Audio Reflex MR-110 proszę o radę

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
michalkrain
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2012, 15:26

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#1

Post autor: michalkrain »

Witam,

od poniedziałku jestem posiadaczem gramofonu "Audio Reflex MR 110"
http://allegro.pl/audio-reflex-klasyk-w ... 44326.html , które de facto przewijał się w listach dotyczących zakupu gramofonu do 500 zł.
Z racji tego że jest to właściwie mój pierwszy gramofon chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was nie posiada jakiejś instrukcji obsługi jak owe urządzenie działa.
Nie potrafię go włączyć i nie wiem czy ja coś robię źle czy też mam go reklamować u sprzedawcy.
Wyciągnięty został również obciążnik z ramienia tak więc zapewne trzeba ustawić anty-skating i też prosiłbym o radę na co mam zwrócić uwagę.
Nie wiem tez czy mam zmieniać igłę i jaki typ mam tam zastosować.

Prosiłbym więc o poradę jeżeli to nie problem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#2

Post autor: Wojtek »

Cieszę się, że w końcu ten gramofon trafił w dobre ręce. Już od dłuższego czasu nie mógł znaleźć nowego właściciela :)
Ludzie pewnie właśnie ze względu na markę ignorowali ten sprzęt.

Na szczęście wiemy, że ten gramofon to tak naprawdę przemianowany JVC VL-5, do którego zarówno instrukcję obsługi jak i serwisówkę znajdziesz w serwisie VinylEngine: http://www.vinylengine.com/library/jvc/vl-5.shtml
michalkrain pisze:Nie potrafię go włączyć i nie wiem czy ja coś robię źle czy też mam go reklamować u sprzedawcy.
A co się dzieje nie tak?

Obsługa tego gramofonu jest bardzo prosta.
Po podłączeniu do prądu i wybraniu prędkości obrotowej, jak przeniesiesz ręcznie ramię nad talerz to ten zacznie się obracać :)

Jeśli talerz gramofonu nie obraca się to można przypuszczać, że pasek nie jest założony na talerz. Mógł zostać zdjęty przez sprzedawcę albo po prostu spaść podczas transportu. W takim wypadku musisz zdjąć gumową matę z talerza, podnieść talerz i założyć pasek na nowo.
Pasek styka się z spodnią stroną talerza i z osią silniczka napędowego (widać ją przez otwory w talerzu).

Przełącznik "cue" służy do podnoszenia/opuszczania windy ramienia, a przycisk "reject" załącza funkcję auto-powrotu ramienia.
michalkrain pisze:Wyciągnięty został również obciążnik z ramienia tak więc zapewne trzeba ustawić anty-skating i też prosiłbym o radę na co mam zwrócić uwagę.
Sprzedawca dobrze zrobił, że wyjął przeciwwagę z ramienia.
Zanim cokolwiek zrobisz musisz ją oczywiście nałożyć i wkręcić na ramię. Przeciwwaga powinna swobodnie przesuwać się wzdłuż osi ramienia, podczas obracania ciężarka.

Następnie musisz ramię wyważyć. Opis jak to zrobić znajdziesz w instrukcji obsługi albo tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=152#p575

Co prawda nie wiemy jaką masz zamontowaną wkładkę, ale można założyć, że nacisk rzędu 2g będzie OK.
W razie problemów można poeksperymentować z ustawieniem :)

Ustawianie antyskatingu w tym konkretnym gramofonie jest dość nietypowe, tak więc wyjaśnię o co chodzi.

Zgodnie z instrukcją obsługi, antyskating jest na sztywno skalibrowany na wartość odpowiadającą naciskowi 1.5-2g.
By tak było, dźwigienka antyskatingu (na prawo od bazy ramienia) musi być zwrócona ku górze, tak jak to widać na zdjęciach aukcji.
W sytuacji kiedy mamy nacisk niższy niż 1.5g, instrukcja zaleca by dźwigienkę pociągnąć do dołu i położyć ją.
Niezalecane jest zastosowanie wkładek wymagających nacisku wyższego niż 2g.

Tak więc mechanizm antyskatingu jest w tym gramofonie akurat bardzo prosty, ale nie sądzę by to powodowało jakieś problemy :)
michalkrain pisze:Nie wiem tez czy mam zmieniać igłę i jaki typ mam tam zastosować.
Ja w takiej sytuacji radziłbym w najbliższej przyszłości po prostu zmienić całą wkładkę.
Nie ma co się bawić w wkładki bez nazwy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
michalkrain
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2012, 15:26

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#3

Post autor: michalkrain »

Dziekuje bardzo za klarowną i rzetelną odpowiedź, w dniu jutrzejszym po twoich radach spróbuje go uruchomić.

Pozdrawiam serdecznie
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#4

Post autor: Arkadyo »

Witam.
Podepne się pod temat bo ten fragment wypowiedzi Wojtka wywołał u mnie konsternację
antyskating jest na sztywno skalibrowany na wartość odpowiadającą naciskowi 1.5-2g.
By tak było, dźwigienka antyskatingu (na prawo od bazy ramienia) musi być zwrócona ku górze, tak jak to widać na zdjęciach aukcji.
W sytuacji kiedy mamy nacisk niższy niż 1.5g, instrukcja zaleca by dźwigienkę pociągnąć do dołu i położyć ją.
Niezalecane jest zastosowanie wkładek wymagających nacisku wyższego niż 2g
Mam inny model reflexa ale mający to samo ramię jak AR z tematu i wspomniany jvc vl-5.
Moje dochodzenie doprowadziło mnie, iż w moim AR zamontowano japoński oem wymagający nacisku igły z przedziału 2,5-3,5g, co zresztą Wojtku potwierdziłeś w innym wątku. Ale skoro tak to jak to się ma do tego, co wyżej przytoczyłeś? Wkładka i igła chyba są oryginalnie zamontowane w moim dd-1979 czyli o co kaman?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#5

Post autor: Wojtek »

Arkadyo pisze:Ale skoro tak to jak to się ma do tego, co wyżej przytoczyłeś?
A jak ma się mieć? :)
Arkadyo pisze:Wkładka i igła chyba są oryginalnie zamontowane w moim dd-1979
Oj bardzo wątpię żeby na gramofon tej marki montowano oryginalnie wkładki "no name".
Z tego co wiem to spółka odpowiedzialna za Audio Reflex miała umowę z Audio Technicą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#6

Post autor: Arkadyo »

Czyli mam rozumieć, że do czasu aż nie zaopatrzę się w zestaw z naciskiem około 2 g to muszę pogodzić się z przejachanym antyskatingiem, bo moje ramie nie umożliwia mi skasowania wagi 3g?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio Reflex MR-110 proszę o radę

#7

Post autor: Wojtek »

Tak jest. Nacisk na poziomie 1.5g mają już całkiem dobre wkładki (z szlifem eliptycznym).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ