Thorens TD 150 MK Ii

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
siwy265
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2018, 19:21

Thorens TD 150 MK Ii

#1

Post autor: siwy265 »

Witam.
Najprawdopodobniej będę właścicielem tego gramofonu, bardzo mi się podoba i jest w bardzo ładnym stanie, ale w internecie jest mało informacji na jego temat. Trochę jest na forach zachodnich i jak to bywa, jedni je bardzo chwalą, a inni twierdzą, że to nic nadzwyczajnego.

Właściwie chodzi mi tylko o informacje, do jakiego typu należy zaliczyć ramię w nim zamontowane TP 13A, lekkie, srednie, czy ciężkie, podejrzewam, że srednie, ale nic nie znalazłem na ten temat, chodzi mi także o wagę i jak jest zbudowane.

Dostanę go z wkładką Denona DL 80 w dobrym stanie. Dla porównania została w nim zamontowana do posłuchania, wkładka Benz Micro Gold i tu muszę powiedzieć, że było super, ale to już inny pułap cen, może kiedyś sobie pozwolę na taką.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Torens TD 150 MK Ii

#2

Post autor: blispx »

Z tego co czytam ME tego ramienia to 11-14g, Demon80 z średnią podatnością dyn. na poziomie 20cu będzie dla niego OK tak jak zatrzęsienie innych wkładek dla przykładu Ortofon red etc..
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Torens TD 150 MK Ii

#3

Post autor: Biogon »

To dobry gramofon, wdzięczny do modowania. Można zmienić ramię i plintę. Jak do Ciebie dotrze to koniecznie wyczyść łożysko i zalej nowy olej. Także dałbym kropelkę oleju na oś silnika. Ten gram ma prawie 50 lat i nie wiadomo jak o niego dbano wcześniej. Ramię - średnie.
siwy265
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2018, 19:21

Re: Torens TD 150 MK Ii

#4

Post autor: siwy265 »

Dziękuję za odpowiedzi, ja nie mogłem znaleźć jego parametrów, może zle szukalem 😒 mam to szczęście, że dostanę go z pewnego źródła, od osoby, która zajmuje się naprawą i konserwacją gramofonów i znam gościa dość długo, także jest po przeglądzie i konserwacji, tylko podłączyć, regulacja w domu, zapodać płytę i słuchać 😄 a z czasem dostanie na pewno nową plintę i może będę myślał o zmianie ramienia.
Miałem go już w domu na próbę, żeby posłuchać i podjąć decyzję, to fajny układ, także raczej decyzja zapadła.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Torens TD 150 MK Ii

#5

Post autor: darkman »

siwy265 pisze:
15 gru 2018, 22:58
a inni twierdzą, że to nic nadzwyczajnego.
Ci mają rację w mojej opinii. Mam nadzieję, że jest ich większość. Informacji w sieci jest mało??
To stara konstrukcja od 1969 roku. Ramię TP13a to następca TP13, które nie miało ANT. Headshell TP50 prawie tak brzydki jak TP60 choć ten drugi bije rekordy brzydoty designerskiej i nieporęczności. Ramię średnie, co nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia przy tej konstrukcji, ot taki był wówczas trend.
Jeśli ów gramofon jest super bardzo tani, to może i to ma sens?

Czy masz jakieś fotografie tego sprzętu?

Pytanie czego się spodziewasz w stosunku do posiadanego już manual Technicsa SL2000 z napędem DD?
Jeśli zamierzasz wymienić plintę i ramię, to OK. Pytanie co pozostanie?
*Silnik, który w wieku około 45-49 lat nie musi już być wydajny obrotowo? Super talerz na metalowym subtalerzu? No niekonicznie. Ten talerz lubi przenosić 'stukoty' i bywa głośny i wcale nie jest super, tylko 'taki se'. Czy różni się czymś konkretnym od tego w SL2000? .. Hm.. no nie bardzo. Poza samym napędem, rzecz oczywista.
i
*Płyta panelowa z dwoma gałkami i napisem Thorens. Średnio ładna, prawdę mówiąc, choć vintage i na miłośnikach starych i nijakich designe może robić wrażenie.
siwy265 pisze:
16 gru 2018, 10:13
także jest po przeglądzie
Czego?
siwy265 pisze:
16 gru 2018, 10:13
i konserwacji
Czego?
siwy265 pisze:
16 gru 2018, 10:13
regulacja w domu,
Co planujesz regulować?
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Torens TD 150 MK Ii

#6

Post autor: Biogon »

https://allegro.pl/ramie-gramofonowe-li ... 26777.html

A potem bym pomyślał nad plintą :D
Załączniki
linn.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Torens TD 150 MK Ii

#7

Post autor: darkman »

Heh, no łany Maciej. Linn Basic też kawał ramienia, ciekawe za ile będzie finalnie.
Można wiele z tym czy innym modelem. Tu realizacje ludzi na lenco heaven, również bardzo ładne i wielorakie ramiona:
https://www.lencoheaven.net/forum/index ... c=24658.15
Jeśli się znajdzie ten gramofon na pchli targu tudzież na strychu czy w piwnicy przy zerowym koszcie pozyskania, to zapewne można iść w kierunku update.
Przyznam, że nie rozumiem za bardzo całej infrastruktury wymian wszystkiego na wszystko w tym przeciętnym napędzie, by założyć markowe ramię np SME. Rzecz jasna jako hobby nie podelga to ocenie. Wszystko dla ludzi, ale są o wiele fajniejsze napędy pod gramofon DIY.
Tu jeszcze dochodzi kwestia zastanej jakości 3 sprężyn nośnych pod zawieszenie talerza i głowicy ramienia.
Konstruktor hobbysta poradzi sobie ze wszystkim - pytanie czy cokolwiek zostanie ze starej jednostki poza badge, sam jednak zakup tego modelu jako podstawy do przebudowy za typowe €170 (przeciętna cena już macanego z epoki) mnie wydaje się pomysłem mocno dyskusyjnym.
Droga, którą przechodzą posiadacze jest długa i kręta. W konsekwencji nie prowadzi do jakiegoś konkretnego finału, istnieją o wiele ciekawsze modele pod założenie SME: tu własnie długa droga z której nic nie wynika.
http://www.analogue-classics.com/html/t ... d_150.html
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Torens TD 150 MK Ii

#8

Post autor: Biogon »

darkman pisze:
16 gru 2018, 15:30
Tu jeszcze dochodzi kwestia zastanej jakości 3 sprężyn nośnych pod zawieszenie talerza i głowicy ramienia.
W TD125 pierwszą rzeczą którą wymieniłem to były sprężyny sprowadzone za ciężkie dolary w Vinyl Nirvany z USA.

Osobiście nie wiem czy bym inwestował w ten gramofon. Pamiętam ile kosztowało mnie zrobienie Thorensa, który później sprzedałem za grosze....
siwy265
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2018, 19:21

Re: Torens TD 150 MK Ii

#9

Post autor: siwy265 »

O i tak lubię, rzeczowo i na temat, przy okazji dostałem na otrzezwienie.

Jeśli chodzi o przegląd, był rozebrany do golasa, weryfikacja części, plinta wyczyszczona do gołego drewna, przesmarowany, częściowo wygłoszony matą, zdarzyło mi się kilka razy widzieć jak znajomy naprawia, lub robi przegląd gramofonów i wydaje mi się, że wie co robi.

Regulacja w domu: chodziło mi tylko o to, że po każdym transporcie wypada sprawdzić ustawienia ramienia i wkładki.

Dlaczego chcę go mieć, po prostu mi się podoba, ot o gustach się ponoć nie dyskutuje 😃
Ale teraz zaczynam się znowu zastanawiać 😒

Jeszcze mam możliwość wziąć gramofon Era mk6 z ramieniem Rega i też mi wpadł w oko, może jestem lekko skrzywiony.
Załączniki
20181003_111956-2080x1040.jpg
20180906_222335-2080x1040.jpg
20181003_112008-2080x1040.jpg
20181003_111944-2080x1040.jpg
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Torens TD 150 MK Ii

#10

Post autor: Biogon »

siwy265 pisze:
16 gru 2018, 18:04
Jeszcze mam możliwość wziąć gramofon Era mk6
Z daleka od tego!!!! ERA to nieporozumienie. Je się tylko kupuje aby pozyskać ramię SME.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15128
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Torens TD 150 MK Ii

#11

Post autor: darkman »

Swego czasu pisałem na forum o Era Mk6 w kontekście wyboru 'dziwnego ramienia' przez jednego z uczestników. Pewnie się da wyszukać.
O ile dobrze pamiętam, jeden z póxniejszych modeli Ery i bodaj właśnie MK6 był fabrycznie wyposażany w ramię SME, jest zresztą bohaterem wielu filmów z lat 60/70 produkcji francuskej i kanadyjskiej. To konstrukcja bardzo popularna swego czasu na rynkach francuskojęzycznych (Szwajcaria również).
Różne modele tego gramofonu byłī chętnie kupowane również do upgrade. Demontowano zwykle dość archaiczne ramię modeli starszych by założyć coś konkretnego. Stąd wiele z tymch modeli na rynku wtórnym z ramieniem SME. Dziś kupuje się go właśnie jako dawcę ramienia.
Skoro jest na wzmiankowanym Rega, to może znaczy to co napisałem wyżej lub i to, że ktoś wymontował z niego SME i sprzedał resztą, a nowy nabywca wstawił ramię Regi, bo to również praktykowano. Zależy na co kogo było stać.
siwy265 pisze:
16 gru 2018, 18:04
Dlaczego chcę go mieć, po prostu mi się podoba, ot o gustach się ponoć nie dyskutuje
To rozumiem całkowicie.
Zresztą odpowiedź: bo tak! Dla mnie jest zawsze wystarczająca i wyczerpująca temat.
Co do gustu to w mojej opinii nikt w tym wątku z nim nie dyskutuje.
I ja i Maciej jesteśmy byłymi posiadaczami Thorensów z epoki.
siwy265
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2018, 19:21

Re: Torens TD 150 MK Ii

#12

Post autor: siwy265 »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, na pewno mam o czym myśleć 😕 a co zrobię hm, sam nie wiem, muszę to wszystko przemyśleć, może zostanę przy Technicsie i zafunduję mu lepszą wkładkę, mam w nim zamontowaną Pickering v15
Awatar użytkownika
Taihenwarui
Posty: 1007
Rejestracja: 30 sty 2017, 16:25
Gramofon: Thorens TD 150 MK2
Lokalizacja: JuKej

Re: Torens TD 150 MK Ii

#13

Post autor: Taihenwarui »

Thorens to klasyk. Posiadam tez model juz kilka lat (bez modow , z orginalym ramieniem TP 13A kugel ) i gra pieknie.
Obecnie z wkladka Denon DL-300 na zmiane z M97 JICO
Mam jeszcze Luxman PD-284 i Sony Ps-X6, ale to Thorens jest w uzyciu praktycznie caly czas.

Jezeli tak jak piszesz jest zadbany i po konserwacji to bym sie nie zastanawial.
Wbrew pozorom to ramie chociaz brzydkie jest bardzo dobre i muzykalne.


Pzdr.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Thorens TD 150 MK Ii

#14

Post autor: Biogon »

Taihenwarui pisze:
21 gru 2018, 00:02
to ramie chociaz brzydkie
Brzydkie? Jak dla mnie jest bardzo ładne i designerskie. BTW, smarowałeś silnik? Ja kiedyś jeden zajechałem bo był suchy więc teraz wszystkim jak mantrę powtarzam: smarować silniki i ośki! :D
Awatar użytkownika
Taihenwarui
Posty: 1007
Rejestracja: 30 sty 2017, 16:25
Gramofon: Thorens TD 150 MK2
Lokalizacja: JuKej

Re: Thorens TD 150 MK Ii

#15

Post autor: Taihenwarui »

haha, jednak cos jest w tym ramieniu ;)

Silnik smarowalem. Niedlugo czeka mnie wymiana sprezyn albo tuning zawieszenia. Chcialbym uzyskac 15 sekundowe odbicie:)
Myslalem o wymianie plinty ale to odlegly plan.

Pzdr.
ODPOWIEDZ