Kamperem lub przyczepą przez świat

ODPOWIEDZ
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Kamperem lub przyczepą przez świat

#1

Post autor: Arkadyo »

Taki temacik, który aktualnie jest u mnie na topie zakładam.
Właśnie kupiłem bazę na kampera z blaszaka i zaczynam przebudowę.
Co prawda narazie na warsztacie wycinam korozję przy podwoziu ale lada moment skończę i zaczynam właściwą zabudowę choc najpierw muszę przejść przez papierologię tego chorego kraju...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7642
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#2

Post autor: amrowek »

Pisz co trzeba zgłosić co załatwić itp pierdoły ku uciesze urzędników
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#3

Post autor: Arkadyo »

Wygląda to tak, że przy zmianie z dostawczaka (cięzarowego) na osobowy specjalny kempingowy musimy zapłacić akcyzę - jeżeli silnik powyżej 2 litrów to 18,6%... Tak sobie wymyslili w tym durnym kraju. 3,1 % jest na mniejsze silniki ale jakos sobie nie wyobrazam jazdy kamperem z 1,9 tdi :)
Jak przerejestrować samochód na kampera?
Aby zmienić przeznaczenie auta, trzeba dokonać zmian konstrukcyjnych niezbędnych do takiej zmiany np. wyjąć ścianę grodziową lub w przypadku kampera wykonać odpowiednią zabudowę. Musi to zrobić firma posiadająca odpowiednie PKD 45.20. Z.
Do tego odpowiednia zabudowa - niestety jak zrobimy na wypasie to od tego naliczą nam akcyzę bo liczą auto z wyposażeniem.
Dlatego zabudowę trzeba zrobić jak najtańszą - decha na łożko bedące jednoczesnie miejscem do siedzenia, szafka, stolik, może byc rozkładany i kuchenka gazowa - wszystko musi byc trwale przymocowane. Byle
by tylko okregowa stacja uznała, że jest specjalny. Potem z takim bylejactwem do rzeczoznawcy na wycenę coby była jak najniższa. Jak wyceni to urzad celno skarbowy i 18,6% od wartości. Po tym mamy dowód rejestracyjny w kieszeni, zrobione opłaty - nie zapominac o 2 procent od wzbogacenia ale liczone od wartosci zakupu dostawczaka i mozemy zaczynac własciwa zabudowę :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#4

Post autor: Arkadyo »

To wszystko przy załozeniu, że nie zwiekszamy ilosci miejsc w kamperze - czyli zosttajemy przy 3 z przodu lub zmieniamy na 2.
Dokładanie siedzeń z tyłu to rzeźnia bo musimy przejśc przez rzeczy homologowane i opinie jednostek do tego uprawnionych - bardzo kosztowna droga choc do zrobienia.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1740
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#5

Post autor: jaca1970 »

A do czego ta rejestracja na kampera niezbędna... ? nie wpuszczą do innych krajów na kemping ?
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#6

Post autor: Arkadyo »

jaca1970 pisze:
25 maja 2023, 08:17
A do czego ta rejestracja na kampera niezbędna... ? nie wpuszczą do innych krajów na kemping ?
Heh dobre pytanie - możesz zostawić jako ciężarowy i zrobić zabudowę na pace - nikt nie wnika co wozisz na pace, jednak musisz zostawić przegrodę co trochę komplikuje logistykę w środku. Fajnie jest wstawić fotele obrotowe i wykorzystac kabine jako mini salon. Najwiekszym bólem kampera na blaszance jest niewielka powierznia do zycia w srodku i fajnie jest wykorzystac przednie fotele do siedzenia przy stole po zamontowaniu ich na obrotnicach. U mnie dodatkowo bedzie jeździł z nami pies (owczarek) i nie wyobrażam sobie mojej suni zamknietej na pace.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#7

Post autor: Arkadyo »

Problemem jest zakup dobrej bazy pod kampera. W tym kraju chyba nikt nie sprzedaje dobrego busa. Jeżdżą aż zajeżdżą i wtedy na sprzedaż z jakąś ukrytą miną. Lepiej kupić na zachodzie - jest szansa na nie krecony przebieg ale bedzie akcyza 18,6% przy sciaganiu do kraju i potem 18,6% przy przerejestrowaniu na kempingowy - kompletny nonsens bo prawie 40% oddajemy za damski chu państwu...
Ja żeby zminimalizować koszty akcyzy musiałem kupic taniego busa i to w Polsce. Na szczęście kupiłem go od kolegi, który serwisował go u mojego szwagra. Jest stary bo 2002 roku ale mechanicznie 2.8 jtd w świetnym stanie z akceptowalnym przebiegiem 250kkm. Niestety progi ruda zażarła grubo i mam przy nich sporo pracy. Trzeba zrobić bo nie przejdzie przeglądu :) i nie chciałbym wracac do tematu jak juz bedzie docelowa zabudowa.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3842
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#8

Post autor: kinky »

Dawaj zdjęcia Arek w miarę możliwości, będzie archiwum postępu prac :)
Kibicuję :handgestures-thumbupleft:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#9

Post autor: Arkadyo »

kinky pisze:
25 maja 2023, 11:23
Dawaj zdjęcia Arek w miarę możliwości, będzie archiwum postępu prac :)
Kibicuję :handgestures-thumbupleft:
Bedzie bedzie ale narazie nie ma za bardzo co.
Ogólnie to przyszła załamka jak zaczałem pruć progi... Nie wygladało to tak źle z zewnątrz jak okaząło sie po przyłorzeniu kątówki do cięcia...
Załączniki
IMG-20230522-WA0021.jpg
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1921
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#10

Post autor: kukiz 30 »

O k... a :shock: Życzę cierpliwości. Trzymam kciuki za projekt :clap:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
Hiper86
Posty: 1274
Rejestracja: 13 maja 2017, 22:32
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#11

Post autor: Hiper86 »

Arkadyo pisze:
25 maja 2023, 08:02
Jak przerejestrować samochód na kampera?
Jedno z moich niespełnionych marzeń:) jakoś zawsze ciągnęło mnie do takie sposobu podrózowania
Arkadyo pisze:
25 maja 2023, 08:02
Jak przerejestrować samochód na kampera?
W sumie to już mi się odechciało:) To jest chore!!!!

Kibicuję Ci, powodzenia
Kenwood KP-990+Denon 103r +NUDAmini+Snell E III+ LAR IA 30mK2 +Rotel RCD 955
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3842
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#12

Post autor: kinky »

O w mordę, ruina :( Kosztowna zabawa się szykuje...
Te busy/furgony to chyba zwykle mają kiepskie zabezpieczenia antykorozyjne. To ma w kilka lat w firmie natłuc setki tys. km, zamortyzować się i wypad. Coś czuję, ze zakup używanego kampera w dobrym stanie byłby tańszą opcją, ale nie byłoby zabawy w zrobienie czegoś samemu i satysfakcji :)
Mój wujaszek zrobił w latach '80 campera na bazie Żuka, no był fun i szacun jak się pojawiał na campingach :D
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#13

Post autor: Arkadyo »

kinky pisze:
25 maja 2023, 13:15
O w mordę, ruina :( Kosztowna zabawa się szykuje...
Te busy/furgony to chyba zwykle mają kiepskie zabezpieczenia antykorozyjne. To ma w kilka lat w firmie natłuc setki tys. km, zamortyzować się i wypad. Coś czuję, ze zakup używanego kampera w dobrym stanie byłby tańszą opcją, ale nie byłoby zabawy w zrobienie czegoś samemu i satysfakcji :)
Mój wujaszek zrobił w latach '80 campera na bazie Żuka, no był fun i szacun jak się pojawiał na campingach :D
Hehe nie jest tak źle. Zakup nowych progów wewnetrznych i zewnetrznych to około 300 zł więc smiech - chemia do konserwacji i wykończenia wyjdzie z tysiąc złotych no i qpa roboty. Ważne żeby podłużnice i podłoga były zdrowe, progi to tylko przyklejka w sumie łatwa do wymiany ale dosyć pracochłonna. Niestety wersja 1 trojaczków nie ma ocynku na spodzie tak jak kolejne generacje i raczej kupujesz z progami do wymiany.
Niestety gotowy kamper to droga zabawa. Na busie takim jak mój przywita zabudowa to koszt około 80 tysięcy a progi i tak już nadgryzione.
Nie chce z alkową bo już jedną robiłem kumplowi i wiem jaki to syf. Wiesz w 20 letnim kamperze to trzeba go rozebrać i złożyć od nowa z wymianą wyposażenia na nowoczesne - lepiej zrobić nowe. Plan jest taki, że buda wyjdzie ze wszystkim z 10 tysięcy i zabudowa z 30-40 i będzie wszystko nowe na rozwiązaniach jak mi pasuje - przede wszystkim panel 400W na dach z porządnym regulatorem, akumulator hotelowy lifepo4 oraz przede wszystkim lodówka agregatowa na 12V i pojemności minimum 60 litrów chodzaca tylko na prądzie. Niestety te gazowe lodówki absorpcyjne to qpa a przełączone na prąd zeżrą cały aku. Planuje biwakować na dziko i potrzebuje dużej autonomiczności. Duży bagaznik pod łózkiem na składany ponton i box na hak dla silnika do pontonu - strasznie wali paliwem i musi jeździć na zewnątrz. Czysta woda 100 litrów, instalacja wodna ciśnieniowa wraz z zewnetrznym wyjsciem na prysznic tak zeby latem słoną wodę płukać z siebie nie korzystając z wewnętrznej łazienki.
Sporo rozwiazań szytych wyłacznie pod moje potrzeby - ciężko kupić takie cos gotowe dla 2 osób.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3842
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#14

Post autor: kinky »

Ciekawy i konkretny plan, zapowiada się interesujący projekt i temat, a i nauczy się czegoś człowiek :)
Tym bardziej, że zabieram się niedługo za remont swojego campingu, babcia ma już 40 lat i się zaczęła pruć tu i tam, trzeba połatać. Kilka sezonów bawiłem się w karawaning, ale mi przeszło ;) Uciążliwe to pałętanie się z przyczepą, a i auto miałem wtedy za słabe trochę, stanęła na działce, a bardziej też w kampera bym celował w przyszłości, wygodniejszy jednak w trasie i manewrowaniu, bo sama idea karawaningu mi się podoba. Chociaż bardziej mnie ciągnie do turystyki wodnej, kabinówka niewielka z wygodami dla wapniaków, jakiś housebocik... Zobaczymy, na razie reanimacja babci, bo mi jej szkoda, trochę roboty już w nią włożyłem, elektryka, instalacja wodna...
Niemieckie :roll: Hobby, '82 rok.

ruina na kółkach.jpg

No dobra, już Ci tu nie śmiecę w temacie, czekamy na postępy prac :)
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7642
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kamperem lub przyczepą przez świat

#15

Post autor: amrowek »

czyli kupując np hm busa do przewozu osób to też będe bulił za przebudowę na kampera, czy tylko ciężarowe tak mają?
Bo jeżeli za busa do przewozu osób też mam bulić to ja przepraszam ale kogoś poje..o. A samemu nie można dłubać i robić sobie kampera musi to firma?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ