Polityka

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3199
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Polityka

#6631

Post autor: Tarkus »

syko pisze:
16 lis 2023, 09:52
Zauważyłem że fanatyzm katolicki idzie w parze z fanatyzmem pisowskim co jest bardzo niebezpieczne.
Jeżeli chodzi o agitację to dla mnie jest oczywiste że kościół katolicki popiera oficjalnie PIS co bardzo wyraźnie widać i słychać przed każdymi wyborami. Mało tego,- kościół prawosławny też popiera PIS .
A może po prostu te Kościoły popierają pewne idee, które PiS politycznie reprezentuje? A może popierają je znacznie dłużej, niż istnieje PiS? A może nawet dłużej, niż istnieje pojęcie prawicy i lewicy? Może dłużej, niż istnieje państwo polskie? Co Ty na to?
syko pisze:
16 lis 2023, 10:12
Nie trzeba chodzić do kościoła, wystarczy przejść się przy parafiach gdzie na ogrodzeniu wiszą banery wyborcze i jak łatwo się domyślić tylko jednej słusznej partii.
Żenada.
Tu się zgadzam. Ale to jest już indywidualna decyzja poszczególnych proboszczów, o ile banery wieszano za ich zgodą - a zakładam, że tak.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Polityka

#6632

Post autor: dale »

Tarkus pisze:
16 lis 2023, 09:28
Prawdę mówiąc, u mnie w parafii nie słyszałem, żeby mi ktoś kazał głosować na konkretną partię.
Nie słyszałeś, czy nie chciałeś słyszeć? A może to kwestia odbioru? Albo wyuczenia wiernych?
Tarkus pisze:
16 lis 2023, 09:28
Jeśli tak, był to duży błąd danych biskupów - bo zgaduję, że o nich mowa - i zwierzchnicy powinni ich pociągnąć do odpowiedzialności. To jest rozdrabnianie autorytetu Kościoła.
"Jeśli Twoja ręka jest powodem do grzechu, odetnij ją..." - jakoś tak było.
Tarkus pisze:
16 lis 2023, 09:28
Natomiast Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przypominać - bez mówienia o konkretnych partiach - na jakie poglądy i tezy programowe katolik głosować nie może. A nie może, ponieważ katolikiem albo się jest, albo się nim nie jest. Nie da się być katolikiem w kościele i w domu, a przy urnie wyborczej już nie.
Z tym się mogę zgodzić. Jest to jedyna organizacja, która w statucie ma wpisane mówienie ludziom jak mają myśleć i co jest złe, a co dobre.
Widzisz, wierzysz w Boga, w jego słowa, w Jego nieomylność. A czyż nie dał On wolnej woli człowiekowi? On nie mówił jak ma żyć i co dobre, a co złe, On dawał przykład. I proszę, nie cytuj mi niczego na dowód że jest inaczej. Bo zaczynam się czuć jak bym rozmawiał ze "świadkami Jehowy".
syko pisze:
16 lis 2023, 09:52
Zauważyłem że fanatyzm katolicki idzie w parze z fanatyzmem pisowskim co jest bardzo niebezpieczne.
Jeżeli chodzi o agitację to dla mnie jest oczywiste że kościół katolicki popiera oficjalnie PIS co bardzo wyraźnie widać i słychać przed każdymi wyborami. Mało tego,- kościół prawosławny też popiera PIS . :shock:
Oczywiście, nie wiem jak kościół prawosławny, ale kościół katolicki i jego organizacje dostały za to całkiem spory kawał grosza. Wypłaconych w srebrnikach...
Szelak pisze:
16 lis 2023, 09:59
Też nigdy nie słyszałem, a chodzę do kościoła regularnie, nie od święta, agitki wyborczej. Nigdy! Ale chyba najwięcej mają do powiedzenia ci co do kościoła nie chodzą.
Bo oni nie mają wybiórczej percepcji. Nie epatuj aborcją, bo z twoich wypowiedzi wynika że nic nie wiesz na jej temat. Od życia "pod pierzyną", też bym się trzymał z daleka, bo wyrażając takie poglądy, można nawet i po twarzy zebrać. Czego ci nie życzę. Ciekaw jestem ilu księży bzykających parafianki, na boku, zrzuca sutannę i zawiera związek małżeński. Jeszcze parę lat temu były to pojedyncze przypadki.
Więc chodź sobie gdzie chcesz, żyj sobie jak chcesz, tylko nie dziw się że jesteś tak, a nie inaczej odbierany - nie rób z siebie męczennika czy ofiary "totalnej opozycji" - po prostu, ludzie nie lubią jak im się wciska kit.
syko pisze:
16 lis 2023, 10:12
Żenada. :puke-front:
No cóż, słabe to jest. Nikt normalny nie ma wątpliwości że to zaszło za daleko. Potrzebny jest całkowity rozdział państwa od kościoła. Łącznie z opodatkowaniem i samofinansowaniem się tej instytucji. To może być zbawienne dla niej, jak nagle będą musieli się starać...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15332
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Polityka

#6633

Post autor: darkman »

Być może koledzy dobrym rozwiązaniem byłoby oddzielenie wątku religijnego od tegoż politycznego? W mojej opinii bowiem pewien bez urazy dla nikogo akcent indoktrynacji religijnej tutaj staje się uciążliwy i w ogólności jest atematyczny w zasadzie.
Rozumiem chęć egzaltacy społeczeństwa częstotliwością wizyt w tym czy innym kościele oraz licytowanie się na ilość przysłowiowych zdrowasiek w ciągu dnia, jednak nie wszystkich ten rodzaj ekshibicjonizmu ducha i sumienia interesuje.
Może byłoby mniej konfliktów w samym temacie. W końcu wiara i wyznanie to dość osobiste przymioty. Czy jest zatem sens epatować nimi wszystkich obecnych? Chyba nie. zostawmy głoszenie słowa wiary na inne, przy okazji bardziej godne miejsce.

Informacje o częstym lub regularnym chodzeniu na msze w tym miejscu, aż proszą się o replikę w typie " ja nie chodzę regularnie ani nawet wo ogóle, bo mieszkam koło kościoła i wszystko słyszę".
Swego czasu pomieszkiwałem w miejscowości Jackarta nie opodal meczetu. Każdego ranka muezin budził mnie już o 4tej rano i głosił nastanie dnia modlitewnego.
W tym wątku zaczyna się czuć na podobieństwo tegoż sąsiedztwa meczetu.
Szelak pisze:
16 lis 2023, 09:59
Ale chyba najwięcej mają do powiedzenia ci co do kościoła nie chodzą.
Wiem, że chodzi Ci o Tarkusa, ale on chyba chodzi jednak, choć aż tak bardzo się z tym nie obnosi.
Pisuje polemiczne posty zadaniowe i dobrze. Nie każdemu zaś odpowiada podejmowanie tej polemiki.

Może po prostu posłużyć się ankietą dotyczącą ww kwesti rozdziału. W końcu żyjemy w rzeczywistości świeckiej i przy całym szacunku wyznaniowym, nie każdy ma ochotę de facto każdego dnia czytać tutaj wypowiedzi na ów apolityczny jak chcieliby go widzieć koledzy, temat.
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1564
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Polityka

#6634

Post autor: metallsnow »

Tarkus pisze:
16 lis 2023, 10:18
które PiS politycznie reprezentuje?
A Pan Jezus nie powiedział, że najważniejsze jest przykazanie miłości Boga i bliźniego? Bo z tą miłością do bliźniego, to jakoś PiS nie ma po drodze. Wiara katolicka jest wiarą miłości, przynajmniej tak w kościele księża mówią. To gdzie ta miłość? Ile trzeba przemówień prezesa, żeby zauważyć że PiS jest partią opierającą się na nienawiści do "gorszego sortu", do tych z "niższej kultury"? Jako katolik masz obowiązek zwrócić uwagę, że ktoś grzeszy, ale nie możesz osądzać ani tym bardziej potępiać. Dlatego śmieszy mnie postawa obrońców religii, którzy w obronie wiary, łamią jej podstawy.

edyta bo to ważne

Od 13 listopada bieżącego roku to PiS jest totalną opozycją, czy tego chcecie czy nie, naród się obudził
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15332
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Polityka

#6635

Post autor: darkman »

metallsnow pisze:
16 lis 2023, 10:37
Dlatego śmieszy mnie postawa obrońców religii, którzy w obronie wiary, łamią jej podstawy.
Dokładnie tak również uważam. Jako katolik z urodzenia i przedstawiciel niższej kultury oraz wykształciuch trzeciego sortu, będący świnią siedzącą czasem w kinie..pozdrawiam całą trzodę! :)

Zapraszam do udziału w ankiecie:
viewtopic.php?f=4&t=20922&p=445229#p445229
viewtopic.php?f=4&t=20922&p=445229#p445229
viewtopic.php?f=4&t=20922&p=445229#p445229

Być może ta, da nam pewien pogląd na wzmiankowaną tematykę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Polityka

#6636

Post autor: Wojtek »

Tarkus pisze:
16 lis 2023, 09:28
Natomiast Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przypominać - bez mówienia o konkretnych partiach - na jakie poglądy i tezy programowe katolik głosować nie może. A nie może, ponieważ katolikiem albo się jest, albo się nim nie jest. Nie da się być katolikiem w kościele i w domu, a przy urnie wyborczej już nie.
Innymi słowy - ciemnogród.
To wystarczy.

Współczuję kobietom, dzieciom urodzonym dzięki in-vitro, wierzącym homoseksualistom np.
Są "nie po drodze", mimo że wierzą w tego samego Boga i nie są złymi ludźmi.
Szelak pisze:
16 lis 2023, 09:59
Nieobyczajność polegająca na związkach partnerskich, zmiana partnerów, życie na kocią łapę, konkubinaty itp. też są w krytyce Kościoła. Nie dziwię się, że jest to potem odbierane jako agitka, kiedy większość partii politycznych ma takie właśnie liberalne, „nowoczesne” programy.
Ciemnogród wiecznie żywy :D
Tarkus pisze:
16 lis 2023, 10:18
A może nawet dłużej, niż istnieje pojęcie prawicy i lewicy? Może dłużej, niż istnieje państwo polskie? Co Ty na to?
Jakieś to ma znaczenie? :)
Tym bardziej - ciemnogród.
darkman pisze:
16 lis 2023, 10:35
W mojej opinii bowiem pewien bez urazy dla nikogo akcent indoktrynacji religijnej tutaj staje się uciążliwy i w ogólności jest atematyczny w zasadzie.
Też mnie to męczy. Wraca samoczynnie jak bumerang.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3912
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#6637

Post autor: kinky »

metallsnow pisze:
16 lis 2023, 10:37
PiS jest partią opierającą się na nienawiści
i pogardzie do myślących inaczej. Uprzedziłeś mnie :clap: Dziwi mnie, że nasi tutejsi katolicy tego nie zauważają i nie potępiają.
Szelak pisze:
16 lis 2023, 09:59
Nieobyczajność polegająca na związkach partnerskich, życie na kocią łapę, konkubinaty
Te 3 wymienione przykłady to nie synonimy tego samego stanu rzeczy? Czy któryś jest bardziej nieobyczajny, a któryś mniej? Na kartę rowerową związek jest najbardziej frywolny i obrazoburczy moim zdaniem.
Ja bym Cię prosił kolego Szelak o nie mieszanie się w prywatne życie ludzi. Również w imieniu mojej siostry, jej partnera i ich 17 letniego syna, a mojego chrześniaka. Żyjących od 20 lat w szczęśliwym związku.
Skrajna interpretacja Twojego twierdzenia to wniosek, że wszystkie małżeństwa na świecie mające ślub zawarty zgodnie z zasadami swojej religii, ale nie mające ślubu w obrządku chrześcijańskim/katolickim to nieobyczajne konkubinaty. Chrześcijan jest coś ok. 1.5mld chyba, ludzi na świecie prawie 8mld.
Sodoma i Gomora...
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1651
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#6638

Post autor: Szelak »

A niech sobie żyją jak chcą. Różne mogą być małżeństwa. Katolickie, protestanckie, buddyjskie, muzułmańskie, a nawet takie jak ktoś nie wierzy, to przed urzędnikiem stanu cywilnego i są to małżeństwa. Są też układy nieformalne tak zwane partnerskie - nowoczesne, nie z ciemnogrodu, jeśli chodzi o ludzi z wyższych sfer i takie same dotyczące niższego stanu, robotników, lumpów itp zwane konkubinatami.
Rozumiem, świat się zmienił, jest nowoczesny, i żeby nie komplikować sobie życia, by było łatwiejsze, wygodniejsze, przyjemniejsze, uśmiechnięte, wyluzowane i z duchem czasu sporo osób żyje teraz nieformalnie, a małżeństwa to przeżytek. A słowo mąż, żona trąci naftaliną. Ok, niech tak Wam będzie.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Polityka

#6639

Post autor: dale »

Tarkus pisze:
16 lis 2023, 10:18
A może nawet dłużej, niż istnieje pojęcie prawicy i lewicy?
Ale zwróć uwagę, zanim się tak zapędzisz, że zdaniem wielu badaczy, już apostołowie i ta pierwotna, pierwsza społeczność z osobą Jezusa, była swego rodzaju grupą politycznie aktywną - jak na swoje czasy, a otoczka wiary i jej zasad została dorobiona potem.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2034
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#6640

Post autor: MaciejT »

Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
Rozumiem, świat się zmienił
Problem w tym, że nie rozumiesz, na końcu wszak piszesz:
Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
Ok, niech tak Wam będzie.
Tutaj nie chodzi o żadne "niech Wam będzie". Przyjmij do wiadomości że ludzie się różnią i przestań oceniać, napominać, piętnować i uczyć jak ktoś ma żyć. Chcą ludzie żyć na kocią łapę? Niech żyją, nikomu nie robią w ten sposób krzywdy, a Ty przestań takich ludzi stygmatyzować. Co Ciebie obchodzi jaką drogę życiową obierają inni ludzie? Czy zawieranie związków małżeńskich jest zakazane? Nie jest, i inni, Ci którzy tego chcą, zawierają i będą zawierać takie związki czy to w USC czy w kościołach. I bardzo dobrze, niech zawierają, bo ludziom należy się wolny wybór, a państwo i społeczeństwo ma w to nie ingerować. O ile rozumiem nauczanie kościoła i wskazywanie ludziom pewnych norm, o tyle uważam że powinny one być skierowane do wiernych. A już swego rodzaju "ewangelizacja' choćby tutaj na forum to już w mojej ocenie objaw braku szacunku dla "ewangelizowanych", i w pełni zgadzam się z wpisem kolegi dale:
"kiedy ktoś nie szanuje moich decyzji i przekonań, mówić mi jak mam żyć, tym bardziej, jak argumentuje to "moim dobrem" albo "swoim spokojnym sumieniem"", to mnie się w kieszeni nóż otwiera.
Dobrze chociaż że na początku kolega Szelak na odczepne wyraził zgodę na pewną swobodę w podejmowaniu przez ludzi decyzji:
Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
A niech sobie żyją jak chcą.
Napisane z sarkazmem, ale bardzo celnie. Właśnie tak, niech sobie żyją jak chcą, w związkach małżeńskich i w konkubinatach, a postronnym wara do tego.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3912
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Polityka

#6641

Post autor: kinky »

Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
układy nieformalne tak zwane partnerskie - nowoczesne, nie z ciemnogrodu, jeśli chodzi o ludzi z wyższych sfer
Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
i takie same dotyczące niższego stanu, robotników, lumpów itp zwane konkubinatami.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem? "Wyższe sfery" to partnerskie układy, a niższe to konkubinaty?
Konkubinat z definicji jest związkiem nieformalnym, niezależnie od statusu społecznego i majątkowego, tylko w potocznym znaczeniu jest to określenie pejoratywne.
https://www.infor.pl/prawo/encyklopedia ... binat.html
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Polityka

#6642

Post autor: Ryszard13 »

Szelak pisze:
16 lis 2023, 12:09
A niech sobie żyją jak chcą. Różne mogą być małżeństwa. Katolickie, protestanckie, buddyjskie, muzułmańskie, a nawet takie jak ktoś nie wierzy, to przed urzędnikiem stanu cywilnego i są to małżeństwa. Są też układy nieformalne tak zwane partnerskie - nowoczesne, nie z ciemnogrodu, jeśli chodzi o ludzi z wyższych sfer i takie same dotyczące niższego stanu, robotników, lumpów itp zwane konkubinatami.
Rozumiem, świat się zmienił, jest nowoczesny, i żeby nie komplikować sobie życia, by było łatwiejsze, wygodniejsze, przyjemniejsze, uśmiechnięte, wyluzowane i z duchem czasu sporo osób żyje teraz nieformalnie, a małżeństwa to przeżytek. A słowo mąż, żona trąci naftaliną. Ok, niech tak Wam będzie.
Pominąłeś mapoznawstwa jednopłciowe, a to jest przyszłość;

https://www.youtube.com/watch?v=mO7qgEsL1oM
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2034
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Polityka

#6643

Post autor: MaciejT »

Ryszard13 pisze:
16 lis 2023, 14:14
Pominąłeś mapoznawstwa jednopłciowe, a to jest przyszłość;
Co masz przeciwko związkom partnerskim/jednopłciowym? Dlaczego drwisz że to przyszłość? Homoseksualizm był, jest i będzie, bez względu na to co tutaj będziesz próbował udowadniać.
Napisz proszę dlaczego wyśmiewasz problem? Kto dał ci prawo do oceniania innych?
Chcę spróbować zrozumieć Twój tok myślenia.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Polityka

#6644

Post autor: Ryszard13 »

MaciejT pisze:
16 lis 2023, 14:21
Ryszard13 pisze:
16 lis 2023, 14:14
Pominąłeś mapoznawstwa jednopłciowe, a to jest przyszłość;
Co masz przeciwko związkom partnerskim/jednopłciowym? Dlaczego drwisz że to przyszłość? Homoseksualizm był, jest i będzie, bez względu na to co tutaj będziesz próbował udowadniać.
Napisz proszę dlaczego wyśmiewasz problem? Kto dał ci prawo do oceniania innych?
Chcę spróbować zrozumieć Twój tok myślenia.
Nic nie mam przeciwko związkom jednopłciowym, nie wyśmiewam tego problemu,bo nie jest to problem ci ludzie się tacy urodzili i niech sobie żyją,znam kilu i uważam że są bardzo inteligentni i towarzyscy,przedewszystkim nie obnoszą się z tym na ulicach,są szanowanymi obywatelami i przez społeczeństwo.
To co przedstawiłem w tym linku, to jest wersja bardziej lansowana przez media.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1651
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polityka

#6645

Post autor: Szelak »

MaciejT pisze:
16 lis 2023, 13:59
O ile rozumiem nauczanie kościoła i wskazywanie ludziom pewnych norm, o tyle uważam że powinny one być skierowane do wiernych.
To zaraz pojawiają się tu na forum, że to agitka Kościoła, i Kościół powinien się tego wystrzegać.

Swoją drogą jak to się wszystko zmienia :D Donald Tusk by zostać premierem i zyskać sobie głosy wyborców wziął ślub kościelny :shock:

https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/tu ... -niMh-Z43w

A dzisiaj, już ma chyba inną optykę. Słuchałem wiele jego wystąpień przedwyborczych gdzie mówił: „żyjcie, jak chcecie i z kim chcecie”. Umie się dostosować, albo idzie z duchem czasu, nowoczesnością i jasnogrodem.
Zablokowany