CEC BD 3200 - kompletna renowacja

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maroza
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:35
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Lublin

CEC BD 3200 - kompletna renowacja

#1

Post autor: maroza »

Pierwszy projekt – renowacja gramofonu CEC BD-3200. Udało się naprawić (na razie prowizorycznie) kabel zasilający, zregenerować elementy gumowe i gąbkowe zawieszenia, nasmarować windę ramienia, przesmarować silnik i łożysko talerza. Jak na osobę absolutnie początkującą w zakresie takich przedsięwzięć, jestem z siebie całkiem zadowolony. Zakładam cały temat, bo pewnie problemy jeszcze się pojawią, poza tym chętnie podzielę się efektami prac.
W zasadzie sprzęt jest w pełni sprawny, oprócz renowacji wizualnej została wymiana kabli sygnałowych i rozwiązanie problemu, który napotkałem podczas pierwszych testów:

Silnik uruchamia się i wyłącza prawidłowo, natomiast z głośników podczas włączenia/wyłączenia słychać głośny trzask. Nie mam pojęcia o elektronice, natomiast w tym gramofonie w zasadzie jej nie ma. Kiedyś obiło mi się o uszy, że taki objaw mogą powodować zużyte kondensatory. Jedyna płytka, z którą łączy się silnik znajduje się w lewym górnym rogu, na zdjęciu całości. Drugie zdjęcie to zbliżenie na ową płytkę, do której przyczepione jest coś, co prawdopodobnie jest kondensatorem. Pytania:

- czy mam rację
- jaki zamiennik powinienem kupić?
- czy jestem w stanie przeprowadzić samodzielnie wymianę z umiejętnością amatorskiego lutowania?
- w jaki sposób krok po kroku przeprowadzić wymianę, tj. jak usunąć stary, jak przylutować nowy.

Dzięki za pomoc.
Załączniki
1625519730274IMG_20210705_215534.jpg
1625519704534IMG_20210704_120828.jpg
:arrow: https://www.instagram.com/czarny_placek/

Jest: Thorens TD-160 Super + SME 3009 S2 Improved + Shure V15 III - iFi Zen Phono - JVC JA S55 - Pioneer S710

Było: Pioneer PL-12D, Pioneer PL-A38S, Grundig PS 3500, Daniel, HK PM645, Tannoy M2
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: CEC BD 3200 - kompletna renowacja

#2

Post autor: kulek123 »

Witaj
Tak to kondensator i najprawdopodobniej to on odpowiada za te trzaski. Jeżeli nie masz odsysacza do cyny to po prostu podgrzewają miejsce przylutowania nóżki kondensatora które jest z drugiej strony płytki równocześnie ciągnąc za kondensator, powtórz czynność podczas lutowania nowego. Spokojnie kupisz taki sam kondensator na wymianę.
Pozdrawiam
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
ODPOWIEDZ