Zakup Gramofonu. Czy warto?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#31

Post autor: CrisQ »

Znalazłem taki gramofon:

- https://www.olx.pl/oferta/gramofon-dani ... cf0ccac70d

Warto? Wygląda na dobrze wykonany i masywny.

Oraz w dziale sprzedaży zainteresował mnie ten gramofon:

- viewtopic.php?f=59&t=13377

Na allegro Technics, ale ma jakiś mankament. Mimo wszystko ogromne przebicie cenowe bo inne już po 2 tysiące:

- https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 7842894177

Oraz z nowych gramofony:

Lenco L-90X

- https://www.euro.com.pl/gramofony/lenco-l-90x.bhtml

Thorens TD 170EV

- https://www.euro.com.pl/gramofony/thore ... 1-ev.bhtml

Yamaha MusicCast Vinyl 500 (Wiem, że skok cenowy, ale jeśli by było warto to mógłbym rozważyć raty)

- https://www.euro.com.pl/gramofony/yamah ... arny.bhtml
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#32

Post autor: Obywatel »

O w morde, ale żeś zrobił zestawienie :D że nie wiadomo za co się złapać :lol: Z używanych SL-1900, chociaż dostałeś w tym temacie link do lepszego Q3 w mniejszych pieniądzach. Niemniej 850 zł to nadal dobra cena. Z nowych TD-170.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#33

Post autor: CrisQ »

Obywatel pisze:
14 mar 2019, 09:10
O w morde, ale żeś zrobił zestawienie :D że nie wiadomo za co się złapać :lol: Z używanych SL-1900, chociaż dostałeś w tym temacie link do lepszego Q3 w mniejszych pieniądzach. Niemniej 850 zł to nadal dobra cena. Z nowych TD-170.
Tamten niestety jest już zarezerwowany.

Pytanie czy ta "usterka" w tym Technics, który tutaj wkleiłem brzmi jakoś poważnie czy jest to typowy temat do regulacji?


Nowy Thorens też fajny, na pewno mi sie podoba jego wygląd nawiązujący do retro, ale cholera teraz to już się wszystkiego boję po tych uwagach od was odnośnie nowego sprzętu... :( Z drugiej Strony widziałem opinie o jakimś sprzedawcy używanych gramofonów z Wrocławia, który niby oferuje się jako full service, a coś tam jednak nie halo.
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Gramofon do 1000 zł

#34

Post autor: CrisQ »

Jako iż mam mętlik w głowie pozwolę sobie napisać w tym dziale.

Czy do 1000 zł znajdę jakiś fajny gramofon (używany), który mi zapewni przyjemne odsłuchy? Na ta chwilę mam Altus P-100 i zdążyłem się dowiedzieć, że świetny to on nie jest, a dodatkowo usterki tylko utrudniają przyjemne korzystanie z niego.

Brałem pod uwagę nowe gramofony takie jak Denon DP-300F, DP-400, ale szybko mnie sprowadziliście na ziemię. Jedynie Thorens TD170V został mi polecony jako nowy wyrób i nie ukrywam, że jest całkiem ładny i wpasowuje się w moje kanony piękna, ale do rzeczy:

Powiedzmy, że bazą do przykładu były ten Thorens TD170V (1699 zł). Jaki używany gramofon mógłbym dostać do około 1000 zł, który jakościowo byłby dobry lub lepszy? Odpowiem od razu dlaczego takie przebicie cenowe w relacji nowy-używany. Ponieważ przy nowym miałbym możliwość rat 0% co ułatwiło by mi zakup i wyłożenie nieco większych środków, a gramofon używany to już niestety jednorazowy wydatek.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#35

Post autor: Wojtek »

CrisQ pisze:
14 mar 2019, 09:34
ale cholera teraz to już się wszystkiego boję po tych uwagach od was odnośnie nowego sprzętu... :(
Źle to odebrałeś.
Po prostu nowy jakościowy/godny polecenia sprzęt musi swoje kosztować w dzisiejszych czasach.
Wspomniany Thorens (a de facto Dual CS 435 z innym znaczkiem) to po prostu na dzień dzisiejszy najtańszy godny polecenia nowy gramofon - oparty na konstrukcji pamiętającej jeszcze lata '80te.

Większy wybór zaczyna się w praktyce od 3k wzwyż (np. Rega Planar 3).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#36

Post autor: CrisQ »

Wojtek pisze:
14 mar 2019, 09:58
CrisQ pisze:
14 mar 2019, 09:34
ale cholera teraz to już się wszystkiego boję po tych uwagach od was odnośnie nowego sprzętu... :(
Źle to odebrałeś.
Po prostu nowy jakościowy/godny polecenia sprzęt musi swoje kosztować w dzisiejszych czasach.
Wspomniany Thorens (a de facto Dual CS 435 z innym znaczkiem) to po prostu na dzień dzisiejszy najtańszy godny polecenia nowy gramofon - oparty na konstrukcji pamiętającej jeszcze lata '80te.

Większy wybór zaczyna się w praktyce od 3k wzwyż (np. Rega Planar 3).

Tak, tak - mi też się rozchodziło w kwestii sprzętu, o który pytam w danym przedziale cenowym. Domyślam się, że za nowe dobre trzeba zapłacić tylko myślałem, że jest gdzieś granica pomiędzy rozsądkiem, a sentymentem bo przecież to tylko ramię i talerz.... tak myślałem jeszcze całkiem niedawno.
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#37

Post autor: CrisQ »

Dostałem tez ofertę gramofonu Technics SL-1510 za 1200 zł. Wizualnie w stanie bdb, nasmarowany, pokrywa zachowana, wkładka ortofon vms 20 e.

Warto?

Poniżej zdjęcie:

Obrazek
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zakup Gramofonu. Czy warto?

#38

Post autor: darkman »

Obywatel pisze:
14 mar 2019, 09:10
O w morde, ale żeś zrobił zestawienie :D że nie wiadomo za co się złapać :lol: Z używanych SL-1900, chociaż dostałeś w tym temacie link do lepszego Q3 w mniejszych pieniądzach. Niemniej 850 zł to nadal dobra cena. Z nowych TD-170.
Obi, nie żebym się czepiał, bo SL1900 to przeciętny gramofon ;) , ale w czym niby jest gorszy lub lepszy od Q3? Tak z ciekawości pytam - miałeś oba zresztą symaptyczne samce? :D
Oczywiście od dawna szanuję Twoje klasyfikacje i łączę się w bólu, że nie możesz udowodnić, jakoby SL-1600 był lepszy od SL-1200G, GS (czy coś tam) czy też zwykłego MKII-V. Współczuję i zapraszam na piwo - zalejemy te bóle i posłuchamy płyt, bo gramofony nie grają zasadniczo, żeby aż tak :D

SL1900
https://www.vinylengine.com/library/tec ... 1900.shtml
Q3
https://www.vinylengine.com/library/tec ... l-q3.shtml

Od razu pytam: Kwarc?
Odpowiadam: A po co to komu w tej klasy gramofonie?
A reszta?: Reszta to 1H. :)
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Gramofon do 1000 zł

#39

Post autor: CrisQ »

darkman pisze:
14 mar 2019, 10:45
CrisQ pisze:
14 mar 2019, 09:52
byłby dobry lub lepszy?
Powtórzę, bo masz w tamtym wątku, np:
Technicsy: SL1900 i Q3. Znane i lubiane, mało awaryjne. Wyższe modele SLczyQ już będą nieco droższe.
(TD170 jako nowy spoko, jest też TD240 ale zdaje się nadal już droższy, choć zwykle z lepszą wkładką o ile pamiętam)
a Technics sl-1510 jak się plasuje w tej stawce?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#40

Post autor: darkman »

Też bardzo przyjemny gość tyle, że to manual (dwa powyższe to full automaty z możliwością przełączenia w tryb manualny jeśli potrzeba). Również direct drive na kwarcu (SL1900 DD bez kwarcu), pitch control 10% dla mkI/to wersja nieco tańsza, jeśli sprzedawca odróznia (zwykle nie :mrgreen: ) od mkII.
Zasadniczo Technics nie powinien być manualem (z tej półki), są fajniejsze manuale innych firm.
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Gramofon do 1000 zł

#41

Post autor: CrisQ »

darkman pisze:
14 mar 2019, 11:17
Też bardzo przyjemny gość tyle, że to manual (dwa powyższe to full automaty z możliwością przełączenia w tryb manualny jeśli potrzeba). Również direct drive na kwarcu (SL1900 DD bez kwarcu), pitch control 10% dla mkI/to wersja nieco tańsza, jeśli sprzedawca odróznia (zwykle nie :mrgreen: ) od mkII.
Zasadniczo Technics nie powinien być manualem (z tej półki), są fajniejsze manuale innych firm.
Szukałem aukcji sl-1900 i q3, ale jeden sięga blisko 2 tysięcy, a drugiego ciężko dostać..

https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 7842894177

Tutaj znalazłem, ale nie jest w pełni sprawny, a boję się grzebać i ewentualnie nie nadziać na większy problem niż jest to opisane.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#42

Post autor: darkman »

Jeśli nie potrafisz tego ogarnąć, a czytam - nie, to odpuść. sprzedawca zasadniczo powinien to wyserwisować ale "leci na lenia i nie umi, a umić cza umieć" - fotka, opis i reszta w dupie, dodatkowo jest zastrzeżenie, że bezzwrotnie.. no bo przecież opisał usterkę :lol: .. nawet nie wie czy i jaka to usterka.
Inna sprawa, że przy sprawnym całkiem cena od razu fruu i 1200 wystawiają, co przekracza wartość tego gramofonu, chociaż dziś to w sumie truizm.

Tu masz o igle do tej wkładki, którą zapewne trzeba będzie wymienić, to dodatkowy koszt i trzeba mieć tego świadomość bo z postów Twoich wynika, że ma to dość istotne znaczenie:
viewtopic.php?t=4393

Taki świat teraz z tymi aukcjami.
Należy dodać, że tych problemów unikniesz przy gramofonie nowym (najprawdopodobniej).
Nie mniej są jednak sprzedawcy, którzy oferują sprzęty całkiem sprawne w sensie przygotowania do sensownej oferty. Znajdziesz te informacje na forum. Wybacz, że tego nie zrobię z Ciebie, ale ja po prostu nikogo nie polecam. Wygodnictwo? Tak i bezpieczeństwo własne chyba, że coś z forum, a to inna bajka :)
(SL1200mkV SME 3009 od Biogona@, ale to dwa razy większy budżet, 0 kłopotów, gościu to szczególa_SZ i esteta).. wiem, wiem, nie ten budżet i nie ten wątek, ale brak kłopotów i know how niestety mają swoją cenę.
Dobrego wyboru życzę, ;)
CrisQ
Posty: 34
Rejestracja: 13 mar 2019, 11:19

Re: Gramofon do 1000 zł

#43

Post autor: CrisQ »

Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1000 zł

#44

Post autor: darkman »

CrisQ pisze:
14 mar 2019, 13:38
https://allegro.pl/oferta/gramofon-tech ... 7867714822

Znalazłem jeszcze taki. Warto?
Dziś już nie, bo montowanie wkładki t4p wychodzi już z użycia (odbiega od obecnie przyjętego standardu), miałbyś kłopot z wkładkami/ich doborem i pewne ograniczenia, a Twoim przypadku "ma nie być kłopotów i upierdliwie) = odpuść i uśmiechnij się! :D
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon do 1000 zł

#45

Post autor: dot87 »

W tych pieniądzach Technics z mocowaniem T4P raczej się nie opłaca jak zauważył Kol Darek.
Co do napędów paskowych to jest chyba temat gdzieś na forum różnicy między gramofonem paskowym a takim z napędem bezpośrednim. Zasadniczo pasek nie wyklucza po prostu trzeba go co jakis czas wymieniać. Są na liście polecanych gramofonów również takie z napędem paskowym. Po prostu Technics raczej zdobył popularność dzięki bardzo dobrym napędom bezpośrednim.
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
ODPOWIEDZ