Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
buzz_astral
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:59

Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#1

Post autor: buzz_astral »

Mam problem, bo właściwie od kiedy posiadam gramofon (od kilku miesięcy) regularnie pojawia się tępe stukanie podczas pracy gramofonu. Gdy muzyka gra to tego nie słyszę, ale przychodzi pauza pomiędzy numerami i dostaję już białej gorączki :).
Uwieczniłem to stukanie na filmiku, ale proponuję trochę podkręcić głośność, aby je usłyszeć:

https://youtu.be/t3FDfvr2VGs

Stukanie pojawiało się tylko wtedy kiedy na platterze obecna była płyta, bez płyty stukania nie było. Oczywiście podczas testów na samym subplatterze analogicznie stukania nie było.
Moje obawy budził dwa fakty:
1. pasek właściwie znajduje się na dolnej krawędzie subplattera, ale założyłem, że tak ma być.
2. na osi silnika jest delikatny luz przedstawiony na filmiku: https://youtu.be/DRNwlNqbVzQ - pytanie czy to jest ok czy nie.

To mój pierwszy gramofon i kwestie typu wypoziomowanie gramofonu czy talerza zaniedbałem co dzisiaj namiętnie korygowałem z poziomicą (budowlaną nie smartofonową :)) przez dwie godziny. I jest to ustawione.
Obniżyłem też talerz tak, aby pasek jednak znajdował się w środkowej części. Jednak podczas regulacji zauważyłem, że nawet bez płyty stukanie się pojawia. Czasami ciszej, czasami głośniej w zależności od ustawienia.

Za radą znajomego wpuściłem kroplę oleju do osi silnika i zmiana zachowania się silnika polega na tym, że nawet bez plattera zaczęło pukać, więc teraz mam pewność, że to silnik. Paradoksalnie jak zakładam platter stukanie ustało, ale boję się, że zaraz znowu się zacznie.

Z istotnych jeszcze rzeczy to pulley, a zarazem oś silnika się w ogóle nie podnosi podczas uruchomienia gramofonu.

Co robić?
Czy wymieniać silnik?
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#2

Post autor: Biogon »

Załóż talerz odwrotnie (obrócony o 180 stopni) i uruchom silnik. Zobacz jak pasek się zachowuje pod obciążeniem, czy układa się równo na pulley czy chodzi góra - dół. Sprawdź czy pasek nie jest za ciasny i czy oś silnika jest prosta? Może spróbuj podnieść pulley minimalnie wyżej (jeśli jest regulacja). BTW, jak obniżyłeś talerz?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41664
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#3

Post autor: Wojtek »

buzz_astral pisze:
03 wrz 2017, 21:16
wpuściłem kroplę oleju
Jakiego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
buzz_astral
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:59

Re: Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#4

Post autor: buzz_astral »

Silnikowy półsyntetyk, zawsze po wymianie zostaje pół litra i z takiej buteleczki wziąłem i wpuściłem dwie kropelki.
I chyba już się "zaaklimatyzował" wokół ośki, bo dalej nie puka.
buzz_astral
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:59

Re: Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#5

Post autor: buzz_astral »

Biogon pisze:
04 wrz 2017, 00:20
Załóż talerz odwrotnie (obrócony o 180 stopni) i uruchom silnik. Zobacz jak pasek się zachowuje pod obciążeniem, czy układa się równo na pulley czy chodzi góra - dół. Sprawdź czy pasek nie jest za ciasny i czy oś silnika jest prosta? Może spróbuj podnieść pulley minimalnie wyżej (jeśli jest regulacja). BTW, jak obniżyłeś talerz?
Obniżyłem talerze względem stałej części obudowy gramofonu, a więc i silnika. Zrobiłem to za pomocą regulacji trzech śrub dostępnych po wyjęciu zaślepek na górnej części obudowy.

Pasek nie lata góra dół. Luzu bocznego na ośce nie ma. Podnieść ośki nie potrafię ... jeszcze. Ale przyjrzę się :).
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Stukanie silnika w Thorens 318 MK II

#6

Post autor: MISSE »

napisz, albo zadzwoń, może coś wymyślimy :D
ODPOWIEDZ