JVC QL-A2

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Morealless
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:12
Gramofon: Akai AP - Q41
Lokalizacja: Gdańsk

JVC QL-A2

#1

Post autor: Morealless »

Temat był już w 2013, ale wtedy nikt się nie odezwał.....sprawdźmy jak jest dzisiaj. W moim graniku obroty pędzą jak szalone, zmiana obrotów działa, ale obroty są zbyt wysokie na jednej jak i na drugiej prędkości. Ponieważ jest to układ stabilizowany kwarcem, to pewnie peerki na płycie nie służą do ich regulacji. Może ktoś ma pomysł co z tym można zrobić. Szukałem silnika, ale bez rezultatu, szkoda mi tego sprzętu, mam do niego nowiuśką igłę Ortofona 20, jest w dobrym stanie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41572
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC QL-A2

#2

Post autor: Wojtek »

Morealless pisze:
06 sie 2020, 23:55
Temat był już w 2013, ale wtedy nikt się nie odezwał
Jaki temat? Link?
Morealless pisze:
06 sie 2020, 23:55
Ponieważ jest to układ stabilizowany kwarcem, to pewnie peerki na płycie nie służą do ich regulacji.
Nie rozumiem co w tym pewnego.
Morealless pisze:
06 sie 2020, 23:55
Szukałem silnika, ale bez rezultatu
Szukałeś silnika kiedy jeszcze nie wiesz czy to wina silnika? :)
Morealless pisze:
06 sie 2020, 23:55
mam do niego nowiuśką igłę Ortofona 20, jest w dobrym stanie.
A co to ma do rzeczy?

Po giełdzie widzę że jest też inny, niewspomniany tutaj problem: viewtopic.php?f=56&t=15676&p=303255#p303255
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Morealless
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:12
Gramofon: Akai AP - Q41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: JVC QL-A2

#3

Post autor: Morealless »

Z przeciwwagą sobie już poradziłem, ale problem obrotów mnie zaczął martwić dlatego zadałem pytanie czy ktoś może coś wie, jak sobie z tym poradzić> Widzę, że kolega wszystko chce wiedzieć, więc spieszę z odpowiedzią.....link:viewtopic.php?t=3618#p48888. Nie sądzę, że jak obroty na jednej i drugiej prędkości są za wysokie, że jest to problem regulacji......wyczytałem gdzieś na forum za granicą, że problem był z silnikiem, więc szukałem silnika.....a w moim gramofonie jest wkładka Ortofon, ot i cała zagadka. Tylko czy kolega może mi pomóc, czy tylko ciekawy???
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41572
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC QL-A2

#4

Post autor: Wojtek »

Skoro chcesz rozwiązać problem to nie rób proszę łachy przy odpowiadaniu na pytania, bo niespecjalnie to Tobie służy.

Sprawdzałeś już o jaki % następuje dewiacja od prędkości wzorcowej na obydwu prędkościach?
Nie jest to super dokładne, ale wystarczy zmierzyć to aplikacją w smartfonie położonym na talerzu.

Ważną informacją jest to że na obydwu prędkościach obroty są za szybkie, a nie że "skaczą" np.
Przywołany temat z 2013 dotyczył pływających obrotów więc był to nieco inny problem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Morealless
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:12
Gramofon: Akai AP - Q41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: JVC QL-A2

#5

Post autor: Morealless »

Przepraszam Cię Wojciechu, jeżeli moje poczucie humoru pozbawiło Cię Twojego...tak czy siak, zawody zakończone, gramofon uratowany. Odrobiłem lekcje, poczytałem tu i tam, przejrzałem schematy i....okazało się, że mój gramofon "zgubił" punkt pracy układu stabilizacji obrotów i do jego regulacji służy jeden z potencjometrów montażowych na płycie głównej, dodatkowo i obowiązkowo przeczyściłem przełącznik obrotów i wszystko co po drodze można czyścić. Obroty są teraz wzorcowe, pozostało mi jeszcze zobaczyć poprawność parametrów ramienia i całej reszty, gramofon wędrował ze mną i nie był używany ze 25 lat :o , więc nic dziwnego, że mu się coś poprzestawiało.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41572
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC QL-A2

#6

Post autor: Wojtek »

A widzisz, jednak coś tam do ustawienia jest pomimo kwarcowej stabilizacji ;)

Brawo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: JVC QL-A2

#7

Post autor: Regsoft »

Morealless pisze:
06 sie 2020, 23:55
Ponieważ jest to układ stabilizowany kwarcem, to pewnie peerki na płycie nie służą do ich regulacji
A jednak :lol:
Morealless pisze:
07 sie 2020, 14:58
do jego regulacji służy jeden z potencjometrów montażowych na płycie głównej
Typowa przypadłość 40-letnich Soniaczy z kwarcem. Kontakt PR i trochę energetycznych ruchów najczęściej załatwia sprawę :D
Morealless
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:12
Gramofon: Akai AP - Q41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: JVC QL-A2

#8

Post autor: Morealless »

Przypomniałem sobie, jak miałem swój pierwszy japoński elektroniczny zegarek, to on miał taki mini trymerem do "stymulacji" kwarcu i to działało, a później jak już weszła chińska masówka, to już regulacji nie było i zegarki chodziły po chińsku.....i to był punkt zwrotny....mój JVC ma 40 lat i jest japoński, schemat jest prosty i niezawodny, sam nie wiem czemu się tego bałem ruszać...
ODPOWIEDZ