Początkujący - wymiana kondensatorów?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Artoos
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 16:38
Gramofon: Hitachi HA-6m, Dual

Początkujący - wymiana kondensatorów?

#1

Post autor: Artoos »

Witam szanownych forumowiczów. jak w tytule, jestem początkującym analogfobem i zachciało mi się stworzyć kącik analogowy. Ubzdurałem sobie, iż do takiego zestawu chcę kolumny na głośnikach szerokopasmowych i tak pojawiły się u mnie Akai SW-30 na Fostexach. Następny był gramofon, który po Dualu szybciutko wymieniłem na Hitachi HT-6M z AT-95E na pokładzie. Pierwszą myślą byłą jakaś lampa lub chociaż hybryda (np. Taga Harmony), ale pomysł upadł, gdyż nie mam zamiaru czekać na rozgrzanie lamp, by posłuchać jakiegoś kawałka (na razie...). Wybór padł na Hitachi HA-2500, wzmacniacz tani a użytkownicy tegoż piecyka cenią sobie jego brzmienie (analogowe), minus to moc, ale jak dla mnie jest ok. I teraz chciał bym to wszystko spiąć do kupy. Po pierwsze wymienić kabel sygnałowy w gramofonie (tandetne wtyczki i cienki kabelek). Chcę wrzucić Cordial MK422, ekran obu żył uziemić od strony wzmacniacza i jedną od strony gramofonu (nie zaglądałem jak to jest oryginalnie w gramofonie rozwiązane, a ma oddzielny kabel uziemiający), długość kabla dobrać zgodnie z jego pojemnością do wkładki AT95E i zakończyć posiadanymi porządnymi wtykami. Po drugie, wzmacniacz gra hmmm, płasko...nie mówię ze źle, bo kolumienki wpięte do ampli Onkyo po prostu krzyczały wysokimi (tragedia...), a tu trzeba podbijać pasma krańcowe. Moim remedium na to miałą by być wymiana kondensatorów, na porządne, ale jak w waszej opinie to pomoże? Nadmieniam iż zestaw razem ładnie się prezentuje (nie jest to mastodont) i chciał bym go zatrzymać...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#2

Post autor: Wojtek »

OK. A jakie jest pytanie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Artoos
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 16:38
Gramofon: Hitachi HA-6m, Dual

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#3

Post autor: Artoos »

Czy mój tok myślenia dotyczący wymiany kondensatorów i ułożenie uziemienia są poprawne
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Artoos pisze: wymiana kondensatorów, na porządne,
To jest bardziej zaspokajanie własnego ego, niż rzeczywista ingerencja w brzmienie systemu. ;)
Jakieś ta różnice będą, ale nie diametralne.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#5

Post autor: cooledit »

zbyszek1982 pisze: Jakieś ta różnice będą, ale nie diametralne
Chyba, że wymienione kondensatory będą już mocno wysuszone - mowa o elektrolitach - i ich parametry daleko odbiegają od fabrycznych. Jeśli nie będą to duże koszty to możesz spróbować.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Ja bym szedł w Mundorfy M-Lytic. Nie ma się co szczypać :)
(PS Są bardzo dobre, tak swoją drogą).

A tak na poważnie, to można wstawić jakieś Nichicony, Elny, lub np. Vishay.
Artoos
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 16:38
Gramofon: Hitachi HA-6m, Dual

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#7

Post autor: Artoos »

Właśnie dla tego że sprzęt leciwy myślę że trzeba by je wymienić i też skłaniam się w stronę Nichiconow...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#8

Post autor: Wojtek »

OK, ale liczysz przy okazji na mocne zmiany w brzmieniu, a te niekoniecznie muszą się objawić po operacji ;)
Dlatego raczej "nie tędy droga".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#9

Post autor: cooledit »

Wojtek pisze: Post #8 autor: Wojtek » dzisiaj, 10:47
OK, ale liczysz przy okazji na mocne zmiany w brzmieniu, a te niekoniecznie muszą się objawić po operacji ;)
Jeżeli kondensatory nie trzymają swych parametrów ze starości, to po wymianie raczej na pewno będzie różnica na plus oczywiście.
Przy wymianie nowe na nowe to mógłby być problem, choć znajomek twierdzi, że po takiej operacji na swoim wzmacniaczu, efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania ale jak sam stwierdził "mało to nie kosztowało".
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Artoos
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 16:38
Gramofon: Hitachi HA-6m, Dual

Re: Początkujący, doprecyzowanie.

#10

Post autor: Artoos »

Sprzęt ma co najmniej 35 lat, kondziołki są oryginalne, więc raczej wymiana wyjdzie na dobre. Zamówiłem złote Nichicony i ze 4 Elna (brak takich w ofercie Nichicona), całość 60 zł, nie majątek, a też wzmacniacz, chociaż uroczy to nie chcę toru audio z czystego złota odlewać, wiec zobaczymy po zmianie. Jeszcze jak by ktoś mógł coś rzec na temat mojego pomysłu na kabelek do gramofonu, gdyż nie do końca wiem co z tą masą, a pomysłów czytałem wiele...
Artoos
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2016, 16:38
Gramofon: Hitachi HA-6m, Dual

Re: Początkujący - wymiana kondensatorów?

#11

Post autor: Artoos »

Kondensatory wymienione i oto wnioski. Dynamika wzmacniacza wzrosła bardzo znacząco (aż nie do uwierzenia), skrajne pasma przenoszenia uległy poprawie, ale zdecydowanie bardziej niskie częstotliwości. Kabelek zarobiony i nie zbiera śmieci z otoczenia. Konkluzja, czy warto było wymieniać, warto :-)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Początkujący - wymiana kondensatorów?

#12

Post autor: zbyszek1982 »

Brawo Ty! :)

Jak masz tam w końcówce kondensatory wyjściowe o dużej pojemności to też warto wymienić.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Początkujący - wymiana kondensatorów?

#13

Post autor: cooledit »

Artoos pisze: Kondensatory wymienione i oto wnioski. Dynamika wzmacniacza wzrosła bardzo znacząco (aż nie do uwierzenia)
Opirająąc się na twoich wrażeniach można wywnioskować, że może nie jest to jakąś brednią chorego maniaka, iż niektóre osobniki ze świata "audiomaniaków" wymieniają w nowych sprzętach kondensatory na inne o lepszych parametrach. Ale sprawdzać tej teorii nie mam zamiaru, grunt, że w starszych wzmacniaczach ten zabieg działa.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ODPOWIEDZ