Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Kam1216
Posty: 119
Rejestracja: 25 lis 2020, 11:39

Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#1

Post autor: Kam1216 »

Witam
Jest to mój pierwszy post na forum. Elac jest moim pierwszym własnym gramofonem. Sprzęt dotarł do mnie cały, jak się zadawało w doskonałym stanie. Jednak po podłączeniu okazało się że nie gra jeden z kanałów dźwięku. Problem jak sądziłem stanowiło to że oryginalnie gramofon posiadał kabel sygnałowy zakończony końcówką DIN, a poprzedni właściciel odciął ową końcówkę i za pomocą złączek doczepił końcówki RCA. Wymieniłem więc kabel sygnałowy i rozwiązało to problem, jak się okazało nie na długo, ponieważ problem powrócił. Dzisiaj sprawdziłem czy przewód jest poprawnie przylutowany, oraz czy wkładka jest dobrze podłączona. ( Audio-Technica AT 13 EaV)
Sprzęt podłączny był do dwóch wzmacniaczy, Rotel A10 i Denon pma 1600 ne.
Jest to dość rzadki model i niewiele o nim informacji.
Ktoś może posiada rzeczony model?
Co może stanowić problem?
Z góry dziękuję za pomoc. :)
Pozdrawiam Kamil.
Technics MA1 + Denon Dl-109d/Technics P33
+ Denon PMA 1600ne
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#2

Post autor: mrcnoos »

Kam1216 pisze:
25 lis 2020, 18:10
Dzisiaj sprawdziłem czy przewód jest poprawnie przylutowany, oraz czy wkładka jest dobrze podłączona
No i jest wszystko ok w tych miejscach?
Sprawdzałaś przewodzenie od kabelkow do wkładki do wtyczki jakimś miernikiem? Może gdzieś na tej linii jest przerwa?
Kam1216
Posty: 119
Rejestracja: 25 lis 2020, 11:39

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#3

Post autor: Kam1216 »

Sprawdziłem wszystkie punkty lutowania ponownie i okazało się że w prawej końcówce rca nie było styku. Przelutowałem jeszcze raz i wszystko działa jak trzeba. Przy okazji pzyjrzałem się dokładnie wnętrzu gramofonu i przewody sygnałowe są lutowane do przełącznika odcinającego sygnał z wkładki w momencie zakończenia odtwarzania. Na szczęście nie on stanowi problem tylko moje niechlujne lutowanie :)
Jeśli jednak problem powrócił to teraz znam potencjanego winowajcę czyli przełącznik.
Sory za zawracanie głowy. :)
Temat do zamknięcia. ( Mam nadzieję :D )
Ps. Smar na automatyce ramienia zamienił się w coś o kolorze i konsystencji miodu, warto go wymienić na już?
Technics MA1 + Denon Dl-109d/Technics P33
+ Denon PMA 1600ne
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#4

Post autor: mrcnoos »

Gratuluję sukcesu w poszukiwaniach.
Masz piękny gramofon, polowałem kiedyś na taki ze względu na ten wypasiony talerz 8-)
Kam1216
Posty: 119
Rejestracja: 25 lis 2020, 11:39

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#5

Post autor: Kam1216 »

Nie jestem pewien czy jest sens zakładać nowy temat, mam nowy problem ze swoim gramofonem, dużo poważniejszy, mianowicie falujące obroty, jest to sprawa o tyle dziwna że problem pojawił się wcześniej i tak jak nagle się pojawił tak samo szybko znikł. Nie mam pojęcia jak się to psuje, dlaczego przez miesiąc obroty są idealne a przychodzi dzień jak dziś że działać przestaje. Nie jestem elektronikiem, czy ktoś może wytłumaczyć o co chodzi :shock: , jak to jest że DD z stabilizacją kwarcową obrotów może tak się zachowywać. Być może jutro znowu wszystko będzie działało jak trzeba.
Technics MA1 + Denon Dl-109d/Technics P33
+ Denon PMA 1600ne
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#6

Post autor: Bacek »

A tam jest faktycznie kwarcowa stabilizacja? Do na pierwszy rzut oka nie wygląda. W śodku są małe potki od regulacji obrotów, może któryś traci kontakt. Chociaż tak bez service manuala trochę strach kręcić bo są 4 choć opisane.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#7

Post autor: Bacek »

W sumie oscylator na płytce jest. Łożysko w talerzu jest nasmarowane?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Kam1216
Posty: 119
Rejestracja: 25 lis 2020, 11:39

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#8

Post autor: Kam1216 »

Dzięki za odpowiedź, nie zaglądałem do tematu ponieważ znowu działa jak trzeba :lol:. Nie smarowałem łożyska bo talerz obraca się lekko i zresztą trzeba by było rozłożyć silnik, a nie chciałem tego robić. Natomiast potencjometry od obrotów są czyste, raczej stykają, ale to jakiś trop dzięki.
Technics MA1 + Denon Dl-109d/Technics P33
+ Denon PMA 1600ne
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#9

Post autor: Bacek »

Zawsze jeszcze zostają wyschnięte kondensatory (ale tu był bym ostrożny na co podmieniam) a potem pad układu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Kam1216
Posty: 119
Rejestracja: 25 lis 2020, 11:39

Re: Elac pc-910 brak dźwięku na prawym kanale

#10

Post autor: Kam1216 »

Też pomyślałem o kondensatorach, ale mam dwie lewe ręce do lutowania i w tym wypadku musiałbym oddać gramofon do serwisu, zobaczymy. Jeszcze raz dzięki.
Technics MA1 + Denon Dl-109d/Technics P33
+ Denon PMA 1600ne
ODPOWIEDZ