Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
mentos
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2015, 17:36

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#1

Post autor: mentos »

Witajcie!

Jestem tu nowy i chciałbym wszystkich pozdrowić!

Tydzień temu dostałem od teścia gramofon Daniel. Jestem obecnie na etapie przygotowania go do pracy z moim amplitunerem po jego bardzo długiej hibernacji w piwnicy ;) Niestety nie wszystko mechanicznie jest sprawne. Nakrętka mocowania wkładki jest albo zepsuta albo nie umiem jej używać. Zbaczacie proszę na filmie:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zfmfsai_IP4[/youtube]
Wygląda jakby gwint znajdował się w niewłaściwym miejscu. Co można z tym zrobić? Jakich części potrzebuje?

Mam poczucie, że ten problem jest prozaiczny ale nie chce nic robic na sile.


Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 18:10 przez mentos, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#2

Post autor: chudy_b »

Wszystko jest w porządku. Nakrętka zadziała jak włożysz koszyk z wkładką. Po długim leżakowaniu pomyśl o nowym pasku. Stary nawet jeśli jest cały, może być trochę odkształcony i będzie powodował lekkie pływanie obrotów.
mentos
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2015, 17:36

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#3

Post autor: mentos »

Zapomnialem dodac ze wkladke moge wysunac dosc lekko bez znaczenia czy nakrętka jest przykrecona czy nie. Jak przekręcę ja blizej wkladki to nawet z wkladka nakretka lata luzno. Jak wroce do domu postaram sie pokazac to na filmie z wkladka.

Faktycznie sa minimalne plywania obrotów. Paski pojda do wymiany ;)
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#4

Post autor: chudy_b »

Na mocowaniu koszyka powinien być taki mały trzpień który współpracuje z nakrętką. Byc może jest urwany.
mentos
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2015, 17:36

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#5

Post autor: mentos »

Nagrałem filmik jak montuje wkładkę. Mam wrażenie, ze tam może brakować części gwintu.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2l5s6fo9D_8[/youtube]

Poza tym załączam zdjęcie końca gwintu.
Załączniki
IMG_20150111_180012.jpg
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#6

Post autor: chudy_b »

Nie widac tego dobrze na filmie, ale nie wydaje Ci się, że ten trzpień który wchodzi w wyciecie w ramieniu jest ścięty równo z rurką?? On musi być istotnie wyższy, żeby złapać gwint nakretki.
mentos
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2015, 17:36

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#7

Post autor: mentos »

Ah to wszystko tłumaczy.. trzpień jest równo z rurką. Wychodzi na to ze muszę zainwestować w nowy headshell. Jak dostane przesyłkę z przedwzmacniaczem i osłucham sprzęt to zapoznam się z tematami które mówią jaka wkładkę warto zamontować ;)

Dzięki! chyba bym sie nie domyślił ze nakrętka ma o co zahaczyć gwintem. Doszukiwałem się tam jakiegoś zjechanego stożka.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#8

Post autor: Dante »

mentos, wyciągnij ten trzpień, który teraz siedzi i dobierz nieco dłuższy. Zapewne siedzi dosyć ciasno, ale daje się go wyjąć ;)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#9

Post autor: zbyszek1982 »

Warto też wymienić to gniazdo mocowania na takie z technicsa.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#10

Post autor: chudy_b »

zbyszek1982 pisze:Warto też wymienić to gniazdo mocowania na takie z technicsa.
To ciekawa sugestia. Możesz powiedzieć jak to zrobić? Koszyk Unitry wygląda identycznie z Technicsowym, ale one nie są wymienne.

mentos zanim coś zamówisz, upewnij się że to pasuje do Daniela. Albo kup oryginał, albo zmień mocowanie na uniwersalne z Technicsa o ile zbyszek powie jak to zrobić.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#11

Post autor: zbyszek1982 »

Gniazdo powinno pasować. Odkręcasz śrubkę od spodu i wyjmujesz oryginalne gniazdo. Wstawiasz nowe i gotowe. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie headshelle na rynku będą pasować.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#12

Post autor: chudy_b »

zbyszek1982 pisze: Wstawiasz nowe i gotowe.
No właśnie o to pytałem. Skąd wziąć nowe pasujące?

Po przemyśleniu - nie nalezy upgadować Daniela. Poszukaj oryginalnego koszyka.

Przemyślałem jeszcze raz. Wymiana gniazda w ramieniu wymaga przelutowania przewodów, co jest równoznaczne z ich wymianą. Duuża robota.
mentos
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2015, 17:36

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#13

Post autor: mentos »

Dzięki Dante udało się wydobyć trochę trzpień i na dramelu podregulować go aby gwint łapał. Teraz nakrętka nie lata chociaż koszyk jest dociągnięty u góry mocniej niz na dole przez co koszyk idzie lekko ku gorze a ramie jest bliżej płyty (wydaje sie niebezpiecznie blisko) czy to tak ma byc? czy powinienem jeszcze nad tym popracować?

Przedwzmacniacz na kicie jabel 71 wystartował od kopa, zamontowałem go wewnątrz gramofonu, biorac zasilanie z wbudowanego trafa i dodając stabilizator, musialem tez rozdzielic masy ramienia z sygnałowymi. Obawiałem sie trochę odcięcia oryginalnego wyciszenia ale jest ok. Pozostaje mi:
-porządnie zamontować przedwzmacniacz
-dodać gniazda cinch na obudowie - jak juz u kogoś widziałem
-naprawić automatyczny powrot ramienia na koncu plyty (nie widziałem zeby w czujniku szczelinowym świeciła sie dioda)
-stuningowac trochę ten przedwzmacniacz (kondensatory poliestrowe, tranzystory BC550C)

Ogólnie sprzęt gra przyzwoicie. Po basie spodziewałem sie mniej. Wysokie częstotliwości sprawiaja wrażenie osłabionych - wyregulowanie nacisku poprawiło sprawę ale nie do końca. Czy igla ma to duży wpływ? Teść ma gdzieś nieużywana, moze dzis uda sie ja odnaleźć.

PS: jesli chodzi o wymiane gniazda to juz bym sobie z tym poradzil. Ruszajac masy wychodzace z ramienia troche narobilem sobie klopotu i przez to poznałem budowe calego zespolu ramienia.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41613
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#14

Post autor: Wojtek »

mentos pisze:Czy igla ma to duży wpływ?
Oczywiście.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Zepsuta nakrętka mocowania ramienia w Danielu

#15

Post autor: Dante »

mentos pisze:Dzięki Dante udało się wydobyć trochę trzpień i na dramelu podregulować go aby gwint łapał. Teraz nakrętka nie lata chociaż koszyk jest dociągnięty u góry mocniej niz na dole przez co koszyk idzie lekko ku gorze a ramie jest bliżej płyty (wydaje sie niebezpiecznie blisko) czy to tak ma byc? czy powinienem jeszcze nad tym popracować?
Coś nie tak, albo ja nie ogarniam opisu. Uszczelka headshella powinna równo przylegać do gniazda ramienia na jego dole i na górze. Wkręciłeś koszyk do samego końca tak jak na filmie?

Obawiam się, że któryś element jest już dobrze wyrobiony i tylko wymiana koszyka/gniazda pomoże. Miałem Fryderyka i nic tam się tak nie wyginało przy dokręceniu nakrętki. Pamiętam też, że abym mógł używać tego headshella na innym gramofonie niż Fonica, musiałem zeszlifować jakieś 1-1,5 mm z tej części wpinanej w gniazdo. Może ktoś tutaj też bawił się w takie przeróbki?
Może jest ktoś w twojej okolicy, kto mógłby Ci pożyczyć taki koszyk do testu albo wziąć sprzęt pod pachę i sprawdzić u kogoś.

Mimo wszystko uważam, że skoro i tak nie robisz z niego muzealnego eksponatu i chcesz go użytkować, to wymiana gniazda na bardziej uniwersalne jest warta zachodu. Instrukcji mówiących co i jak jest od cholery na tym forum.
ODPOWIEDZ