Fisher mt-6250 regulacja windy

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
dart07
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:06

Fisher mt-6250 regulacja windy

#1

Post autor: dart07 »

cześć Wszystkim,
od razu napiszę , że to mój pierwszy gramofon a moja wiedza wtym temacie jest czysto teoretyczna(czyli żadna). Niedawno kupiłem Fishera 6250, którego jedyną jak na razie bolączką jest zbyt niski poziom windy i brak jej reakcji przy powrocie przez co ramie się nie podnosi. Przejrzałem forum , zajrzałem w schemat i nadal nie bardzo wim jak to wyregulować. Dzwignia działa, winda podnosi się jakieś 4-5mm ale jest to za nisko w stosunku do poziomu płyty i trzeba ją ręcznie podnieść przy starcie. Po zwolnieniu płynnie opada. Regulacja śrubką przy niej, zmienia płynność jej ruchu ale nie zmienia wysokości. Poza tym po naciśnięciu REJECT po chwili oczekiwania ramie wraca nie unosząc się. Proszę o sugestię czy jest to sprawa regulacji i ewentualnie czego (mam schemat do niego) czy coś z czym od razu udać się do jakiegoś serwisu.

Z góry dziękuję za info.
Artur
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#2

Post autor: darkman »

Tu masz do ściągnięcia serwisówkę itp, do tego modelu:
https://www.vinylengine.com/library/fis ... 6250.shtml
Zwykle opisana kwestia sprowadza się do wymiany gluta w lift/windzie. Nie znam tego modelu ale jeśli działanie windy nie jest realizowane inaczej, to podstawa.
Reszta problemów potem, bo część może od razu zniknąć.
To dość fajny gramofon i tak z marszu to bym nie oddawał do serwisu, bo to trochę inny model niż standard.
Poczekaj jeszcze, bo ktoś powinien u nas mieć ten model na forum.

Tu masz też temat:
Fisher MT-6225 tonearm setup and skating problem:
https://www.vinylengine.com/turntable_f ... 18&t=68246
dart07
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:06

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#3

Post autor: dart07 »

dziękuję za info, serwisówkę już przeglądałem i zajrzałem też do wnętrza. Nie widać nic niepokojącego a smar na tym "siłowniku" rzeczywiście dość rzadki jest. Bardziej mnie zastanawia wysokość unoszenia, czy to da się to zwiekszyć. Jakim smarem to potraktować to go zaraz zakupię ?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#4

Post autor: darkman »

dart07 pisze:
05 kwie 2019, 14:21
Bardziej mnie zastanawia wysokość unoszenia, czy to da się to zwiekszyć.
Wiesz co, to akurat się sprawdza 'organoleptycznie' :) po prostu w miejscu osadzenia siłownika windy (od góry) sprawdzasz czy 'ręcznie' da się podnieść poziom ramienia tego siłownika wyżej (nie ramienia gramofonu) tenże po położeniu ramienia gramofonu na płycie ma być lekko poniżej tegoż ramienia, powyżej obecnego stanu. (hm, trudno to wytłumaczyć pisemnie).
Jeśli tak, to smar/silikon jest już zbyt rzadki lub jest go zbyt mało.
Chodzi o odpowiednią lepkość około 100 000 - 300 000 CST. Czasem mniej niż 100k, dobiera się to doświadczalnie.

Aha, a jak szybko opada igła na płytę u Ciebie? Pytam czy wystarczająco delikatnie i stosunkowo wolno?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#5

Post autor: darkman »

A OK, dobra napisałeś , że wolno.
Zacznijmy od początku. Czy wykonałeś poprawnie geometrię ramienia gramofonu, poczynając od osiągnięcia równowagi ramienia?
(wyważenie, nacisk itd)

Ten powrót ramienia bez uniesienia, to jakby błędne wyważenie w sensie ustawienia też przeciwwagi.
Hm.. coś chyba źle robisz. Tak mi się wydaje. Sprawdźmy to najpierw.
dart07
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:06

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#6

Post autor: dart07 »

Wynika z tego, że nie zacząłem od początku, błąd nowicjusza... dziś wykonam geometrię i napiszę co się zmieniło. Olej 100kcst na wszelki wypadek też już lokalizuję.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#7

Post autor: darkman »

No OK. Zrób to po Bożemu.
Na forum w FAQ masz opis 'krok po krocku'. Filmiki na UT itd..
Ja coś to pytaj śmiało. Każdy kiedyś zaczynał*.
[zaczynasz od lewitacji: równowaga ramienia, potem już z górki, tylko kontroluj hamulce.. w tym gramofonie są magnetic brake, zatem loozz.. :D ]

*to z cyklu: Złote myśli darkmana - materiał źródłowy "Z sennika darkmana" 8-) :lol:
dart07
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:06

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#8

Post autor: dart07 »

Ramię wyważone w/g wskazówek z yt, winda podniesiona a właściwie tylko ta plastikowa listwa bo z boku jest mały wkręcik do regulacji tych elementów. Pozostaje jeszcze tylko porządne ustawienie wkładki, ale już "muzyka gra" :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#9

Post autor: darkman »

A no to super. Zwróć jeszcze uwagę, że sama listwa prowadząca na której opiera się ramię, ma regulację w pionie i poziomie.
Ewentualnie szablon pod geometrię swojego ramienia (overhang, azumut) znajdziesz do wydruku na vinylengine (linki w poprzednich postach).
dart07
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:06

Re: Fisher mt-6250 regulacja windy

#10

Post autor: dart07 »

Dziękuję za wskazówki, igłę już ustawiłem zgodnie z zaleceniami, pierwsze winyle zakupione... całość gra bardzo przyzwoicie :lol: Kolejny krok lepsza igła :D .
ODPOWIEDZ