Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Oximon
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018, 22:30

Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#1

Post autor: Oximon »

Witam

Wpadł mi ostatnio w ręce moduł gramofonu Sony PS-LX52P. Jest to element większego zestawu. Na początku chciałbym napomknąć, że dopiero wchodzę (i wczytuję się) w świat muzyki analogowej. Do tej pory miałem tylko styczność z "gramofonem" Hyundi RT910 oraz starym Bambino. Lecz do rzeczy.

Gramofon zasilam z zasilacza stabilizowanego 12V (oryginalnie był zasilany z amplitunera tym właśnie napięciem), domontowałem jakiś prowizoryczny przedwzmacniacz i podłączyłem do swojego zestawu audio.

Okazało się, że igła zamontowana w nim - ST09 była wygięta (lub wręcz złamana). Zaopatrzyłem się więc w nową. Zakupiłem też tanią wagę jubilerską. Po zamocowaniu nowej wkładki do ramienia nacisk wynosi około 3,30g. Całkiem sporo, ale w porównaniu z bambino, który miał 12g (sic!), jest lepiej. Sama część automatyki wydaje się sprawna - ramie bez problemu się podnosi, wraca "do bazy" i wyłącza obroty. Zauważyłem jednak poważny problem, który był prawdopodobnie powodem uszkodzenia poprzedniej igły.

Otóż, podczas odtwarzania płyty ramię gramofonu niejako nie chce podążać za rowkiem. Skutkuje to wyginaniem igły, aż w końcu przeskakiwaniem. Problem wydaje się dość poważny, bo w zasadzie uniemożliwia używanie sprzętu i niszczy zarówno igłę, jak i płyty. Zwracam się zatem do was - mądrzejszych i bardziej doświadczonych - czy da się coś z tym zrobić? Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to rozebranie sprzętu i przesmarowanie wszystkich mechanizmów. Jednakże tak "na oko" wydaje mi się, że ramie porusza się swobodnie.

Bardzo prosiłbym o pomoc i przy okazji darowanie sobie komentarzy typu "to szmelc, kup coś lepszego". Jestem tylko biednym studentem :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#2

Post autor: Regsoft »

Oximon pisze:
21 sie 2018, 13:45
"to szmelc, kup coś lepszego"
Zdecydowanie to jest odpowiednie podejście. Zutylizuj złoma i kup normalny gramofon. Oczywiście musisz wyłuskać przynajmniej ze 150-200 zł. :roll:
Oximon pisze:
21 sie 2018, 13:45
Jestem tylko biednym studentem
Właśnie dlatego. Wartość tkwi w płytach a nie prostym urządzeniu do ich odtwarzania. Zapewnienie im godziwych warunków jest podstawą. Niszcząc tym chińskim, plastikowym pseudoSoniaczem płyty tracisz dużo więcej niż na jego wymianie. O tym że niszczysz cudze płyty wolę nawet nie myśleć :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#3

Post autor: Wojtek »

Coś blokuje ramię, ale bez zajrzenia do środka ciężko tutaj coś poradzić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oximon
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018, 22:30

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#4

Post autor: Oximon »

Regsoft pisze:
21 sie 2018, 14:28
Zdecydowanie to jest odpowiednie podejście. Zutylizuj złoma i kup normalny gramofon. Oczywiście musisz wyłuskać przynajmniej ze 150-200 zł. :roll:
Może i masz rację. A powiedz mi, jaki sprzęt mógłbyś polecić w takim budżecie? Najlepiej z wkładką, do której pasuje igła ST09. Bo podejrzewam, że masz jakieś doświadczenie, a testy i opinie w internecie bywają skrajnie różne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#5

Post autor: Wojtek »

Nie bądźmy aż tacy wygodniccy :)
viewtopic.php?f=46&t=227
Oximon pisze:
21 sie 2018, 15:25
Najlepiej z wkładką, do której pasuje igła ST09
Odpuść sobie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#6

Post autor: Regsoft »

Oximon pisze:
21 sie 2018, 15:25
Może i masz rację. A powiedz mi, jaki sprzęt mógłbyś polecić w takim budżecie? Najlepiej z wkładką, do której pasuje igła ST09. Bo podejrzewam, że masz jakieś doświadczenie, a testy i opinie w internecie bywają skrajnie różne.
Na tym forum znajdziesz ludzi nie tylko z doświadczeniem ale z dużą chęcią pomocy. Fajnie jeśli młody człowiek chce słuchać płyt a jedynie czego należy żałować, że wcześniej tu nie trafiłeś. Przynajmniej nie poniósłbyś niepotrzebnych kosztów zakupu słabej igły do beznadziejnej wkładki. Za tą samą cenę miałbyś podstawową igłę do znacznie lepszej wkładki. No trudno. Jak wspominałem dużo więcej straciłbyś niszcząc płyty złym gramofonem. Każdy przeskok igły lub choćby niewłaściwy dla niej nacisk bezpowrotnie degraduje jakość dźwięku na płycie.

Szeryf oczywiście ma 100% racji. Zacznij od odpowiedniego tematu. Przeczytaj powiedzmy 10 ostatnich stron tematu :
viewtopic.php?f=46&t=227

Po tym dopisz się na końcu z pytaniem (jaki chcesz kolor, może przykłady tego co się podoba z Allegro/OLX). Oczywiście w tej cenie nie będzie to jakaś cudowna maszyna tylko zwykły ale prawdziwy gramofon. Przy odrobinie szczęścia da Ci sporo frajdy a jeśli się wciągniesz to możesz go jeszcze ulepszyć lub bez większych strat wymienić na coś lepszego.

Sam mogę Ci nieco więcej powiedzieć oraz polecić gramofony Sony (w sam trochę się nimi interesuje). Oczywiście te faktycznie robione przez Sony czyli gdzieś do połowy lat 80-tych. Potem to już były chińskie wydmuszki sprzedawane pod marką Sony. Więcej o tańszych ale sensownych Sony znajdziesz tu: viewtopic.php?f=64&t=11344. Ostatnio był (przeczytasz w tym wątku zakupowym) np. LX-22 wywoławczo za 150 zł. Nie było chętnych ale może jeszcze jest na sprzedaż. Ale to tylko przykład i jedna z wielu firm robiących kiedyś fajne gramofony. Znajdzie się sporo gramofonów w tej cenie wartych polecenia i jak spokojnie poczekasz chętni do pomocy w ich odnalezieniu.

Tylko już nie katuj płyt tym uszkodzonym badziewiem :cry:
Oximon
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018, 22:30

Re: Ramię gramofonu nie podąża za płytą - wygina igłę

#7

Post autor: Oximon »

Przyznam się szczerze, że nie spodziewałem się tak pozytywnego odzewu z waszej strony. Dzięki wam bardzo za pomoc! :D
ODPOWIEDZ