Zbyt wolne obroty talerza

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Oximon
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018, 22:30

Zbyt wolne obroty talerza

#1

Post autor: Oximon »

Witam

Jestem w trakcie przywracania do życia zabytkowego sprzętu jakim jest Sonata 22002. Aktualnie zajmuje się modułem gramofonu. Został on rozebrany, wyczyszczony, naprawiona została przekładania (zestaw gumowych walców). Niestety mam problem ze zbyt wolnymi obrotami. Zauważyłem to podczas próbnego odsłuchu, gdzie jednostajny dźwięk był nieco zniekształcony. Kropka zrobiona markerem wraz ze stoperem w dłoni dały mi wynik niecałych 32 RPM. Różnica nieznaczna, ale słyszalna. Problem jest tej materii, że silnik jest wmontowany w stelaż całęgo modułu gramofonu na stałe. Jest także zespolony w całość z transformatorem (zasilanie bezpośrednio z gniazdka). A właśnie. Sprzęt jest na napięcie 220V, w gniazdkach aktualnie jest natomiast 230V. Czy to może być przyczyna? Czy da się coś z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam
chrzan1949
Posty: 47
Rejestracja: 08 cze 2017, 18:40

Re: Zbyt wolne obroty talerza

#2

Post autor: chrzan1949 »

Napięcie nie ma znaczenia .Tylko wymiana rolek na odpowiednią średnicę.Ale może pomóc przesmarowanie olejem do maszyn do szycia łozysk silnika i osi mechanizmów bo na pewno zastałe smary ze starości.Także lozyskowanie talerza.Nie za dużo.2-3 krople a nadmiar wytrzeć.Ważne aby rolki i idler czyli kolo napędu nie byly odksztalcone.
Tomasz
ODPOWIEDZ