Denon DL-301 II

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Denon DL-301 II

#31

Post autor: MMarek »

Tak w sumie informacyjnie - może się komuś przyda – choć nadal w temacie wątku.

Denon DL-301II ma wysokość 17mm. Telefunken S600 był budowany pod wkładkę Shure V15III, która ma wysokość 15mm, brakuje zatem 2mm.

W gramofonie tym brak jest możliwości regulacji VTA. Jedynie istnieje możliwość maksymalnego podniesienia na stałe ramienia (coś około 3mm w stosunku do oryginalnie budowanego) i stosowania podkładek dystansowych pod „niższe” wkładki. Taka informacja, dobra w sumie chyba dla potencjalnych innych użytkowników tego gramofonu – bo nie pamiętam bym się z nią spotkał na forum.

Moja S-klasa właśnie wędruje do serwisanta na powyższy zabieg.

EDIT (01.10.2018):

Wczoraj po dyskusji w wątku:
viewtopic.php?t=11827&start=15
od postu #18, osobiście zmierzyłem obydwie...
Denon DL-301II ma wysokość 17mm mierzoną od "dachu" wkładki po koniec igły - sam korpus ma 15mm wysokości.
Korpus Shure V15III ma także 15mm wysokości.
Obydwie wkładki mają praktycznie identyczną wysokość i żaden zabieg podnoszenia ramienia w Telefunkenie S600 dla tych dwóch wkładek nie jest potrzebny.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2018, 12:24 przez MMarek, łącznie zmieniany 4 razy.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Denon DL-301 II

#32

Post autor: ahaja »

Jest regulacja ustawienia VTA. Trzeba potem jedynie sprawdzić czy ramię od czujnika wchodzi w swoje miejsce by działał autostop i lift.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Denon DL-301 II

#33

Post autor: MMarek »

No to dziś w końcu dotarła....

Wygląda pięknie... ;)
Załączniki
WP_20180417_12_51_42_Pro.jpg
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9658
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Denon DL-301 II

#34

Post autor: Cracker »

A gra lepiej niż wygląda. :)
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Denon DL-301 II

#35

Post autor: zelazny »

Marek daj znać jak gra. :)
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Denon DL-301 II

#36

Post autor: restimek »

Ja osobiście nie żałuje ani jednej złotówki jaką wydałem na tę wkładkę. (Pomimo początkowego stresu zwiazanego z reklamacją krzywej igły) Wkładka gra wybornie :) Jest ciepła ale nie zamulona. I ten przyjemny basik. - Ale by do tego stanu dojść musiałem wymienić opampy w nudzie. opcja 4x BB OPA627 nie była dobrym pomysłem - dźwięk był poprostu suchy, sterylny.. bez tzw "mięska". Zastosowałem się do tego co napisał na samym początku ahaja czyli 2xLME49710NA+2x BB OPA627. Teraz moge śmiało powiedzieć że znowu winyl jest głównym źródłem dzwięku w moim zestawie :). Gra tak jak powinien grac winyl - analogowo, ciepło. Słuchać można godzinami i nie męczy.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Denon DL-301 II

#37

Post autor: MMarek »

Swego czasu popełniłem wpis, w którym stwierdziłem, że porównywanie wkładek MM z wkładkami MC ma niewiele sensu i zdanie to podtrzymuję.

Niemniej ten post będzie pewnie niepozbawiony odniesień do dotychczas przeze mnie użytkowanych wkładek - a były to wyłącznie MM-ki.

Mój Telefunken S600 został ozłocony lub ukoronowany - jak kto woli... ;) i zawisła na nim złota wkładka - tytułowa wkładka... :)

Po latach obcowania wyłącznie z wkładkami MM (AT, Nagaoka, Philips, Shure) przyszła pora na pierwszą wkładkę MC. Jest ze mną już jakiś czas, a od grubo ponad tygodnia jej słucham...

To zupełnie inne granie niż to, do którego byłem przyzwyczajony. Rzekłbym - inna kultura grania i to Kultura przez wielkie "K" i to słychać od pierwszego dźwięku. Nie odkrywam na nowo swoich płyt - te znam dobrze - jednak muzyka płynąca z głośników brzmi nieco inaczej.

Subtelność to pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl. Może lepszym określeniem byłaby delikatność, czy większa staranność w prezentacji. Sam już nie wiem... :think: Dźwięki nie stały się, jakby to powiedzieć odchudzone, tyle że niektórymi nie zostałem uderzony prosto w twarz. Były oczywiście obecne, ale troszeczkę jakby w tle. Szczerze - to bardzo miłe zaskoczenie. Pojawiły się niuanse, których wcześniej nie słyszałem tak wyraźnie. Znacznie poszerzyła się scena muzyczna w której pojawiło się więcej przestrzeni. I ten bas - nie bardzo nawet wiem jak go opisać. Pełna kontrola to moim zdaniem nie do końca odpowiednie określenie, ale innego chyba nie znajdę. W każdym aspekcie jest, moim zdaniem o wiele, wiele lepiej.

Jedno mogę powiedzieć ze 100% pewnością. Jak na razie nie widzę u siebie powrotu do wkładek MM z którymi miałem okazję obcować. Ten Denon to inna liga, inne granie, inna kultura. Daje niesamowitą przyjemność ze słuchania muzyki.

Wielkie dzięki dla wszystkich kolegów, którzy służyli mi swoją pomocą w trakcie wyboru.
Jesteście wielcy!!!
Załączniki
dl2.jpg
dl1.jpg
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3983
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Denon DL-301 II

#38

Post autor: SimonTemplar »

MMarek pisze:
05 maja 2018, 13:36
Po latach obcowania wyłącznie z wkładkami MM (AT, Nagaoka, Philips, Shure)
Marku czy mógłbyś wymienić które dokładnie modele AT i Nagaoka używałeś wcześniej? Dzięki.
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Denon DL-301 II

#39

Post autor: songo »

MMarek pisze:
05 maja 2018, 13:36
Mój Telefunken S600 został ozłocony lub ukoronowany - jak kto woli... ;) i zawisła na nim złota wkładka - tytułowa wkładka... :)
MMarek pisze:
05 maja 2018, 13:36
Kultura przez wielkie "K" i to słychać od pierwszego dźwięku. Nie odkrywam na nowo swoich płyt - te znam dobrze - jednak muzyka płynąca z głośników brzmi nieco inaczej.
MMarek pisze:
05 maja 2018, 13:36
Subtelność to pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl.
MMarek pisze:
05 maja 2018, 13:36
Ten Denon to inna liga, inne granie, inna kultura. Daje niesamowitą przyjemność ze słuchania muzyki.
Gratuluję wyboru. Z opisu wynika, że to dużo więcej, niż oczekiwałeś. A satysfakcja jest tu rzeczą ważną.

Może byś nagrał i udostępnił w wolnej chwili parę fragmentów muzyki z tej wkładki, żeby mieć chociaż namiastkę tego misterium rodem z Paititi?
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Denon DL-301 II

#40

Post autor: mirhon »

Jak jest z bardziej dynamicznym i ostrzejszym materiałem? Oryginalny szczurek w tym aspekcie jest b.dobry.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Denon DL-301 II

#41

Post autor: MMarek »

SimonTemplar pisze:
05 maja 2018, 16:49
które dokładnie modele AT i Nagaoka
Były to AT-95e i AT-120e a przez jakąs krótką chwilę miałem Nagaokę MP-110
songo pisze:
05 maja 2018, 17:53
Z opisu wynika, że to dużo więcej, niż oczekiwałeś
To tak nie do końca. Niczego nie oczekiwałem i niczego nie zakładałem. Fakt - efekt końcowy bardzo mnie zaskoczył - pozytywnie rzecz jasna.
mirhon pisze:
05 maja 2018, 19:05
Jak jest z bardziej dynamicznym i ostrzejszym materiałem? Oryginalny szczurek w tym aspekcie jest b.dobry
Nie bardzo wiem co rozumiesz przez bardziej dynamiczny i ostrzejszy materiał...
Być może takiego nie mam - nie słucham...
Shure V15III jest doskonałą wkładką MM radzącą sobie wyśmienicie z różnym materiałem.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Denon DL-301 II

#42

Post autor: mirhon »

MMarek pisze:
07 maja 2018, 10:39
Nie bardzo wiem co rozumiesz przez bardziej dynamiczny i ostrzejszy materiał...
Chodzi mi o tzw. impakt czyli umiejętność łupniecia tam gdzie potrzeba a nie taki ugrzeczniony przekaz.
Np. w The Wall Floydów jak słuchasz na normalnym poziomie głośności i masz ten fragment z tłuczeniem szkła, to dla mnie dobry przekaz to taki że jest konkretne pierdyknięcie a nie takie słuchanie jakby dystansu lub z za jakiejś zasłony.
Co do ostrzejszego materiału to słucham np. dużo Hendrixa i chciałbym żeby gitara (przester) brzmiał wiarygodnie i odpowiednio mocno tam gdzie trzeba. Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Denon DL-301 II

#43

Post autor: zelazny »

Marek nie masz regulacji VTA?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Denon DL-301 II

#44

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
07 maja 2018, 13:04
żeby gitara (przester) brzmiał wiarygodnie
Wiarygodny przester? Wow :)
mirhon pisze:
07 maja 2018, 13:04
Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć.
Ja się obawiam po takim opisie że możesz oczekiwać zbyt wiele od nośnika winylowego - szczególnie jeśli referencją jest dynamika cyfrowego źródła.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Denon DL-301 II

#45

Post autor: MMarek »

zelazny pisze:
07 maja 2018, 14:30
Marek nie masz regulacji VTA?
Jak już wcześniej wspominałem w Telefunkenie S600 nie ma takiej możliwości aby płynnie ją regulować.
Można jednak na stałe podnieść ramię - co zrobiłem, a raczej zleciłem... ;)
ODPOWIEDZ