CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Aggie
Posty: 26
Rejestracja: 31 paź 2019, 08:14

CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

#1

Post autor: Aggie »

Wcześniej pisałam w temacie zakupu gramofonu do 400 zł. Bardzo dziękuję za rady, temat cały czas śledzę, tak, jak i oferty na allegro i olx. Zaczęłam się jednak zastanawiać, czy w moim przypadku rzeczywiście warto wymienić gramofon - obecnie posiadam CEC ST-750. Może te pieniądze lepiej wydać na nową wkładkę i igłę?

Mam też prośbę o podpowedzi, jak naprawić kilka usterek w tym CEC.
1) zbyt szybko opadająca winda (niestety igła aż uderzyła o płytę) - problem występuje tylko przy użyciu przycisku 'cueing', jeśli wcisnę przysik 'start', to ramię opada powoli
2) przy automatycznym starcie ramię przesuwa się zbyt daleko - nie trafia w rozbiegówkę, tylko gdzieś w pierwszy utwór. Teoretycznie powinna być jakaś śrubka przy ramieniu (widziałam taką w instrukcjach do innych gramofonów), ale w moim jej nie widzę :(
3) wypolerowanie pokrywy - znalazłam i czytałam temat o polerowaniu i pastach, ale zastanawiam się, czy to zadziała w przypadku mojej pokrywy. Wygląda, jakby na pokrywie nie były zarysowania na powierzchni, ale małe pęknięcia wewnątrz pleksi. Tak, jakby na pokrywie stało coś ciężkiego (może inny gramofon) i spowodowało zbyt mocne naprężenia materiału. Da się coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

#2

Post autor: dot87 »

Aggie pisze:
10 lis 2019, 22:09
1) zbyt szybko opadająca winda (niestety igła aż uderzyła o płytę) - problem występuje tylko przy użyciu przycisku 'cueing', jeśli wcisnę przysik 'start', to ramię opada powoli
2) przy automatycznym starcie ramię przesuwa się zbyt daleko - nie trafia w rozbiegówkę, tylko gdzieś w pierwszy utwór. Teoretycznie powinna być jakaś śrubka przy ramieniu (widziałam taką w instrukcjach do innych gramofonów), ale w moim jej nie widzę :(
3) wypolerowanie pokrywy - znalazłam i czytałam temat o polerowaniu i pastach, ale zastanawiam się, czy to zadziała w przypadku mojej pokrywy. Wygląda, jakby na pokrywie nie były zarysowania na powierzchni, ale małe pęknięcia wewnątrz pleksi. Tak, jakby na pokrywie stało coś ciężkiego (może inny gramofon) i spowodowało zbyt mocne naprężenia materiału. Da się coś z tym zrobić?
1) Powiedziałbym że smar windy do wymiany ale, zastanawiające jest to że dzieje się tak tylko przy użyciu cueing czyli wcale nie koniecznie wina windy, raczej po prostu coś się dzieje z przyciskiem
2) Wydaje mi się że gdzieś powinna być ta śrubka regulacji. Najlepiej byłoby namierzyć gdzieś serwisówkę, tam powinno to być.
3) Co do polerowania są firmy które się tym zajmują, można spróbować samemu (czasami daje całkiem niezłe efekty ale to bym musiał zobaczyć zdjęcia jak wygląda ta skaza) ewentualnie jeśli zawiasy całe to można by spróbować po prostu dorobić nową pokrywę (trzeba popytać na forum, ktoś z Kolegów robił albo miał namiar na kogoś kto robi)
Ogólnie to z tego co patrzyłem to ten CEC wcale nie jest taki zły. Direct Drive na quartzu także całkiem przyzwoicie. Uważam że można by o niego powalczyć trochę i możliwe że niewielkim kosztem doprowadzić do lepszego stanu. Podstawa to serwisówka której niestety nie ma na vinyl engine także od razu schody :/
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
staran
Posty: 157
Rejestracja: 17 lis 2018, 15:46

Re: CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

#3

Post autor: staran »

Na tej stronie masz manuale CEC ,co prawda nie ma 750 ,ale st540 wygląda podobnie ,może tam znajdziesz jakies tropy.
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/Cec.php
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

#4

Post autor: Wojtek »

Na pewno warto wymienić smar windy i na pewno jest jakaś regulacja punktu auto-startu.
Aggie pisze:
10 lis 2019, 22:09
3) wypolerowanie pokrywy - znalazłam i czytałam temat o polerowaniu i pastach, ale zastanawiam się, czy to zadziała w przypadku mojej pokrywy. Wygląda, jakby na pokrywie nie były zarysowania na powierzchni, ale małe pęknięcia wewnątrz pleksi. Tak, jakby na pokrywie stało coś ciężkiego (może inny gramofon) i spowodowało zbyt mocne naprężenia materiału. Da się coś z tym zrobić?
Można też zrobić nową pokrywę na wymiar.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Aggie
Posty: 26
Rejestracja: 31 paź 2019, 08:14

Re: CEC ST-750 - kilka usterek i czy warto wymieniać gramofon?

#5

Post autor: Aggie »

dot87 pisze:
11 lis 2019, 09:17
2) Wydaje mi się że gdzieś powinna być ta śrubka regulacji. Najlepiej byłoby namierzyć gdzieś serwisówkę, tam powinno to być.
staran pisze:
11 lis 2019, 10:17
Na tej stronie masz manuale CEC ,co prawda nie ma 750 ,ale st540 wygląda podobnie ,może tam znajdziesz jakies tropy.
Tak, instrukcja do st540 naprowadziła mnie na śrubkę. Jest ona pod talerzem - jedna do płyt 17 cm, druga do 30 cm. Udało mi się trochę wyregulować autostart, ale nie jest jeszcze idealnie. To co maksymalnie udało mi się ustawić, to i tak jest o jeden obrót za daleko. Niestety tą śrubką już więcej nie uda się wyregulować :(
dot87 pisze:
11 lis 2019, 09:17
1) Powiedziałbym że smar windy do wymiany ale, zastanawiające jest to że dzieje się tak tylko przy użyciu cueing czyli wcale nie koniecznie wina windy, raczej po prostu coś się dzieje z przyciskiem
Zastanawiam się, czy ramię jest dobrze wyregulowane. Kilka lat temu, jak kupiliśmy ten gramofon, to mąż ustawił ramię, tak jak mu się wydawało. Grać gra i nigdy się nie zastanawiałam czy jest dobrze ustawione. Może nacisk jest zbyt duży i dlatego po zwolnieniu winy tak szybko opada?
Pewnie powinnam ustawić to ramię jeszcze raz, ale szczerze, to trochę się boję, że coś zepsuję i przestanie grać :/
Wojtek pisze:
11 lis 2019, 12:33
Na pewno warto wymienić smar windy
Głupie pytanie: jak taki smar się wymienia? :oops: Nie za bardzo widzę miejsce, które można tu nasmarować. Wszystko pokryte plastikiem.
Wojtek pisze:
11 lis 2019, 12:33
Można też zrobić nową pokrywę na wymiar.
A ile, tak orientacyjnie, kosztuje zrobienie takiej pokrywy i gdzie można ją zamówić?

Później postaram się zamieścić zdjęcie tych wewnętrznych pęknięć (pod palcem ich nie czuć).
ODPOWIEDZ