Docisk / stabilizator gramofonu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#121

Post autor: Myszor »

pan_winyl pisze: Pytanie czy nie porysuje szpindla.
Miałem. Nie rysuje. I guzik daje tak jak większość docisków ;)
Trzeba uważać przy zakupie bo są dwie wersje w zależności od długości spindli.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9664
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#122

Post autor: Cracker »

Kichal pisze: Ja osobiście bym wolał mieć taki niż standardowy.
Bardzo dobrze . I o to chodzi . Podaba się - kupuj.
Kichal pisze: nie dociska siłą grawitacji i nie wpływa na wyeksploatowanie z biegiem czasu łożyska czy zawieszenia
Dywagacje na temat zużycia łożyska przy zastosowaniu docisku są dla mnie śmieszne i czysto teoretyczne Trochę się już tym winylem bawię i jak do tej pory nie spotkałem się z przypadkiem, gdzie ktoś spieprzył gramofon bo używał 500gramowego docisku.
Może Ty znasz ?
Takie łożyska napewno są odpowiednio dobierane, nie do jednokrotnej ale do kilkukrotnej wagi talerza .
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#123

Post autor: blispx »

Kichał kup sobie taki jeżeli masz odpowiedni talerz

http://www.soundfountain.com/amb/ttring.html

reszta to audio voodoo
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#124

Post autor: Kichal »

Cracker pisze: Może Ty znasz ?
Nie znam bo raczej nie dzieje się to w ciągu godziny, miesiąca czy nawet roku, ale wiem, że są gramofony z uszkodzonymi łożyskami/silnikami, i falującymi obrotami, z którymi nie da się nic zrobić poza kompletną regeneracją napędu. Jest szansa, że Ty tego nie odczujesz, ale jest również możliwe że kolejna osoba, która kupi ten gramofon położy na nim docisk przez miesiąc i sprzęt się rozleci i nie będzie miała nawet zielonego pojęcia że ktoś kładł kilogram na talerzu przez 10 lat i będzie próbowała dojść o co chodzi, a akurat wtedy przyszedł już na niego czas. A jak komuś zaczną po paru latach falować obroty czy dziać się inne anomalia to na pewno tego nie podepnie pod używanie docisku bo "przecież do tej pory było dobrze".

Wiadomo, że różne rzeczy mogą się podziać jeszcze wpływające na w/w zjawiska. Tak na prawdę to tak jak piszesz - nie ma zbytnio dowodu na niszczące używanie docisku bo nikt tego pod to nie podpina jak mu się zepsuje + ludzie często zmieniają sprzęt.
Cracker pisze: Takie łożyska napewno są odpowiednio dobierane, nie do jednokrotnej ale do kilkukrotnej wagi talerza .
Jest to prawda, ale trzeba też mieć na uwadze różnice między chwilowym dużym obciążeniem a stałym dużym obciążeniem. Mówię to czysto teoretycznie bo nie prowadziłem badań ani nie grzebałem w łożyskach, ba, nawet nie uszkodziłem żadnego w gramofonie, ale możliwe większe obciążenie = większe łożysko i być może mniejsza precyzja wykonania. Tutaj mamy bardzo małe i precyzyjne łożyska. Pewnie jest tak samo jak z ABEC'ami, że im lepsza precyzja wykonania łożyska (np ABEC 9) tym jest jego dużo mniejsza wytrzymałość w stosunku do np ABEC 3.

Ale są to moje czysto teoretyczne wnioski tak jak to ująłeś wcześniej więc należy to czytać z przymrużeniem oka dopóki nie zdobędę dowodów xD Fakt jest taki, że z punktu czysto fizycznego zdrowszy jest Clever Clamp itp a efekt taki sam.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
decu
Posty: 249
Rejestracja: 11 wrz 2015, 00:39
Gramofon: Sansui SR-212

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#125

Post autor: decu »

Widziałem "docisk" Michell w akcji i to nie jest audio voodoo. Jest to akcesorium które z pofalowanej płyty tworzy pięknie rozlany po talerzu winylowy naleśnik. Kichał ładnie wyłożył na czy polega jego przewaga, ja dodam tylko, że przy mocno zdeformowanych płytach kładzie się małą podkładkę pomiędzy płytę i talerz, a następnie całość ściska "dociskiem" dzięki czemu płyta układa się w delikatny stożek którego wierzchołek znajduje się przy szpindlu, a brzegi płyty ładnie przylegają do talerza.
Standardowy docisk, choćby i ważył kilogram, nie ma szans tego dokonać.
Myszor używałeś go z podkładką pod płytę i nie widziałeś różnicy?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#126

Post autor: Regsoft »

blispx pisze: reszta to audio voodoo
Na oryginalnej gumie nie udało mi się usłyszeć różnicy przy docisku. Wydaje mi się, że ludzie kupują je dla bajeru. I dobrze, bo o to chodzi aby frajda była :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#127

Post autor: darkman »

decu pisze: "dociskiem" dzięki czemu płyta układa się w delikatny stożek którego wierzchołek znajduje się przy szpindlu, a brzegi płyty ładnie przylegają do talerza.
No jeśli faktycznie tak, to nawet bym to chętnie sprawdził na spodko falowcach, bo akurat parę mam odłożonych do prostowania, kiedyś tam.
Masz to sprawdzone decu?
Bo ja dość sceptyczny jestem w tym względzie (docisków), nawet bardzo, :?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#128

Post autor: Myszor »

decu pisze:Widziałem "docisk" Michell w akcji i to nie jest audio voodoo. Jest to akcesorium które z pofalowanej płyty tworzy pięknie rozlany po talerzu winylowy naleśnik. Kichał ładnie wyłożył na czy polega jego przewaga, ja dodam tylko, że przy mocno zdeformowanych płytach kładzie się małą podkładkę pomiędzy płytę i talerz, a następnie całość ściska "dociskiem" dzięki czemu płyta układa się w delikatny stożek którego wierzchołek znajduje się przy szpindlu, a brzegi płyty ładnie przylegają do talerza.
Standardowy docisk, choćby i ważył kilogram, nie ma szans tego dokonać.
Myszor używałeś go z podkładką pod płytę i nie widziałeś różnicy?
Nie było podkładki pod płyty w komplecie.
Poza tym ja nie mam pofalowanych płyt. Kupiłem z ciekawości jak i inne dociski.
Generalnie niepotrzebne one są.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#129

Post autor: Kichal »

darkman pisze:
decu pisze: "dociskiem" dzięki czemu płyta układa się w delikatny stożek którego wierzchołek znajduje się przy szpindlu, a brzegi płyty ładnie przylegają do talerza.
No jeśli faktycznie tak, to nawet bym to chętnie sprawdził na spodko falowcach, bo akurat parę mam odłożonych do prostowania, kiedyś tam.
Masz to sprawdzone decu?
Bo ja dość sceptyczny jestem w tym względzie (docisków), nawet bardzo, :?
Można to zobaczyć na tym filmiku wrzuconym kilka stron wcześniej, jest przed i po nałożeniu. Wydaje się "legit". Przy napływie gotówki chyba się na niego skuszę, póki co odpuszczę Clever Clamp mimo że to też chwalone rozwiązanie ale za 50zł więcej mamy niezły wypasik :D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cT_4oSL4VgQ[/youtube]
Myszor pisze: Nie było podkładki pod płyty w komplecie.
Poza tym ja nie mam pofalowanych płyt. Kupiłem z ciekawości jak i inne dociski.
Generalnie niepotrzebne one są.
Nie chcesz sprzedać ? :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#130

Post autor: Myszor »

Sprzedałem. I ten , i clever clamp, i inne.
Ten filmik też oglądałem zanim kupiłem.
Dużo firm ma dobre filmiki.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#131

Post autor: Kichal »

Tak obczajałem to jest dość sporo takich nawet niezależnych na youtube. Nie ma aż takiego boom, ale efekt jest zauważalny.
Tylko jak widzę jak oni dociskają te clampy że cały gramofon osiada to chyba moja teoria o bezpieczeństwie dla łożyska idzie się ... :morda:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=em3HZG9c3Wg[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qhPYLzGp59g[/youtube]
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2017, 23:18 przez Kichal, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#132

Post autor: Myszor »

Jak masz dużo krzywych płyt to próbuj.
Ja doszedłem do wniosku że lepiej mieć proste.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9664
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#133

Post autor: Cracker »

decu pisze: Widziałem "docisk" Michell w akcji i to nie jest audio voodoo. Jest to akcesorium które z pofalowanej płyty tworzy pięknie rozlany po talerzu winylowy naleśnik. Kichał ładnie wyłożył na czy polega jego przewaga, ja dodam tylko, że przy mocno zdeformowanych płytach kładzie się małą podkładkę pomiędzy płytę i talerz, a następnie całość ściska "dociskiem" dzięki czemu płyta układa się w delikatny stożek którego wierzchołek znajduje się przy szpindlu, a brzegi płyty ładnie przylegają do talerza. Standardowy docisk, choćby i ważył kilogram, nie ma szans tego dokonać
Czasami mnie kurwica bierze jak czytam takie teksty jak powyżej.
To jest panowie dziadowanie a nie hobby.
Kolego decu jeśli używasz docisku do prostowania mocno zdeformowanych płyt , to Twoja sprawa, ale nie do tego on służy i nie wprowadzaj w błąd innych.
Ja nie mam problemu z mocno zdeformowanzmi płytami bo po prostu takich nie kupuję a jak się jakaś trafi z netu to trafia do kosza a nie na talerz.

Docisk nie służy do prostowania płyt a do tłumienia drgań powierzchniowych jakie powstają w czasie odtwarzania pomiędzy płytą a iglą oraz do zwiększenia przyczepności płyty do maty co również redukuje drgania.
Docisk zwiększa masę obracającego się układu talerz-płyta co wpływa na polepszenie stabilności, cięższą rzecz w ruchu trudniej przyspieszyć czy zwolnić.
A jeśli przy tym wygąda fajnie to tylko jego dodatkowa zaleta.

Wkładnie podkładki pod płytę i tworzenie z niej stożka aby ją odtworzyć to kompletna głupota.
A o azymucie kolega słyszał ?
Będzie go kolega zmnieniał do krzywych płyt czy otwarzał je jak leci.
Ja na taką płytę swoich igieł bym nie położył , za bardzo sobie je cenię i nie chcę w tak głupi sposób skracać ich żywotności.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2017, 01:58 przez Cracker, łącznie zmieniany 1 raz.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#134

Post autor: Regsoft »

Cracker pisze: To jest panowie dziadowanie a nie hobby.
Niestety miałem te same skojarzenia :roll:
Cracker pisze: do tłumienia drgań powierzchniowych ... zwiększenia przyczepności ... polepszenie stabilności
Słyszysz to na swoim Denonie w ślepym teście? :?
Cracker pisze: jeśli przy tym wygąda fajnie to tylko jego dodatkowa zaleta
Oczywiście 8-)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docisk / stabilizator gramofonu

#135

Post autor: Dragant »

Temat "dociskania" to chyba taka niekończąca się historia :D osobiście wydaje mi siesię to zbedne, ale jeśli komukolwiek dobrze się na niego patrzy, muzyka brzmi dla niego lepiej i nie uważa że ma negatywny wpływ na napęd - droga wolna :whistle:
Proszę tylko o powstrzymanie się od zapewnień, że każda krzywa płyta zostanie wyprostowana, bo to już jest ściema.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
ODPOWIEDZ