Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#1

Post autor: maroza »

No więc po osłuchaniu się ze sprzętem wyszło, że jednak nie jest tak kolorowo, ale jest wyzwanie :D Problem jest w postaci nadmiernego słyszalnego wow, zwłaszcza na płytach z wolnym pianinem - nie jest to dla mnie słuchalne niestety. Chodzi o falującą wysokość tonu. Nie mam dokładnej apratury do pomiaru prędkości, natomiast telefonowe aplikacje wskazują wartość wow na poziomie ok. 0,2% - 0,3%, może tak być bo są to wartości słyszalne.

Dotychczasowe próby wyeliminowania problemu, bezskuteczne:
- ponowne wyregulowanie zawieszenia - talerz był wypoziomowany, jednak był w pozycji ok. 5mm nad plintą, w tym momencie jest 7-9mm nad plintą, czyli zgodnie z zaleceniami producenta w instrukcji;
- zdjęcie rolki osi silnika i dokładnej jej wyczyszczenie benzyną ekstrakcyjną, przy okazji nasmarowanie silnika przy wylocie osi silnika z plinty;

Dodatkowo, kwestie które mogą mieć wpływ falujący ton:
- przełącznik prędkości nie dotyka paska;
- oś silnika się nie chybocze, brak odchyleń w żadnym kierunku, nie jest zgięta;
- subtalerz kręci się swobodnie, mogłoby być lepiej, ale bez paska po popchnięciu obraca się kilkanaście sekund.

Prośba o pomoc do doświadczonych użytkowników Thorensa - czy macie jeszcze jakieś pomysły?
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#2

Post autor: zbyszek1982 »

maroza pisze:
23 paź 2021, 16:09
- subtalerz kręci się swobodnie, mogłoby być lepiej, ale bez paska po popchnięciu obraca się kilkanaście sekund.
Czyściłeś może łożysko?

Cały talerz bez paska ile się kręci?

Opcje są dwie. Albo stary i brudny olej w łożysku, albo zły pasek.

U mnie po wymianie paska wow się poprawił o rząd wielkości.
Jak masz oryginalny pasek to możesz go wygotować we wrzątku przez kilka minut.
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#3

Post autor: maroza »

zbyszek1982 pisze:
23 paź 2021, 16:38
maroza pisze:
23 paź 2021, 16:09
- subtalerz kręci się swobodnie, mogłoby być lepiej, ale bez paska po popchnięciu obraca się kilkanaście sekund.
Czyściłeś może łożysko?

Cały talerz bez paska ile się kręci?

Opcje są dwie. Albo stary i brudny olej w łożysku, albo zły pasek.

U mnie po wymianie paska wow się poprawił o rząd wielkości.
Jak masz oryginalny pasek to możesz go wygotować we wrzątku przez kilka minut.
Łożysko jeszcze nie ruszane, cały talerz bez paska spokojnie ponad minutę. Tak czy inaczej spróbuję - jaki olej/smar powinien się tam znaleźć?

Pasek oryginalny Thorens.
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Heh, witaj w świecie właścicieli wintydżowych Thorensów :lol:

Jak talerz się kręci ponad minutę, to raczej nie kwestia oleju. Jak wyjmiesz podtalerzyk i wsadzisz z powrotem, to jak długo "siada" w łożysku?

Jak bujniesz talerzem to chodzi góra dół, czy na boki? Jak go gibie na boki, to trzeba popracować nad ustawieniem sprężyn.
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#5

Post autor: maroza »

zbyszek1982 pisze:
23 paź 2021, 19:22
Heh, witaj w świecie właścicieli wintydżowych Thorensów :lol:

Jak talerz się kręci ponad minutę, to raczej nie kwestia oleju. Jak wyjmiesz podtalerzyk i wsadzisz z powrotem, to jak długo "siada" w łożysku?

Jak bujniesz talerzem to chodzi góra dół, czy na boki? Jak go gibie na boki, to trzeba popracować nad ustawieniem sprężyn.
Tak, chyba zrozumiałem już na etapie gotowania pasków :D co najlepsze spróbowałem, jednak brak efektu. Dopóki jest pomoc - walczymy.

Podtalerzyk ma blokadę na śrubkę od wewnątrz, więc nie można go swobodnie zdjąć, muszę rozebrać gramofon żeby się do tego dobrać - rozumiem, że pytanie w kontekście ewentualnego zużycia łożyska?

Ciekawa uwaga odnośnie talerza, faktycznie nawet przy nacisnięciu prostopadle na talerz buja się on na boki. Do tego jest wyraźny stukot i talerz buja się w zasadzie tylko przez chwilę. Miałem wrażenie, że ustawienie sprężyn sprowadzać się będzie do zachowania odpowiedniej wysokości talerza przy zachowaniu poziomu - jest coś więcej? Czy może to znak, że sprężyny do wymiany? Wreszcie, czy zawieszenie może wpływać w takim stopniu na wow?

A sam silnik? Czy wykluczamy jego zużycie?
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#6

Post autor: zbyszek1982 »

maroza pisze:
23 paź 2021, 20:59
Miałem wrażenie, że ustawienie sprężyn sprowadzać się będzie do zachowania odpowiedniej wysokości talerza przy zachowaniu poziomu - jest coś więcej? Czy może to znak, że sprężyny do wymiany? Wreszcie, czy zawieszenie może wpływać w takim stopniu na wow?
O Panie, z tego się można doktoryzować :lol:
Sprężyny jak najbardziej mogą wpływać na wow, bo jak talerz nie jest stabilnie zawieszony to siły powstające podczas kręcenia się talerza powodują, że chasis zaczyna mieć tendencję do bujania na boki.

Jak sobie popatrzysz na taką sprężynę i nią pogibasz, to zauważysz, że z jednej strony jest trochę twardsza.
Pozycja wyjściowa sprężyn przy ustawianiu poziomu powinna być taka, że przekręcasz je najpierw tak żeby skierować w stronę łożyska punkt gdzie drut sprężyny na czubku stożka się kończy.

W moim TD150 przy takim ustawieniu spręzyn chasis po wypoziomowaniu (poziomuj z płytą lub dociskiem 200gr na talerzu) chodzi równo góra/dół.
Pracę chasis sprawdzasz naciskając na talerz w miejscu gdzie się kończy zazwyczaj label i na linii od szpindla do osi obrotu ramienia.
maroza pisze:
23 paź 2021, 20:59
Podtalerzyk ma blokadę na śrubkę od wewnątrz, więc nie można go swobodnie zdjąć, muszę rozebrać gramofon żeby się do tego dobrać - rozumiem, że pytanie w kontekście ewentualnego zużycia łożyska?
Jak oś jest dobrze spasowana z łożyskiem, to przy domyślnym oleju podtalerzyk z założonym talerzem siada jakieś 15-30 minut.

Jeżeli siada dużo szybciej, to jest za duży luz na łożysku. Powodem może być brak lub za mało lepki olej.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#7

Post autor: Merrick »

maroza pisze:
23 paź 2021, 16:09
Prośba o pomoc do doświadczonych użytkowników Thorensa - czy macie jeszcze jakieś pomysły?
Dwa razy falował dźwięk w moim Thorensie i zawsze był to problem z ramieniem SME wtedy trzeba się przyłożyć i precyzyjnie ustawić ramię
zbyszek1982 pisze:
23 paź 2021, 16:38
wygotować we wrzątku przez kilka minut.
Serio? Nie ulegnie zniszczeniu?
zbyszek1982 pisze:
23 paź 2021, 19:22
Heh, witaj w świecie właścicieli wintydżowych Thorensów
Ja nie żałuję że mam Thorensa :)
zbyszek1982 pisze:
23 paź 2021, 21:10
O Panie, z tego się można doktoryzować
U tu się z tobą zgodzę :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#8

Post autor: maroza »

Dzięki za dotychczasową pomoc. No więc sprawa wygląda tak: wypoziomowałem zawieszenie w taki sposób aby się nie bujało na boki - w dalszym ciągu głośno słychać sprężyny, natomiast talerz chodzi góra dół. Efekt tutaj:

https://youtube.com/watch?v=qClX0u7QW3Y&feature=share

Nie byłem w stanie uzyskać lepszego efektu pomimo całego dnia spędzonego na regulacji. Nie jestem również w stanie wyeliminować dźwięku sprężyn, dlatego zastanawiam się, czy sprężyny nie są po prostu zużyte.

Ramię SME jest ustawione precyzyjnie, zgodnie z każdym krokiem instrukcji. Z resztą, myślę że problem leży w gramofonie, a nie ramieniu - wskazówką są wyjątkowo wysokie wartości w apce 33 RPM bez ingerencji ramienia.

Tak czy inaczej, operacja nie przyniosła żadnego efektu w kontekście falowania dźwięku, więc zabiorę się jednak za łożysko. Na stronie analogdept.com mowa jest o oleju do silników elektrycznych 3-in-one SAE20 - czy mamy jakiś łatwo dostępny w Polsce odpowiednik?
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#9

Post autor: zbyszek1982 »

Liqui Moly HLP 46. To jest odpowiednik tego co zalewali w oryginale.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#10

Post autor: zbyszek1982 »

Kurde, obejrzałem ten filmik z bujaniem. Zawieszenie pracuje prawidłowo, ale strasznie się tłucze.

To powinno być bezgłośne. Sprężyny przecież maja na obu końcach gumowe podkładki.
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#11

Post autor: maroza »

To prawda, mają. Górne są ok, regenerowałem je w "Nowa guma", tak jak zwykle robię w gramofonach które restauruje - przywraca to gumie sprężystość. Dolne gumki są bardzo spłaszczone, ale myślę że spełniają swoją funkcję. Co dziwne, na dole sprężyny jest: gumka, płaska metalowa podkładka i plastikowa podkładka w kształcie klinu (grubsza z jednej strony i cieńsza z drugiej) - nigdzie takiej podkładki nie widziałem...Plus sprężyny nie mają wyczuwalnej "miękkiej strony".

Zaczynam podejrzewać, że sprężyny mogą być od Linna lub jakiegoś innego gramofonu...
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#12

Post autor: zbyszek1982 »

Zrób zdjęcie jak to wygląda od spodu.

Kiedyś wsadzanie sprężyn od Linna było popularnym modem. O tyle bez sensu, że talerz w Sondeku jest kilogram cięższy, więc te sprężyny zaburzają rezonans całego układu jak je dasz do Thorensa.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#13

Post autor: Merrick »

zbyszek1982 pisze:
24 paź 2021, 20:53
Kiedyś wsadzanie sprężyn od Linna było popularnym modem. O tyle bez sensu, że talerz w Sondeku jest kilogram cięższy, więc te sprężyny zaburzają rezonans całego układu jak je dasz do Thorensa.
A no waśnie. Może złapałeś właściwy trop.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Rekiniasty
Posty: 384
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:35
Gramofon: PL-70 L II
Lokalizacja: Prawa Wawa

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#14

Post autor: Rekiniasty »

maroza pisze:
24 paź 2021, 20:50
Co dziwne, na dole sprężyny jest: gumka, płaska metalowa podkładka i plastikowa podkładka w kształcie klinu (grubsza z jednej strony i cieńsza z drugiej) - nigdzie takiej podkładki nie widziałem...Plus sprężyny nie mają wyczuwalnej "miękkiej strony".

Zaczynam podejrzewać, że sprężyny mogą być od Linna lub jakiegoś innego gramofonu...
mam Linn'a, te podkładki są po to żeby kręcąc nimi ustawić cały talerz centralnie w otworze montażowym, wymuszają podgięcie sprężyny i przesunięcie talerza.
Ustawia się na założonym pasku.
Micro Benz Glider S, Dynavector 20x2L, AT33ML/OCC, Denon 103R, EAR834P, Accuphase E-408 + AD 50, JM Lab Mini Utopia
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

Re: Thorens TD-160 Super - problem z wow/flutter

#15

Post autor: maroza »

Rekiniasty pisze:
24 paź 2021, 22:40
maroza pisze:
24 paź 2021, 20:50
Co dziwne, na dole sprężyny jest: gumka, płaska metalowa podkładka i plastikowa podkładka w kształcie klinu (grubsza z jednej strony i cieńsza z drugiej) - nigdzie takiej podkładki nie widziałem...Plus sprężyny nie mają wyczuwalnej "miękkiej strony".

Zaczynam podejrzewać, że sprężyny mogą być od Linna lub jakiegoś innego gramofonu...
mam Linn'a, te podkładki są po to żeby kręcąc nimi ustawić cały talerz centralnie w otworze montażowym, wymuszają podgięcie sprężyny i przesunięcie talerza.
Ustawia się na założonym pasku.
To by potwierdzało wszystkie podejrzenia i na 90% są to sprężyny od Linna. Wiem, że sprężyny według oryginalnej specyfikacji można dostać u Dave'a, ale nie dość że z drugiego końca świata, to przyjemność się zamyka w ok. 330 zł...Znalazłem na ebayu takie sprężyny, ktoś coś wie na ich temat? Serwis gramofonów z Holandii, wszędzie opinie 5/5.

https://www.ebay.pl/itm/152855685405?ha ... Sw38BaUMJR

Rozebrałem łożysko - okazało się być całkiem suche. Moja głupota że nie zrobiłem tego od razu, ale byłem tak podniecony tym gramofonem, że mi przyćmiło myślenie. Czekam na olej, myślę że mamy zlokalizowane dwie przyczyny znacznego spadku oryginalnych parametrów ;)
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
ODPOWIEDZ