Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#706

Post autor: klin »

Mam 2 płyty testowe jak byś chciał. Najlepiej sprawdzić jeszcze na nich.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#707

Post autor: Tarkus »

To w końcu zwiększać, czy zmniejszać? Bo "dalibóg, nie pojmuję nic i oszaleję".
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#708

Post autor: ahaja »

Masz igłę na gołym kawałku. Ściąga do środka, kompensujesz. Ale wtedy kompensujesz tylko tą marną siłę jaka wystepuje na gładkim ...

W rowku jest zupełnie inaczej.
Ostry szlif ma dużą powierzchnię styku z rowkiem i wtedy ta siła jest znacznie większa. Też zależy od nacisku jaki jest ustawiony - im większy tym ona większa również - zaznaczam, tym razem w rowku a nie na gładkim.
Zatem skoro w rowku ta siła dośrodkowa jest większa ... to trzeba mocniej kompensować czyli zwiększyć AS.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#709

Post autor: Tarkus »

Czyli tak jak myślałem. Dziękuję! :)
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
satariel
Posty: 44
Rejestracja: 20 sie 2013, 19:14

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#710

Post autor: satariel »

kiedyś wyważałem już ramię, ale to było dawno dosyć i pomagał m ito zrobić pisząc mi przez gg jeszcze ktoś z tego forum właśnie :D

jaką igłę wybrać???

http://allegro.pl/igla-gramofonowa-audi ... ml#thumb/1

http://allegro.pl/atn91-igla-gramofonow ... 35200.html

igła przyjdzie do mnie razem z tym plastikiem żółtym i to razem z nim zakładam to???
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#711

Post autor: yamahafan »

Czy ktoś z Forumowiczów wie / zna wartość Pivot to spindle distance dla Duala 1229 ? Znalazłem w sieci wartość długości ramienia wynoszącą 222 mm. VE podaje Pivot to spindle distance na poziomie 202,18 mm. Chcę wydrukować szablon z łukiem do kalibracji wkładki ale brakuje mi potwierdzenia tych danych, najlepiej od kogoś kto już to robił...
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#712

Post autor: Tarkus »

satariel pisze: igła przyjdzie do mnie razem z tym plastikiem żółtym i to razem z nim zakładam to???
Tak, dokładnie. To jest łożysko, w którym igła się porusza.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#713

Post autor: Tarkus »

yamahafan pisze: Czy ktoś z Forumowiczów wie / zna wartość Pivot to spindle distance dla Duala 1229 ? Znalazłem w sieci wartość długości ramienia wynoszącą 222 mm. VE podaje Pivot to spindle distance na poziomie 202,18 mm. Chcę wydrukować szablon z łukiem do kalibracji wkładki ale brakuje mi potwierdzenia tych danych, najlepiej od kogoś kto już to robił...
Używasz programu TemplateGen? Tam podajesz odległość od osi ramienia do szpindla. Możesz to zmierzyć linijką, jeśli potrafisz ją trzymać poziomo, tj. równolegle do płaszczyzny talerza. Wybierasz też rodzaj szablonu - ja optuję za "Stevenson A" z zakresem "DIN".
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#714

Post autor: restimek »

No i zrobilem sobie problem. Kupielem drugi headshell by do niego podpiac na przejsciowce wkladke T4P Realistic ktora posiadalem (chcialem sprawdzic czy na obecnie uzywanym gramofonie zagra inaczej) Wczoraj wrocilem do AT (zaznacza, ze nie wypianelem jej z pierwszego headshella) I cos mi tu nie pasuje Ustawilem ponownie 1,4g waga jubilerska, anty skating tez na 1,4 (wczesniej tak mialem ustawione i bylo dobrze) i teraz gdy opuszcze igle na koniec strony igla nie czeka na rowek tylko po chwili od dotkniecia plyty sciaga ja ku srodkowi. Nawet jak ustawie wartosc na "2" to tez po chwili sciaga ja ku srodkowi - pytanie co takiego sie stalo ze nagle wartosc 1,4 przestala odpowiadac? Gdy slucham to zarowno na wartosci 1,4 jak i 2 nie slysze by ktorys z kanalow byl glosniejszy.

I teraz pytanie 2 -- w trakcie ustawiania przy ktorejs z prob ramie tak szybko powedrowalo do srodka ze nie zdazylem go podniesc i przez chwile szorowalo po etykacie - czy igla nadaje sie teraz do wywalenia ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#715

Post autor: Wojtek »

Rozumiem że ponownie kalibrowałeś ramię do każdego headshella/wkładki?
restimek pisze: I teraz pytanie 2 -- w trakcie ustawiania przy ktorejs z prob ramie tak szybko powedrowalo do srodka ze nie zdazylem go podniesc i przez chwile szorowalo po etykacie - czy igla nadaje sie teraz do wywalenia ?
Pewnie trochę oberwała, ale nie sądzę by nadawała się do wywalenia z tego powodu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#716

Post autor: restimek »

Tak, do kazdego headshella kalibrowalem ramie.
Gdy wróciłem do AT to poustawialem te same wartosci ktore byly wcześniej . Force tracking ustawiam za pomoca wagi jubilrskiej na 1,4g (waga jest sprawna bo gdy wazylem monety 2zl to waga pokazywala taka sama wagę jak ta ktora jest na "internetach" podana. Potem ustawilem antyskating i... wystapil problem jaki opisalem wyzej...
Oprócz tych dwoch rzeczy nic innego na moim gramofonie nie mam do ustawiania jesli chodzi o ramie. Wkladki wzgledem headshella nie kalibrowalem na nowo bo wlasnie po to kupilem drugi headshell by tego nie musiec robic. Masz Wojtek jakies pomysly co moge robic zle ?

Wojtek pisze: Pewnie trochę oberwała, ale nie sądzę by nadawała się do wywalenia z tego powodu :)
Na szczescie label w tej plycie byl sliski a nie szorstki no i kontakt z nim trwal 1-2 sekundy.
Dzwiekowo nie slysze by bylo cos nie tak, dodatkowo nie widze by sie jakos skrzywila czy cos w tym stylu - czyli na podstawie tego mozna sadzic ze jest ok i jest bezpieczna dla plyt?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#717

Post autor: Wojtek »

Nie mam pomysłów, bo trudno mi jest wyobrazić sobie co "innego" się mogło stać podczas zamiany koszyków :)
Jesteś pewien że tak samo mierzyłeś nacisk wagą? Z tej samej pozycji?
restimek pisze: czyli na podstawie tego mozna sadzic ze jest ok i jest bezpieczna dla plyt?
Myślę że tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#718

Post autor: restimek »

w takim razie jutro lub po jutrze postaram sie zamiescic gdzies Wideo z tego jak ustawiony jest gramofon i ramie oraz co sie dzieje z ramieniem gdy opuszcze je pod koniec strony - moze to cos podpowie
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#719

Post autor: restimek »

Slabo sie ustawia ramie gdy wykorzystuje sie do tego calu koniec strony nagranej plyty gdzie i tak po chwili igla wpada w rowek " na koncu strony. Znacie jakas tania i latwo dostepna plyte na ktorej jedna ze stron jest pusta ?
Jak juz ja kupie to wtedy dopiero pokaze jakie mam ustawienia i jak sie zachowuje ramie bo na obecnych plytach ciezko to nagrac.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#720

Post autor: KUTI »

A do czego potrzebujesz czystej płyty, do ustawienia antyskatingu??? Jeśli tak, to wybij sobie to z głowy, bo to nie jest dobry sposób...
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
ODPOWIEDZ