Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
BECO
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2017, 11:25

Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#1

Post autor: BECO »

Witam,
Posiadam gramofon Miida-Marubeni M6000P, direct drive ze stabilizacją kwarcową (silnik Fujiya). Do tej pory wszystko było ok, mechanizmy działały bez zarzutu, bez żadnych problemów z brumami itd. Obroty "falują", z przewagą sytuacji, w której przyspieszają, na obu prędkościach tj. 33,3 i 45rpm. Czasem potrafi złapać właściwe. Od czego Waszym zdaniem zacząć? Na życzenie mogę wrzucić zdjęcia elektroniki. Dziękuję i pozdrawiam.
MIIDA M6000P, AT95E, Marantz 2218 (tymczasowo jako pre), Roksan Caspian Mk1, Dynaudio Audience 72SE
chrzan1949
Posty: 47
Rejestracja: 08 cze 2017, 18:40

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#2

Post autor: chrzan1949 »

Zdejmij talerz i przesmaruj oś.2-3 krople oliwki do maszyn do szycia lub silnikowy.Ponieważ oś z tuueją jest b.dokładnie pasowana talerz musi się wsunąć pod własnym cieżarem .Nic na silę!!Przetrysnij regulatory pręrkości Kontakt PR i pokręć śrubokretem w obie strony.Zapamiętaj połozenie slizgacza zgrubnie a doregulujesz potem.Jeżeli nie pomoże to wymiana kondensatorow .
Tomasz
BECO
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2017, 11:25

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#3

Post autor: BECO »

Dziękuję Tomasz za odpowiedź. W linku kilka zdjęć mojego modelu.
Oleju na razie nie wkraplałem, bo w zasadzie nie mam pojęcia, w które miejsce go "podać". Natomiast pokręciłem dwoma niebieskimi regulatorami widocznymi na zdjęciu, póki co bez Kontaktu - jutro zakupię. Efektem czego gramofon przez kilkanaście minut trzyma obroty stabilne. Będę obserwował co dalej.
Jeśli mógłbym jeszcze poprosić o łopatologiczne wytłumaczenie, czy olejem potraktować tylko ośkę, czy w widoczną szczelinę poniżej ośki?
https://photos.app.goo.gl/XFy4C13O7RkLCX1p2

Czy widoczna na zdjęciu metalowa siateczka masy (poszarpana) nie powinna w jakikolwiek sposób łączyć się z ramieniem/mechanizmem ramienia?
Dziękuję i pozdrawiam
Marcin
MIIDA M6000P, AT95E, Marantz 2218 (tymczasowo jako pre), Roksan Caspian Mk1, Dynaudio Audience 72SE
chrzan1949
Posty: 47
Rejestracja: 08 cze 2017, 18:40

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#4

Post autor: chrzan1949 »

Witaj Mirku.Zaznacz sobie cienkim flamastrem połozenie srodka suwaka w stosunku do obudowy ale jak pokreciłeś to trzeba ustawic od nowa..Olej kapij na czubek osi talerza. Niewiele 2-3 krople.Ponieważ oś jest pasowana w tulei z niewielkim luzem wsunięcie zajmie nieco czasu.Nie zapomnij o śrubie zabezpieczajacej.Gramofon ma swoje lata i smary zmieniły konsystencje a styki siepoutleniały.Powinien chodzic OK>
Tomasz
PS Nie wiem o jakiej siateczce piszesz.Foty nie otwierają się w powiekszeniu.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#5

Post autor: darkman »

BECO pisze:
27 wrz 2017, 16:16
Dziękuję Tomasz za odpowiedź.
BECO pisze:
27 wrz 2017, 16:16
Dziękuję i pozdrawiam
Marcin
chrzan1949 pisze:
28 wrz 2017, 08:32
Witaj Mirku
Cześć chłopaki :mrgreen:
BECO
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2017, 11:25

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#6

Post autor: BECO »

chrzan1949 pisze:
28 wrz 2017, 08:32
Witaj Mirku.Zaznacz sobie cienkim flamastrem połozenie srodka suwaka w stosunku do obudowy ale jak pokreciłeś to trzeba ustawic od nowa..Olej kapij na czubek osi talerza. Niewiele 2-3 krople.Ponieważ oś jest pasowana w tulei z niewielkim luzem wsunięcie zajmie nieco czasu.Nie zapomnij o śrubie zabezpieczajacej.Gramofon ma swoje lata i smary zmieniły konsystencje a styki siepoutleniały.Powinien chodzic OK>
Tomasz
PS Nie wiem o jakiej siateczce piszesz.Foty nie otwierają się w powiekszeniu.
Mam na imię Marcin. Dziękuję za próbę pomocy, ale obawiam się, że nie trafiłeś (nie przeczytałeś/obejrzałeś zdjęć). Nie wiem o jakim suwaku piszesz - regulatory są okrągłe, a zdjęcia otwierają się na innych komputerach, sprawdziłem. Konstrukcja mojego silnika nie jest kopią DD Technicsa - nie jestem w stanie podnieść tulei - jest to całkowicie odmiennie rozwiązane. Być może jest to szczelny układ. Znalazłem też informację o bliźniaczych konstrukcjach: NEC AUP 6Hi 500E, Micro-Seiki DD23, Universum f2091 opartych na tej samej elektronice i silniku Fujiya DDM-511f-3.

Darkman
Witaj:D Jeśli pijesz do zasady przywitania się z forum, uczyniłem to w kwietniu;D
MIIDA M6000P, AT95E, Marantz 2218 (tymczasowo jako pre), Roksan Caspian Mk1, Dynaudio Audience 72SE
chrzan1949
Posty: 47
Rejestracja: 08 cze 2017, 18:40

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#7

Post autor: chrzan1949 »

Sorry za pomyłkę w imieniu Marcinie.Suwak w potencjometrze jak kuń kazdy widzi jaki jest.To środkowa cześć slizgająca sie po podkówce oporowej.Talerz musi zejść bo cudów w tiochnice nie ma !Tylko w kosciołach.
Pozdrawiam Tomasz
PS Foty otwarły się i potki te niebieskie raczej hermetycznie zamkniete.Proponuje wymienić na otwarte.Talerz może mieć podcięcie blokowane śrubką przed wysunięciem.Obejrzyj czy w tulei osi nie ma zabepieczenia.Na końcu osi może byc kulka!!Musi być!!
Tomasz
BECO
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2017, 11:25

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#8

Post autor: BECO »

Tomasz, talerz, co widać po zdjęciach osi silnika zdjąłem. Niestety oś, ani tuleja nie podnosi się do góry (oznaczone zieloną strzałką na rysunku) tak jak to w wielu DD się dzieje. Próby uniesienia osi/tulei kończą się delikatnym (ok 2mm) podniesieniem całego mechanizmu tj. ośki (strzałka zielona) oraz nazwę to "dysku" pod ośką oznaczonego czerwonym. Być może łożyskowanie w tym modelu wygląda zupełnie inaczej, być może jest bezserwisowe. Wyżej wymieniłem gramofony na tym samym silniku, ale do żadnego serwisówki nie znalazłem. Wklejam jeszcze zdjęcie z naniesionymi kolorami. https://photos.app.goo.gl/0q5I8U8yhvYm6xrn2
MIIDA M6000P, AT95E, Marantz 2218 (tymczasowo jako pre), Roksan Caspian Mk1, Dynaudio Audience 72SE
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#9

Post autor: Dante »

Rozkręcanie tego silnika wiele nie da. Nie smaruje się go od góry, dostęp do łożyska jest możliwy po rozebraniu silnika na części pierwsze ;)
Zacząłbym od wymiany pękniętego kondensatora 0,022 uF (widać go na 3 zdjęciu). One potrafią robić cuda z tymi gramofonami, przerabiałem w klonie tej konstrukcji od Universum i Siemensach. Pod nazwą Miida serwisówki raczej nie znajdziesz, ale Siemens rw 666 jest nieco podobny. W dalszej kolejności przeczyściłbym potencjometry na płytce (VR) widoczne na zdjęciu 1. Dalej do wyczyszczenia przełączniki prędkości (zdj 4). Często się "syfią", gdy gramofon "nie wie" na jakiej prędkości ma pracować, może dawać właśnie takie objawy jak opisujesz.
BECO
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2017, 11:25

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#10

Post autor: BECO »

Dziękuję Dante. Rzeczywiście wygląd tego kondensatora wzbudził i moje zainteresowanie, choć nie spodziewałem się, że sugeruje uszkodzenie;D Domyślam się wobec powyższego, że jest to kondensator foliowy (skoro w ten sposób pękł)? Regulatory (kręcenie właśnie nimi spowodowało powrót stabilnych obrotów) i potencjometry wyczyszczę sam, kondensator...tu muszę sprawę przemyśleć;D Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
MIIDA M6000P, AT95E, Marantz 2218 (tymczasowo jako pre), Roksan Caspian Mk1, Dynaudio Audience 72SE
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#11

Post autor: Dante »

BECO pisze:
01 paź 2017, 23:37
Regulatory (kręcenie właśnie nimi spowodowało powrót stabilnych obrotów)
Zapewne któryś nie łączył stąd wariowanie obrotów.
BECO pisze:
01 paź 2017, 23:37
że jest to kondensator foliowy
Tak, generalnie łatwo dostępne. To kondensator przeciwzakłóceniowy, gdy padnie przy starcie napędu słychać pyknięcie w kolumnach. Ważne jest, czy to będzie X czy Y. W przypadku tego sprzętu Y.
BECO pisze:
01 paź 2017, 23:37
kondensator...tu muszę sprawę przemyśleć;D
Polecam, póki pacjent jest na stole ;) zanim podejmie decyzję za Ciebie. Jak się sfajczy do końca, to nie dość, że dymi, śmierdzi i oblepia wszystko w środku srebrnym paskudztwem to jeszcze serwuje w tych gramofonach ciągle kręcący się talerz po wciśnięciu przycisku power.
Podrawiam
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Niestabilne obroty DD MIIDA M6000P

#12

Post autor: olsza84 »

Dante pisze:
01 paź 2017, 23:59
Ważne jest, czy to będzie X czy Y. W przypadku tego sprzętu Y.
Jak już wymieniać, to ja bym dał od razu X2.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ