Gramofon gra płasko

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Gramofon gra płasko

#1

Post autor: confileus »

Drodzy forumowicze,
pomocy. Mój pierwszy gramofon, miałem się wrażeniami pochwalić ale nie chyba takimi.. wracając, z waszą pomocą nabyłem Metz TX4963 (nowa wkładka AT91) wraz z SONY GX70ES, oraz głośnikami HECO 550. Pierwsze wrażenia, brak basu, dźwięk jakby trzeszczy kiedy jest ciut głośniej, gra płasko ogólnie mówiąc. Odnoszę wrażenie jakbym puścił za głośno muzykę na chińskich plastikowych satelitkach. Nie tego się spodziewałem. Po podłączeniu zwykłego laptopa, muzyka świetnie gra, jest bas i nic nie trzeszczy - jak dla mnie super! Super, szkoda że to z płyt miała lecieć muzyka, a nie empetrójek..

Jedyne co podejrzewam to, że jest zwyczajnie źle ustawiony, ale nie wiem czy tak się to objawia jak opisałem. Albo to, że był zmieniany kabel z DIN na RCA. Gramofon był testowany, serwisowany przed zakupem więc nic nie ruszałem tym bardziej, że nie mam specjalnie pojęcia. Proszę o pomoc, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41572
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon gra płasko

#2

Post autor: Wojtek »

Chyba masz zbyt wysokie oczekiwania wobec najtańszej wkładki MM na rynku (AT91).

Jeśli muzyka z laptopa ma być wyznacznikiem jakości który gramofon ma jakimś cudem przegonić to również nie wiem czy wybrałeś dobre hobby dla siebie.
confileus pisze:
23 sie 2018, 20:52
Gramofon był testowany, serwisowany przed zakupem więc nic nie ruszałem tym bardziej, że nie mam specjalnie pojęcia. Proszę o pomoc, pozdrawiam!
Na pewno warto dobrze ustawić ramię gramofonowe. Taka podstawa. Nikt za Ciebie tego nie ogarnie chyba że zapłacisz by przyjechał do Ciebie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#3

Post autor: confileus »

Wojtek pisze:
23 sie 2018, 21:19
Chyba masz zbyt wysokie oczekiwania wobec najtańszej wkładki MM na rynku (AT91).

Jeśli muzyka z laptopa ma być wyznacznikiem jakości który gramofon ma jakimś cudem przegonić to również nie wiem czy wybrałeś dobre hobby dla siebie.
confileus pisze:
23 sie 2018, 20:52
Gramofon był testowany, serwisowany przed zakupem więc nic nie ruszałem tym bardziej, że nie mam specjalnie pojęcia. Proszę o pomoc, pozdrawiam!
Na pewno warto dobrze ustawić ramię gramofonowe. Taka podstawa. Nikt za Ciebie tego nie ogarnie chyba że zapłacisz by przyjechał do Ciebie ;)
Moje oczekiwania to takie żeby dało się tego chociaż słuchać i mieć z tego przyjemność, nawet na budżetowym sprzęcie i wkladce.

Wyglada na to, że ustawienie ramienia pomogło! Ale jeszcze jutro zobaczę jak to brzmi na głośnikach bo sprawdzam na słuchawkach w tym momencie i faktycznie jest różnica :-) Wkładkę pewnie będę kupował lepszą wkrótce.
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Gramofon gra płasko

#4

Post autor: decu »

Czy masz uziemienie wyprowadzone z gramofonu? Podłączyłeś je do wzmacniacza? Przewody od gramofonu podpięte pod PHONO? Myjesz płyty? Czyścisz igłę? :D
Wszystko to może wpływać na to co słyszysz w głośnikach. Oczywiście wkładka i ustawienie ramienia są również bardzo ważne, ale to już wiesz.
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#5

Post autor: confileus »

decu pisze:
23 sie 2018, 23:03
Czy masz uziemienie wyprowadzone z gramofonu? Podłączyłeś je do wzmacniacza? Przewody od gramofonu podpięte pod PHONO? Myjesz płyty? Czyścisz igłę? :D
Wszystko to może wpływać na to co słyszysz w głośnikach. Oczywiście wkładka i ustawienie ramienia są również bardzo ważne, ale to już wiesz.
Kabelka do uziemienia nie ma w tym modelu podobno. Tak, wszystko podłączyłem raczej dobrze. Nie mam co czyścić bo to nowki sztuki. Po kalibracji stwierdzam, że jest trochę lepiej ale i tak czasem przy wysokich tonach odnoszę wrażenie jakby nie wyrabia, może to faktycznie AT91 tak ma?
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Gramofon gra płasko

#6

Post autor: metallsnow »

confileus pisze:
24 sie 2018, 21:26
Nie mam co czyścić bo to nowki sztuki
Większość nówek nadaje się od razu do mycia, zwłaszcza te w papierowych kopertach ;)
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Gramofon gra płasko

#7

Post autor: amrowek »

metallsnow pisze:
24 sie 2018, 21:45
confileus pisze:
24 sie 2018, 21:26
Nie mam co czyścić bo to nowki sztuki
Większość nówek nadaje się od razu do mycia, zwłaszcza te w papierowych kopertach ;)
ee na tych z biedry nie czeszczy :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#8

Post autor: confileus »

Dobra, bo już mnie szlag bierze. Nagrałem kalibrację ramienia, wydaje mi się że jest dobrze skalibrowane.
Nacisk ustawiony na 1.75, próbowałem też inne ale nic to nie daje. AS na taki sam jaki nacisk.


Włączam płytę i słyszę to co na filmiku. Słychać lekki szum, zniekształcenia, buczenie lekkie itd, tego nie ma to wina mikrofonu - chodzi o to brzęczenie, np. szczególnie pod koniec to słychać :think:
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#9

Post autor: confileus »

Z moich obserwacji wynika, że na słuchawkach specjalnie tego nie ma. Podłączyłem dla testów coś innego niż gramofon i też jest takie brzęczenie.. czyli byc może kolumny winne.
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Gramofon gra płasko

#10

Post autor: SimonTemplar »

confileus pisze:
25 sie 2018, 19:28
Z moich obserwacji wynika, że na słuchawkach specjalnie tego nie ma. A głośniki po podłączeniu muzyki z czegoś innego niż gramofon też nie brzęczą, więc nie wiem w czym problem
Oj możliwości jest dużo.
Może ktoś dał d. przy przeróbce z DIN na RCA? bo faktycznie lipnie to gra. Trzeszczą oba kanały jednakowo?
Przekładałeś/zamieniałeś RCA miejscami?
Miałeś/masz szansę podłączyć inny gram. do tego sony ?
Czy może jesteś pewien (na 100%!) że sekcja phono jest w nim ok?
Czy aby na pewno igła z wkładką są ok? Masz inną wkładkę żeby podmienić/sprawdzić?
Bez takich podstawowych manewrów nie ruszysz sam do przodu z tematem.
Umiejętności podstawowe domowego majsterkowicza też są tu wskazane (miernik, lutownica itp).
Jakoś musisz ruszyć do przodu. Jak nie jesteś w stanie sam sprawdzić powyższego lub tego co koledzy podpowiadają to niestety zostaje zwrot lub serwis...
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#11

Post autor: confileus »

SimonTemplar pisze:
25 sie 2018, 20:05
confileus pisze:
25 sie 2018, 19:28
Z moich obserwacji wynika, że na słuchawkach specjalnie tego nie ma. A głośniki po podłączeniu muzyki z czegoś innego niż gramofon też nie brzęczą, więc nie wiem w czym problem
Oj możliwości jest dużo.
Może ktoś dał d. przy przeróbce z DIN na RCA? bo faktycznie lipnie to gra. Trzeszczą oba kanały jednakowo?
Przekładałeś/zamieniałeś RCA miejscami?
Miałeś/masz szansę podłączyć inny gram. do tego sony ?
Czy może jesteś pewien (na 100%!) że sekcja phono jest w nim ok?
Czy aby na pewno igła z wkładką są ok? Masz inną wkładkę żeby podmienić/sprawdzić?
Bez takich podstawowych manewrów nie ruszysz sam do przodu z tematem.
Umiejętności podstawowe domowego majsterkowicza też są tu wskazane (miernik, lutownica itp).
Jakoś musisz ruszyć do przodu. Jak nie jesteś w stanie sam sprawdzić powyższego lub tego co koledzy podpowiadają to niestety zostaje zwrot lub serwis...
Tutaj mała pomyłka, też brzęczą po podłączeniu czegoś innego więc idąc tym torem stawiam, że to kolumny skoro na słuchawkach jest okej.
Trzeszczą oba kanały jednakowo?
Tak :/
Miałeś/masz szansę podłączyć inny gram. do tego sony ?
Niestety, to są moje początki z sprzętem audio więc nie specjalnie mam czym manewrować.
Czy aby na pewno igła z wkładką są ok? Masz inną wkładkę żeby podmienić/sprawdzić?
Tak jak wyżej, nie mam innej wkładki ani igły. Mogę podejrzewać, że igła jest walnięta bo nieumiejętnie zdarzyło mi się opuścić ją na płytę, ale z tego co pamiętam przy pierwszym odsłuchu kiedy puściłem play też nie byłem zadowolony. Chciałem zainwestować w igłę tak czy siak żeby polepszyć dźwięk, no ale nie wiem czy W TYM momencie będę zmuszony.

Tylko nie wiem czemu miałbym tak kombinować skoro na słuchawkach jest w porządku :/ Musiałbym podłączyć inne kolumny żeby sprawdzic czy po ich wymianie będzie lepiej, a takich nie mam.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon gra płasko

#12

Post autor: zbyszek1982 »

confileus pisze:
25 sie 2018, 20:23
Tutaj mała pomyłka, też brzęczą po podłączeniu czegoś innego więc idąc tym torem stawiam, że to kolumny skoro na słuchawkach jest okej.
Gramofon nie stoi przypadkiem na tym samym meblu co kolumny?
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#13

Post autor: confileus »

zbyszek1982 pisze:
25 sie 2018, 21:58
confileus pisze:
25 sie 2018, 20:23
Tutaj mała pomyłka, też brzęczą po podłączeniu czegoś innego więc idąc tym torem stawiam, że to kolumny skoro na słuchawkach jest okej.
Gramofon nie stoi przypadkiem na tym samym meblu co kolumny?
hmm, co prawda stoi. Domyślałem się od początku, że to nie dobry pomysł ale dałem je na podłogę i nic się nie zmieniło.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Gramofon gra płasko

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Połóż gramofon na próbę na poduszkę i zobacz czy to pomoże. Może się dźwięk sprzęgać.
Awatar użytkownika
confileus
Posty: 35
Rejestracja: 12 sie 2018, 16:37
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Gramofon gra płasko

#15

Post autor: confileus »

zbyszek1982 pisze:
25 sie 2018, 22:25
Połóż gramofon na próbę na poduszkę i zobacz czy to pomoże. Może się dźwięk sprzęgać.
Nie pomogło :( A czy długość kabla głośnikowego może mieć na to wpływ? Mam jakieś 3 metry kabla do każdego głośnika, a z czego powiedzmy 2 metry to w zapasie, no ale 3 metry to znowu nie jest dużo..
ODPOWIEDZ