Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#1

Post autor: pawelcz »

Witam
Przede wszystkim witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum :)

Posiadam od paru miesięcy ww. gramofon i generalnie jestem zadowolony. Po przesiadce z Fonici GS-500 jest dużo lepiej choćby w kwestii regulacji ramienia i wkładki no i ogólnie jest solidniej wykonany. Nie działa tylko automatyka ale jakoś mi to nie przeszkadza póki co, może jeszcze kiedyś na to popatrzę. Jednak ostatnio z paskiem było coraz gorzej, widać było że jest już mocno rozciągnięty i wyślizgany, ale trzymał obroty, tylko zazwyczaj trzeba było po jakimś czasie delikatnie podkręcić bo minimalnie spadały. Ostatnio jednak po ściągnięciu talerza i założeniu ponownie (nie wiem czy spowodowało to jeszcze większe rozciągnięcie paska) talerz miał problem z osiągnięciem poprawnej prędkości (potencjometr na najwyższe obroty a i tak było widać że kręci minimalnie za wolno). Wymieniłem więc pasek na nowy. Nowy pasek jest wyraźnie krótszy od starego ale widocznie tamten był już na tyle rozciągnięty. Jednak z nowym paskiem jest jeszcze gorzej. Obroty falują, silnik ma problem żeby utrzymać stałe obroty. Na chwilę jest ok, po czym talerz wpada jakby w drgania i zaczyna przyspieszać i zwalniać i tak parę razy po czym znowu na chwilę obroty się stabilizują (a czasem nie, tylko cały czas faluje bardziej lub mniej). Dużo bardziej też słychać silnik na nowym pasku. Wiadomo silnik ma już luzy a pasek dociska go mocniej. Nie powiem, talerz dużo szybciej startuje na nowym pasku i też dużo szybciej się zatrzymuje. Ale co z tego skoro obroty falują.
I teraz pytanie. Czy jednak pasek może nie być od mojego gramofonu? Wydaje mi się że jednak pasek jest ok, stary był już na prawne mocno rozciągnięty więc spodziewałem się że nowy będzie krótszy i ciężej będzie go nawlec na silnik. Pasek kupiłem na tej aukcji: http://allegro.pl/nowy-pasek-gramofonow ... 42612.html
Czy jednak to silnik powoli kończy swój żywot i nie daje rady z nowym paskiem? Jutro na pewno rozkręcę gramofon i przyjrzę się silnikowi, nawet jeśli nie uda mi się nic poprawić to choćby po to żeby znaleźć jakieś oznaczenie i spróbować ew. dobrać jakiś podobny. No bo nie wiem co można poprawić w takim silniku, chyba nie ma tam wymiennych szczotek, łożysk? Może da się przesmarować ośkę, jeśli tak to spróbuje.
Szukałem w internecie silników do gramofonów i do tego modelu nic nie znalazłem ale są jakieś uniwersalne silniki, np. taki: https://www.ebay.com/p/25mm-Turntables- ... 2130547286. Czy coś takiego jest w ogóle coś wartę? Ktoś ma jakieś doświadczenia w wymianie silników w gramofonach? Może ktoś wie jaki silnik mógłbym zastosować w moim modelu jako zamiennik (jeżeli to faktycznie silnik jest winien)?
Pozdrawiam
dizzyx
Posty: 17
Rejestracja: 25 gru 2017, 23:45

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#2

Post autor: dizzyx »

Może zmierz ten nowy pasek jak nie jesteś pewien czy jest odpowiedni?
Po numerach katalogowych wychodzi, że odpowiednikiem paska dla takiego gramofonu jest pasek FRX25.0, czyli o długości 25".
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#3

Post autor: decu »

Próbowałeś użyć jeszcze raz starego paska? Jaki efekt?
Jeśli to jednak nie pasek jest problemem to na pewno nie zaszkodzi przeczyszczenie potencjometrów (np. Kontakt PR) zanim wymienisz silnik ;) .
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#4

Post autor: pawelcz »

dizzyx pisze:
27 gru 2017, 23:53
Może zmierz ten nowy pasek jak nie jesteś pewien czy jest odpowiedni?
Po numerach katalogowych wychodzi, że odpowiednikiem paska dla takiego gramofonu jest pasek FRX25.0, czyli o długości 25".
No to wychodzi że jednak minimalnie jest za krótki, bo ma niecałe 60 cm a 25'' to 63.5 cm.
decu pisze:
28 gru 2017, 00:03
Próbowałeś użyć jeszcze raz starego paska? Jaki efekt?
Jeśli to jednak nie pasek jest problemem to na pewno nie zaszkodzi przeczyszczenie potencjometrów (np. Kontakt PR) zanim wymienisz silnik ;) .
Potencjometry przeczyściłem zaraz po kupnie gramofonu bo nie kontaktowały.
Kurczę dziwne, wsadziłem stary pasek i teraz jest dobrze, tzn da się ustawić prawidłową prędkość. Może ma jakieś minimalne wahania ale generalnie jest ok. Tylko silnik tak jak zaczął głośniej chodzić przy nowym pasku, tak dalej głośno chodzi. Nie wiem czy go nie dobiłem tym nowym paskiem.
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#5

Post autor: decu »

Dobra, to już przynajmniej wiemy że problem leży w pasku lub jego ułożeniu. Masz manual do tego modelu?
Zerknij do niego na spokojnie i zobacz czy pasek leci dokładnie tak jak zalecają- czy czegoś nie dotyka itp. Zanim to zrobisz odtłuść zarówno pasek jak i powierzchnie na których pracuje.
Wiem że to są oczywiste sprawy, ale spróbuj jeszcze raz na spokojnie i "by the book".
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#6

Post autor: pawelcz »

Mam manual ale tylko taki dostępny w internecie, jest dosyć ubogi i nie ma rysunku jak prawidłowo powinien przebiegać pasek (dodaje go jako załącznik). Pasek w tej chwili układa się jakby u góry tego wałka, który jest na osi silnika i chyba jest to prawidłowe ułożenie ponieważ widać że ten wałek jest już tam mocno wyślizgany więc chyba zawsze pasek tak się układał. Co prawda wygląda na to że pasek ociera o górę tego wałka, która jest płaska i szersza no ale wygląda na to że tak ma być. Dodaję zdjęcie jak to wygląda.
Załączniki
fisher_mt-6310_sm.pdf
(950.25 KiB) Pobrany 22 razy
IMG_20171228_143337.jpg
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#7

Post autor: decu »

Zerknij na to, może coś Ci się narzuci?
fis.jpg
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#8

Post autor: pawelcz »

Hmm no niby na ostatnim rysunku pasek jest po środku tego wałka na silniku (pulley) ale w tekście obok jest napisane tylko że pasek ma być na środku tego okręgu na talerzu (flange) a o pozycji na wałku nic nie jest wspomniane. Według mnie przy takim kształcie wałka (grubszy po środku, cieńszy u góry i dołu) nie ma szans żeby pasek utrzymał się na środku bo naciągnięty będzie dążył do tego żeby "spaść" z tego zgrubienia w górę lub w dół. Tak mi się wydaje przynajmniej :)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#9

Post autor: olsza84 »

Musi być na środku. Nie może ocierać.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#10

Post autor: pawelcz »

olsza84 pisze:
28 gru 2017, 19:29
Musi być na środku. Nie może ocierać.
Nie wiem jak to ustawić w takim razie. Nawet jak ustawie pasek idealnie na środku wałka i talerza i tak sam się przesunie do góry. Z resztą tak jak mówię, wałek jest tak wyraźnie wyślizgany właśnie u góry co sugeruje że zdecydowaną większość czasu pasek właśnie w tym miejscu przebiegał (co nie znaczy wcale, że tak powinno być). Mocowanie silnika nie jest sztywne, jest on zamocowany na takich gumkach, więc po naciągnięciu paska zawsze jest trochę przyciągany do talerza, a wtedy ośka nie jest już poziomo tylko lekko przechylona i pasek się przesuwa ku górze, tak mi się wydaję że to może być powód złego ułożenia. Wczoraj sprawdziłem silnik dokładniej w sumie nie jakichś luzów na boki, tylko trochę wyje jak się nim zakręci szybciej. Póki co jest dobrze na starym pasku (dobrze w sensie że trzyma dobrą prędkość) więc temat uznaję za zamknięty, najwyżej wrócę do niego jakby znowu pojawiły się jakieś problemy.
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#11

Post autor: pawelcz »

Odkopuje temat bo znów mam problemy z falowaniem obrotów. Mam cały czas stary pasek. Pojawiły się znowu po zdjęciu talerza i założeniu z powrotem jednak teraz nie chcą ustąpić. Falowania są na tyle duże że niestety je słychać szczególnie na dłuższych dźwiękach które z założenia mają stałą wysokość. Trochę próbuje niwelować te falowania pokrętłem ale całkiem nie da się ich pozbyć.
I teraz nie wiem czego to może być wina, czy silnika, czy paska (przez pół roku było dobrze na starym pasku), czy może elektroniki która steruje obrotami chociaż nie ma tam chyba jakiejś zaawansowanej elektroniki (nie ma kwarcowej stabilizacji). Pasek już raz kupiłem i okazał się (chyba) za krótki i jest na nim jeszcze gorzej bo silnik nie ma siły kręcić. Szukałem silników do gramofonów ale do tego konkretnego modelu nie znalazłem nigdzie zamiennika, ani żadnego który na 100% by do niego pasował. Tak jak pisałem w 1 poście są jakieś uniwersalne silniki ale nie mam pewności czy będą pasować. Pytanie do kogoś kto miał podobny problem co najlepiej zrobić albo co jeszcze sprawdzić żeby problem rozwiązać? Ewentualnie czy ktoś może polecić jakiś dobry i zaufany serwis (najlepiej na śląsku) gdzie mogliby rzucić na okiem na mój gramofon?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#12

Post autor: Wojtek »

pawelcz pisze:
14 cze 2018, 21:06
Mam cały czas stary pasek.
Dlaczego?

Kupiłeś zły pasek to kup właściwy, a nie jedziesz na starej gumie i się dziwisz że coś jest nie halo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawelcz
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 23:10

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#13

Post autor: pawelcz »

Kupiłem nowy pasek co prawda nie znalazłem dokładnie takiej długości ale ok. 1cm dłuższy w obwodzie a więc niewiele. Jest lepiej, na początku obroty pływają ale po chwili się stabilizują chociaż nie idealnie, minimalne wahania są. Czekam jeszcze na nowy silnik (ten co w 1 poście) i zobaczę czy będzie lepiej (o ile uda mi się go podłączyć :) ). Póki co trzeba chyba zbierać pieniądze na nowy gramofon ;)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#14

Post autor: Bacek »

A oprócz długości ten nowy ma taką samą szerokość i grubośw jak powinien?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Fisher MT-6310 pływanie obrotów po wymianie paska

#15

Post autor: darkman »

ODPOWIEDZ