Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#1

Post autor: BelkaDUB »

Witam wszystkich,

od kiedy zacząłem regularnie chodzić na imprezy soundsystemowe, gdzie muzyka grana jest z vinyli, postanowilem, że kiedyś też muszę mieć taki sprzęt u siebie w domu. Nie spodziewałem się, że to "kiedyś" nadejdzie tak szybko. Będąc w odwiedzinach u babci przypomniałem sobie, że posiada ona gramofon z nastoletnich czasów mojego ojca, a że nie jest używany to problemu nie będzie gdy dam mu szansę na drugie życie. Wróciłem więc do domu z tamtych odwiedzin z gramofonem i stosem czarnych płyt pod pachą. Wraz z ojcem sprawdziliśmy w domu czy sprzęt w ogóle działa. Wszystko fajnie, sprawnie śmiga, wizualnie gramofon też jest bardzo zadbany. Położyłem czarną płytę na talerzu i słyszałem cichutki dźwięk przy igle - można chyba uznać więc, że z grubsza wszystko działa.

Muszę jednak go do czegoś podłączyć, tak więc tutaj pojawia się pytanie - do czego? Czy wystarczy mi sam wzmacniacz, czy musze jeszcze dokupić przedwzmacniacz gramofonowy?

Posiadany przeze mnie sprzęt prezentuje się tak:
Gramofon Unitra Fonica GS 424 "ADAM" z wkładką Mf-104
Przejściówka z DIN 5 na RCA
2 x kolumna SONY SS-H51 80W 6 Ohm
Wieża SONY z wejściem Phono.

Zakres mojej wiedzy na temat sprzętu elektronicznego kończy się w zakresie podzespołów komputerowych, tak więc o audio nie wiem praktycznie nic (tym bardziej o starym audio, gdyż po prostu wtedy mnie jeszcze na świecie nie było). Kłębi mi się w głowie stos pytań jak to wszystko poskładać, żeby było dobrze i żeby forma nie przerosła treści, więc wygrzebując kilka najważniejszych:

1. Na gramofonie głównie będą się kręciły krążki z muzyką reggae/dub, tak więc nacisk jest na niskie brzmienia. Wkładki nie zamierzam jednak póki co wymieniać, chyba że okaże się po prostu zużyta. Jeśli tak będzie, to czy AT-95 będzie dobrym pomysłem?
2. Jeśli dobrze rozumiem, to gdy wzmacniacz posiada wejście Phono na dwa RCA, to nie potrzebuje zew. przedwzmacniacza gramofonowego, prawda? Na co więc jeszcze zwracać uwagę przy zakupie wzmacniacza? Będę patrzył na coś z przedziału cenowego 100-200 w używkach, chyba że jest sens władować trochę więcej kasy przy nikłej szansie na zmianę gramofonu przez najbliższe lata?
3. Kolumny mam na "wolnych" kablach, które po prostu zaciskam z tyłu wieży, która zaś podpięta jest aktualnie do PC. Czy tak samo będzie wyglądał montaż kolumn do wzmaka?
4. Aktualnie komputer podpięty jest do wieży za pośrednictwem wejścia PHONO. Czy teoretycznie mogę przetestować granie tego ADAM-a, gdy podepnę go przejsciowką pod to wejscie? Pytam, gdyż jest ona bardzo krótka i czeka mnie przesuwanie mnóstwa mebli, więc jeśli ma sie to nie sprawdzić, to chce sobie oszczędzić rozkładania pokoju na czynniki pierwsze :P

Chyba tyle przychodzi mi na ten moment do głowy, niewykluczone jednak że coś pominąłem, bo świat sprzętu audio jest o wiele bardziej złożony niż mi się z początku wydawało.

Pozdrawiam!
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Co to za wieża Sony?

Podłączenie sygnału liniowego (z komputera) do wejścia gramofonowego będzie skutkowało przesterowaniem wzmacniacza.

Sekcja przedwzmacniacza gramofonowego ma nie tylko mocniejsze wzmocnienie od wejść liniowych, ale też modyfikuje wchodzący sygnał zgodnie z krzywą korekcyjną.
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#3

Post autor: BelkaDUB »

To taka wieża (i takie kolumny):

EDIT: Wieża SONY HCD-H51
Obrazek

W dodatku mam do wieży coś takiego jak na tym zdjęciu:
Obrazek

oznaczone FH-B610

Źle mnie jednak zrozumiałeś, Zbyszku. Teraz mam podpięte kolumny na takiej zasadzie:
Komputer->Wieża->Kolumny

czyli po prostu dźwięk emitowany przez komputer leci mi na głośniki. Chodziło mi o to, czy mógłbym sobie sprawdzić gramofon na zasadzie:
"ADAM->przejściówka Din5 na RCA->Wieża->Kolumny.

Nie chce puszczać gramofonu przez kompa :)

Ogólnie problemem jest to, że nie mam zbyt dużo już miejsca w pokoju, ledwo udało mi się upchać gramofon, więc każda dodatkowa paczka (czy to wzmacniacz, czy przedwzmacniacz) zajmuję trochę miejsca, które jest na wagę złota. Abstrahując od faktu, że nie chcę pakować dużo kasy w zabawę, którą dopiero zaczynam -> wszystko po kolei, bez pośpiechu :)
Ostatnio zmieniony 19 cze 2016, 15:31 przez BelkaDUB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#4

Post autor: KUTI »

Żeby to sprawdzić podepnij gramofon pod wejście phono, podepnij kolumny pod wierze i tyle. Na tym etapie sprawdzisz działanie sprzętu.
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#5

Post autor: zbyszek1982 »

BelkaDUB pisze: Aktualnie komputer podpięty jest do wieży za pośrednictwem wejścia PHONO.
BelkaDUB pisze: Źle mnie jednak zrozumiałeś, Zbyszku. Teraz mam podpięte kolumny na takiej zasadzie:
Komputer->Wieża->Kolumny
Ja Cię dobrze zrozumiałem. Nie podpina się źródeł liniowych do wejścia gramofonowego. Więc albo to co masz oznaczone jako Phono (Czyli zwyczajowa nazwa wejścia dla gramofonu), nie jest wejściem gramofonowym, albo masz źle podłączony komputer.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#6

Post autor: pan_winyl »

Cześć BelkaDub!
Gramofon Unitra Fonica GS 424 "ADAM" z wkładką Mf-104
Pozazdrościć. Na alledrogo można to z zyskiem sprzedać. Na przyszłość, proponuję właśnie takie rozwiązanie, z uwagi nie tyle na słabą jakość gramofonu, co jego problematyczne nierzadko naprawy.
Na start więcej niż dobrze :)

Idąc po kolei.
Sprawdź czy gramofon działa poprawnie wpinając go za pomocą przejściówki w wejście Phono w wieży. Zbyszek pisząc o problemie jaki możesz mieć, miał na myśli to że komputer powinieneś wpiąć ew. w wejście AUX swojej wieży. Twój gramofon gra cicho po podpięciu do tego wejścia, właśnie dlatego ponieważ jak już napisał Zbyszek, potrzebuje on wejścia bardziej czułego- czyli phono. Podpinając pod to wejście inne urządzenie narażasz się na bardzo duże przesterowanie czytaj zbyt duże podbicie źródła dźwięku.

Jeśli gramofon działa, wymień igłę.
Wskazana przez Ciebie At 95 da radę spokojnie, i będzie to chyba najlepszy wybór przy niskim budżecie. Możesz też zastanowić się nad Ortofonem OM5 (powinna się zmieścić).
2. Jeśli dobrze rozumiem, to gdy wzmacniacz posiada wejście Phono na dwa RCA, to nie potrzebuje zew. przedwzmacniacza gramofonowego, prawda? Na co więc jeszcze zwracać uwagę przy zakupie wzmacniacza? Będę patrzył na coś z przedziału cenowego 100-200 w używkach, chyba że jest sens władować trochę więcej kasy przy nikłej szansie na zmianę gramofonu przez najbliższe lata?
Na razie nie potrzebujesz przedwzmacniacza, a fajnie byłoby, skoro już budujesz zestaw, zastanowić się nad jakimś wzmacniaczem. Z uwagi na budżet, czekają Cię wykopki i poszukiwania sprzętu używanego. Polecam wątek - Wzmacniacz/amplitunner do 200 zł, oraz przeszukiwanie OLX/Allegro.

Osobiście wskazywałbym na amplituner, z uwagi na jego kompaktowość, choć z drugiej strony może warto pójść w sam wzmacniacz :think: kwestia tego czego potrzebujesz z tego zestawu.

O ile nie zamierzasz wymieniać okablowania w gramofonie tj wymieniać kabla z wtyczką DIN na kabel z RCA + uziemienie, sugerowałbym poszukanie sprzętu, który posiada dokładnie takie wejście- pozbędziesz się kłopotliwej przejściówki, która degraduje dźwięk (im mniej połączeń pośrednich tym lepiej).

Idąc tym tropem, szukałbym albo jakiegoś fajnego krajowego ampliturea/wzmacniacza np. Mekurego, Unitra Pionier, Radmor (nie koniecznie 5100 :D) albo starszych Grundigów lub Sab / RFT, powinny być w budżecie zakładanym a uwierz mi, zagrają lepiej niż wieża SONY :)
3. Kolumny mam na "wolnych" kablach, które po prostu zaciskam z tyłu wieży, która zaś podpięta jest aktualnie do PC. Czy tak samo będzie wyglądał montaż kolumn do wzmaka?
Sposób połączenia kolumn z wzmacniaczem zależy od wzmacniacza. Część będzie miała zaciski sprężynowe, część wtyki bananowe/ nakrętki a część wejścia DIN (Zwłaszcza te z PRL).

Te dwie pierwsze opcje spokojnie połączysz na goły kabel, choć osobiście zawsze wolę jeśli kabel jest zakończony profesjonalnie wtykiem szpilkowym lub bananowym. Ułatwia to operacja wszelakie a i kable nie psują się tak szybko. Ew. możesz go ocynować, co jest jakimś półśrodkiem.

W przypadku wtyczek DIN, będziesz musiał takowe na kable zamontować.

Na przyszłość, zainwestuj w wzmacniacz/amplituner do niego oraz ciekawsze kolumny, bo ten soniak może Cię rozczarować, a co za tym idzie skutecznie odstraszyć od winyli.

Hawk!

PS. jak będziesz pytał o wzmacniacz czy jest dobry lub nie / gdy go wreszcie znajdziesz, pytaj w wątku o którym pisałem wcześniej- tak samo mamy wątki dotyczące kolumn etc. Dzięki takiemu uporządkowaniu szansa że ktoś rzeczowo odpowie, jest znacznie wyższa :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Hesher
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2016, 13:10

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#7

Post autor: Hesher »

Hej!

Aktualnie mam problem z gramofonem Sony, który dostałem od ojca - nie będę zagłębiał się w szczegóły bo nie warto, po prostu jest z tym gramofonem za dużo roboty by brać się za jego naprawdę i odrestaurowanie.

Dostałem aktualnie ofertę od dobrego kumpla - wspominany tutaj Unitra "ADAM" GS 424. Gramofon jest sprawny, sprawdzaliśmy to wspólnie na jego starej kolekcji vinyli - dźwięk był okej (chociaż lewy kanał był wyraźnie ciszej, wydaje mi się, że to kwestia źle ustawionego anti-skatingu).

Na pewno wymieniłbym wkładkę, gdyż ten gramofon leżał parę dobrych lat nieużywany w garażu ojca wspomnianego kumpla - czuje, że po prostu warto wymienić wkładkę - wybór padł na AT95. Zanim jednak wezmę się za kupno tego gramofonu i wkładki, mam bardzo ważne pytanie: jak go podłączyć.

Mój system audio nie jest jakiś wyborny, to tylko zwykłe kolumny panasonica z DVD, które robi za pseudo wzmacniacz. Kupiłem ten sprzet z myślą od filmów, i wiem, że do dobrej jakości dźwięku z gramofonu przydałby się konkretniejszy wzmacniacz i dobre głośniki, póki co szukam jedynie środka, który po prostu pozwoli mi odtworzyć ulubione kawałki - z czasem jak będzie fundusz to zainwestuje w coś lepszego (prawdopodobnie też nowy gramofon).

Wspomniany Unitra "ADAM" GS 424 ma wyjście DIN5 - ja w swoim marnym systemie audio mam jedynie opcje podpięcia kabla Digital-IN (światłowód?) oraz mini-jack. To wszystko :/

Jakieś porady jak to podłączyć? Bo nakupowałem już sprzętu, typu zestawy czyszczące, waga gramowa do ustawienia przeciwwagi itd. i gdyby nie fakt, że jednak wspomniany na początku gramofon Sony nie działa to bym się nie musiał babrać z Unitrą i wtyczką DIN5, bo ten Sony miał wyjście RCA, a tu o przejściówkę bardzo, bardzo łatwo. Zresztą, mam jedną taką w szafie.

Pozdrawiam!
korrus
Posty: 67
Rejestracja: 04 kwie 2014, 10:12
Gramofon: Roadstar RS-5750
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki (przed)wzmacniacz do gramofonu Unitra GS 424

#8

Post autor: korrus »

Przejściówka to nie wszystko. Po pierwsze twój pseudo-wzmacniacz na pewno nie ma wejścia gramofonowego a co za tym idzie potrzebujesz przedwzmacniacza gramofonowego. Po drugie czy złącze mini-jack w twoim DVD to wejście czy wyjście? Jeśli jedyne wejście to cyfrowe optyczne to będziesz potrzebował jeszcze czegoś co przetworzy sygnał analogowy na cyfrowy. Zaczyna się to robić nieopłacalne.
Lepiej kupić wzmacniacz z wejściem gramofonowym. Cenowo wyjdzie na to samo a efekt będzie lepszy. Za jakiś 200-250 zł kupisz używany wzmacniacz stereo z wejściem gramofonowym.
ODPOWIEDZ