JVC A1 Problem

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

JVC A1 Problem

#1

Post autor: n.th »

Dzien dobry,

Mam problem z gramofonem JVC A1, polegajacy na tym ze ramie dochodzac do konca plyty podnosi sie, wraca do miejsca oparcia ramienia po czym wraca znowu na plyte, i tak bez konca.
Ma ktos pomysl co moze byc tego przyczyna?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC A1 Problem

#2

Post autor: Wojtek »

Chodzi o JVC JL-A1 ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

Re: JVC A1 Problem

#3

Post autor: n.th »

Wojtek pisze: JVC JL-A
Dokladnie ten.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: JVC A1 Problem

#4

Post autor: dale »

A to jest pełny automat? Bo z tego co znalazłem wynika że ma tylko auto-return...?
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

Re: JVC A1 Problem

#5

Post autor: n.th »

To jest pol automat. Ramie po zakonczeniu plyty powinno wrocic na miejsce.
Co akurat u mnie nie do konca dziala.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC A1 Problem

#6

Post autor: Wojtek »

Tak, to jest półautomat.

To brzmi tak jakby ramię odbijało się od stopki w trakcie powrotu, zamiast zatrzymać się.

Czy ramię gramofonu jest prawidłowo wyważone?
Czy gramofon trzyma poziom?
Jaki nacisk masz ustawiony?
Czy w trakcie auto-powrotu, słychać jak coś "stuka" w momencie odbicia się od stopki ramienia?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

Re: JVC A1 Problem

#7

Post autor: n.th »

Wojtek pisze:Tak, to jest półautomat.

To brzmi tak jakby ramię odbijało się od stopki w trakcie powrotu, zamiast zatrzymać się.
Wojtek pisze:Czy ramię gramofonu jest prawidłowo wyważone?
Wydaje mi sie, ze tak
Wojtek pisze:Czy gramofon trzyma poziom?
Tak.
Wojtek pisze:Jaki nacisk masz ustawiony?
1,5g
Wojtek pisze:Czy w trakcie auto-powrotu, słychać jak coś "stuka" w momencie odbicia się od stopki ramienia?
Nie, nie ma zadnych stukow. Ramie wraca do stopki,poczym ponownie wraca do mniej wiecej srodka plyty i opada.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: JVC A1 Problem

#8

Post autor: pan_winyl »

To wygląda na problem z mechaniką sprężyn / zapadek. Trzeba by rozebrać gramofon- zdjąć dolną pokrywę i zobaczyć proces od spodu tzn uruchomić gramofon i patrzeć co się dzieje (polecam do tego stół ze szklanym stolikiem). Miałem podobny problem w transonicu, przyczyną okazała się a) nieoryginalna sprężyna, b) źle ustawiona zapadka która klika w momencie kiedy ramie wraca na miejsce. U mnie dodatkowo jest mechanizm, który po uruchomieniu (przekręcenie jednego przełącznika mechanicznego) umożliwia ponowny odsłuch automatyczny płyty. Działa to tak że przekręcając gałkę ustawiam zapadkę blokującą ruch jednego z cięgieł, przez co ramie zamiast opaść na miejsce i wyłączyć cały cykl, wraca na płytę.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

Re: JVC A1 Problem

#9

Post autor: n.th »

pan_winyl pisze:To wygląda na problem z mechaniką sprężyn / zapadek. Trzeba by rozebrać gramofon- zdjąć dolną pokrywę i zobaczyć proces od spodu tzn uruchomić gramofon i patrzeć co się dzieje (polecam do tego stół ze szklanym stolikiem). Miałem podobny problem w transonicu, przyczyną okazała się a) nieoryginalna sprężyna, b) źle ustawiona zapadka która klika w momencie kiedy ramie wraca na miejsce. U mnie dodatkowo jest mechanizm, który po uruchomieniu (przekręcenie jednego przełącznika mechanicznego) umożliwia ponowny odsłuch automatyczny płyty. Działa to tak że przekręcając gałkę ustawiam zapadkę blokującą ruch jednego z cięgieł, przez co ramie zamiast opaść na miejsce i wyłączyć cały cykl, wraca na płytę.
Tak wlasnie zrobilem, zerknalem od spodu szukajac jakis nieprawidlowosci w dzialaniu. I wszystko (przynajmniej dla mnie) wyglada prawidlowo. Kazdy element mechanizmu pracuje prawidlowo, wszytskie element sa przesmarowane, jednak cos nie dziala.
W kazdym razie dzieki za komentarz.
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:10
Gramofon: JVC QL-A7

Re: JVC A1 Problem

#10

Post autor: carmen »

W gramofonach JVC występuje tak gąbka(zbierająca) jak na zdjęciu, ona z latami zaczyna być klejąca od frontu(tam gdzie strzałka).Wystarczy przykleić w to miejsce kawałek taśmy izolacyjnej i po problemie.
Załączniki
jvc gąbka.jpg
n.th
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2017, 11:46

Re: JVC A1 Problem

#11

Post autor: n.th »

carmen pisze:W gramofonach JVC występuje tak gąbka(zbierająca) jak na zdjęciu, ona z latami zaczyna być klejąca od frontu(tam gdzie strzałka).Wystarczy przykleić w to miejsce kawałek taśmy izolacyjnej i po problemie.
Tez sie spotkalem z takim pomyslem, i faktycznie gabka wydaje sie ze po latach troche "zgubila" ksztalt, mimoto element pracuja poprawnie. W sumie nie zaszkodzi poprawic tej gabki i sprawdzic co sie stanie.

Dzieks.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: JVC A1 Problem

#12

Post autor: Wojtek »

Tak, właśnie pytając o odgłos stuknięcia miałem na myśli to że pewnie gąbka się zużyła i trzeba ją zastąpić.
Gdzieś na forum jest to dokładnie opisane ze zdjęciami :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
carmen
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2017, 12:10
Gramofon: JVC QL-A7

Re: JVC A1 Problem

#13

Post autor: carmen »

Sprawdzi czy nie jest klejąca bo to jest problem a nie sam kształt.Gąbka cofając się zabiera ze sobą ramię i dlatego ono powraca nad płytę.
ODPOWIEDZ