Ramię 12 cali

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Ramię 12 cali

#1

Post autor: JacK »

Przeglądając zasoby internetu dowiedziałem się o istnieniu ramion 12 cali. Nie bardzo rozumiem po co się to stosuje zmieniając ramiona fabryczne na te 12'. Czy istnieją konstrukcje fabryczne wykorzystujące ten patent ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Ramię 12 cali

#2

Post autor: eenneell »

Nie wiem dlaczego 12cali sotsowali :?: pewnie dłuższe przestawało być "wyważalne" :?:
Ale im dłuższe ramię ( tak mniemam) to prowadzenie igły staje się "bardziej tagencjalne".
Też o tym czytałem, ale to trzeba zaliczyć do "audiofilskich fanaberii ;) "
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Ramię 12 cali

#3

Post autor: ahaja »

12" ramiona to upgrade. Można je zamontować na nowych wysokich modelach gramofonów lub starszych, bardzo porządnych napędach (Technicsy, Luxmany etc). Niektóre napędy były wyposażane w 2 ramiona i miejsca ich montażu w plintach.

Nie jest to wbrew pozorom wyciąganie pieniędzy - progres jest znaczny - przy założeniu naturalnie, że to porządne ramię (Jelco, SME, Ortofon etc). Do byle napędu nie ma to sensu.
Aktualnie drogich gramofonów nie warto kupować z ramionami, bo pakują tam 9" lub 10.5". Warto wtedy zakupić te 12".

Najfajniejsze ramiona (nawet 14") były/są jako unipivoty - punktowe zawieszenie.
Nawet proste 12" zagra zdecydowanie lepiej niż dobre/uznane 9". Tak o klasę/dwie lepiej.

Tangencjalne ramiona - one mają bardzo małe (bliskie 0 ) błędy kątowe, jednak nie są idealne, mają inne przywary ...
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ramię 12 cali

#4

Post autor: JacK »

ahaja pisze: Nawet proste 12" zagra zdecydowanie lepiej niż dobre/uznane 9". Tak o klasę/dwie lepiej.
Ta myśl wynika z własnego doświadczenia ? Jeżeli tak, to jakie ramię i z jakim napędem testowałeś.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramię 12 cali

#5

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Nawet proste 12" zagra zdecydowanie lepiej niż dobre/uznane 9". Tak o klasę/dwie lepiej.
Przesada, zgodnie ze sztuką.

Ogółem są mieszane opinie co do stosowania dłuższych ramion, aczkolwiek nie da się zaprzeczyć, że dzięki takiemu ramieniu mamy zazwyczaj zapewniony lepszy tracking, a także mniejszy poziom zniekształceń czy też mniejsze zmiany w VTA w trakcie odtwarzania.

Czy dłuższe ramię zabrzmi lepiej od typowej 9'' zależy także od naszej wkładki i jej podatności, gdyż dłuższe ramię oznacza zazwyczaj także większą masę efektywną.

Tak więc są tutaj plusy i minusy.

Kolosalnych różnic jednak raczej nie ma, stąd też te mieszane opinie co do tego czy warto stosować takie ramiona i w związku z tym brak konsensusu co do "lepszości" dłuższych nad krótszymi :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Ramię 12 cali

#6

Post autor: ahaja »

Różnice są i to właśnie kolosalne. Jeśli twierdzisz, że nie to znaczy, że doświadczenia w tej materii nie miałeś.
Mniej więcej takie jak AT3600 vs Goldring 1042 lub Ortofon 2M Black.
Kto raz 'wsiadł' na 12" nie wraca do 9'tek.
Takich ramion nie wiesza się na miernych napędach bo to nie ma sensu. Jest kilka fajnych starszych gramofonów które są przygotowane na taki mariaż.
Nowy napęd będzie tak ze 2/4 razy drozszy niż ten starszy i nie ma żadnych przesłanek dla których można by powiedzieć, ze będzie lepiej.

Jelco SA750 LB 12; Scheu Analog; SME kilka różnych.
Już proste 10,5" Scheu'a zabija śmiechem takie SME3009.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramię 12 cali

#7

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Różnice są i to właśnie kolosalne. Jeśli twierdzisz, że nie to znaczy, że doświadczenia w tej materii nie miałeś.
Mniej więcej takie jak AT3600 vs Goldring 1042 lub Ortofon 2M Black.
Jasne, zgodnie ze sztuką :D
ahaja pisze:Kto raz 'wsiadł' na 12" nie wraca do 9'tek.
Znowu przesada, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi to nie ma co się dziwić.
ahaja pisze:Jest kilka fajnych starszych gramofonów które są przygotowane na taki mariaż.
Wiemy wiemy. Zgaduję że chodzi o te same modele co zawsze :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Ramię 12 cali

#8

Post autor: ahaja »

Wiesz, ja z Tobą polemizować nie będę bo nie ma o czym. Nie mam zamiaru przerzucać piłeczki bo taki ping/pong mnie nie interesuje i nic nowego nie wnosi. Swój poziom wiedzy zaprezentowałeś.
Będę odpowiadać na inne posty/pytania jeśli się pojawią.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramię 12 cali

#9

Post autor: Wojtek »

Nie masz co się oburzać ahaja. Wskazuję jedynie, że przy takich tematach nie ma czegoś takiego jak "jedyna słuszna szkoła", obojętnie co byś napisał.
Wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami i jest fajnie :)


Nie tak dawno odbyła się dość ciekawa dyskusja na AK: http://www.audiokarma.org/forums/showth ... p?t=399038
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

Ramię 12 cali

#10

Post autor: negate »

ahaja pisze: bardzo porządnych napędach
co decyduje o "porządności" napędu?
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ramię 12 cali

#11

Post autor: Sindsoron »

negate pisze:co decyduje o "porządności" napędu?
choćby to czy dobrze trzyma obroty, czy nie ma falowania, czy nie zniekształca dźwięku własnymi drganiami etc. etc.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Ramię 12 cali

#12

Post autor: ahaja »

Chodzi o jakość wykonania.
Jak wiadomo odczyt płyt z winyla to drgania. Teraz im mniej będzie dodanych obcych drgań poprzez niedoskonałość konstrukcji tym więcej samego dźwięku zostanie wzmocnione.
Ramię, konstrukcja (redukcja drgań pasożytniczych), jego okablowanie.
Łożysko - jeden z najważniejszych oprócz ramienia elementów.
Zawieszenie: mass loader albo zawieszenie pływające.
Plinta z materiału/ów redukujących drgania.
Te rzeczy mają bardzo duży wpływ na jakość dźwięku.
Awatar użytkownika
Majale
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2011, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Ramię 12 cali

#13

Post autor: Majale »

W tym momencie potwierdzam to co napisał ahaja. Jakiś czas miałem okazję posłuchać gramofonu Ad Fontes z ramieniem 14" wykonanym przez Andrzeja Analogowego.
wit
Posty: 24
Rejestracja: 13 gru 2011, 16:53

Re: Ramię 12 cali

#14

Post autor: wit »

Majale pisze: Jakiś czas miałem okazję posłuchać gramofonu Ad Fontes z ramieniem 14" wykonanym przez Andrzeja Analogowego.
I jak Twoje wrażenia?
Awatar użytkownika
Majale
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2011, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Ramię 12 cali

#15

Post autor: Majale »

Jak najbardziej pozytywne. Dlatego mam zamiar zrobić gramofon z 14" ramieniem. Na razie zbieram informacje i powoli kompletuję niezbędne części.
ODPOWIEDZ