Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#1

Post autor: Blaurung »

Gramofon AT-LP120USB kupiłem standardowo z wkładką at95e. Sugerując się poradami „YT - HiViNyws channel” kupiłem wkładkę Nagaoka MP-200. Nie miałem możliwości jej posłuchać przed zakupem. Postanowiłem zaufać prowadzącemu kanał HiViNyws.

Prawdę mówiąc różnica brzmieniowa pomiędzy tymi wkładkami jest tak niewielka, że właściwie pomijalna i w ślepym teście na pewno nie odróżniłbym, która wkładka gra w danym momencie. Pomyślałbym, że może z moim słuchem coś nie tak gdyby nie to, że:

a. Nagrałem te same utwory na zewnętrzny rejestrator po line-out i porównywałem wybrane fragmenty metodą słuchową i wizualnie w audacity.
b. Nagrałem również wzmocniony sygnał zgrywany bezpośrednio z gramofonu bez korekcji RIAA (rejestrator ma możliwość wzmocnienia sygnału.
Sygnał generowany z obu wkładek wydaje się być identyczny. Moje pytanie brzmi: Czy to faktycznie może być wina ramienia i gramofonu ? Czy to możliwe, że wkładki o tak dużej rozpiętości cenowej grają identycznie ?

Pan z Japonii prowadzący kanał „YT - HiViNyws channel” testował mój gramofon i stwierdził, że ramię w tym gramofonie może powodować brak różnic przy wymianie wkładek. Nie do końca jednak w to wierze ponieważ wkładka Audio-Technica VM540ML daje bardzo wyraźną różnicę w dźwięku. Jednocześnie model gramofonu AT-LP120USB testowany na tym kanale yt posiadał wady, których mój gramofon nie ma. Np nie działał tam antyskating, który u mnie działa normalnie i daje się ustawić bez problemu.

Dla wyjaśnienia – gramofon jest zmodyfikowany tak, że kabelki z ramienia są bezpośrednio podłączone do gniazd wyjściowych RCA. Preamp, który był fabrycznie w tym gramofonie został przeze mnie wymontowany. Każda wkładka ma swój headshell i była kalibrowana.

Czy jest na forum jakiś pasjonat z okolic Łodzi z dobrym gramofonem u którego mógłbym sprawdzić czy różnica pomiędzy wkładkami jest czy jej niema?
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#2

Post autor: Biogon »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
Czy to możliwe, że wkładki o tak dużej rozpiętości cenowej grają identycznie ?
Nie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#3

Post autor: Wojtek »

Między AT-95, a MP-200 jest swoista przepaść dźwiękowa.

"Pan z Japonii" de facto nie jest ani Japończykiem ani nie mieszka w Japonii.

Jaki masz preamp?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#4

Post autor: Blaurung »

Dziekuje za zaintetesowanie tematem.

Wojtek pisze:
21 mar 2019, 08:35
Między AT-95, a MP-200 jest swoista przepaść dźwiękowa.

"Pan z Japonii" de facto nie jest ani Japończykiem ani nie mieszka w Japonii.

Jaki masz preamp?

Używam preampa wbudowanego w yamahe a-s2100 mm/mc. Jednak różnice pomiędzy sygnałami z obu wkładek testowałem zarówno przez preamp jak i bez niego. Dźwiek nagrywałem na rekorder zoom h6n dlatego miałem możliwość zarejestrowania wzmocnionego sygnału bezpośrednio z wkładki bez preampa i korekcji.

Pociesza mnie to co do tej pory napisaliście bo może faktycznie to wina tego ramienia.

Ps z ciekawości sprawdzę tożsamość i pochodzenie tego Pana z YT :)))

Postaram się zamieścić pliki wav z nagraniami z obu wkładek : http://blaurung.pl/pliki/wkladki.rar
Bardzo proszę zainteresowanych o identyfikację wkładek :) jestem ciekawy czy zgadniecie która jest która 50/50 szans :)
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#5

Post autor: Ramirez »

"Pan z Japonii" jest panem z Singapuru.
kuba
Posty: 128
Rejestracja: 02 kwie 2012, 18:01
Gramofon: Audio-Technica AT-LP

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#6

Post autor: kuba »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 08:51
Dziekuje za zaintetesowanie tematem.

Wojtek pisze:
21 mar 2019, 08:35
Między AT-95, a MP-200 jest swoista przepaść dźwiękowa.

"Pan z Japonii" de facto nie jest ani Japończykiem ani nie mieszka w Japonii.

Jaki masz preamp?

Używam preampa wbudowanego w yamahe a-s2100 mm/mc. Jednak różnice pomiędzy sygnałami z obu wkładek testowałem zarówno przez preamp jak i bez niego. Dźwiek nagrywałem na rekorder zoom h6n dlatego miałem możliwość zarejestrowania wzmocnionego sygnału bezpośrednio z wkładki bez preampa i korekcji.

Pociesza mnie to co do tej pory napisaliście bo może faktycznie to wina tego ramienia.

Ps z ciekawości sprawdzę tożsamość i pochodzenie tego Pana z YT :)))

Postaram się zamieścić pliki wav z nagraniami z obu wkładek : http://blaurung.pl/pliki/wkladki.rar
Bardzo proszę zainteresowanych o identyfikację wkładek :) jestem ciekawy czy zgadniecie która jest która 50/50 szans :)
Faktycznie ciężko zidentyfikować wkładki :/ Ja jak zmieniałem u siebie to zawsze była jakaś różnica (AT,Shure,Ortofon).
-------
- Audio Technica AT-LP120 (mod.) + Schiit Mani + Shure M447(N55e Jico) + AT440MLb
- Marantz CD 6006
- Rotel RA 930AX (tuning)
- Tonsil Space '94 (Wilk-Audio-Projekt mod.)
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#7

Post autor: Blaurung »

No właśnie. Prawdę mówiąc nie chce mi się wierzyć że różnica jest tak niewielka. Dlatego chciałbym przetestować je jeszcze na innym gramofonie. Mogłem zwrócić Nagaoke po zakupie ale mimo tego testu nie zrobilem tego.

Nadzieję daje mi film Pana z Singapuru który testujac mój gramofon powiedział że ramie chodzi tak ciężko że może być problem z odróżnieniem wkładek.

A może ktoś ma te dwie wkładki i może zrobić test porównawczy u siebie ?
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15138
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#8

Post autor: darkman »

Hm..
Cześć, ;) wiesz co? To nie jest/są kandydat/ci na materiał porównawczy. Nie obraź się ale to, że u Ciebie nie ma różnicy przy przesłuchaniach tych obu wkładek, nie stanowi argumentu do ich porównania w innym torze czyli na innej platformie sprzętowej w ogólności.
Pytanie warto postawić takie: Co chciałbyś porównać i jak?
To pytanie retoryczne w zasadzie. Oczywiście, że społeczeństwo posiada wskazany materiał porównawczy, który nim de facto nie jest. Stąd moje powyższe pytanie.
Od ilu jeszcze osób chciałbyś usłyszeć, że różnica pomiędzy tymi wkładkami jest ogromna? I jak te opinię umotywować by było dla Ciebie do zaakceptowania.


Chciałbym tez prosić byś rozważył propozycję nie epatowania swoją dotychczasową obserwacją w innych wątkach poza tym. Skoro nie uzyskałeś jak do tej pory satysfakcjonującej Ciebie odpowiedzi. Uznajmy go za główny w tej materii do czasu wyjaśnienia samego problemu. Bo to kwestia powstałego problemu w mojej opinii, nie zaś samych wkładek.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#9

Post autor: Regsoft »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
różnica brzmieniowa pomiędzy tymi wkładkami jest tak niewielka
Jest konkretna. Wystarczy przyzwoity tor i przyzwyczajone ucho ...
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
Czy to faktycznie może być wina ramienia i gramofonu
Może. Teoretycznie również płyta. Nie wiem jakiej realnie klasy jest Twój PRE ale sam gramofon jest elementem odpowiedzialnym za wsparcie wkładki. Przyzwoitą będzie ograniczać ...
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
wkładka Audio-Technica VM540ML daje bardzo wyraźną różnicę w dźwięku
Jak to się (na Twoje ucho) przejawia?
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#10

Post autor: Blaurung »

darkman pisze:
21 mar 2019, 21:16
Hm..
Cześć, ;) wiesz co? To nie jest/są kandydat/ci na materiał porównawczy. Nie obraź się ale to, że u Ciebie nie ma różnicy przy przesłuchaniach tych obu wkładek, nie stanowi argumentu do ich porównania w innym torze czyli na innej platformie sprzętowej w ogólności.
Cześć, czy to materiał do porównań czy nie to akurat Twoja prywatna opinia. To że u mnie nie ma różnic może oznaczać tylko dwie rzeczy
a) mój gramofon jest do wymiany
b) wywaliłem do śmieci 1000zł kupując Nagaokę:)

darkman pisze:
21 mar 2019, 21:16
Pytanie warto postawić takie: Co chciałbyś porównać i jak?
To pytanie retoryczne w zasadzie.
Już wyjaśniam. Sprawa jest o wiele prostsza niż sugerujesz. :) Prosząc o pomoc w sprawdzeniu różnic pomiędzy tymi wkładkami (ich brak wydaje mi się nieprawdopodobny) chcę sprawdzić czy muszę wymienić gramofon aby móc cieszyć się ze zmiany wkładek na lepsze.
darkman pisze:
21 mar 2019, 21:16
Oczywiście, że społeczeństwo posiada wskazany materiał porównawczy, który nim de facto nie jest. Stąd moje powyższe pytanie.
Od ilu jeszcze osób chciałbyś usłyszeć, że różnica pomiędzy tymi wkładkami jest ogromna? I jak te opinię umotywować by było dla Ciebie do zaakceptowania.
Czy kolega posiada/posiadał i testował obie wkładki, że podważa wiarygodność materiału który przedstawiłem. Bardzo bym chciał aby tak było bo wiedziałbym co u mnie jest nie tak, a moim głównym celem jest zabawa w poprawianie brzmienia mojego zestawu a nie poszukiwanie tanich sensacji.


Podsumowanie i jednoznaczne wyjaśnienie moich intencji:

Wydałem kasę na lepszą wkładkę nie widzę różnic pomimo, że bardzo bym chciał je zobaczyć (po to wydałem pieniążki).
Chyba każdy przyzna że sprawa jest dość dziwna bo po podłączeniu różnych wkładek nawet o podobnej cenie powinna być chociaż minimalna różnica. Chcę się dowiedzieć jaka jest tego przyczyna. Nie widzę łatwiejszego sposobu na rozwiązanie moich wątpliwości jak sprawdzenie tych wkładek na innym sprzęcie. Jeśli będzie różnica wymieniam gramofon, jeśli nie sprzedaję Nagaokę i szukam innej wkładki dla siebie (zmienię również dostawcę). Dlatego skierowałem bardzo konkretną prośbę o pomoc w takim sprawdzeniu kolegów z okolic Łodzi.


Prośby o pisanie na forum w tych miejscach gdzie kolega uważa to akurat za stosowne nawet nie skomentuje bo była grzeczna. :)
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#11

Post autor: Blaurung »

Regsoft pisze:
21 mar 2019, 21:54
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
różnica brzmieniowa pomiędzy tymi wkładkami jest tak niewielka
Jest konkretna. Wystarczy przyzwoity tor i przyzwyczajone ucho ...
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
Czy to faktycznie może być wina ramienia i gramofonu
Może. Teoretycznie również płyta. Nie wiem jakiej realnie klasy jest Twój PRE ale sam gramofon jest elementem odpowiedzialnym za wsparcie wkładki. Przyzwoitą będzie ograniczać ...
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 00:05
wkładka Audio-Technica VM540ML daje bardzo wyraźną różnicę w dźwięku
Jak to się (na Twoje ucho) przejawia?
Sprawdzałem na kilku utworach i płytach.

Obawiam się że to wina gramofonu a konkretnie ramienia.

VM540ML sprawdzałem na tym gramofonie jeszcze przed demontażem preampu. Różnica polegała na kolosalnym rozjaśnieniu i rozdzielczości. 540-stki słuchałem tylko kilka minut bo wtedy nie miałem zamiaru jej kupować, ale różnica była bardzo wyraźna.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#12

Post autor: Regsoft »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Sprawdzałem na kilku utworach i płytach
Jakich konkretnie płytach?
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Obawiam się że to wina gramofonu a konkretnie ramienia.
Słusznie.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Różnica polegała na kolosalnym rozjaśnieniu
Jeśli to Ci się podobało to nie wiem czy DL-103R jest dla Ciebie ...
Blaurung
Posty: 56
Rejestracja: 10 lis 2018, 17:09

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#13

Post autor: Blaurung »

Regsoft pisze:
21 mar 2019, 22:25
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Sprawdzałem na kilku utworach i płytach
Jakich konkretnie płytach?
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Obawiam się że to wina gramofonu a konkretnie ramienia.
Słusznie.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:17
Różnica polegała na kolosalnym rozjaśnieniu
Jeśli to Ci się podobało to nie wiem czy DL-103R jest dla Ciebie ...
Clean Bandit New Eyes
Dave Brubeck Dave Brubeck at Carnegie Hall
DIPLO California
Fernandez Vanessa Use me
Doug MacLeod There is a time

W tej chwili ciężko mi się odnieść do tego czy to było brzmienie, które mi się podoba. Słuchałem zbyt krótko i przez wbudowany w LP120 pre, który działał jak koc więc rozjaśnienie wtedy nie było drażniące.

Lubię otwarty i rozdzielczy dźwięk, ale bez przejaskrawień.
Y A-S2100 + Scanspeak DIY + SL-1200GR + Denon103r
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#14

Post autor: Wojtek »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 08:51
Jednak różnice pomiędzy sygnałami z obu wkładek testowałem zarówno przez preamp jak i bez niego. Dźwiek nagrywałem na rekorder zoom h6n dlatego miałem możliwość zarejestrowania wzmocnionego sygnału bezpośrednio z wkładki bez preampa i korekcji.
Fajnie, ale to na prawdę nic nie znaczy :)
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 20:25
A może ktoś ma te dwie wkładki i może zrobić test porównawczy u siebie ?
Miałem kiedyś AT-95 i nadal mam MP-200 (a oprócz tego też tonę innych wkładek).
Tu nie ma o czym rozmawiać - przepaść.

Co najwyżej można sobie teoretyzować nt. synergii toru i wąskich gardeł.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
To że u mnie nie ma różnic może oznaczać tylko dwie rzeczy
To że jesteś przekonany "tylko" do takich opcji, bardzo jednoznacznie, wynika niby z czego?
Z braku doświadczenia jak rozumiem? :)
Śmiesznie się to czyta. Słoma z butów wystaje.

Swoją drogą - w innym temacie pisałeś że słyszałeś DL-103R u kolegi.
Może kolega skusi się na sprawdzenie Twoich wkładek? :)
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
(ich brak wydaje mi się nieprawdopodobny)
Wybacz, ale nawet na Twoich zgrywach słychać przecież że dźwięki pochodzą z różnych wkładek.

Z tej perspektywy robi się powoli demagogia, bo z "małych różnic" przechodzimy teraz w "brak różnic", "wyrzucone pieniądze", "MP-200 to jakieś przereklamowane gówno" itp.
Generalnie nadużycia.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Prośby o pisanie na forum w tych miejscach gdzie kolega uważa to akurat za stosowne nawet nie skomentuje bo była grzeczna. :)
Ja akurat przychylam się do tego, że rozpisywanie się na temat tych samych problemów w paru miejscach "bo ciebie boli" jest trochę nie halo.

Pytania dodatkowe:
Jak długo już grasz z tą MP-200?
Jak długo użytkujesz swój gramofon?
Czy już wyrzuciłeś wbudowany w gramofon układ preampa? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15138
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wpływ ramienia na brzmienie wkładki AT-LP120

#15

Post autor: darkman »

Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Cześć, czy to materiał do porównań czy nie to akurat Twoja prywatna opinia.
A ktoś tutaj wyraża inne opinie niż prywatne? Czyżbym sugerował, że moja opinia to ogólnie uznana racja stanu RP? Bynajmniej. Z opiniami jest jak z dupą, każdy ma swoją i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W czym zatem problem?
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
a) mój gramofon jest do wymiany
Trudno powiedzieć. Na pewno nie jest najwyższych lotów.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
b) wywaliłem do śmieci 1000zł kupując Nagaokę:)
Jak sam napisałeś, gdzieś na forum, możesz zwrócić - rozumiem, że rodzaj gwarancji czy coś tam.
Zrozumiałem, że masz taką opcję, choć jest mi to obojętne. Całkiem. To oczywiście moja prywatna opinia, jak i pozostałe.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Czy kolega posiada/posiadał i testował obie wkładki, że podważa wiarygodność materiału który przedstawiłem.
Tak.
Zdefiniuj pojęcie testował.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Bardzo bym chciał aby tak było
Mówisz i masz. Kobyłka u płota.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
a moim głównym celem jest zabawa w poprawianie brzmienia mojego zestawu
Powodzenia życzę.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
a nie poszukiwanie tanich sensacji.
Przyznam, że nie bardzo rozumiem. Co jest tanie, a co sensacją?
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Wydałem kasę na lepszą wkładkę nie widzę różnic pomimo, że bardzo bym chciał je zobaczyć (po to wydałem pieniążki).
Pech, ale nie obwiniaj całego forum tym lapsusem.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Nie widzę łatwiejszego sposobu na rozwiązanie moich wątpliwości jak sprawdzenie tych wkładek na innym sprzęcie.
No to dobra droga właśnie.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Dlatego skierowałem bardzo konkretną prośbę o pomoc w takim sprawdzeniu kolegów z okolic Łodzi.
Oraz:
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 20:25
A może ktoś ma te dwie wkładki i może zrobić test porównawczy u siebie ?

i tego ustępu dotyczy moja powyższa wypowiedź. Wskazuje w niej, że taki test porównawczy nie ma sensu w opisanym problemie, bowiem jego wynik nic nie da.
Blaurung pisze:
21 mar 2019, 22:12
Prośby o pisanie na forum w tych miejscach gdzie kolega uważa to akurat za stosowne nawet nie skomentuje bo była grzeczna. :)
Chodzi o to by nie rozdrabniać kwestii na kilka wątków, bo w jednym łatwiej ogarnąć zawiłości kontekstowe samego zagadnienia i próbować je rozwiązać.
Obawiam się, że chcesz widzieć zło tam gdzie go nie ma. Ja nie jestem przeciwko Tobie. Chciałem pomóc i trochę uporządkować postulowane 'zalecenia'.
Możesz być pewien, że nikt tu nie chce Ciebie obrazić. trudno jednak uniknąć pewnej semantyki opisowej jako reakcji na swego rodzaju rewelacje, które głosisz. No tak to jest.
Gdzie to sobie umieścisz według uznania to Twoja wola. Najwyżej mods wywalą lub przeniosą. Mnie to nie obchodzi.

Do tej pory konstruktywne informacje od osób trzecich są takie:
- obie wkładki różnią się zdecydowanie brzmieniem i jego jakością,
- gramofon at120 nie należy do oszałamiających, delikatnie mówiąc,
- testowanie obu rodzajów wkładek w innym torze nie ma sensu, opinie i wyniki tego rodzaju przesłuchań są znane i byłyby wtórne,
- jest sens abyś posłuchał jak grają ww w sensownym torze alternatywnym.
ODPOWIEDZ