Pickering XV-15

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Pickering XV-15

#1

Post autor: rafikdm »

Co to za cudo i jaką igłę proponujecie?
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pickering xv15?

#2

Post autor: kielek »

Bardzo dobra wkładka,o ile mnie pamięć nie myli to chyba praktycznie to samo co Stanton 681. Co do igły to zależy chyba od funduszy jakie chcesz przeznaczyć ...
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pickering xv15?

#3

Post autor: rafikdm »

Możesz podrzucić kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych
Z góry dzięki
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#5

Post autor: Wojtek »

kielek pisze: o ile mnie pamięć nie myli to chyba praktycznie to samo co Stanton 681.
Nie mylisz się :)

Ta seria wkładek to następcy Pickering V-15 / Stanton 500, a poprzednicy Pickering XSV / Stanton 881.

Osobiście nie słyszałem, ale wiem że XV-15/681 to fajne wkładki, coś pokroju Shure M75/M91.

Jest to konstrukcja MI (Moving Iron).

Multum igieł do wyboru, od różnych producentów. NOSy też się zdarzają.

Chyba najbardziej kultowa odmiana to złota XV-15/625, która (kuriozalnie) różni się od wszystkich pozostałych bo to wkładka MM, a nie MI.
Z tego też powodu igły te nie są między sobą kompatybilne (co należy mieć na uwadze szukając zamiennika).

Generalnie w igłach do Pickeringów i Stantonów można się łatwo pogubić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pickering XV-15

#6

Post autor: kielek »

Gdzieś,kiedyś czytałem że wkładka ta wyposażona w igłę z bardzo dobrym szlifem może konkurować z Shure V 15 III. Osobiście dość dawno słuchałem jej u kolegi(z bliżej nieznaną igłą) i zapamiętałem jedynie,że dość fajnie brzmiała z naprawdę nieźle zaakcentowanym basikiem ;) Zresztą ludzie po drugiej stronie wielkiej wody(i nie tylko) również ją doceniają o czym można poczytać trochę w necie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#7

Post autor: Wojtek »

kielek pisze: Gdzieś,kiedyś czytałem że wkładka ta wyposażona w igłę z bardzo dobrym szlifem może konkurować z Shure V 15 III.
Bo to byli bezpośredni konkurenci, tak, choć ze względu na to że Pickering i Stanton stawiali bardziej na szerszy zakres igłowy zamiast mnożenie modeli to w praktyce o konkurowaniu można mówić przy zestawieniu z wyższymi modelami igieł. Najwyższym modelem igły była D1200.

XV-15 gra na pewno głośniej od V15 III, stąd dla niektórych uszu może się choćby z tego względu bardziej podobać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pickering XV-15

#8

Post autor: kielek »

Wojtek pisze:
XV-15 gra na pewno głośniej od V15 III, stąd dla niektórych uszu może się choćby z tego względu bardziej podobać
A i o tym też czytałem :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#9

Post autor: darkman »

Powiem Wam, że mam Pickering V15 (ta wcześniejsza seria) i to jest zacna wkładka o czym już wspominałem BTW mimo niskiej obecnie ceny.
Właśnie się rozglądam za nową igłą jakąś konkretniejszą, bo stwierdziłem po odsłuchach, że warto jej dać coś dobrego.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pickering XV-15

#10

Post autor: Dragant »

Teraz pora na mnie. Wszedłem w posiadanie złotej wkładki XV-15. Igła (D757S) oczywiście połamana i pogięta, więc szukam czegoś nowego. Jednak mam co do niej pewne wątpliwości, mianowicie: po wyjęciu igły z body, jest na niej dziwny biały nalot:
P_20170501_204526_HDR.jpg
Spotkał się ktoś z czymś podobnym?

Mimo tego, że igły właściwie nie ma, sam przetwornik reaguje na smyranie pędzelkiem, więc mam nadzieję, że body jest sprawne. Stąd moje pytanie - czy igła D1200 od JICO (link) nada się do tej wkładki? Czy w ogóle jest sens kupować od razu D1200, czy może kupić coś do 100zł, sprawdzić czy body na pewno jest OK, a dopiero później rozglądać się za wyższą półką?

Jest kilka tańszych opcji:
1. EVG
2. north.pl
3. wamat
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#11

Post autor: Wojtek »

Jeśli masz miernik (a zakładam że masz) to możesz sprawdzić omomierzem przejście między + i - dla każdego kanału.
Jeśli układ jest zamknięty i wartości dla L i R będą podobne - generator pewnie jest OK.
Dragant pisze: D757S
A nie D750? :)

Tak czy siak, skoro nie wiesz czego się spodziewać po tej wkładce - lepiej zainwestować póki co w tańszy zamiennik dostępny lokalnie by przekonać się co to potrafi, a dopiero potem zdecydować czy zapakować się w lepszą igłę.
Ja tak ostatnio zrobiłem z Sony XL45.

A jak nie to od razu bierzesz igłę od EMJ i bonanza :)
Ja tak ostatnio zrobiłem m.in. z ADC XLM III i Empire 2000/III.

Ani pierwszej ani drugiej drogi nie żałuję :morda:

W ostatnim czasie doedukowałem się mocno z tematyki wkładek Stanton i Pickering.
Jeszcze do niedawna wiedziałem tylko tyle o ile.
Kupiłem też 3 wkładki, ale z nieco nowszych serii niż XV-15.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Pickering XV-15

#12

Post autor: andre »

Tak z ciekawości ,jaki nacisk ma igła w tych wkładkach? Czytałem że od 3 do 5 gramów?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#13

Post autor: Wojtek »

To zależy (jak zwykle) od igły andre, nie od modelu wkładki. A igieł do Pickering XV-15 i Stanton 68x było multum. Coś jak u Shure :)

3-5 gramów brzmi jak jakiś sztywny sferyk do ciężkich ramion. Model D150? Druga od dołu. Niżej była już tylko D100. 3-7g :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pickering XV-15

#14

Post autor: Dragant »

Wojtek pisze: Jeśli masz miernik (a zakładam że masz) to możesz sprawdzić omomierzem przejście między + i - dla każdego kanału.
Jeśli układ jest zamknięty i wartości dla L i R będą podobne - generator pewnie jest OK.
Dobrze zakładasz ;) kanał lewy i prawy, przy pomiarze signal/gnd daje identyczny wynik 1.222 kOhm, więc wydaje się, że jest OK.
Wojtek pisze: A nie D750?
Nie :D D757S jak byk:
P_20170501_214333.jpg
andre pisze: Tak z ciekawości ,jaki nacisk ma igła w tych wkładkach? Czytałem że od 3 do 5 gramów?
Nie do końca. Tutaj wycinek z "instrukcji" do XV-15:
Pickering specs.PNG
Dzięki Wojtku. Chyba wezmę na razie tańszy zamiennik i zobaczę co to za wkładka w ogóle ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pickering XV-15

#15

Post autor: darkman »

Zobacz jeszcze te stare wątki o Stantonie w dziale.
Jeden jest jak kolega obcinał pędzelek, a drugi o doborach igieł - tu były błędne wybory(!) zatem uwaga. Ten dość pouczający co do pewnego doboru obsady igły m.in ze względu na wysokość korpusu. Sprzedawcy nie zawsze, a może zwyczajowo niezbyt precyzyjnie wiedzą co oferują. Warto przejrzeć wraz z linkami do innych tematów.
ODPOWIEDZ