Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Myjka ultradźwiękowa do winyli

#1036

Post autor: KUTI »

charliez88 pisze:Czy ktoś miał styczność z takąmyjką: https://www.koris.pl/pro-ject-spin-clea ... -plyt.html
opłaca się w to w ogole bawić ?
Szukasz myjki to kup KNOSTI, będziesz zadowolony.
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3762
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1037

Post autor: Obywatel »

JacK pisze:Czy ktoś próbował jak zachowuje się winyl gdy go potraktować benzyną ekstrakcyjną, czy to bezpieczne dla winylu ? Kupiłem niedawano płytę gdzie jedna strona posiada resztki kleju z jakiś nalepek które jakiś debil ponaklejał i potem zdarł. Detergent ani mikstura forumowa nie dają rady rozpuścić tego kleju , a benzyna ekstrakcyjna jak mi wiadomo rozpuszcza prawie każdy klej.
Potwierdzam, że benzyna ekstrakcyjna nie robi najmniejszej krzywdy płytom winylowym. To jest dobra wiadomość. Natomiast zła wiadomość jest taka, że trafiłem płytę z tak upierdliwymi glutami/skrzepami/resztkami jakiegoś kleju czy kij wie czego, że nie dała im rady nawet benzyna ekstrakcyjna :shock:

Tzn. w znacznej mierze udało się to gówno usunąć dość sztywną szczoteczką zanurzoną w benzynie, ale nie w stu procentach.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1038

Post autor: cooledit »

To prawie to samo co Knosti które kosztuje połowę z tego co to cudo. Płacisz tu tak na prawdę za napis Pro-Ject. Ja bym tego nie brał a już na pewno za takie pieniądze.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1039

Post autor: cooledit »

Obywatel pisze: Natomiast zła wiadomość jest taka, że trafiłem płytę z tak upierdliwymi glutami/skrzepami/resztkami jakiegoś kleju czy kij wie czego, że nie dała im rady nawet benzyna ekstrakcyjna
Spróbuj najpierw jedną plamkę potraktować WD40. To coś czyści między innymi plamy z klejów. Jak puści to odtłuścisz benzyną i normalne mycie na koniec powinno załatwić sprawę.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3762
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1040

Post autor: Obywatel »

cooledit pisze:
Obywatel pisze: Natomiast zła wiadomość jest taka, że trafiłem płytę z tak upierdliwymi glutami/skrzepami/resztkami jakiegoś kleju czy kij wie czego, że nie dała im rady nawet benzyna ekstrakcyjna
Spróbuj najpierw jedną plamkę potraktować WD40. To coś czyści między innymi plamy z klejów. Jak puści to odtłuścisz benzyną i normalne mycie na koniec powinno załatwić sprawę.
Zgadza się - WD-40 / CX-80 powinno załatwić sprawę. Mam też na podorędziu benzynę lakową, która powinna dać podobny efekt, a nie jest agresywna dla tworzyw sztucznych. Dzięki za podrzucenie pomysłu, cooledit.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
czmiel
Posty: 22
Rejestracja: 23 sty 2017, 21:19
Gramofon: Dual CS 601
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1041

Post autor: czmiel »

Do zmywania kleju po naklejkach np. z butelek czy słoików, moja żona z powodzeniem używa oleju jadalnego. Sam byłem w szoku ale naprawdę działa. Usunięcie później oleju to myślę żaden problem.
buzz_astral
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:59

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1042

Post autor: buzz_astral »

Ja mam pytanie, czy kupować Knosti pierwszej, ale za to z uszczelkami aby labele się nie moczyły (i czy to działa?) czy drugiej generacji, gdzie jest jeszcze sexy korbka?
Płyt mam na razie 20 i w perspektywie roku pojawi się może ze 30-40, więc kombajna za 2K chyba jeszcze nie potrzebuję? Pomijając fakt, że mnie nie stać :).
Vorph
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2014, 15:49

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1043

Post autor: Vorph »

Witam,
czy ktoś z koleżanek lub kolegów używał takiego sprzętu Audio Desk Systeme Glass VINYL CLEANER ??? Może ktoś ma i używa albo ktoś widział i ma swoje zdanie na ten temat. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Vorph
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1044

Post autor: blispx »

Było 1000x już o tym na forum, nie ma sensu powielać i na nowo koła tu wymyślać
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Vorph
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2014, 15:49

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1045

Post autor: Vorph »

no waśnie czytam i jakoś nigdzie nie trafiłem nic na temat myjki o którą pytałem jak coś to tylko krótkie wzmianki że coś takiego jest i tyle
Pozdrawiam serdecznie
Vorph
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1046

Post autor: blispx »

Sam pisałem na ten temat nie raz choćby tu, fakt że jest trochę porozrzucane ale bez przesady dla chcącego nie ma nic trudnego

viewtopic.php?f=26&t=10132&start=49
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3762
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1047

Post autor: Obywatel »

A co tu dużo się rozwodzić - pełna profeska. Płacisz 11 kafli i masz profesjonalne urządzenie. Jeśli taka kwota nie jest problemem, to maszyna jak najbardziej godna polecenia.

Tu masz filmik po polsku:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xULYrO6-Mr4[/youtube]

a tu po angielsku:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1CDjg4TlwGE[/youtube]
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Vorph
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2014, 15:49

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1048

Post autor: Vorph »

ok, dzięki a czy ktoś widział coś takiego w akcji???

https://www.youtube.com/watch?v=zxgHENO1I2M

pytam bo cena dużo niższa a to taki chiński klon i do tego piszą że można spokojnie ją w razie czego rozebrać a kosztuje z wysyłką 1114$
Pozdrawiam serdecznie
Vorph
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1049

Post autor: blispx »

Spotkałem się z tym klonem, tyle że nie jestem w stanie podać dokładnie gdzie- generalnie gdzieś w Internetach ;)
Wykonać myjkę o walorach tego Desk i taniej nie jest trudno więc nie dziwota że jakiś Chińczyk próbuje uszczknąć trochę z tortu na tym polu, z tego co pamietam cena nie była jakaś extra mniejsza

W Desk masz budowę 2-komorową: 1 główna na mytą LP, 2 na zlewany płyn z zamontowanym filtrem. Dodatkowo posiada widoczny wiatrak który służy do obsuszenia LP po zlaniu płynu. Z racji że główna komora na moje oko to maks 1-2 litry układ przetworników jaki tam jest zastosowany nie musi być duży- ale szczegółów technicznych pewnie nigdy się nie dowiesz

Lubisz majsterkować to masz tu DIY

https://www.youtube.com/watch?v=yc_wPp9qdTg
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Vorph
Posty: 20
Rejestracja: 21 gru 2014, 15:49

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1050

Post autor: Vorph »

dzięki blispx za odpowiedź,
właśnie ja nie mam czasu na zabawy więc dlatego pytam o takie rozwiązania. A jak to zwykle bywa po co przepłacać, ja wiem że przeważnie chińskie takie klony są gorszej jakości ale akurat ta przynajmniej na wygląd nie odstaje od AD. Pytanie jak tam w środku. Cena lekko ponad 4 tyś z wysyłką to jednak różnica niż 11 000 zł.

PS. wiem że jest tam po dwóch stronach taka guma co ściąga nadmiar płynu ale pytanie czy nie ma akcji z zalewaniem labela
Pozdrawiam serdecznie
Vorph
ODPOWIEDZ