Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FatCat
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2015, 17:31
Gramofon: Dual CS-5000

Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#1

Post autor: FatCat »

Hej, szczęśliwie ujeżdżam Duala CS-5000, grał z Ortofonem OMB20, teraz gra z Shure m97xe. Brzmienie OMB podeszło mi bardziej, jednak igła się skończyła (albo kończy), pora na zmianę. Myślałem nad wymianą na 2M Blue, ale poczytałem i mi przeszło - w 2M zmienili względem ponoć prawie bliźniaczej OMB20 podatność (compliance) tak, żeby lepiej pasowała jednak do cięższych ramion. W OMB (i w m97xe zresztą tak samo) jest 25µm/mN, 2M Blue jest sztywniejsza, 20µm/mN. W sumie jeszcze można kupić igły OMB20, ale myślę nad alternatywami. Szukam brzmienia z dobrym wypełnieniem, detalicznego, dynamicznego, ale nie ostrego i nie hałaśliwego, raczej po ciepłej stronie mocy. Jakie "miękkie" wkładki w kwocie do tysiaka możecie mi polecić? Biorę pod uwagę również MC, ale chyba łatwiej będzie w takiej kasie kupić dobre MM, niż MC.
Pozdrawiam,

M
:whistle:
Dual CS-5000 \ Ortofon OMB20
Sansui AU-919 \ Dual CV441 RC \ Sony CD-X333ES
Blaupunkt LAB 405 \ Arcus TS-100

:violin:
jazz, stary soul, stary funk, Brazylia, Afryka, Kuba, IDM, stary hip-hop
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#2

Post autor: zbyszek1982 »

AT440. Faktyczna podatność to nieco ponad 30um/mN.
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#3

Post autor: MISSE »

Zaszalej i kup nową igłę 20 lub wyższą. Najlepiej 40

i ciężko kupić coś w lepszej cenie

choć tanio nie będzie :morda:
Awatar użytkownika
FatCat
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2015, 17:31
Gramofon: Dual CS-5000

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#4

Post autor: FatCat »

Dzięki, panowie. Zbyszek, nie chcę 440 z idiotycznego powodu - nie mogę przeżyć fioletu, serio serio :) Nie chcę też wyższych igieł, bo kupuję sporo starych płyt, często w stanach zaledwie VG, a niektóre nawet G, jak mi bardzo zależy, a nie stać mnie na EX-y - obawiam się, że wyrafinowane szlify paradoksalnie pozbawią mnie przyjemności słuchania :) Gdyby się znalazł ktoś z Warszawy, żeby mnie odwiedzić z taką 30 albo 40 - bardzo chętnie ugoszczę.

Tak to się chyba skończy, że przywalę nową 20 po prostu.. Dużo słucham, po kilka godzin dziennie praktycznie dzień w dzień, w rok ją zajadę. Jakoś się obawiam, że 20 zniknie z rynku, więc myślałem o jakiejś wkładce, która bez obaw da mi możliwość wymiany igły za ten rok.
:whistle:
Dual CS-5000 \ Ortofon OMB20
Sansui AU-919 \ Dual CV441 RC \ Sony CD-X333ES
Blaupunkt LAB 405 \ Arcus TS-100

:violin:
jazz, stary soul, stary funk, Brazylia, Afryka, Kuba, IDM, stary hip-hop
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#5

Post autor: Wojtek »

Pamiętam dyskusję na FB jak gramofon został nabyty. Już wtedy padła kwestia wkładki/igły :v Chociaż pamiętam że do spróbowania Shure również namawiałem, ale widać że to jednak nie to :)
FatCat pisze: ale poczytałem i mi przeszło - w 2M zmienili względem ponoć prawie bliźniaczej OMB20 podatność (compliance) tak, żeby lepiej pasowała jednak do cięższych ramion.
Otóż to i tyczy się to praktycznie całej serii 2M. Tu nawet nie ma żadnego "ponoć", bo igły 2M pasują w body OM i vice versa :morda:
FatCat pisze: Nie chcę też wyższych igieł, bo kupuję sporo starych płyt, często w stanach zaledwie VG, a niektóre nawet G, jak mi bardzo zależy, a nie stać mnie na EX-y - obawiam się, że wyrafinowane szlify paradoksalnie pozbawią mnie przyjemności słuchania :)
Dlatego warto mieć parę igieł, lepszych i gorszych, do danej wkładki (lub parę wkładek na headshellach), co by się nie ograniczać w ten sposób, ale wiadomo, to znowu podnosi koszt całej imprezy ;)
FatCat pisze: Tak to się chyba skończy, że przywalę nową 20 po prostu
Tak chyba będzie najlepiej.
FatCat pisze: Jakoś się obawiam, że 20 zniknie z rynku, więc myślałem o jakiejś wkładce, która bez obaw da mi możliwość wymiany igły za ten rok.
Nie ma to jak obawy oparte na braku podstaw :morda:

Cała seria OM miała zniknąć już jakiś czas temu, a póki co nic takiego się nie zapowiada ;)

Nadal jednak zagadkowa jest znikoma dostępność wyższych modeli igieł/wkładek OM w Polsce.
Jakąkolwiek 2M dostaniemy od ręki, a OM to chyba tylko wersje DJskie i 5/10.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
FatCat
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2015, 17:31
Gramofon: Dual CS-5000

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#6

Post autor: FatCat »

Hej, Wojtek, dzięki. Oemki są dostępne od ręki w jednym z krajowych sklepów, również 20 i chyba nawet 30, "każą im utrzymywać stan magazynowy" :) Co do OMB i 2M jest istotna różnica w compiliance, doczytałem się na zagranicznych forach - 2M są zoptymalizowane pod cięższe ramiona. Różnice w brzmieniu OM i Shure to nie są powalające różnice w klasie brzmienia, tylko bardziej w sygnaturze - OM daje lepsze wypełnienie na styku niskich i średnich częstotliwości. Podatność jest identyczna, ale subiektywny odbiór jest taki, że OM (czy też OMB jak u mnie, nie mam pojęcia, czy i czym to się różni) gra nieco cieplej, zarazem nie ustępując reprodukcji detali Shure. Wciąż uważam, że Shure to BARDZO dobra wkładka. OM to system dedykowany do tego modelu gramofonu i wiele opinii na różnych forach potwierdza tezę, że naprawdę trudno w tej cenie znaleźć coś lepszego.

Obawy są oparte na przypuszczeniu, że Ortofon wprowadził serię 2M, żeby zastąpić nią serię OM - a czy tak jest, nie wiem.
:whistle:
Dual CS-5000 \ Ortofon OMB20
Sansui AU-919 \ Dual CV441 RC \ Sony CD-X333ES
Blaupunkt LAB 405 \ Arcus TS-100

:violin:
jazz, stary soul, stary funk, Brazylia, Afryka, Kuba, IDM, stary hip-hop
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#7

Post autor: Wojtek »

FatCat pisze: Co do OMB i 2M jest istotna różnica w compiliance, doczytałem się na zagranicznych forach - 2M są zoptymalizowane pod cięższe ramiona.
Po prostu igły 2M mają nieco sztywniejsze zawieszenie i generator jest inaczej zestrojony (zrezygnowali z neutralności).
FatCat pisze: e OM (czy też OMB jak u mnie, nie mam pojęcia, czy i czym to się różni)
Niczym.
FatCat pisze: Obawy są oparte na przypuszczeniu, że Ortofon wprowadził serię 2M, żeby zastąpić nią serię OM - a czy tak jest, nie wiem.
Kiedyś mieli jeszcze taki plan i dało się zaobserwować pewne ruchy na rynku, ale póki co zrezygnowali z tego, dlatego też pełna gama OM jest nadal w produkcji.

Nie wiem w sumie co mieliby zyskać dzisiaj rezygnując z linii OM.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
FatCat
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2015, 17:31
Gramofon: Dual CS-5000

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#8

Post autor: FatCat »

O jakim generatorze piszesz? Zrezygnowali z neutralności brzmienia? Jeżeli tak, w którą stronę pchnęli charakter? I w takim razie w jakim sensie 2M i OM to jest praktycznie to samo, skoro tak bardzo się różnią?
:whistle:
Dual CS-5000 \ Ortofon OMB20
Sansui AU-919 \ Dual CV441 RC \ Sony CD-X333ES
Blaupunkt LAB 405 \ Arcus TS-100

:violin:
jazz, stary soul, stary funk, Brazylia, Afryka, Kuba, IDM, stary hip-hop
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#9

Post autor: Wojtek »

FatCat pisze: O jakim generatorze piszesz?
Tym który siedzi wewnątrz wkładki ;)
FatCat pisze: Zrezygnowali z neutralności brzmienia?
No tak. OM są z natury neutralne (płaska charakterystyka), a 2M podbite (mniej więcej od 1000Hz).
FatCat pisze: I w takim razie w jakim sensie 2M i OM to jest praktycznie to samo, skoro tak bardzo się różnią?
Dlaczego piszesz "tak bardzo"? Trochę sztywniejsze zawieszenie i inne zestrojenie tego samego generatora to nie jest wielka zmiana.
OK, dodajmy jeszcze że body 2M jest stale dociążone w odróżnieniu od elastyczności body OM, z ukrytym ciężarkiem w dachu wkładki :morda:
Przypominam że igły OM i 2M są kompatybilne między sobą, choć Ortofon o tym głośno nie mówi.
Gdyby była wielka różnica (ie. inny generator) ta kompatybilność nie zostałaby zachowana.

Ortofon to mistrzowie marketingu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#10

Post autor: Ramirez »

Wojtek pisze: Przypominam że igły OM i 2M są kompatybilne między sobą, choć Ortofon o tym głośno nie mówi.
Czy to oznacza, że do wkładki Ortofon OM 5E można założyć igłę od np. Ortofon 2m Bronze? Jakoś nie wygląda :?
elite2
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:29
Gramofon: Technics SL-1200 mk2
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#11

Post autor: elite2 »

Odwrotnie się da...

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#12

Post autor: Wojtek »

Da się w obydwie strony, choć z tego co pamiętam to montaż igły 2M na body OM wiąże się z jakąś modyfikacją oprawki igły.
Coś nie mogę znaleźć klipu na YT w którym w body OM siedziała igła 2M Blue albo Bronze.

Wygląda to nieco śmiesznie, fakt :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#13

Post autor: bartek3033 »

Czyli, jeśli posiadam kilka ortofonów w domu, to że tak powiem mogę sobie zlożyć 2M na raty? :D poprzez odkupienie od kogoś wkładki z uwaloną igłą, i eksploatację z w.w Igłami, a poźniej po bożemu dokupienie oryginalnej igły
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#14

Post autor: Wojtek »

Tak.
bartek3033 pisze: a poźniej po bożemu dokupienie oryginalnej igły
Po co?

Przypomnę może gradację igieł OM/2M.

10 = Red
20 = Blue
30 = Bronze
40 = Black
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór wkładki MM do bardzo lekkiego ramienia.

#15

Post autor: bartek3033 »

Wojtek, moje niedoprecyzowanie. Nie miałem na myśli igły z seri OM tylko ktorąś z igieł z seri pro (z eSem jak i bez, oraz nightclub E), a te chyba raczej stoją niżej od om 10 (tzn pomijając nighcluba). Stąd też przyszedł mi pomysł by za grosze dorwać 2m i skompletować z posiadanym eliptykiem.

Btw nie chcę oftopować, ale tą PRO S miałem skompletowaną z OMB5, i cudów nie było, ale nie do tego zmierzam. Jaka tam oryginalnie siedzi igła, i czy tam omb, to jakaś tańsza pochodna OM? I ostatnie głupie pytanie, bo widzę że to niby wkładka odsłuchowa jednak :P Ludzie skutecznie z nich grają, więc traktować to jako 4dj czy jako odsłuchową? (ale co by nie patrzeć, aktualnie komplet nighcluba gada dużo lepiej od tej omb, więc pytam o nią czysto teorytcznie)
ODPOWIEDZ