Sony PS X70

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#31

Post autor: Myszor »

Potwierdzam słowa Simona. Przód tył regulujesz vta ale tu bym się poziomnicą nie sugerował tylko bloczkiem vta , ewentualnie kartką w kratkę.
Azymut ma być poziom jak ramię opadnie na płytę.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#32

Post autor: MaciejT »

Właśnie o to chodzi, że ustawiłem na podstawie bloczka vta wysokość ramienia. Robiłem to porównując linie na bloczku do linii ramienia. I zadowolony położyłem na headshell poziomicę oczkową. Pacze i oczom nie wierzę. Musiałbym skorygować vta, dosyć znacznie opuścić ramię. I stąd moje wątpliwości. Rozumiem że nie sugerować się poziomicą tylko szablonem?
Co do azymutu to ciekawa sprawa, bo poziomica ten azymut inaczej pokazuje na podniesionym ramieniu i inaczej na opuszczonym. Mówię o azymucie czyli prawo - lewo. Oczywiście ustawiłem poziom na opuszczonej igle na płytę.
Cholera za dużo tych regulacji, a na moim sprzęcie i tak nie słychać różnicy :(
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Sony PS X70

#33

Post autor: SimonTemplar »

Diazo pisze:
02 lis 2018, 07:37
Cholera za dużo tych regulacji, a na moim sprzęcie i tak nie słychać różnicy :(
No właśnie - czasami różnice są marginalne.
A sam gramofon trzyma poziom?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#34

Post autor: Wojtek »

Myszor pisze:
01 lis 2018, 21:28
Azymut ma być poziom jak ramię opadnie na płytę.
To zależy od wkładki/igły czy tak powinno być, ale generalnie tak.
Wyjątków jest mniej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#35

Post autor: MaciejT »

Mam kolejną wątpliwość, tym razem w związku z ustawieniem antyskatingu. Nie wiem czy powinienem pisać o tym tutaj czy w dziale jak ustawić ramię. W razie czego proszę moderatora o przeniesienie.
Ad rem.
Gramofon ustawiony poziomo. Antyskating ustawiony przy w at120e na wartość nacisku, czyli ok 1,4 g. Dzisiaj na drugiej już płycie zdarzyło mi się, że na samym końcu płyty, blisko końca, igła zaczęła przeskakiwać "do tyłu", czyli robi się pętla. Z ciekawości zmniejszyłem antyskating do wartości ok 0,5 g. i igła dotarła do końca płyty. pomyślałem że skoro przeskakuje, to może działa na nią siła antyskatingu. Zmniejszając ją pozwoliłem na zwiększenie siły dośrodkowej, i tak się stało. Teraz gram na zaniżonej wartości antyskatingu i niby wszystko jest OK. Dlaczego tak się dzieje, bo rozumiem że coś jest nie tak, tylko nie wiem co powinienem poprawić aby było OK.
Nie mam żadnej płyty bez wolnego miejsca (pozbawionej nagrania), kurcze nie wiem jak ustawić ten antyskating, ale na mój rozum jest ustawiony na zbyt małą wartość. Jak to ugryźć?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#36

Post autor: Myszor »

A na wszystkich płytach tak jest ?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS X70

#37

Post autor: Regsoft »

Diazo pisze:
10 lis 2018, 22:53
tylko nie wiem co powinienem poprawić aby było OK.
Zwiększ nacisk do 1.6 i AS daj około 1.2. Jeśli dalej przeskakuje to albo wymiana smaru takiej krzywki od AS do której mocowana jest wewnętrzna sprężyna od AS (uwierz, że okrutnie upierdliwe) albo ... pokochaj i ustawiaj przynajmniej 0.5g mniej niż zalecane ... :lol:

PS1. Obręcz od AS powinna poruszać się bez oporu. Zerknij (tylko z ciekawości) czy nie czujesz takiego lekkiego przeskoku w okolicach ok. 1g?
PS2. Zakładam, że ustawienie nacisku działa poprawnie.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#38

Post autor: MaciejT »

A na wszystkich płytach tak jest ?
nie, zdarzyło mi się to dotychczas na 2 płytach, jedna to polskie tłoczenie z epoki, druga to płyta z Biedry
A na wszystkich płytach tak jest ?
nie ma żadnego przeskoku, jednak obręcz od antyskatingu nie przesuwa się płynnie tylko czuję przy każdym ruchu lekką "zębatkę". Dzieje się tak w całym zakresie
Zakładam, że ustawienie nacisku działa poprawnie.
Ja też tak zakładam, nacisk ustawiam na wadze.....
Dzisiaj spróbuje przesłuchać te płyty na zwiększonym nacisku i antyskatingu ustawionym na 1,2.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sony PS X70

#39

Post autor: Myszor »

Tak jest. Przekręcając AS czujesz delikatną zębatkę jak w zamku szyfrowym ;)
Zainwestuj w płytę testową. Lepszy zbyt mały as niż zbyt duży.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sony PS X70

#40

Post autor: Regsoft »

Diazo pisze:
11 lis 2018, 09:34
czuję przy każdym ruchu lekką "zębatkę"
To normalne. Chodziło o to czy w pewnym miejscu nie ma dodatkowego oporu.
Diazo pisze:
11 lis 2018, 09:34
Ja też tak zakładam, nacisk ustawiam na wadze.....
Jeśli waga jest skalibrowana lub choćby ma zbliżoną wartość do podziałki na przeciwwadze to śmiało można przyjąć, że jest OK 8-)
Diazo pisze:
11 lis 2018, 09:34
Dzisiaj spróbuje przesłuchać te płyty na zwiększonym nacisku i antyskatingu ustawionym na 1,2.
Daj znać. AS ustawiam niemal zawsze mniejszy od nacisku (zależy od igły) a nacisk to zawsze kwestia zakresu. W wielu przypadkach mam więcej niż średnia choć w dopuszczalnym zakresie. Tak sobie teraz uświadomiłem, że mniej w zasadzie nigdy :think:
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#41

Post autor: MaciejT »

Na antyskatingu nie ma dodatkowego oporu.
Waga jest OK, sprawdzona na odważniku 5g pokazuje dokładnie 5g
Dam znać po zrobieniu eksperymentów. Zastanawia mnie że te przeskoki są tylko w konkretnym miejscu płyty. Zmieniłem oryginalną igłę ATN120 na zamiennik Wamata i przeskoczyła w dokładnie tym samym momencie. Coś ją tam boli, a po zmniejszeniu antyskatingu igła zaczyna dawać radę.

Jeszcze jedna rzecz. Na podniesionej windzie, gdy przesunę ramię nad koniec płyty, to ramię ma tendencje do ruchu powrotnego, czyli w kierunku początku płyty. Gdy antyskating przesunę w okolicę zera zjawisko ustępuje. Trochę mnie to niepokoi. Gramofon jest ustawiony poziomo.

Pierwsza płyta na zaleconych ustawieniach przeszła test bez zastrzeżeń :clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sony PS X70

#42

Post autor: Wojtek »

Diazo pisze:
11 lis 2018, 11:02
Jeszcze jedna rzecz. Na podniesionej windzie, gdy przesunę ramię nad koniec płyty, to ramię ma tendencje do ruchu powrotnego, czyli w kierunku początku płyty. Gdy antyskating przesunę w okolicę zera zjawisko ustępuje. Trochę mnie to niepokoi.
To z kolei już jest dziwne zjawisko. AS zbyt mocny. Można przyjąć że skala przekłamuje wobec tego i musisz zawsze ustawiać AS niższy od odpowiadającego sile nacisku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Sony PS X70

#43

Post autor: blispx »

Wyreguluj windę lewo/prawo, pewnie się ramię zsuwa, miałem to u siebie na x50
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Sony PS X70

#44

Post autor: MaciejT »

A w jaki sposób mam tą windę wyregulować?
Inna sprawa że wykluczyłem to raczej. A wygląda to tak:
https://youtu.be/YCX4lOQrn5I

Wygląda jakby Wojtek miał rację, ten antyskating chyba potężnie przekłamuje.
Czy jest jakaś dobra dusza z Łodzi w posiadaniu płyty testowej cobym nie musiał w nią inwestować jeno sprawdzić jak to wygląda?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Sony PS X70

#45

Post autor: blispx »

Normalnie, odkręcasz zacisk który masz na śrubę (widoczny nawet na tym filmie) i regulujesz- dajesz w lewo czyli "łapkę" bliżej talerza. No ale jeżeli wykluczasz to nie ma tematu nie ma sensu abym się tu produkował
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ