów audiofilskich nie mam, temat 'grania' kabli jest mi znany, ale zawsze coś ulepszyc aby mieć dobre samopoczucie i odrobine lepszy dźwięk. przecież temat wymiany wkładki na lepszą jest znany, każdy pójdzie w zaparte ,że nowa zazwyczaj droższa wkładka gra lepiej, tylko to moim zdanierm ma zanczenie , przy róźnicy kilku klas we wkładkach, zresztą sprzęt gra tak dobrze jak jego najgorszy elemement, pozdrawiam
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Zasilanie gramofonu?

#6

Post autor: kielek »

Powiem szczerze,że w mojej ocenie tzw."granie" kabla zasilającego polega na tym o czym wspomniałeś,czyli
wlodek1001 pisze:aby mieć dobre samopoczucie
i przy okazji mieć mniej na koncie/w kieszeni .Jakiś wpływ zasilanie zapewne ma na dźwięk,ale dużo w tym voodoo, niż prawdy i dotyczy to raczej sprzętu bardzo wysokiej klasy ,gdzie każdy element jest dopracowany niemalże do perfekcji...
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Zasilanie gramofonu?

#7

Post autor: ahaja »

wlodek1001
Jeśli chcesz znacznie podnieść jakość to sprzedaj PJ'a i kup Thorensa 3XX.
Wsadzanie jakichkolwiek pieniędzy w ulepszenie PJ to wyrzucone pieniądze.

Trochę OT:
Oczywistym jest, że kabel brzmienia w jakimkolwiek sprzęcie nie poprawi/polepszy. Oczywiste też, że bez takowego kabla żadne urządzenie nie zagra ;-). Kolejną oczywistością jest, że kabel to nie urządzenie zasilające i nie można go porównywać do takowego. A to dlatego, że każdy zasilacz to 50-80% jakości dźwięku w danym urządzeniu (nie ma znaczenia czy to preamp, czy wzmak).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zasilanie gramofonu?

#8

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Wsadzanie jakichkolwiek pieniędzy w ulepszenie PJ to wyrzucone pieniądze.
To swoją drogą ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#9

Post autor: wlodek1001 »

pytanie dodatkowe, mój amplituner Onkyo 875 posiada jedno gniazdo zasilające, czy mogę uznać,że zasilanie z takiego gniazda pre amp gramofonu lub samego gramofonu do podobne efekty jak dobry zewnętrzny zasilacz ? Wydaje mi się ,że zasilanie z gniazda wyjściowego przechodząc przez tor zasilacza ampli powoduje,że podlega dobrej stabilizacji podobnej jak dobry zasilacz zewnętrzny, i wtedy wystarczy zwykły zasilacz podłączyć w takie gniazdko.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Zasilanie gramofonu?

#10

Post autor: Krzyś »

wlodek1001 pisze:pytanie dodatkowe, mój amplituner Onkyo 875 posiada jedno gniazdo zasilające, czy mogę uznać,że zasilanie z takiego gniazda pre amp gramofonu lub samego gramofonu do podobne efekty jak dobry zewnętrzny zasilacz ? Wydaje mi się ,że zasilanie z gniazda wyjściowego przechodząc przez tor zasilacza ampli powoduje,że podlega dobrej stabilizacji podobnej jak dobry zasilacz zewnętrzny, i wtedy wystarczy zwykły zasilacz podłączyć w takie gniazdko.
korci mnie, żeby Cię poprosić o podłączenie preampa gramofonowego do tego właśnie gniazda, a potem do opisania swoich wrażeń w porównaniu z preampem podłąćzonym do normalnego gniazdka i opisanie wrażeń sonicznych. Zapewne bas zrobi się głęboki, dynamika się poprawi itp itd.

Ale zapewne ktoś mnie uprzedzi i stwierdzi, że gniazdko w amplitunerze podłączone jest do gniazda zasilania głównego przez przekaźnik i masz tam dokładnie taki sam prąd, jak wchodzi do amplitunera. Tym niemniej i tak radzę skorzystać z tego gniazdka, bo załączanie wszystkich urządzeń jednym guziczkiem jest wygodne. Ja w swojej wieży Sony mam wszystkie komponenty podłączone do gniazdek z tyłu, co więcej - zrobiłem sobie rozgałęźnik, do którego podłączyłem dodatkowo gramofon (a teraz brakuje mi jeszcze jednego gniazdka do podłączenia miksera). Uprzedzając ostrzeżenia - została mi jeszcze połowa ze 120 W, jakie mogą ciągnąć urządzenia podłączone do gniazdek z tyłu, a mikser bierze 5W.

ps. jak podajesz model swojego amplitunera to podawaj go w całości - łatwiej go będzie znaleźć w guglu, te parę literek to nie jest taki problem.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 17:36 przez Krzyś, łącznie zmieniany 1 raz.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Zasilanie gramofonu?

#11

Post autor: ahaja »

Nie - to zwykłe gniazdo, coś ala przedłużacz byś nie musiał ciągnąć dłuzszych kabli. Można podpinać do niego/nich urządzenia o mniejszym poborze prądu jak: tunery, magnetofony, gramofony, przedwzmacniacze.

Musisz zmienić gramofon by było dużo lepiej. PJ nie brałbym wtedy pod uwagę - jakość. Chcesz ulepszyć zaporożca wydając pieniądze za które możesz mieć opla/VW etc ... przemyśl.
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#12

Post autor: wlodek1001 »

Dzięki za odpowiedź, myslałem,że jednak to wyjście z ampli Onkyo TX-875 SR daje "polepszony" prąd, trudno jakoś to przeżyję. O zmianie gramofonu PJ na lepszy na razie nie myślę, może za jakiś czas, jak na razie chyba zainwestuję w lepszą wkładkę , mam ORTOFON OM2 Red, może Blu lub Bronze z tej samej serii i lepszy pre amp gramofonowy bo ten z ampli jakiś "mizerny" muzycznie, pozdrawiam
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Zasilanie gramofonu?

#13

Post autor: ahaja »

wlodek1001
Bronze to jakieś 1000zł. Lepszy preamp to jakieś 1500-2000zł, razem około 2750.
Ta kwota plus ta ze sprzedaży PJ da ci możliwość kupienia świetnego napędu z ramieniem - od tego trzeba zacząć by był sens inwestowania w lepsze wkładki i preampy.
wlodek1001
Posty: 43
Rejestracja: 01 sty 2012, 10:49

Zasilanie gramofonu?

#14

Post autor: wlodek1001 »

jaki gramofon proponujesz? wiem jak to jest z używanym sprzętem trudno sprzedac i dodatkowo każdy chce prawie za darmo, co do wkładki to chyba bym poprzestał na Blu i pre ampie do 1200 zł, to jest ok 1800 zł inwestycji, PJ/ moze sprzedam za 800-900 jak dobrze pójdzie/ dobry gramofon to ponad 4000 zł plus wkładka i pre amp prawie 7000zl, to dla mnie akt za dużo,ale dzięki za wsparcie w poszukiwaniu idealnego dźwięku :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zasilanie gramofonu?

#15

Post autor: Wojtek »

Ogółem włodek dość mocno błądzisz w tym temacie polepszania jakości i piszę to nie pierwszy raz ani ja ani ahaja.
"Lepszy prąd", a wcześniej lepszy preamp (pierw koniecznie lampowy, bo lampka fajnie świeci, a potem w sumie ani jedno ani drugie :) ), a amplituner kina domowego i gramofon nadal takie same.

Jeśli jakieś kombinacje upgrade'owe mają mieć ręce i nogi to warto jednak zainwestować w lepszą bazę, a nie doczepiać spojler, złote felgi i robić dziurę w masce "kaszlaka" :)
wlodek1001 pisze:jaki gramofon proponujesz?
Nie tutaj. Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę gramofonu to mamy od tego odpowiedni dział zakupowy.
wlodek1001 pisze:wiem jak to jest z używanym sprzętem trudno sprzedac i dodatkowo każdy chce prawie za darmo
To "prawie darmo" to może przesada, ale to chyba dotyczy czegokolwiek kupionego jako nowe, po relatywnie krótkim czasie używania, także raczej nie ma co stękać.

Co innego jeśli się kupi wartościową używkę. Tu stratę mamy jedynie kiedy przepłacimy przy zakupie albo sprzęt się popsuje.
wlodek1001 pisze: dobry gramofon to ponad 4000 zł
Robi się coraz śmieszniej :) Takie "prawdy życiowe" to chyba tylko w HiFiM-ie są do wyczytania.

Pomyśl poważnie o zakupie używek to koszt od razu spadnie, a to naprawdę nie jest głupi pomysł. Przypuszczam, że ahaja i spółka też tutaj przytakną.
wlodek1001 pisze:plus wkładka i pre amp prawie 7000zl, to dla mnie akt za dużo
Pamiętaj, że nie trzeba kupować wszystkiego na raz :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ