Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ajg0r
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2020, 09:28
Gramofon: Thorens 320
Lokalizacja: Bielsko Biała

Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#1

Post autor: Ajg0r »

Witam kolegów,
Tydzień temu kupiłem swój pierwszy gramofon, tj. Thorens 320. Ramie zostało wymienione na Jelco 750, a wszystko wzmacniane jest przedwzmacniaczem Haiku ganimade.
Aktualnie mam na testy 4 wkładki:
--> MM: Goldring 1042
--> MI: Grado Gold
--> MC: Dennon 103R
--> MC: Ortofon Rondo Blue

Jedyną którą na razie miałem wpiętą to Dennon 103R. Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony, że stary winyl potrafi tak wspaniale zagrać.
Dzisiaj postaram się podpiąć ortofona.

Pokrótce opiszę w jakiej kolejności przebiegła u mnie kalibracja:
--> Wypoziomowanie gramofonu
Na początku wypoziomowałem blat gramofonu, a potem sprawdziłem poziom płyty w miejscu labelu.
--> Wstępne ustawienie siły nacisku igły.
--> Ustawienie wysokości ramienia z założoną płytą, tak aby było równoległe do płyty.
--> Ustawienie azymutu
--> Ustawienie styczności wkładki do rowka
--> Ustawienie siły nacisku igły
--> Regulacja Antyskatingu- jako punkt wyjścia założyłem siłę nacisku igły, a następnie na płycie monofonicznej ze spokojną muzyką starałem się ustawić, aby jak najlepiej zabrzmiała.

Na koniec jeszcze raz sprawdziłem wszystkie parametry.
Starałem się każdą czynność wykonać bardzo dokładnie.

W tym miejscu zgłaszam się do Was z zapytaniem, czy jest możne na forum jakaś osoba z okolic Bielska, która była by w stanie sprawdzić czy wszystko zrobiłem poprawnie, czy sprzęt gra tak jak powinien. Chciałbym wykorzystać w pełni możliwości sprzętu który posiadam. Ponadto chciałbym, aby płyty i igła funkcjonowały jak najdłużej.
staran
Posty: 157
Rejestracja: 17 lis 2018, 15:46

Re: Ustawienie gramofonu- Pomoc

#2

Post autor: staran »

Po mojemu coś nie tak z kolejnością,przeczytaj drugi wpis Wojtka
viewtopic.php?f=11&t=152
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#3

Post autor: Wojtek »

Ajg0r pisze:
02 mar 2020, 11:50
Tydzień temu kupiłem swój pierwszy gramofon, tj. Thorens 320
OK, zaczyna się spełniać to co zawsze pisałem na forum, że stary Thorens to niekoniecznie dobry wybór na pierwszy gramofon, pomimo że to bardzo dobre gramofony :)

Ale myślę że krok po kroku poradzisz sobie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Ajg0r
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2020, 09:28
Gramofon: Thorens 320
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#4

Post autor: Ajg0r »

Drugi wpis Wojtka mówi o ustawieniu siły nacisku igły oraz antyskatingu i tutaj kolejność zachowałem.
Być może chodzi Ci o wstępne ustawienie nacisku igły które wykonałem przed ustawieniem ramienia. Zauważyłem że przy położeniu ramienia na płycie zawieszeni igły się ugina. Wielkość ugięcia zależy od siły docisku, więc aby zachować sporą dokładność wstępnie nastawiłem nacisk igły na 2,5g i potem regulowałem ramię.
To o czym pisze Wojtek wykonałem w dwóch ostatnich krokach z tym, że przy użyciu wagi jubilerskiej.

Czy o to Ci chodziło czy może jeszcze coś zrobiłem nie tak?
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#5

Post autor: MMarek »

Ajg0r pisze:
02 mar 2020, 13:15
Drugi wpis Wojtka mówi o ustawieniu siły nacisku igły oraz antyskatingu i tutaj kolejność zachowałem.
To ja może Tobie skopiuję tę część wpisu Wojtka, o którym wspomina @staran:

Jak zbalansować ramię?
Wyłącz gramofon z sieci. Ustaw antyskating i nacisk na 0. Ostrożnie unieś wkładkę i przestaw ją tak by była gdzieś pomiędzy stopką, a talerzem. Uważaj by igła nie dotknęła powierzchni gramofonu/talerza. No i teraz zaczyna się zabawa

Zbalansowane ramię, gdy nacisk jest zerowy, trzyma pion równolegle do powierzchni talerza. Jeśli tak nie jest i ramię zamiast być w stanie równowagi to "bije" w dół lub w górę, musimy przystąpić do regulacji. Na wyczucie, drobnymi obrotami, kręć regulacją nacisku (łap za ciężarek, nie za plastikowe kółko ze skalą) i obserwuj zmiany. Rób tak aż dojdziesz do wspomnianej równowagi ramienia. Z tym jest najwięcej roboty i wymaga trochę praktyki, szczególnie jak się to robi pierwszy raz, ale bez obaw, dasz radę

Jak już to będziemy mieli z głowy to możesz ramię znów postawić na stopkę. Zwróć uwagę na ciężarek regulacji nacisku. Zapewne skala teraz nie będzie się zgadzała Trzymając jedną ręką ciężarek, obróć drugą ręką skalę, tak by wskazywała 0. Teraz masz pewność, że 0 na skali to faktycznie jest zerowy nacisk
staran
Posty: 157
Rejestracja: 17 lis 2018, 15:46

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#6

Post autor: staran »

Dokładnie chodzi o to że pierwsze to zbalansowanie ramienia,a to wykonujesz na zerowym nacisku i antyskatingu.
Doczytałem ,że uzywasz wagi,zwróć uwage aby była mniej wiecej grubości płyty.Po wykonaniu wszystkich kroków w kolejności można dla pewności sprawdzić na wadze.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#7

Post autor: Wojtek »

staran pisze:
02 mar 2020, 13:32
Doczytałem ,że uzywasz wagi,zwróć uwage aby była mniej wiecej grubości płyty.
A raczej - płaszczyzna "ważenia" czy też pomiaru nacisku powinna być równoległa do poziomu wysokości płyty położonej na macie talerza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Ajg0r
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2020, 09:28
Gramofon: Thorens 320
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#8

Post autor: Ajg0r »

A czy własnie ustawienie zerowego nacisku to nie zbalansowanie ramienia? Tak zresztą pisze Wojtek.

Na początku zrobiłem dokładnie jak opisuje Wojtek, ale przeczytałem (być może na tym forum) że ustawienie nacisku igły ta metodą nie jest bardzo precyzyjne. W związku z tym kupiłem sobie wagę i poprawiłem nacisk.
Awatar użytkownika
Ajg0r
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2020, 09:28
Gramofon: Thorens 320
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#9

Post autor: Ajg0r »

Wagę ustawiam obok tależa.
Dorobiłem sobie drewnianą deseczkę której górna powierzchnia pokrywa się z powierzchnią płyty. Poza zachowaniem wysokości mam zabezpieczoną igłę przed uszkodzeniem.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#10

Post autor: MMarek »

Ajg0r pisze:
02 mar 2020, 14:03
Poza zachowaniem wysokości mam zabezpieczoną igłę przed uszkodzeniem.
I to w czasie "ważenia" nacisku?
Jeśli tak - to ważysz nacisk osłonki (zabezpieczenia) a nie nacisk igły...
Awatar użytkownika
Ajg0r
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2020, 09:28
Gramofon: Thorens 320
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#11

Post autor: Ajg0r »

Źle się wyraziłem
Zabezpieczoną- mam namyśli, że igła nie leży na twardej metalowej płytce, a na miękkiej drewnianej deseczce.
bbobii
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2020, 09:06
Gramofon: Yamaha YP-D3
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#12

Post autor: bbobii »

Ajg0r pisze:
02 mar 2020, 11:50
--> Regulacja Antyskatingu- jako punkt wyjścia założyłem siłę nacisku igły, a następnie na płycie monofonicznej ze spokojną muzyką starałem się ustawić, aby jak najlepiej zabrzmiała.
Do tego ustawienia najlepsza jest czysta płyta. Jeżeli takiej nie masz, a ostatnio ciężko taką nabyć to polecam np. SVENSSON, ESBJORN TRIO E.S.T. -L jedna strona tego 2 płytowego wydania jest pusta.
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Ustawienie gramofonu Thorens TD-320 - Pomoc

#13

Post autor: stos79 »

bbobii pisze:
07 mar 2020, 22:04
o tego ustawienia najlepsza jest czysta płyta
Jak już tutaj jesteś,to może lepiej poczytaj,zanim z czymś wyskoczysz.
viewtopic.php?t=11123
ODPOWIEDZ