Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
BoyLer
Posty: 68
Rejestracja: 01 kwie 2017, 01:33

Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#1

Post autor: BoyLer »

Witam. Sprzęt już złożony (jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc!), gra bajecznie, ale mam jedną sprawę do rozwiązania.
Mianowicie po odsłuchaniu płyty, kiedy ją ściągam z talerza to czuć i słychać spore wyładowania elektrostatyczne. Płyty były wcześniej myte w analogisowym odpowiedniku Knosti przy użyciu forumowego płynu. Czy to normalne? Może powodem jest gumowa (oryginalna?) mata w JVC ql-y5f?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#2

Post autor: blispx »

Płyta po odsłuchaniu się ponownie naelektryzowała ponieważ guma jest dobrym izolatorem pozostaje na LP i nie spływa na talerz. Jest to dość irytujący problem bo przecież nie będziesz przed każdym/ po każdym odsłuchaniu myć płyt i nawet przy dość szczelnych koszulkach coś tam przylgnie jakiś kurz. Rozwiązanie na szybko to dejonizator w postaci piezoelektryka i elektryczne do zrobienia DIY lub drogie gotowce

Częściowe wyrwanie nadmiaru ładunku z LP powoduje suszarka do włosów przykładana od strony zasilacza
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#3

Post autor: Kichal »

Raczej nie jest normalne. Ja myłem płyty z pół roku temu i do tej pory nadal żadna się nie naelektryzowala, a przeleciały już po 3 różnych gramofonach. Oczywiście wszystkie są w nowych koszulkach po myciu :D użyłeś wszystkich składników wliczając mirasol?
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
BoyLer
Posty: 68
Rejestracja: 01 kwie 2017, 01:33

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#4

Post autor: BoyLer »

Tutaj chodzi o wyładowania w stylu jak się sweter ściąga. Płyta się kończy, gramofon się zatrzymuje, ściągam płytę i słychać i czuć trzaski elektryczne. Nie zaobserwowałem tego u znajomego na reloop rp-7000 z cienką filcową matą.
Problem dotyczy zarówno nowych płyt jeszcze nie umytych, jak i tych umytych w myjce. Skład płynu: 4 części wody, 1 część ipa i kapka mirasolu 2000. Po umyciu płyta ląduje w nowej koszulce.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#5

Post autor: caveas »

Otwórz okna i wpuść trochę wilgoci do domu. Warto może kupić ultradżwiękowy jonizator powietrza i doprowadzić wilgotność względną do poziomu >55%?
Gigrometr ze stacją pogodową to wydatek nieduży. Przy wilgotności względnej poniżej 50% elektryzowanie się wszystkiego jest sprawą normalną.
A podczas odkurzania płyty szczoteczką z włókna węglowego trzymaj drugą rękę za jakąś metalową masę.
Na zimę przy włączonym ogrzewaniu raczej niezbędne jest stosowanie uziemionej szczoteczki do płyt podczas odtwarzania.
Tylko uwaga dodatkowe obciążenie silnika może spowolnić obroty.
Matę też można umyć w płynie astatycznym (wystarczy spryskać i wytrzeć). Jeśli mało pomoże to można miękkim ołówkiem (B6,B8) pomazać ją od spodu - grafit przewodzi prąd i z gumy powinien odprowadzać elektryczność statyczną z talerza, który też powinien być jeśli nie umasiony to przynajmniej mieć odprowadzenie elektryczności statycznej.
Mikropiorunom mówimy stanowcze nie! :violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#6

Post autor: Myszor »

Niespodziewanie zgadzam się z przedmówcą.
Generalnie z elektryzowniem się jest lipa i tyle. Niektore płyty się elektryzują inne nie.
Też zauwazyłem zależność od wilgotności powietrza w domu.
Nawilżacza bym jednak nie polecał bo u mojej mamy załatwił telewizor w dwa tygodnie :lol:
Wrzuć w wyszukiwarkę temat o zapalarce ola. I w sumie jeśli nie strzela regularnie podczas odtwarzania to nie ma się czym przejmować. Tez mi niektóre płyty strzelają jak na ognisku jak zdejmuję z talerza ale grają ok.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#7

Post autor: caveas »

Jak się "chucha" na sprzęt to nic dziwnego. Do nawilżacza ultradżwiękkowego warto lać miękką a najlepiej demineralizowaną wodę bo kamień zostaje.
Bardziej naturalnym sposobem na utrzymanie wilgotności na przyzwoitym poziomie jest zafundowanie sobie sporych roślin.
Przy okazji jeśli są bujne to poprawiają akustykę pomieszczenia lepiej niż obrazy czy makatki o czym nie raz w swoim życiu wspominałem.
Trochę rozsądku. Warto się przyjrzeć również kapciom (np na gumie), dywanowi (PP, PE, wełna) i własnej odzieży pod kątem elektryzowania się.

A patent z miękkim ołówkiem oddaję do szerokiego stosowania. Oczywiście trzeba utworzyć jakieś ciągłe połączenia aż do np szpindla na środku.
polecam rysowanie "kratki"
Z informacji z "pamięci" to do gumy na talerz powinna być dodawana jakaś substancja lekko przewodząca. Nawet 1Mohm/m załatwi elektrostatykę.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
BoyLer
Posty: 68
Rejestracja: 01 kwie 2017, 01:33

Re: Wyładowania elektrostatyczne przy ściąganiu płyty - zmiana maty?

#8

Post autor: BoyLer »

Widzę, że temat jest cięższy niż podejrzewałem. Myślałem, że rozwiązaniem problemu będzie zmiana maty, a tu... Muszę sprawdzić jaka jest wilgotność w mieszkaniu i czy te elektryzowanie będzie miało wpływ na odsłuch (tak jak w nowych, nieumytych płytach gdzie wyraźnie słychać trzaski), czy jest to bardziej powierzchowne naelektryzowanie i poza samym ściąganiem płyty nie będzie odczuwalne.
ODPOWIEDZ