Dziwny dźwięk wydawany przez Garrard GT-20

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Dziwny dźwięk wydawany przez Garrard GT-20

#1

Post autor: Demon Cleaner »

Przed 2 godzinami odpaliłem swój pierwszy w życiu gramofon (Garrard GT-20).

Początkowo wszystko było w porządku (przynajmniej tak mi się wydaje). Jednak nie nacieszyłem się zbyt długo, bo podczas odtwarzania płyty usłyszałem w pewnym momencie dziwny dźwięk dobiegający z samego gramofonu. Zdjąłem igłę z płyty, zatrzymałem silnik i ponownie włączyłem gramofon bez odtwarzania płyty. To szumienie/popiskiwanie jest na tyle wyraźne, że słychać je nawet podczas odsłuchu. Nagrałem je na telefon i wrzuciłem na chmurę:

https://drive.google.com/file/d/16C3aBW ... sp=sharing

Jakbyście mogli, to rzućcie uchem. Włączenie gramofonu następuje w 3 sekundzie. Co to może być? Silnik, pasek?

Aha, chcę tylko podkreślić, że hałas nie wydobywa się z głośników. Wydobywa się z samego gramofonu.

{EDYCJA]:

Que? Nic nie rozumiem :think: Odczekałem trochę i włączyłem sprzęt znowu. Efekt jest taki:

https://drive.google.com/file/d/16DpC2P ... sp=sharing

Jak słyszycie, hałas zniknął, tak po prostu.

Ja wiem, że nikt z Was nie ma magicznej kuli, ale może ktoś jednak ma jakieś podejrzenia, co się dzieje?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2021, 16:37 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#2

Post autor: BRob »

Z tego co widzę na zdjęciach w necie, to pod talerzem, jest wajcha (najprawdopodobniej do zmiany obrotów), która może ocierać o pasek.
To pierwsze co mi przychodzi do głowy. Zdejmij talerz, uruchom obroty i posłuchaj, jeżeli to nie będzie to, bierz gramofon pod pachę i do GN, opisz sytuację, niech sobie włączą posłuchają, powinni znaleźć i usunąć przyczynę.
No chyba , że powiedzą, że ten typ tak ma! :D

Swoją drogą, wizualnie sympatyczne urządzenie.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#3

Post autor: Demon Cleaner »

BRob pisze:
25 kwie 2021, 16:36
Z tego co widzę na zdjęciach w necie, to pod talerzem, jest wajcha (najprawdopodobniej do zmiany obrotów), która może ocierać o pasek.
To pierwsze co mi przychodzi do głowy. Zdejmij talerz, uruchom obroty i posłuchaj, jeżeli to nie będzie to, bierz gramofon pod pachę i do GN, opisz sytuację, niech sobie włączą posłuchają, powinni znaleźć i usunąć przyczynę.
No chyba , że powiedzą, że ten typ tak ma! :D

Swoją drogą, wizualnie sympatyczne urządzenie.
Znowu zaczęło.

Dobra zaraz zuploaduję filmik, to pokażę.

Są oczywiście dużo, dużo bardziej urodziwe gramofony, ale ten też mi się podoba :-)

[EDYCJA]:

Dobra filmik z widocznym rozpędzonym napędem zobaczycie tutaj:

https://drive.google.com/file/d/16Wv6gV ... sp=sharing

[EDYCJA NR. 2]:

To piszczy pasek, ewidentnie. Dzieje się tak w na obu prędkościach. Na 33 głośniej, a na 45 ciszej. Gdy podniosę palcami wajchę zmiany obrotów delikatnie w górę, lub w dół (widać ją na filmiku, na lewo), wtedy piszczenie ustępuje. Gdy puszczę wajchę, znowu zaczyna piszczeć od tarcia. Wajcha ma docisk sprężynowy.

Co mam zrobić?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2021, 17:10 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#4

Post autor: BRob »

Demon Cleaner pisze:
25 kwie 2021, 16:44
To piszczy pasek, ewidentnie. Dzieje się tak w na obu prędkościach. Na 33 głośniej, a na 45 ciszej. Gdy podniosę wajchę zmiany obrotów (widać ją na filmiku, na lewo) delikatnie w górę, lub w dół, wtedy piszczenie ustępuje. Gdy puszczę wajchę, znowu zaczyna piszczeć od tarcia.
Nie ma tam jakiejś regulacji - wyżej/niżej lub coś takiego?

A może pasek jest za szeroki?
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#5

Post autor: Demon Cleaner »

Jedynie chyba wajcha zmiany obrotów powoduje, że pasek jest niżej/wyżej. Ten mniejszy talerz, który wprawia w ruch pasek, nie ma żadnego rowka, w którym ten pasek mógłby się "zagnieździć". No ale jest to pewnie spowodowane sposobem zmiany obrotów właśnie.

Szczerze mówiąc nie wiem czy pasek jest za szeroki, mieści się w gnieździe wajchy idealnie. No ale może to jest kwestia tego 1 mm, nie wiem.

W ogóle to czy pasek powinien być nasmarowany, czy raczej suchy jak pieprz?

Tutaj zdjęcie tej wajchy i przechodzącego wewnątrz paska w ruchu:

https://drive.google.com/file/d/16hJJu1 ... sp=sharing
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6680
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#6

Post autor: konrads0 »

Swoją drogą bardzo szeroki ten pasek. Sprawdź przy okazji jaką szerokość paska producent zalecał.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#7

Post autor: Demon Cleaner »

konrads0 pisze:
25 kwie 2021, 17:26
Swoją drogą bardzo szeroki ten pasek. Sprawdź przy okazji jaką szerokość paska producent zalecał.
Myślę, że może obcierać. Pasek wydaje mi się, że jest dobrany na styk. Nie wiem, czy tak powinno być, bo to norma, czy raczej tak jak Ty sugerujesz - powinna być jakaś sporo większa przestrzeń.

Ok, zaraz zguguluję szerokość paska. Ściągnąłem instrukcję, może tam będzie.

[EDYCJA]:

Wydaje mi się, że jestem zupełnie niezły w szukaniu informacji w Google'u, ale chyba nie tym razem :-/ Nie znalazłem nic konkretnego na temat zalecanej szerokości tego paska.

Pogrzebałem paluchami przy tej prowadnicy zmiany obrotów, pazurem poprawiłem pasek na bębnie, włączyłem i na razie nie hałasuje. Zobaczymy na jak długo...

No nie wiem cholera co się dzieje :doh:
Załączniki
Garrard-GT-20-1-GT-25P-1-GT-35P-1-Owners-Manual.pdf
(1.51 MiB) Pobrany 36 razy
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2021, 18:09 przez Demon Cleaner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#8

Post autor: BRob »

Wg mnie obciera jak nic, te wszystkie farfocle leżące na obudowie świadczą o tym.
gt-20.jpg
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6680
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#9

Post autor: konrads0 »

Na kole pasowym ślad po poprzednim pasku też wydaje się być węższy.
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#10

Post autor: Demon Cleaner »

BRob pisze:
25 kwie 2021, 18:02
Wg mnie obciera jak nic, te wszystkie farfocle leżące na obudowie świadczą o tym.

gt-20.jpg
No ewidentnie. Właśnie znowu zaczął.

Wpisanie numeru produktu w przeglądarkę nie daje żadnych interesujących wyników. Orientujesz się gdzie to wklepać?
konrads0 pisze:
25 kwie 2021, 18:07
Na kole pasowym ślad po poprzednim pasku też wydaje się być węższy.


No to będę musiał skontaktować się Grubą Nutą, żeby to wyjaśnić. Chyba nie ma innego wyjścia.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6680
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#11

Post autor: konrads0 »

Demon Cleaner pisze:
25 kwie 2021, 18:18
skontaktować
Oczywiście. Wszak to renomowany sklep.
Nie ma powodów, abyś ponosił kolejne koszty. Kupowałeś jako sprawny....
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrarda

#12

Post autor: Demon Cleaner »

Ok, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Jak tylko uzyskam z GN informację zwrotną, to nie omieszkam zdać relacji. Może się przydać innym użytkownikom tego modelu.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrard GT-20

#13

Post autor: Quarter »

Demon Cleaner pisze:
25 kwie 2021, 18:29
Ok, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Jak tylko uzyskam z GN informację zwrotną, to nie omieszkam zdać relacji. Może się przydać innym użytkownikom tego modelu.
Koniecznie - także ze względu na ocenę Grubej Nuty. Zawsze ich polecałem jako opcję dla osób obawiających się problemów z zakupem vintage audio bez gwarancji. Będzie okazja (niestety) sprawdzić na Tobie jak z tych zobowiązań gwarancyjnych się wywiązują. Mam nadzieję, że dadzą radę. Jeśli się okaże, że wsadzili zbyt szeroki pasek "bo akurat taki mieli", to więcej ich nie polecę. Przykro mi, że akurat Ciebie taki f***up spotkał :(
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrard GT-20

#14

Post autor: Demon Cleaner »

Quarter pisze:
26 kwie 2021, 18:54
Demon Cleaner pisze:
25 kwie 2021, 18:29
Ok, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Jak tylko uzyskam z GN informację zwrotną, to nie omieszkam zdać relacji. Może się przydać innym użytkownikom tego modelu.
Koniecznie - także ze względu na ocenę Grubej Nuty. Zawsze ich polecałem jako opcję dla osób obawiających się problemów z zakupem vintage audio bez gwarancji. Będzie okazja (niestety) sprawdzić na Tobie jak z tych zobowiązań gwarancyjnych się wywiązują. Mam nadzieję, że dadzą radę. Jeśli się okaże, że wsadzili zbyt szeroki pasek "bo akurat taki mieli", to więcej ich nie polecę. Przykro mi, że akurat Ciebie taki f***up spotkał :(
Dzisiaj oddałem Garanda do serwisu. Kontakt, komunikacja i uprzejmość jak zwykle na najwyższym poziomie. Pan Tomasz (chyba tak ma na imię człowiek, który zwykle tam jest) stwierdził, że przyjrzą się sprawie i gramofon zostanie rozebrany na części (przynajmniej tak go zrozumiałem). Dodał jeszcze, że "dźwięk startu silnika jest trochę niepokojący". Będą do mnie dzwonić. Dzięki za zainteresowanie :-)

Wiesz, jak dotąd nie mam powodu, by im nie ufać. Sprawiają wrażenie ludzi kompetentnych, słownych i solidnych. Co prawda mały kłopot pojawił się już przy "odsłuchu pokazowym". Wkładka z metalowym headshellem powodowała przebicia, ale została wymieniona na inną, a ja dostałem zniżkę, więc nie upatruję w tym zwiastuna jakiejś katastrofy. Każdemu mogło się zdażyć :-)

Odnoszę wrażenie, że chyba trochę przejąłeś się tą historią. Chyba niepotrzebnie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później sam doszedłbym do wniosku, że takie rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze. Biorę to na klatę, jestem dorosły i jeżeli miałbym mieć do kogoś pretensje, to tylko do siebie :-) Poza tym jak na razie poziom customer care w Grubej Nucie jest wzorowy. Nie mam podstaw, by sądzić, że to wszystko zakończy się jakimś clusterf***iem. Jestem dobrej myśli i mam szczerą nadzieję, że cała ta historia znajdzie swój pozytywny finał :-)
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk wydawany przez Garrard GT-20

#15

Post autor: Quarter »

Demon Cleaner pisze:
26 kwie 2021, 23:10

Odnoszę wrażenie, że chyba trochę przejąłeś się tą historią.
Znów PARAFRAZUJĄC ( :D :D :D ) pewne powiedzenie można by rzec: jeśli skonwertowałeś kogoś na winyl, to jesteś za niego odpowiedzialny :D Oczywiście, to nie ja Cię na winyl konwertowałem, ale faktycznie troszkę się udzielałem w rozwiązywaniu Twoich dylematów zakupowych i stąd taka potrzeba, żeby wszystko dobrze się skończyło (a właściwie zaczęło). Polecam GN od jakiegoś czasu, choć, uczciwie mówiąc, żadnego sprzętu od nich nie kupiłem, tylko płyty. Ale rozmawiałem z nimi, chciałem nawet jednego Technicsa brać i doświadczenie CS też miałem bardzo dobre. Ale, jak wiemy, takie rzeczy potwierdzają się w boju, czyli wtedy, gdy pojawi się autentyczny problem reklamacyjny. Trzymam kciuki, żeby ogarnęli temat.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ