Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
bagi_glogow
Posty: 21
Rejestracja: 09 sie 2023, 12:53

Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#1

Post autor: bagi_glogow »

Witam serdecznie wszystkich,
poproszę o pomoc w wyborze wkładki do gramofonu Dual cs 731 q mocowanej 1/2 cala posiadam oryginalna przejściówkę. Posiadam oryginalna igle ale chciał bym spróbować czegoś innego :)
Muzyka jakiej słucham to najczęściej pop uwielbiam nagrania akustyczne (na razie takowych płyt nie posiadam ale może coś kiedyś upoluje :) ) lubię posłuchać muzyki spokojniejszej relaksującej coś jak jazz i blues, lekkiego rocka. Lubie kiedy scena jest szeroka i głęboka we wszystkich kierunkach :).
Cenowo powiedzmy do 2000 złotych jeżeli warto może być troszkę więcej może też być ekonomiczniej i taniej ale musi być jakościowo.
Fajnie by było aby igła była wymienna, jestem początkujący w tej materii wiec chyba lepiej system MM z tego co czytałem łatwiej jest skalibrować/ustawić. Posiadam przedwzmacniacz obsługujący MM jak i MC.

Dziękuję i pozdrawiam Arkadiusz
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#2

Post autor: Jaculek »

Jeżeli igła ma być wymienna, to właściwie tylko wkładki MM wchodzą w grę. Polecam poszukać Shure V15-III i kupić do niej igłę Jico SAS-B. Powinno zmieścić się w zakładanym budżecie.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
bagi_glogow
Posty: 21
Rejestracja: 09 sie 2023, 12:53

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#3

Post autor: bagi_glogow »

Dzieki za odpowiedz,

trochę obawiam się zakupu tak starej wkładki, chodzi mi o materiały które z czasem pewnie straciły swoje właściwości oraz stan techniczny tejże. Czy to błąd z mojej strony?
Co do wkładek MC, spodobała mi się wkładka Sumiko blue point special evo iii nie wiem tylko czy pasowała by do mojego Duala. Jest jeszcze Nagaoka mp-300 która tez by mi odpowiadała dźwiękowo ale również i tu nie wiem czy to by się zgrało z Dualem 731q.
Jeszcze pytanie co do wymiany igły gdy owa się zużyje, jak wygląda mniej więcej cenowo taki zabieg w takiej wkładce MC i czy jest to zawsze do wykonania (w każdej wkładce)?

Z góry dziękuje i pozdrawiam Arkadiusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#4

Post autor: Wojtek »

bagi_glogow pisze:
20 sie 2023, 08:44
Czy to błąd z mojej strony?
Tak. Wkładki się praktycznie nie degradują. Tam nie ma żadnych ruchomych elementów.

Twój gramofon ma bardzo lekkie ramię i sam adapter pod mocowanie 1/2'' zbyt wiele nam tutaj nie zmienia.
To ogranicza Twój wybór wkładek w taki sposób że jakieś ciężkie czy sztywno zawieszone wkładki (powyżej 2g) po prostu odpadają.

Shure V15 III to dobry wybór, ale myślę że da się lepiej.

Z tego co pamiętam to Dual do tego modelu gramofonu jako "top" proponował wkładki MCC 110 i 120.
To były tak na prawdę przemalowane Audio-Technica AT-30E i AT30HE.

Bardzo fajne wkładki MC z wymienną igłą/generatorem, które to elementy można nadal dostać jako nowe.

Na giełdzie kolega wiktorsam sprzedaje AT-30E z prawie nową igłą w dobrej cenie.

Tu możesz też poczytać opinie Dante na ten temat w połączeniu z CS714Q: viewtopic.php?t=9859

Można też rozważyć wyższy model, AT-31E. Chyba mam nawet taką, tylko nie pamiętam czy to wersja E czy HE.
bagi_glogow pisze:
20 sie 2023, 08:44
Jeszcze pytanie co do wymiany igły gdy owa się zużyje, jak wygląda mniej więcej cenowo taki zabieg w takiej wkładce MC i czy jest to zawsze do wykonania (w każdej wkładce)?
W praktyce, przy wkładkach MC bez wymienialnych wkładów, albo wysyłasz ją do fabryki/dystrybutora i płacisz jakoś 80% wartości nowej za wymianę albo odsyłasz wkładkę do retipera, który wymienia oryginalna igłę na "coś" co wynikowo jakoś zagra (może lepiej może gorzej, zależy) płacąc za koszt igły i robociznę. Cena zależna od klasy wymienianej igły, czyli od kilkuset złotych w górę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bagi_glogow
Posty: 21
Rejestracja: 09 sie 2023, 12:53

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#5

Post autor: bagi_glogow »

Dziękuję za odpowiedz,

posiadam raczej prosty sprzęt a mianowicie wzmacniacz Sansui AU-717, przedwzmacniacz gramofonowy Musical Fidelity LX-LPS oraz kolumny Klipsch RP-260F, rozważam ewentualna zmianę wzmacniacza na coś z serii Alpha i ewentualnie kolumny na coś bardziej klasowego. Gramofon i przedwzmacniacz na razie zostają.
Czy wchodząc w MC przy tym sprzęcie usłyszę różnice? Czy np. Taki Ortofon OM40 Super bądź Ortofon 2M Black nie grały by podobnie?
Niestety nie mam żadnego porównania jak gra MC a jak MM i jakie są w ogolę różnicę w dźwięku. W tym temacie nie wiem nic.
Na pewno wolał bym żeby igła była wymienialna bez potrzeby retipowania czy wysyłania do producenta.
Czy był by ktoś na tyle miły i podpowiedział mi ilu gramowa igle ( waga igły) najlepsza do tego gramofonu z przejściówka 1/2 cala żeby igła nie wpadała w wibracje / rezonans (tak to się nazywa ? :)) Może dodać jakieś obciążenie wkładki? Czy nie tedy droga i po prostu szukać czegoś lżejszego z małym naciskiem igły i miękko zawieszone?
Przepraszam za tak podstawowe pytania ale im więcej czytam w sieci tym mniej wiem i większy mętlik w głowie. Jeżeli będzie trzeba wydać więcej na wkładkę ( musiała by być wymienna igła taki by był warunek) to tez jakoś to udźwignę, lubię kupić raz ale dobrze.
W tym zagonionym świecie kiedy znajdę chwilkę wolnego czasu na muzykę chciał bym najlepszej jakości :)

Dziękuje pozdrawiam Arkadiusz :)
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1893
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#6

Post autor: Jaculek »

bagi_glogow pisze:
20 sie 2023, 14:34
Czy był by ktoś na tyle miły i podpowiedział mi ilu gramowa igle ( waga igły) najlepsza do tego gramofonu z przejściówka 1/2 cala żeby igła nie wpadała w wibracje / rezonans (tak to się nazywa ? :)) Może dodać jakieś obciążenie wkładki? Czy nie tedy droga i po prostu szukać czegoś lżejszego z małym naciskiem igły i miękko zawieszone?
To, że w 731 jest ramię typu ULM oznacza, że można na nim powiesić bardzo lekkie wkładki, co niesie za sobą pewne korzyści (szczególnie przy pofalowanych płytach) ale nie oznacza, że nie da się zawiesić czegoś cięższego i bardziej sztywnego. Możliwość ta wynika z zastosowania regulowanego tłumienia rezonansu w przeciwwadze. Tutaj masz wycinek z instrukcji pozwalający dopasować odpowiednie ustawienie tłumienia do masy wkładki i jej podatności:
Zrzut ekranu 2023-08-20 144025.png
bagi_glogow pisze:
20 sie 2023, 14:34
Na pewno wolał bym żeby igła była wymienialna bez potrzeby retipowania czy wysyłania do producenta.
No to tylko wkładki wysokopoziomowe typu MM, MI czy MP i wspomniana przez Wojtka AT.
bagi_glogow pisze:
20 sie 2023, 14:34
Niestety nie mam żadnego porównania jak gra MC a jak MM i jakie są w ogolę różnicę w dźwięku.
Usłyszysz.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#7

Post autor: Wojtek »

Jeszcze miałem trochę przemyśleń w temacie i tak - Ortofon OM byłoby klasycznym rozwiązaniem dla Duala.
Wyciągasz ciężarek z dachu i będzie w ogóle super dla ULM.
Czy igła 30 czy 40 to już kwestia dyskusyjna.
2M - daj spokój, ta seria to regres a nie progres względem OM + szlif 2M Black jest prostszy niż OM 40.

Mam jeszcze jeden nieszablonowy pomysł. Nagaoka MP moim zdaniem nie pasuje do tego gramofonu właśnie.
Zamiast tego, polecałbym jakąś ADC QLM, VLM albo XLM.
Podobna szkoła brzmienia i parametry, a sama wkładka lekka i można dostać igły pod niski nacisk.

Z tego samego względu można też śmiało rozważyć wkładki Empire - 2000, 4000, 2000Z.
Jaculek pisze:
20 sie 2023, 14:46
ale nie oznacza, że nie da się zawiesić czegoś cięższego i bardziej sztywnego. Możliwość ta wynika z zastosowania regulowanego tłumienia rezonansu w przeciwwadze. Tutaj masz wycinek z instrukcji pozwalający dopasować odpowiednie ustawienie tłumienia do masy wkładki i jej podatności:
Tak, niby można, ale z doświadczenia wiem że takie działanie tak na prawdę zabija sens posiadania ramienia ULM i całość i tak nie gra wtedy tak dobrze jak np. z jakimś ramieniem średniej masy.
Poza tym pytanie czy antyrezonator nadal trzyma parametry itd.
Nie mówiąc już o konieczności stosowania dodatkowej przeciwwagi (jeśli dobrze pamiętam że dotyczyło to tego modelu Duala).

Dlatego tak rzucam opcjami niewymagającymi "psucia" ULM :morda:

Shure'y spoko ale... to takie sztampowe rozwiązania haha dlatego też rzucam różne rzeczy.

W sumie to każda wkładka o niskiej wadze własnej i niskim nacisku będzie OK, dlatego też nawet w instrukcji trochę tych modeli jest, wszystkie godne polecenia w sumie, choć z Ortofonów bardziej bym polecał model M20E Super (E, nie FL) aniżeli wymienione FL.
Do M20E Super nadal można całkiem tanio dostać oryginalne igły.
Cieplejsze brzmienie niż późniejsza analityczna Ortofon OM.

Przy budżecie 2k to myślę że można tutaj nawet ze fajne dwie wkładki ugryźć, a nie tylko jedną.
Nie polecałbym celować w coś pod kątem SASa i brać od razu SASa na oślep np.


Żebyś nie musiał daleko się rozglądać - takie rzeczy jak AT-30, Empire 2000, Empire 2000Z, Pickering XEV/XSV, ADC XLM znajdziesz na forumowej giełdzie. Niektóre z ww. mam między innymi ja na sprzedaż, ale nie chciałbym być tendencyjny i polecać tylko to co sam akurat mam wystawione :D

Ale żeby nie rozkręcać się za mocno to wracając do tych słów:
bagi_glogow pisze:
15 sie 2023, 16:51
lubię posłuchać muzyki spokojniejszej relaksującej coś jak jazz i blues, lekkiego rocka. Lubie kiedy scena jest szeroka i głęboka we wszystkich kierunkach :).
Po mojemu - AT-30, ADC XLM mk2, Empire 4000, Ortofon M20E Super.
Może być że w takiej kolejności, dla ułatwienia :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bagi_glogow
Posty: 21
Rejestracja: 09 sie 2023, 12:53

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#8

Post autor: bagi_glogow »

Witam,

dziękuje za podpowiedzi :)
z tego co widzę wszystko są to starsze wkładki, czy z nowszych nic nie jest godne uwagi jeżeli chodzi o wkładki MM?
Pytanie numer 2, czy wkładka audio-technica universal AT20SLa również była by waszym zdaniem godna polecenia i czy nie będzie problemu z dokupieniem nowej porządnej igły?
Wojtku jeżeli to nie problem poproszę o maila z modelami i cenami wkładek z twojego arsenału które by pasowały do mojego gramofonu :)
pozdrawiam Arkadiusz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkladka 1/2 cala do DUAL CS 731 Q.

#9

Post autor: Wojtek »

bagi_glogow pisze:
21 sie 2023, 15:30
z tego co widzę wszystko są to starsze wkładki, czy z nowszych nic nie jest godne uwagi jeżeli chodzi o wkładki MM?
Świat odszedł trochę od lekkich ramion i dlatego też przy nowych wkładkach siły nacisku są zwykle wyższe, dlatego trudniej jest coś dobrać pod ULM.

Powiem też że od końca lat '80tych de facto nie ma na rynku "nowych wkładek" MM, jest tylko recykling starych sprawdzonych konstrukcji pod innymi nazwami, kosmetyka.

AT20 - od biedy OK choć buda trochę ciężka tutaj (ponad 8g), można nadal znaleźć tak oryginalne igły jak i zamienniki.
bagi_glogow pisze:
21 sie 2023, 15:30
Wojtku jeżeli to nie problem poproszę o maila z modelami i cenami wkładek z twojego arsenału które by pasowały do mojego gramofonu :)
OK wyślę potem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ