Kenwood KD-1033

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Kenwood KD-1033

#1

Post autor: knag »

Witam,

tak jak pewnie większość zakładających nowe tematy, mam zapytanie dotyczące zakupu gramofonu. Chciałbym wydac na niego +/- 500 zł. Czyli nówka odpada, raczej używane. Myślałem o Thorensach, teraz wpadł mi w oko Kenwood KD-1033. Nie ukrywam, dodatkowym bonusem jest tutaj "podoba mi się" mojej żony, która to jest punktem muszącym wyrazić zgodę, więc niestety estetyka ma tu znaczenie. Kenwood w wersji "drewnianej" dodajmy. I teraz pytanie główne - co o nim myślicie? Wkładka chyba standardowa, jeszcze muszę dopytać sprzedającego. Gramiak chyba manualny + cue. Za wszelkie "tak", tudzież "nie, nigdy w życiu!" będę wdzięczny, tudfzież inne namiary na gramiaki w podanym przedziale cenowym. Dzięki!

Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#2

Post autor: Wojtek »

Kenwood KD-1033 to ładny paskowiec z epoki. Dość popularny model, stąd też można go od czasu do czasu znaleźć na aukcjach.
Niezależne zawieszenie, łatwy sposób kontroli elewacji podstawy ramienia. Obsługa raczej manualna, nie widzę w sieci żadnej wzmianki o tym jakoby był to pół-automat.

Jeśli chodzi o klasę sprzętu to można go spokojnie przyrównać do Pioneera PL-12D, który też jest dosyć znany i pochodzi z tego samego okresu (1975-76).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Re: Kenwood KD-1033

#3

Post autor: knag »

Hejka,

dzięki wielkie za dobre słowo, poczytałem o tym gramiaku tu i tak i.. przypadkiem trochę go kupiłem ;) Przypadkiem, bo nastawiłem się raczej na jakiegoś Thorensa i tak strzeliłem niską ofertą na allegro - okazało się, że oferta zagrała i właśnie stałem się jego właścicielem za w sumie śmieszne pieniądze - wcześniej prawie identyczny model poszedł za 4x tyle :) Tak więc jak tylko złapię w ręce, dam znać jak się sprawuje. Tylko chyba jeszcze czeka mnie wymiana wkładki, więc poszperam i o tym. Chyba AT95, lub Ortofon, poszukam jeszcze. Dzięki!

Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#4

Post autor: Wojtek »

No to elegancko :) Fajny "przypadkiem trochę" zakup ;)

Ja nie wiem co to ludzie ostatnio mają z tym, żeby zaczynać przygodę z winylami od Thorensów :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Kenwood KD-1033

#5

Post autor: knag »

Gramiak dotarł. Powiem szczerze, wygląda pięknie, podoba mi się bardziej na żywca niż na zdjęciach - rasowo, po prostu. Wstępnie wydaje się być sprawny, ale potrzeba mi kilku chwil jeszcze. Wydaje mi się, że ramię wyważyłem, teraz tylko ustawić anti-skating (niestety zapodziała się żyłka z odważnikiem, być może wymienić pasek i wkładkę. I w związku z tym ostatnim kilka pytań, może wiecie co i jak:

- czy wymienić li tylko igłę w standardowej wkładce Kenwooda (N47, koszt ~40zł), czy też od razu założyć coś nowego? Budżet to załóżmy max 100zł, myślałem o AT-95.
- jak zdjąć talerz, by wymienić pasek? Za cholerę nie mogę tego wykminić..
- jaki ciężarek do anti-skatingu (waga)? Wymyśliłem, że potrzeba mi żyłki z ciężarkiem przewieszonej przez bolec z nacięciami oraz drucik z oczkiem.

Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#6

Post autor: Wojtek »

knag pisze:niestety zapodziała się żyłka z odważnikiem
Oj oj. Czyli póki co antyskating = 0 (albo i mniej niż zero :D).
knag pisze:- czy wymienić li tylko igłę w standardowej wkładce Kenwooda (N47, koszt ~40zł), czy też od razu założyć coś nowego? Budżet to załóżmy max 100zł, myślałem o AT-95.
Zależy do czego pijesz. N47 to nic specjalnego, więc jeśli możesz dołożyć to na długi termin lepszą opcją będzie raczej AT-95.
knag pisze:- jak zdjąć talerz, by wymienić pasek? Za cholerę nie mogę tego wykminić..
Podnieś pierw gumową matę :) Pod nią w talerzu powinieneś znaleźć jakieś otwory za które możesz złapać by podnieść talerz. Jeśli nie da rady go podnieść to pewnie zastygł na szpindlu. W takim razie bierzesz gumowy młotek i z pomocą drugiej osoby, która będzie próbowała podnosić talerz, leciutko z wyczuciem uderzaj w szpindel, aż puści talerz i da się podnieść. Nie żartuję. Znany, sprawdzony i polecany sposób, a zarazem innego nie znam :)
knag pisze:- jaki ciężarek do anti-skatingu (waga)? Wymyśliłem, że potrzeba mi żyłki z ciężarkiem przewieszonej przez bolec z nacięciami oraz drucik z oczkiem.
Z tym właśnie może być problem. Są różne typy mechanizmów anty-skatingowych (magnes, sprężyna, ciężarek, itd.), a waga takiego ciężarka zależy od modelu ramienia (co często zależy od modelu gramofonu). Dobrze kombinujesz. W pewnym gramofonie marki Sansui wygląda to np. tak:

Obrazek

Co do wagi ciężarka to możesz kombinować i dobierać (strzelam że może wystarczą 4 gramy), ale chyba jedyny sposób na pewne przetestowanie czy jest to właściwa waga jest test na płycie (albo fragmencie płyty) bez rowka. Jeśli ramię samo z siebie nie przesuwa się na takiej płycie ani w lewo, ani w prawo tzn. że antyskating jest właściwie ustawiony dla danego nacisku. Niektóre płyty testowe mają taki fragment, ja osobiście takowych nie posiadam, ani nie miałem styczności :( ale chyba Joose ma w posiadaniu taką płytę, coś mi świta że kiedyś o tym wspominał. Byś musiał zapytać.

Można by też odszukać za pomocą sieci jakiegoś właściciela tego samego modelu gramofonu (ale kompletnego ;) ) i poprosić o sprawdzenie wagi odważnika. Pomóc Ci w tym? :)

PS:
Czy gramofon pochodzi z tej aukcji? http://www.allegro.pl/item998876303_ken ... lasyk.html
Też brakuje mu ciężarka anty-skatingu, po tym poznałem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Re: Kenwood KD-1033

#7

Post autor: knag »

Na wstępie - wielkie dzięki za pomoc. A teraz do rzeczy ;)

- wkładka - chyba się zdecyduję na tą AudioTechnikę, w sumie biorąc pod uwagę, że dokładając 50 mam i wkładkę, i igłę, to widzi mi się, że to będzie dobra opcja.
- talerz - spróbuję za chwilę tak postąpić - myślałem o takim rozwiązaniu, ale powiem szczerze bałem się coś uszkodzić - siedzi dziadostwo tak mocna, że wydaję się, iż to było założone przez twórców ;)
- antyskating - mechanizm wygląda dokładnie tak jak na zamieszczonym zdjęciu, więc pozostaje mi próbować z waga ciężarka. Jeśli chodzi o płytę do testów to nie ma problemu, posiadam kilka z pustą b-stroną, myślę że będzie jak znalazł.
-allegro - dokładnie to ta aukcja, drogi Watsonie :D

Dzięki raz jeszcze, dam znać jak mi poszło :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#8

Post autor: Wojtek »

No jak się w ogóle nie rusza talerza latami to ma prawo "zastygnąć" :)
knag pisze:Jeśli chodzi o płytę do testów to nie ma problemu, posiadam kilka z pustą b-stroną, myślę że będzie jak znalazł.
No to całe szczęście, że takie posiadasz, bo faktycznie powinno się nadać ;)

A co do allegro no to okazyjny zakup (normalnie ten gramofon potrafi schodzić za cenę 2-3x większą), ale biorąc pod uwagę niedomagania to "obniżka" jest dość zrozumiała :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Re: Kenwood KD-1033

#9

Post autor: knag »

Cholera, nijak chce się ten talerz ściągnąć - jednak wygląda mi to na nie do końca ściągalne na siłe.. może poszukam gdzieś manuala do tego sprzętu :/ co do okazyjnej ceny, to myślę, iż brak żyłki + ciężarka do antyskatingu to mała wada, zobaczymy, czy nie ma nic więcej - no ale tego kupujący nie są w stanie przewidzieć przed dostaniem gramiaka w ręce, więc i tak się cieszę z tego zakupu :)

Mam jeszcze jedną prośbę, bo mój google zawodzi - gdzie znaleźć tarcze stroboskopową, co by sprawdzić "trzymanie obrotów" nie tylko na ucho? Dzięki z góry!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#10

Post autor: Wojtek »

knag pisze:Cholera, nijak chce się ten talerz ściągnąć - jednak wygląda mi to na nie do końca ściągalne na siłe..
Czytałem wypowiedzi właścicieli tego samego modelu i nie wynikało z nich, żeby był w tym gramofonie jakiś inny sposób na to :)
Zdjąłeś w ogóle gumową matę? Nie ma żadnych otworów w talerzu? Użyłeś młotka? :)
knag pisze:może poszukam gdzieś manuala do tego sprzętu :/
Za free nie znajdziesz, a tak to jest na eBay. Szukałem :)
knag pisze:co do okazyjnej ceny, to myślę, iż brak żyłki + ciężarka do antyskatingu to mała wada
Brak antyskatingu = niesprawne ramię. Jak dla mnie to duża wada, ale jak uważasz :D
knag pisze:no ale tego kupujący nie są w stanie przewidzieć przed dostaniem gramiaka w ręce, więc i tak się cieszę z tego zakupu :)
No ale jak kupujący widzą opis i zdjęcia na aukcji to jednak nie muszą przewidywać, bo podstawowe kwestia to widać gołym okiem :) No ale fakt faktem oby nie miał żadnych ukrytych wad pod talerzem ;)
knag pisze:Mam jeszcze jedną prośbę, bo mój google zawodzi - gdzie znaleźć tarcze stroboskopową, co by sprawdzić "trzymanie obrotów" nie tylko na ucho?
"Na ucho" to raczej ciężko o precyzję :) Na allegro można było kiedyś dostać takie tarcze, a na google to spróbuj po angielsku, czyli "strobe disc" :)

Na vinylengine mają: http://www.vinylengine.com/strobe-discs.shtml
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
knag
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2010, 13:20

Re: Kenwood KD-1033

#11

Post autor: knag »

hejka,

dzięki za ciągnięcie wątku i pomoc. Jeśli mówisz, że właściciele ściągali talerz na siłę, to musi tak być. Otwory są, gumę oczywiście ściągnąłem ;), ale talerz po wysunięciu się na jakieś 5mm się blokuje.. no nic, jeszcze to obadam. Instrukcji faktycznie nie znalazłem, a nie uśmiecha mi się wydać min. $15 za wersję choćby elektroniczną. Jesli chodzi o "małą wadę" to miałem na myśli łatwość uzupełnienia brakującego mechanizmu, a nie sam fakt użytkowania gramofonu bez tegoż. Dzięki za linka do tarcz, zapomniałem o vinylengine. Dzięki!

pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kenwood KD-1033

#12

Post autor: Wojtek »

knag pisze:ale talerz po wysunięciu się na jakieś 5mm się blokuje.. no nic, jeszcze to obadam.
Może spróbuj potraktować szpindel WD-40 czy czymś podobnym? :) Jak już pisałem, bez gumowego młotka ciężko z tą operacją :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ