Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#1

Post autor: cwieku »

Wracając w Hamburgu z pracy do domu zawibrował mój telefon komórkowy. Oznajmił mi ze ktoś właśnie dodał na Ebay Kleinanzeige gramofon. Thorens TD-126 MKIII. Akurat tak się złożyło, że miejsce (mieszkanie) po drodze było. Przybyłem szybko. I kupiłem gramofon. Za półdarmo!!

Proszę mi powiedzieć, co mam teraz zrobić, bo czuje się zagubiony. Czy mam odraz renowować czy może olac i grać.?

W gramofonie zamontowana jest wkładka
audio technica at-20 sla gold limited edition.

Czy to dobre? Nigdzie nie ma na jej temat informacji. Gramofon ciężki jak cholera ledwo go wyniosłem.

Proszę o pomoc, co robić, jak ustawić wkładkę. Gramofon po Mężu wdowy nieużywany latami.
Wszystko widać na zdjęciach. Działa ładnie.
Kupiłem nowy pasek przed chwilą.
Nie działa winda. W sensie cos się zacina, działa opuszczanie. Może jakaś śrubka się poluzowała.

Jaki nacisk igły ustawić?? Mam porządną elektroniczną wagę wiec mogę to zrobić bardzo dokładnie.
I najważniejsze czy macie pomysły jak ustawić Phono.? Posiadam IFI AUDIO PHONO jedno z najlepszych w tej kategorii cenowej. On ma możliwość mnóstwa ustawień pod wkładkę. Niestety pomimo żem koneser to nie znam się na tych ustawieniach. Może ktoś mógłby popatrzeć na zdjęcie i zaproponować lepsza konfiguracje???

Czy opłaca się szukać igły do tej wkładki? Czy może lepiej ja wywali i kupić porządne MC?

Obecnie na moim starym gramofonie mam Ortofona 2M Blue jednak nie da się go założyć do tego ramienia od TD 126. Wiec albo gram na AT i szukam nowej igły? Albo ja wywalam.
Załączniki
Thorens 4.jpg
Thorens 3.jpg
Thorens 2.jpg
Thorens 1.jpg
Phono.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#2

Post autor: Wojtek »

cwieku pisze: I kupiłem gramofon. Za półdarmo!!
Skąd wiesz?
cwieku pisze: Czy mam odraz renowować czy może olac i grać.?
Można jeszcze raz, ale po polsku?
cwieku pisze: audio technica at-20 sla gold limited edition.
Czy to dobre? Nigdzie nie ma na jej temat informacji.
Czemu piszesz takie bzdury? Ile spędziłeś czasu na szukaniu informacji?
cwieku pisze: Proszę o pomoc, co robić, jak ustawić wkładkę.
Instrukcję obsługi czytał czy olał bo po co?
Zacznij od ustawienia ramienia.
cwieku pisze: Jaki nacisk igły ustawić??
1.25g.
cwieku pisze: Mam porządną elektroniczną wagę wiec mogę to zrobić bardzo dokładnie.
O ile wiesz jak prawidłowo z niej korzystać. Nie, nie chodzi o wciśnięcie przycisku, ale na jakiej płaszczyźnie przyłożyć igłę do wagi.
cwieku pisze: Niestety pomimo żem koneser to nie znam się na tych ustawieniach.
Czyli "koneser" :(
cwieku pisze: Posiadam IFI AUDIO PHONO jedno z najlepszych w tej kategorii cenowej.
Pierwsze słyszę, ale OK.
cwieku pisze: Może ktoś mógłby popatrzeć na zdjęcie i zaproponować lepsza konfiguracje???
Pojemność na 200pf, gain na "MM +6db".
cwieku pisze: Czy opłaca się szukać igły do tej wkładki?
Jeśli podoba Ci się jej brzmienie to tak. Nie zdziw się tylko, że stare oryginały nie są tanie/łatwo dostępne.
cwieku pisze: Czy może lepiej ja wywali i kupić porządne MC?
A ma to w ogóle sens przy tym ramieniu?
Wyrzucanie wkładek to swoją drogą największa durnota. Lepiej sprzedać lub oddać komuś kto zrobi z niej pożytek.
cwieku pisze: Obecnie na moim starym gramofonie mam Ortofona 2M Blue jednak nie da się go założyć do tego ramienia od TD 126.
Niby dlaczego nie da?
cwieku pisze: Albo ja wywalam.
Wyślij ją do mnie jeśli masz z nią problem. Pokryję koszt wysyłki.

Coś czuję że pomimo fajnego sprzętu trzeba będzie zacząć "od Adama i Ewy" u kolegi. Ale damy radę. O ile starczy cierpliwości ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#3

Post autor: Pawelec »

Wojtek pisze: Coś czuję że pomimo fajnego sprzętu trzeba będzie zacząć "od Adama i Ewy" u kolegi. Ale damy radę. O ile starczy cierpliwości
Sądząc po formie w jakiej przedstawił swój okazyjny zakup to nie będzie łatwo :( . TD 126 to super gramofon ale niestety trzeba mieć dla niego dużo serca, otwartej głowy a przede wszystkim cierpliwości ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#4

Post autor: cwieku »

Oczywiście że nie zamierzam nic wyrzucać do kubła.
Chodzi o bardziej szczegółowe informacje, faktycznie mogłem bardziej rozwinąć wątek.
Ortofon 2 M Blue ma inny system montowania. Nie da sie go założyć do tego ramienia. Sa dwie odmiany Ortofona i ja mam ta do innego headshela wiec ortofon odpada.
Producent podaję między 100 a 200 pf i tu było pytanie do znawców co lepiej ustawić i czy to ma duże znaczenie.
Czy opłaca sie szukać igły to bardzo trudne pytanie. Bo igla to kosz z 300 euro w tym momencie a juz jest z tego co wiem nieprodukowana. Czy igla nawet nowa nieuzywana ktora leżała gdzieś w nawet idealnych warunkach bedzie nadal dobra po 30 latach? Tam gumowe części które moga sie zniszczyć same w sobie.
Pytanie o MC tez istotne bo sa wkładki które mozna założyć do tego ramienia ale być może lepiej zmienić ramię?)(CZY jest to możliwe?)
Gramofon kupiłem z igłą za 70 euro wiec wiem ze to był do rynku zakup.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#5

Post autor: MISSE »

Ale czego oczekujesz???

Zazdrości, czy współczucia

Tak po kolei
Gramofon kultowy, cena od 1K do góry, wkładka 100EUR i nowa igła shibata od 500zł do 1500zł za ATN20SS
Pojemność ustawiasz na ucho, ponieważ np. twoje kable mają 500pF
Wkładka MC do tego ramienia musi być bardzo podatna, choć osobiście daruj sobie jeśli reszta toru odstaje

Trochę mi to przypomina mietka 500S na gazie z nalewanymi oponami

Z drugiej strony masz już jakiś gramofon i nienajgorszą wkładkę więc to od ciebie powinniśmy usłyszeć o zaletach i wadach nowego systemu :pray:
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#6

Post autor: cwieku »

Nie oczekuje ani zazdrości ani współczucia. Skąd taka myśl??? Wojtek w Poście powyżej podważył moje "za pół darmo":)

Zrobiłem błąd powinienem na początku napisać, jakie mam oczekiwania.
Posiadam Kolumny Trenner And Friedl Osiris Wzmacniacz Lavardin, oraz okablowanie Lavardin. Od dłuższego czasu chciałem/ poszukiwałem odpowiedniego gramofonu. Miałem budżet na poziomie 3/4 tysiące euro z wkładką za używany gramofon. Jednak udało mi się kupić wyżej wymieniony sprzęt. I cała ta akcje jest, dlatego że ten gramofon ma duże możliwości modyfikacyjne.
Chciałbym rozsądnie zaplanować wydatki.
Planuje najpierw wymienić wzmacniacz na Lavardin IT. Zapewne nastąpi to w okolicach stycznia.

Gramofon, jaki jest już opisałem. Sprawa dotyczy tego ile można z niego wycisnąć i jak i kiedy to robić.
Wszelkie modyfikacje na pewno postaram się zlecić komuś, kto się na tym zna.
W tym momencie zastanawiam się jakaś drogę wybrać. Czy używać tego gramofonu w takim stanie i kupić nowa igłę czy może lepiej jednak szukać lepszego ramienia i wkładki pod to ramie? Może przydałoby się zmodyfikować gramofon tak żeby można było podłączyć do niego lepsze kable?
Przykładowo, jeśli nie da się wymienić ramienia to być może najlepszym rozwiązaniem byłoby kupić Wzmacniacz Lavardin z wbudowanym PHONO (Niestety firma produkuje PHONO tylko MM) i kupić porządną wkładkę MM?
To są rozważania, na które niełatwo odpowiedzieć, dlatego pisze, bo być może są tu osoby, które już przerabiały podobne dylematy w dążeniu do doskonałego dźwięku w domowym zaciszu.
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#7

Post autor: cwieku »

Wojtek pisze: cwieku pisze:
Źródło posta Posiadam IFI AUDIO PHONO jedno z najlepszych w tej kategorii cenowej.

Pierwsze słyszę, ale OK.
Jeśli do 1600 zl jestes w stanie polecić mi lepszy przedwzmaczniacz gramofonowy to jestem otwarty na propozycje.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#8

Post autor: Wojtek »

cwieku pisze: Oczywiście że nie zamierzam nic wyrzucać do kubła.
Jak inaczej mamy rozumieć słowo "wywalać" ?
cwieku pisze: Ortofon 2 M Blue ma inny system montowania. Nie da sie go założyć do tego ramienia. Sa dwie odmiany Ortofona i ja mam ta do innego headshela wiec ortofon odpada.
W sensie że masz wersję PnP, zintegrowaną z headshellem SME?
To nic. Z tego co wiem, da się wkładkę od headshella odłączyć.

Pozostałe odmiany to wersja zwykła i "Verso". Różnią się kierunkiem śrubek montażowych. Również nie powinno tutaj być przeszkód.

Nie miałem doświadczenia z tymi mniej typowymi wersjami 2M także wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę.
cwieku pisze: Producent podaję między 100 a 200 pf
Czyli jednak dało się znaleźć jakieś informacje nt. wkładki? :)
cwieku pisze: i tu było pytanie do znawców co lepiej ustawić i czy to ma duże znaczenie.
Nie. Zapytałeś jakie ustawienie polecamy ustawić. Dostałeś odpowiedź. Nie pytałeś czy to ma duże znaczenie.
Potwierdzam, ma duże znaczenie.
Zresztą, skoro masz taki preamp to aż żal byłoby nie skorzystać z jego możliwości.
W przeciwnym razie... po co Tobie zaawansowany preamp?

No chyba że jako człowiek który na początku pisał, że nie zna się na tych wszystkich ustawieniach teraz kwestionujesz moje zdanie :)
Masz prawo, tylko nie wiem czym byłoby to ugruntowane :morda:

Dam małą wskazówkę. Masz 2M Blue. AT20SLa to liga 2M Black.
Może to coś rozjaśni :)
cwieku pisze: Czy opłaca sie szukać igły to bardzo trudne pytanie.
No ale po coś je przecież zadałeś ;) Jak dla mnie jest ono mega proste.
cwieku pisze: Bo igla to kosz z 300 euro w tym momencie a juz jest z tego co wiem nieprodukowana. Czy igla nawet nowa nieuzywana ktora leżała gdzieś w nawet idealnych warunkach bedzie nadal dobra po 30 latach? Tam gumowe części które moga sie zniszczyć same w sobie.
Jest znikome ryzyko. Te igły dobrze znoszą czas.
Jest też dużo bieżących zamienników, lepszej i gorszej jakości.
cwieku pisze: Pytanie o MC tez istotne bo sa wkładki które mozna założyć do tego ramienia
Nie ma dużego wyboru lekkich MC LO, szczególnie wśród nowych sztuk. Jest stosowny wątek na ten temat.
Jedno jest pewne - nie znajdziesz tanio wkładki MC z igłą porównywalnej jakości co na tej AT20.
cwieku pisze: Gramofon kupiłem z igłą za 70 euro wiec wiem ze to był do rynku zakup.
No to faktycznie okazja :)
cwieku pisze: Może przydałoby się zmodyfikować gramofon tak żeby można było podłączyć do niego lepsze kable?
Wystarczy zmienić kable. Po co modyfikować bardziej? O gniazdach zapomnij.
cwieku pisze: Przykładowo, jeśli nie da się wymienić ramienia to być może najlepszym rozwiązaniem byłoby kupić Wzmacniacz Lavardin z wbudowanym PHONO (Niestety firma produkuje PHONO tylko MM)
To by nie było zbyt mądre. Masz już lepszy preamp.
cwieku pisze: i kupić porządną wkładkę MM?
Lepszą od AT20? Klasowo? To już będzie konkretny koszt. Już lepiej zbadać temat i popróbować różnych wkładek by znaleźć "swoje" brzmienie"
Z tego co rozumiem to nie masz wielkiego doświadczenia w różnych wkładkach.
cwieku pisze: To są rozważania, na które niełatwo odpowiedzieć
Piszesz w swoim czy naszym imieniu? :morda:
cwieku pisze: bo być może są tu osoby, które już przerabiały podobne dylematy w dążeniu do doskonałego dźwięku w domowym zaciszu.
Większość stałych bywalców przez to przechodzi :)
cwieku pisze: Jeśli do 1600 zl jestes w stanie polecić mi lepszy przedwzmaczniacz gramofonowy to jestem otwarty na propozycje.
Nuda.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#9

Post autor: MISSE »

cwieku pisze: Miałem budżet na poziomie 3/4 tysiące euro z wkładką za używany gramofon
no nie odniosłem się do sedna

normalnie za taką kasę to można zwariować

Mój typ
1. Zlew Luxmana(pd444) ramię 12" SME + Jubilee Ortofon(MC) + Husaria
2. Micro Seiki 1000-3000 DDX-DQX ramie 12" Ortofon / Micro Seiki 505LX i SPU GOLD (Ortofon MC) + Husaria
Można zamiatać wszystko i wszystkich ale to twoje monety :pray:

Jeśli miałbyś na myśli 750EUR to napisał byś 3/4 tysiąca :shock:
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#10

Post autor: cwieku »

Tak 3 - 4 tysiące Euro.

Jednak przypadkiem trafiłem ten gramofon i chciałbym w niego włożyć konkretne pieniądze żeby grał jak należy.
Albo chociaż poddać go jakiejś konserwacji/przegladowi.

Dziękuję Wojtek czyli rozumiem ze jak znajdę nowa stara igłę do tej wkładki to warto ja kupić i ona nie bedzie zużyta z powodu uplywu czasu. I ze nie warto narazie szukać wkładek MC bo po pierwsze do tego ramienia jest ich mało i sie nie opłaca.

Niewydane tysiące Euro pójdą wiec na wzmacniacz.
I jest super.


Jakie kable byście zaproponowali?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#11

Post autor: Pawelec »

Aż nieprawdopodobne, że ktoś oddał ten zestaw za "waciki" - miałeś ogromne szczęście :clap: TD 126 to bardzo dobra konstrukcja ale i wymagająca. Można go również z dużym powodzeniem doskonalić z wymianą ramienia włącznie ale wymaga to dość dużego doświadczenia. Na początek ten gramofon w takiej postaci jaką posiadasz przy poprawnych ustawienia będzie w stanie odwdzięczyć się bardzo dobrą grą. Moim zdaniem popracuj nad nim w obecnej wersji. Dopiero jak wyciągniesz co się da można myśleć o upgrad'zie :D o ile będziesz czół taką potrzebę ;) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#12

Post autor: MISSE »

cwieku pisze: Niewydane tysiące Euro pójdą wiec na wzmacniacz. I jest super
błąd, duży błąd
kupujesz wzmacniacze z obecnej produkcji, które za 2 lata kosztują połowę swojej ceny
winylowe zabawki w ciągu ostatnich 2 lat podrożały 100%

Ale to twoje monety
cwieku pisze: Jakie kable byście zaproponowali?
do czego???
W ścianę to 2,5mm2 a do ziemi 10mm2 :lol:

Pawelec dobrze radzi, zna ten gramofon najlepiej z nas, ale i jego cierpliwość ma granicę :pray:
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#13

Post autor: cwieku »

Wojtek to prawda w temacie wkładek jestem zielony.

Duzo czytałem o mikro seiku. I właśnie nad tym myślałem.

Wkładki trudna sprawa. Nie ma jak porównywać.
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#14

Post autor: cwieku »

Misse posłuchaj systemu Lavardin. Produkowany od lat 90 dopiero w 2016 wyszła pierwsza modyfikacja i jego cena napewno w 6 lat nie ulegnie zmianie.
cwieku
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2017, 06:17

Re: Thorens TD 126 MK3 Audio Technica AT 20 SLA

#15

Post autor: cwieku »

Myślałem o wymianie kabla między gramofonem a preampem i dalej pre amp wzmacniacz.

Jestem wyznawca kabli i słuchałem tego setki. Wiem ze zmieniają brzmienie, tak samo jak złote bezpieczniki. Czasami lepiej czasami gorzej. Ale jestem też osoba ktira wyda dodatkowe 500 euro na lepszy sprzęt niz lepszy kabel.
Nie zamierzam rozpoczynać wojny o kable bo każdy swoje wie. Jednak jesli ktos zechce sie podzielić wiedzą jaki kabel od gramofonu do preampa będę wdzięczny.
ODPOWIEDZ