JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#1

Post autor: Oliver »

Ten wątek dotyczy gramofonu:
JVC AL-A110.

Info:
- pół-automat
- napęd paskowy
- 2 prędkości: 33 i 45 rpm
- auto-return
- przycisk stop
- cueing
- przyciemniana pokrywa 8-) :D
1. Pierwsze zdjęcie z zamkniętą "klapą" :)
1. Pierwsze zdjęcie z zamkniętą "klapą" :)
To chyba tyle jeśli chodzi o rzeczy najbardziej oczywiste. Gramofon jeśli dobrze pamiętam nabyłem za 30zł (+ przesyłka 25zł) na allegro. Na przednim panelu z przyciskami, tam gdzie jest napis "auto-return..." była jeszcze folia ochronna, ale ją zerwałem :) No co, zaczęła się odklejać... :)
2. Z tyłu.
2. Z tyłu.
Pod spodem widnieje informacja o możliwości porażenia prądem oraz regulacja prędkości dla dwóch prędkości: 33 i 45 rpm - za pomocą płaskiego śrubokręta.
3. Powiedz aaa...
3. Powiedz aaa...
Nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa, ale gramofon posiada kółko do singli 7" (chociaż są też single, gdzie jest ono niepotrzebne).
4.
4.
Gramofon jest dosyć duży (ah, nawet go zmierzę, bo akurat mam centymetr pod ręką: 43,5cm x 36cm x 10,5cm), co mi nawet pasuje - przynajmniej nie ma tak, że płyta wystaje z obudowy, jak to bywa w tych najnowszych tworach. Ile waży? Tego nie wiem, nie mam wagi w domu :D
5. "Metka"
5. "Metka"
Przez auto return nie mogę przesłuchać jednej pocztówki dźwiękowej, bo ścieżka jest zbyt blisko środka. :( Taka tam ciekawostka. :)
6. Ramię
6. Ramię
Nie pytając na razie "jak", chciałbym zapytać "gdzie" - chodzi o ustawianie nacisku i antyskatingu. Nie mam zielonego pojęcia gdzie się to ustawia...
Patrząc na zdjęcie 6 można stwierdzić, że antyskating jest ustawiony na 2.5 - znaczy, że igła ma ustawiony nacisk na 2.5g?
W jakiej jednostce wyrażana jest wielkość antyskatingu? Co to znaczy, że antyskating ma wartość 2,5? 2,5 czego?

Jaka jest optymalna pozycja ramienia - UP czy DOWN? Z jednej strony, gdy auto-return kończy pracę to ramię samo opada w dół, a z drugiej, część przy ramieniu na zdjęciu 6 (chodzi o taki zatrzask umiejscowiony na podpórce) ma swoje zastosowanie tylko wtedy, gdy ramię jest w górze. (Właściwie to nie wiem do czego dokładnie ta część służy...)
7. Wkładka
7. Wkładka
Wkładka, hmm... to chyba jakiś "no name", bo żadnej informacji na niej nie widzę. Ostrość ustawiona na igłę - może za dużo nie widać, ale wydaje mi się, że trzeba będzie niedługo ją wymienić, a co na pewno - wyczyścić. Obawiam się, że żeby wymienić igłę, trzeba będzie wymienić wkładkę.
8. Bez maty. To się nazywa mata, prawda? :)
8. Bez maty. To się nazywa mata, prawda? :)
Hmm... Specem nie jestem, ale wydaje mi się, że te otwory na talerzu do czegoś muszą służyć - zapewne do szybkiego skontrolowania czy wszystko jest ok, bez konieczności odkręcania talerza. Odkręcania... te najmniejsze otwory z napisami lock i free do tego pewnie służą. Mam nadzieję, że żeby odkręcić talerz nie trzeba stosować techniki z filmów science fiction, czyli przekręcając oba "klucze" jednocześnie. :D
Nie ma tam w środku żadnej śrubki, więc pewnie coś się tam ukrywa, co zwolniłoby blokadę. W razie jakby zaszła potrzeba będzie trzeba skombinować jakiegoś motylka, który by tam pasował.
Sama mata nie ma pod spodem żadnych wystających części - czytałem na tym forum, że istnieją takie.
9. Mam nadzieję, że nie puści za szybko. :)
9. Mam nadzieję, że nie puści za szybko. :)
Dowód na to, że to "paskowiec". :)
Ostatnio zmieniony 10 lut 2010, 03:58 przez Oliver, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#2

Post autor: Wojtek »

Poprawiłem kwestię ograniczenia załączników :) Zwiększyłem limit z 7 na 10 :D No i dzięki temu, co by było bardziej elegancko, złączyłem twoje 2 posty w jeden :)

Świetny opis, aż można by go prawie że nazwać dokumentacją użytkową modelu ;)
Oliver pisze:Pod spodem widnieje informacja o możliwości porażenia prądem oraz regulacja prędkości dla dwóch prędkości: 33 i 45 rpm - za pomocą płaskiego śrubokręta.
Szkoda że nie ma stroboskopu, bo bez niego to w sumie tylko na słuch, ze stoperem w ręku albo przy użyciu specjalnego szablonu możemy ocenić czy gramofon faktycznie dobrze trzyma obroty :) No ale przynajmniej zadbali o regulację ;)

Pytanie: jak wygląda kwestia kabli sygnałowych? Czy na końcu kabla masz tylko 2x RCA (czyli cincze), czy też może dodatkowo widełki uziemniające? Stawiam na pierwszą opcję, ale wolę się upewnić :)
Oliver pisze:Nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa, ale gramofon posiada kółko do singli 7"
Tak, niektóre gramofony mają na obudowie specjalne miejsce na tzw. adapter na single (po angielsku adapter albo "puck" :) ). "Kółko do singli" to też OK nazwa ;)
Oliver pisze:(chociaż są też single, gdzie jest ono niepotrzebne)
Zgadza się, nie wszystkie miały dużego otworu (szczególnie nowsze płyty).
Oliver pisze:Gramofon jest dosyć duży
Standardowe rozmiary tego typu sprzętu :) Szerokość rzędu 42-43cm to dodatkowo standardowa szerokość wszystkich typowych "klocków" :) Ot tak żeby pasowały do siebie jak sztaplujemy jeden na drugi :)
Oliver pisze:Przez auto return nie mogę przesłuchać jednej pocztówki dźwiękowej, bo ścieżka jest zbyt blisko środka. :( Taka tam ciekawostka. :)
To w ramach ciekawostki dodam, że w niektórych gramofonach da się regulować moment zadziałania auto-return :)

Co do "metki", a właściwie tabliczki znamionowej :) Możemy z niej wywnioskować, że był to model przeznaczony wyłącznie na rynek europejski, stąd wymogi zasilania 220V/50Hz :)

Z tego co udało mi się dowiedzieć to model ten jest bardzo zbliżony do modelu AL-A150.
Oliver pisze:Nie pytając na razie "jak", chciałbym zapytać "gdzie" - chodzi o ustawianie nacisku i antyskatingu. Nie mam zielonego pojęcia gdzie się to ustawia...
Nacisk zazwyczaj ustawia się poprzez obracanie przeciwwagi, czyli tego walca co masz na końcu ramienia :) Problem w tym, że nie wygląda on na takiego, co by się go dało obracać. Dodatkowo, brakuje mu podziałki. Czyżby gramofon został tak zaprojektowany, że nie dopuszcza regulacji nacisku?

Tak samo z antyskatingiem. Jest to bardziej naklejka z informacją o ustawieniu aniżeli kółko do regulacji, co nie?
Jeśli tak to widocznie gramofon ma na stałe ustawiony antyskating 2.5.
Jeśli mielibyśmy mówić o jednostce wyrażającej antyskating to musiałaby to być siła :) Jednakże, dla wygody, regulację antyskatingu skaluje się tak by była odpowiadająca ustawieniom nacisku. Stąd nie możemy tu mówić jednoznacznie o gramach itd. ;)

Trudno powiedzieć, czy w takim razie nacisk jest na stałe ustawiony na 2.5g, ale jest to możliwe. Dość wysoki, moim zdaniem.
Oliver pisze:Jaka jest optymalna pozycja ramienia - UP czy DOWN?
Na stopce i w trakcie odtwarzania? Down :)
Oliver pisze:a z drugiej, część przy ramieniu na zdjęciu 6 (chodzi o taki zatrzask umiejscowiony na podpórce) ma swoje zastosowanie tylko wtedy, gdy ramię jest w górze. (Właściwie to nie wiem do czego dokładnie ta część służy...)
To służy wyłącznie do tego by przytrzymać ramię na stopce :) Choćby w celach transportowych.
Oliver pisze:Obawiam się, że żeby wymienić igłę, trzeba będzie wymienić wkładkę.
Skoro wkładka nieznana to trudno szukać igły do wymiany :) Tak, najlepiej byłoby wymienić wkładkę na nową.
Oliver pisze:Specem nie jestem, ale wydaje mi się, że te otwory na talerzu do czegoś muszą służyć - zapewne do szybkiego skontrolowania czy wszystko jest ok, bez konieczności odkręcania talerza.
Do kontroli to raz, a druga sprawa to to, że służą do podnoszenia talerza :) Za coś przecież trzeba złapać ;)
Oliver pisze:Odkręcania... te najmniejsze otwory z napisami lock i free do tego pewnie służą.
Fajny patent, ale ja bym to jeszcze sprawdził. Tzn. możliwe że "lock" zablokowuje talerz, łącznie z obrotem. Do celów transportowych :)
Oliver pisze:Nie ma tam w środku żadnej śrubki, więc pewnie coś się tam ukrywa, co zwolniłoby blokadę. W razie jakby zaszła potrzeba będzie trzeba skombinować jakiegoś motylka, który by tam pasował.
Postaram się dowiedzieć. Szkoda, że nie mogę znaleźć żadnej instrukcji do tego modelu.
Jedynie trafiłem aukcję na eBay z instrukcją do AL-L150 :)
Oliver pisze:Sama mata nie ma pod spodem żadnych wystających części - czytałem na tym forum, że istnieją takie.
Nie wiem co masz na myśli :)
Oliver pisze:Bez maty. To się nazywa mata, prawda? :)
Tak, ta guma na talerzu to innymi słowy mata :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#3

Post autor: Oliver »

Poprawiłem kwestię ograniczenia załączników :) Zwiększyłem limit z 7 na 10 :D No i dzięki temu, co by było bardziej elegancko, złączyłem twoje 2 posty w jeden :)
Niezbadane są moce administratora... :)
No ale przynajmniej zadbali o regulację [prędkości] ;)
To chyba jedyna rzecz jaką można wyregulować...
Pytanie: jak wygląda kwestia kabli sygnałowych? Czy na końcu kabla masz tylko 2x RCA (czyli cincze), czy też może dodatkowo widełki uziemniające? Stawiam na pierwszą opcję, ale wolę się upewnić :)
Zgadza się - to pierwsze.
widełki uziemniające
Żadnych widełek tam nie widziałem. :) Nawet nie wiem co to.
Z tego co udało mi się dowiedzieć to model ten jest bardzo zbliżony do modelu AL-A150.
Dowiedzieć skąd?
Ja tylko znalazłem coś takiego: http://elektron.pol.lublin.pl/users/djl ... /81-90.htm - wg tego AL-A150 został wyprodukowany w 1987.
Nacisk zazwyczaj ustawia się poprzez obracanie przeciwwagi, czyli tego walca co masz na końcu ramienia :)
Nie da się tego obracać. Chyba, żeby może odkręcić śrubkę która jest tam w środku? Można ją dostrzec patrząc od tyłu - strzałka na zdjęciu:
przeciwwaga [1600x1200].jpg
Jest to bardziej naklejka z informacją o ustawieniu aniżeli kółko do regulacji, co nie?
Tak.
Jeśli mielibyśmy mówić o jednostce wyrażającej antyskating to musiałaby to być siła :) Jednakże, dla wygody, regulację antyskatingu skaluje się tak by była odpowiadająca ustawieniom nacisku. Stąd nie możemy tu mówić jednoznacznie o gramach itd. ;)
Znaczy, że jeśli będziemy mieć poprawnie zbalansowane ramię i dobrze ustawiony nacisk to ustawiając antyskating na taką samą wartość jak nacisk, możemy mieć pewność, że będzie on dobrze ustawiony?
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Jaka jest optymalna pozycja ramienia - UP czy DOWN?
Na stopce i w trakcie odtwarzania? Down :)
Wojtek pisze:To służy wyłącznie do tego by przytrzymać ramię na stopce :) Choćby w celach transportowych.
No właśnie, ale, żeby ta część przytrzymała ramię musi być ono podniesione do góry. Jak jest na dole to nie "zaskakuje".
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Obawiam się, że żeby wymienić igłę, trzeba będzie wymienić wkładkę.
Skoro wkładka nieznana to trudno szukać igły do wymiany :) Tak, najlepiej byłoby wymienić wkładkę na nową.
Ale mi się wydaje, że igła jest w tym modelu scalona z wkładką, czyli nie da się jej wymienić, zostawiając wkładkę w spokoju. Co myślisz?
W ogóle to jak się zdejmuje wkładkę? Po prostu odkręcam te dwie śrubki, wyciągam wtyki i już?
Tzn. możliwe że "lock" zablokowuje talerz, łącznie z obrotem. Do celów transportowych :)
Ciekawe. :) Tylko, żeby nie było tak, że zrobię "lock" i się coś na złość zatnie. :)
Jedynie trafiłem aukcję na eBay z instrukcją do AL-L150 :)
I znowu pytanie: gdzie? Ja nic nie mogę znaleźć. Wchodzę na ebay.pl wybieram wyszukiwanie zaawansowane, preferencje "cały świat" i nic.
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Sama mata nie ma pod spodem żadnych wystających części - czytałem na tym forum, że istnieją takie.
Nie wiem co masz na myśli :)
To, że mata jest płaska, nie ma, żadnych gumowych wystających elementów, które można by wpasować w talerz. Innymi słowy jest zwykła. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#4

Post autor: Wojtek »

Wojtek pisze:Żadnych widełek tam nie widziałem. :) Nawet nie wiem co to.
OK, to już wiem co jeszcze opisać w nowym wątku wiedzowym :)
Oliver pisze:Dowiedzieć skąd?
Na jakiejś stronie z sprzedażą instrukcji serwisowych radzono by wykorzystać instrukcję do L150 w celu naprawy L110. To wystarczy :)
Wojtek pisze:Nie da się tego obracać. Chyba, żeby może odkręcić śrubkę która jest tam w środku? Można ją dostrzec patrząc od tyłu - strzałka na zdjęciu:
No to niestety, wygląda to na stałe ustawienie ramienia. Nieciekawie. Póki nie mamy żadnych mocnych informacji to ja bym tej śruby nie kręcił ;)
Oliver pisze:Znaczy, że jeśli będziemy mieć poprawnie zbalansowane ramię i dobrze ustawiony nacisk to ustawiając antyskating na taką samą wartość jak nacisk, możemy mieć pewność, że będzie on dobrze ustawiony?
Zgadza się :)
Oliver pisze:No właśnie, ale, żeby ta część przytrzymała ramię musi być ono podniesione do góry. Jak jest na dole to nie "zaskakuje".
To wesoło w takim razie. Widocznie tak to zostało zaprojektowane. Zazwyczaj jednak zatrzaśnięta stopka nawet nie pozwoli na cueing :)
Oliver pisze:Ale mi się wydaje, że igła jest w tym modelu scalona z wkładką, czyli nie da się jej wymienić, zostawiając wkładkę w spokoju. Co myślisz?
Patrząc na zdjęcie wkładki, myślę że się jednak da. Kwestia wysunięcia tego czegoś zielonego z obudowy wkładki :) Jeśli chodzi o kierunek to najprawdopodobniej wysuwa się "w przód" wkładki :) Czyli ciągniemy do siebie.
Oliver pisze:W ogóle to jak się zdejmuje wkładkę? Po prostu odkręcam te dwie śrubki, wyciągam wtyki i już?
I już :)
Oliver pisze:I znowu pytanie: gdzie? Ja nic nie mogę znaleźć. Wchodzę na ebay.pl wybieram wyszukiwanie zaawansowane, preferencje "cały świat" i nic.
Chociażby tutaj. Wczoraj widziałem jeszcze inną aukcję, ale coś nie mogę jej znaleźć teraz :) Google nic nie przebije jednak ;)
Oliver pisze:To, że mata jest płaska, nie ma, żadnych gumowych wystających elementów, które można by wpasować w talerz. Innymi słowy jest zwykła. :)
Aha, o to ci chodziło. No OK, zazwyczaj taka jest :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#5

Post autor: Wojtek »

No nic, za darmo instrukcji do tego modelu i pokrewnych (A95/A150) chyba nie znajdziemy :) Ale w sumie to nie wiem czy miałoby to sens. Jestem na 95% przekonany, że ustawienia ramienia są stałe i nic się z tym raczej nie poradzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#6

Post autor: Oliver »

I jeszcze zapomniałem dodać:
Gdy gramofon nie jest podłączony do wieży to i tak wydaje z siebie dźwięk. Czy tam gdzieś jest ukryty jakiś głośniczek, czy to po prostu igła wydaje z siebie dźwięk?
Wojtek pisze:Świetny opis, aż można by go prawie że nazwać dokumentacją użytkową modelu ;)
Nie przesadzajmy. :) Swoją drogą Szanowny Pan Administrator też mógłby zrobić taką "dokumentację" o swoim modelu. ;)
OK, to już wiem co jeszcze opisać w nowym wątku wiedzowym :)
Właśnie tak mi ostatnio przyszło do głowy, żeby utworzyć wątek z pojęciami dotyczącymi czarnego krążka i wszystkiego co jego dotyczy. :)
Można by zrobić coś takiego i ustawić, żeby zawsze był na górze wyświetlany, albo utworzyć całkiem nowy dział na forum (np. "Podstawy" albo coś w tym stylu) i tam go wrzucić. Wątek "Gramofon - podstawy" też mógłby tam powędrować. Takie tam sugestie.
Chociażby tutaj. Wczoraj widziałem jeszcze inną aukcję, ale coś nie mogę jej znaleźć teraz :) Google nic nie przebije jednak ;)
Ja wpisywałem al-a110 i dlatego nic mi nie wyszukało. A instrukcji na pewno nie kupię. 50zł za sztukę? Już wolę poeksperymentować na moim gramofonie, a jak coś pójdzie nie tak to kupię drugi w cenie instrukcji obsługi. :D To oczywiście nie na serio. Instrukcja wg mnie za tę cenę jest warta uwagi tylko jeśli ktoś kolekcjonuje takie. Inaczej mija się to z celem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#7

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Gdy gramofon nie jest podłączony do wieży to i tak wydaje z siebie dźwięk. Czy tam gdzieś jest ukryty jakiś głośniczek, czy to po prostu igła wydaje z siebie dźwięk?
Nie, to igła. Fizyka daje o sobie znać :) W pryncypiach działania współczesne gramofony nie różnią się aż tak bardzo od fonografu Edisona ;)
Oliver pisze:Swoją drogą Szanowny Pan Administrator też mógłby zrobić taką "dokumentację" o swoim modelu. ;)
Pewnie. Taki jest plan. Szczególnie że modeli na posiadaniu mam kilka.
Oliver pisze:Właśnie tak mi ostatnio przyszło do głowy, żeby utworzyć wątek z pojęciami dotyczącymi czarnego krążka i wszystkiego co jego dotyczy. :)
Swoisty słownik pojęć. Dobry pomysł.
Oliver pisze:Można by zrobić coś takiego i ustawić, żeby zawsze był na górze wyświetlany, albo utworzyć całkiem nowy dział na forum (np. "Podstawy" albo coś w tym stylu) i tam go wrzucić. Wątek "Gramofon - podstawy" też mógłby tam powędrować. Takie tam sugestie.
Też o tym myślałem, ale póki mamy tylko jeden wątek z serii "podstaw" to nie robiłem nic w kierunku wydzielenia specjalnej sekcji do tego :)
Wszechnica wiedzy, hah.
Oliver pisze:Instrukcja wg mnie za tę cenę jest warta uwagi tylko jeśli ktoś kolekcjonuje takie. Inaczej mija się to z celem.
Gorzej jeśli ktoś bardzo chciałby przywrócić swój sprzęt do życia, a innego źródła dokumentacji nie ma :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#8

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:Nie, to igła. Fizyka daje o sobie znać :)
I każdy gramofon tak ma? Czy może w tych lepszych ten dźwięk jest jakoś wyciszony/wytłumiony? Jak słucham głośniej to mi to nie przeszkadza, ale jak przyciszę, to bardziej słyszę syczenie igły niż dźwięk z głośników. Inna sprawa, że nie mam żadnego przedwzmacniacza, co by wzmocnił sygnał. Muszę podgłośnić wieżę prawie na maksimum, żeby było coś słychać. A jak się weźmie głośno to głośniki same w sobie szumią.
Nie znam się prawie w ogóle na wzmacniaczach - jestem zielony, przez duże Z. Przydałby się wątek "Wzmacniacz - podstawy". :D Byłyby już 3 tematy do umieszczenia w dziale "Podstawy". :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#9

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:I każdy gramofon tak ma? Czy może w tych lepszych ten dźwięk jest jakoś wyciszony/wytłumiony?
Każdy. Nie, nie jest wyciszony/wytłumiony. To naturalne zjawisko fizyczne, więc trudno to zagłuszyć :)
Oliver pisze:ale jak przyciszę, to bardziej słyszę syczenie igły niż dźwięk z głośników.
To musisz bardzo blisko gramofonu siedzieć, bo nie jest to zbyt głośny dźwięk :)
Oliver pisze:Inna sprawa, że nie mam żadnego przedwzmacniacza, co by wzmocnił sygnał.
No fakt, przydałby się :)
Oliver pisze:A jak się weźmie głośno to głośniki same w sobie szumią.
Noo sam wzmacniacz też trochę szumu od siebie daje :)
Oliver pisze:Przydałby się wątek "Wzmacniacz - podstawy". :D Byłyby już 3 tematy do umieszczenia w dziale "Podstawy". :)
Pewnie, to też jest w planach :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#10

Post autor: Oliver »

To musisz bardzo blisko gramofonu siedzieć, bo nie jest to zbyt głośny dźwięk :)
Zgadza się. :)
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Inna sprawa, że nie mam żadnego przedwzmacniacza, co by wzmocnił sygnał.
No fakt, przydałby się :)
Tak na szybko: czym się różni przedwzmacniacz od wzmacniacza, jeśli chodzi o zmianę w dźwięku?
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Przydałby się wątek "Wzmacniacz - podstawy". :D Byłyby już 3 tematy do umieszczenia w dziale "Podstawy". :)
Pewnie, to też jest w planach :)
Chętnie bym pomógł, ale wiedzę w temacie mam raczej nikłą... :) Mogę co najwyżej zadawać pytania typu: "co to?", "po co?" itd. No i mogę trochę pomóc przy tych winylowych pojęciach.
Awatar użytkownika
empe
Posty: 45
Rejestracja: 02 kwie 2009, 21:10
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#11

Post autor: empe »

Tak na szybko: czym się różni przedwzmacniacz od wzmacniacza, jeśli chodzi o zmianę w dźwięku?
''Przedwzmacniacz
Z Wikipedii

Przedwzmacniacz (ang. preamplifier, w slangu audio: preamp) jest to wzmacniacz elektryczny, którego zadaniem jest wstępne wzmocnienie słabego sygnału, zanim zostanie on skierowany do dalszej obróbki i/lub wzmocnienia np. przez wzmacniacz mocy. Przedwzmacniacz może, ale nie musi być oddzielnym urządzeniem - często znajduje się we wspólnej obudowie z innym urządzeniem takim jak mikrofon, instrument muzyczny, mikser, wzmacniacz mocy itp.

W zastosowaniach telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych przedwzmacniacz jest elementem składowym anteny nadawczej i odbiorczej tzw. przedwzmacniacz antenowy.

W zastosowaniach audio przedwzmacniacz często jest wyposażony we wbudowane układy korekcji i kompresji dźwięku. Typowe rodzaje przedwzmacniaczy stosowane w technice fonicznej to:

* przedwzmacniacz mikrofonowy
* przedwzmacniacz gitarowy lub basowy (zazwyczaj jako element wzmacniacza instrumentalnego)
* przedwzmacniacz gramofonowy z wbudowaną korekcją charakterystyki odczytu płyty winylowej (tzw. korekcja RIAA)
* przedwzmacniacz hi-fi, stosowany w konsumenckich zestawach odtwarzających. Za jego pomocą dokonuje się wyboru źródła i reguluje poziom sygnału podawany na układ wzmacniacza.''

mówisz i masz :)
/moge pomóc przy podstawach jeśli będzie taka potrzeba /
PISERA.COM - ONLINE RECORDS STORE
HAKOBO.PL - LIMITED EDITION SHOP
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#12

Post autor: Wojtek »

Spoko chłopaki, pomoc się przyda, dlatego też te wątki z serii "podstawy" będą raczej otwarte niż zamknięte :)

No definicja z wikipedii to jedno, a po krótce to tak:
Wzmacniacz zintegrowany (w skrócie wzmacniacz) to innymi słowy przedwzmacniacz + końcówka mocy :)
Końcówka mocy bierze sygnał z przedwzmacniacza, wzmacnia go i wypuszcza do kolumn głośnikowych.
Sekcja przedwzmacniacza zajmuje się całą obsługą wejść i wyjść, korekcji tonalnej, filtrów, itd. :)

Przedwzmacniacz gramofonowy to specjalny układ, dzięki któremu sygnał dźwiękowy wychodzący z gramofonu staje się liniowy (czyli taki jak u innych źródeł dźwięku, jak choćby magnetofon, CD czy wyjście karty dźwiękowej komputera albo odtwarzacza mp3).

Mam nadzieję, że to wstępnie wyjaśnia sprawę :)

Trzymajmy się tu jednak kwestii JVC i gramofonów ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#13

Post autor: Oliver »

To co było na wikipedii przeczytałem już wcześniej, jednak nie ma to jak ktoś wytłumaczy.
Mam nadzieję, że to wstępnie wyjaśnia sprawę :)
Wstępnie. Bardzo wstępnie. :)

Wracając do JVC - może jutro (znaczy dziś) uda mi się znaleźć w domu coś czym można by zwolnić blokady talerza.
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#14

Post autor: Oliver »

Nie udało mi się jeszcze wyciągnąć talerza, ale wkładkę wykręciłem. :D Moim oczom ukazał się tylko napis "Made in Japan" i numer 943. Pojawiła się jeszcze jedna śrubka, ale mimo, że ją wykręciłem żaden element nie chciał się rozłączyć, a nie chciałem się siłować. Nie wyjmowałem tych kabelków bo jest ich aż 4 (który za co odpowiada?) i jeszcze nie wiedziałbym potem jak powkładać z powrotem. Inna sprawa, że dość mocno "siedzą".
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JVC AL-A110 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#15

Post autor: Wojtek »

Widzę, że przeprowadzasz sekcję zwłok :)

No o wkładce to się raczej nic nie dowiemy niestety, jakiś tani noname.
Oliver pisze:Pojawiła się jeszcze jedna śrubka, ale mimo, że ją wykręciłem żaden element nie chciał się rozłączyć, a nie chciałem się siłować.
Niezła zagadka :)
Oliver pisze:Nie wyjmowałem tych kabelków bo jest ich aż 4 (który za co odpowiada?)
Odpowiadają za odprowadzenie sygnału audio z wkładki :) + i - dla każdego kanału (lewy/prawy), stąd wychodzą nam 2 pary :)
Oliver pisze:i jeszcze nie wiedziałbym potem jak powkładać z powrotem.
Jeśli z tyłu wkładki nie ma o tym żadnej informacji, to bez odpowiedniej instrukcji byłoby ciężko :)

Mam tylko nadzieję, że zamontowałeś z powrotem wkładkę w tej samej pozycji w jakiej była (chodzi o miejsce przykręcenia śrubek).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ