Silnik zewnetrzny

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
pitczech
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2022, 17:27

Silnik zewnetrzny

#1

Post autor: pitczech »

Witam,
Jestem w trakcie budowy swojego wlasnego gramofonu. Dużym problemem okazal sie silnik... przejrzałem forum, ale nie znalazłem nic aktualnego jeśli chodzi o silniki do ciężkich talerzy.
Potrzebuję silnika który napędzi 15kg talerz. Wiem że większość topowych producentów używa silników Papsta, w większosci AC synchroniczne. Moje pytanie jest takie: jest jakas alternatywa dla Papsta? Jakich aktualnych modeli Papsta używają topowi producenci? Nie chciałbym w ciemno kupować tak drogiego silnika... z góry dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Silnik zewnetrzny

#2

Post autor: mrcnoos »

Ciekawe pytania masz :)
Próbowałeś pisać do producenta i dopytać się o szczegóły?
A co z silnikami ze starego sprzętu?
Powiem Ci, że kupując zawiasy z Elesa-Ganter miałem problem, bo nigdzie tego nie można fizycznie dotknąć i zobaczyć. A co dopiero sprawdzić czy pokrywę dźwignie. Nie poprawię Twojej sytuacji... bo wytypowałem 3 rodzaje zawiasów i je kupiłem. Szczęśliwie dwa pasowały, a na 3 też znajdę zastosowanie.
Trzymam kciuki za powodzenie i czekam na postępy prac.
pitczech
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2022, 17:27

Re: Silnik zewnetrzny

#3

Post autor: pitczech »

Probowalem sie dodzwonic do oddzialu Papsta w Polsce, ale chyba cały czas trafiam jak wszyscy parza kawe :lol: . Zawiasy raczej nie byly tak drogie jak silnik :D nie bede kupowal trzech zeby sprawdzic ktory jest dobry. Dzwonilem do innego producenta silnikow i niestety nie maja takich silnikow, ale mowili ze dosc czesto sa telefony do nich odnosnie tego.
Odnośnie starego sprzetu - jak najbardziej bylbym sklonny na takie rozwiazanie, ale... od 3 miesiecy szukam i nic :(
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Silnik zewnetrzny

#4

Post autor: mrcnoos »

Określ może parametry tego co chcesz osiągnąć?
Czy DD, czy zewnętrzny jako zewnętrzny do przeniesienia napędu przez pasek? Może jakieś gabaryty. Cokolwiek innego i może się ktoś odezwie.
A co do czekania na elementy... Kiedyś z rok czekałem, zanim udało mi się kupić silnik na wymianę. Musiałem go ściągnąć z Japonii, także głowa do góry ;)
pitczech
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2022, 17:27

Re: Silnik zewnetrzny

#5

Post autor: pitczech »

Zewnętrzny czyli nie zintegrowany z gramofonem, stojacy obok niego. Naped przez pasek po obwodzie talerza fi305 mm. Gabaryt - bez znaczenia, ma byc cichy i dobry. Z zasilaniem sobie poradze, zarowno z AC jak i DC, ale wolalbym AC i najlepiej z encoderem
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Silnik zewnetrzny

#6

Post autor: Merrick »

pitczech pisze:
13 lis 2022, 18:34
Jestem w trakcie budowy swojego wlasnego gramofonu
Super. Może utworzysz nowy wątek z Twoim gramofonem i będziesz wrzucał na bieżąco zdjęcia i opisywał na jakie problemy natrafiasz w trakcie budowy?
pitczech pisze:
13 lis 2022, 19:52
Probowalem sie dodzwonic do oddzialu Papsta w Polsce, ale chyba cały czas trafiam jak wszyscy parza kawe
Czyli klasyka jak telefon do placówki zdrowotnej :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Silnik zewnetrzny

#7

Post autor: mrcnoos »

Merrick pisze:
13 lis 2022, 20:14
pitczech pisze:
13 lis 2022, 18:34
Jestem w trakcie budowy swojego wlasnego gramofonu
Super. Może utworzysz nowy wątek z Twoim gramofonem i będziesz wrzucał na bieżąco zdjęcia i opisywał na jakie problemy natrafiasz w trakcie budowy?
Jestem za. Chętnie popatrzę, poczytam i czegoś się nauczę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Silnik zewnetrzny

#8

Post autor: Wojtek »

Na stronie Papsta są wszystkie katalogi, można sobie coś wybrać i zamówić, a z pewnością też skonsultować potrzeby (choć raczej droga mailową)
https://www.ebmpapst.com/de/en/products ... otors.html

W naszym oddziale to raczej sami handlarze, a nie technicy.

Jakie silniki są używane w komercyjnych gramofonach? Tajemnica handlowa zwykle stwarza tutaj problemy identyfikacyjne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Re: Silnik zewnetrzny

#9

Post autor: ISOPHON »

:D
Zerknij na silniki szwajcarskiego Maxona.Są używane w niektórych nowoczesnych gramofonach z górnej półki (cenowej). Tanio nie będzie ale jakość prima+enkodery i sterowniki.
:D
pitczech
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2022, 17:27

Re: Silnik zewnetrzny

#10

Post autor: pitczech »

Bardzo dziękuje za podpowiedzi. Jesli chodzi o Maxona - patrzyłem, ale największy problem mam z doborem dokładnego modelu. Chciałbym kupić silnik, który jest sprawdzony i pewny. Nie chce wywarzać otwartych drzwi.
Jeśli chodzi o wątek gramofonu - jeśli znajdę chwile czasu to na pewno go utworze. Gramofon praktycznie jest już kompletny w poszczególnych częściach (nie złożony). Nie ruszę dalej bez silnika :( dlatego liczę na pomoc. Jako zachętę do pomocy, załączam render gramofonu (zaprojektowałem go w 3D, opierałem się na modelu Transrotora). Wszystkie elementy są wykonywane przeze mnie na precyzyjnej maszynie CNC włącznie z łożyskiem(które moim zdaniem mogłoby konkurować z topowymi markami przy naprawdę niedużym koszcie wykonania).
Załączniki
1.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Silnik zewnetrzny

#11

Post autor: Wojtek »

pitczech pisze:
14 lis 2022, 15:12
Chciałbym kupić silnik, który jest sprawdzony i pewny. Nie chce wywarzać otwartych drzwi.
Pisz do producentów gramofonów. Może któryś powie (choć wątpię).
Producenci silników również raczej nie zdradzą co kto od nich kupuje.
Tajemnica handlowa.

Tak na poważnie - myślę że nie unikniesz eksperymentowania.

Z drugiej strony - uważam że na pewno producent coś Tobie doradzi jeśli podasz im parametry/oczekiwania.

Nie wiem dlaczego chcesz dobierać bez konsultacji, tym bardziej że masz z tym kłopot.

Możliwe że uda Ci się dogadać otrzymanie jakiegoś egzemplarza testowego, za kaucją lub nie (serio nie wiem jakie to są koszta w ogóle).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Silnik zewnetrzny

#12

Post autor: Merrick »

pitczech pisze:
14 lis 2022, 15:12
Jako zachętę do pomocy, załączam render gramofonu (zaprojektowałem go w 3D, opierałem się na modelu Transrotora)
:clap: wygląda rewelacyjnie
pitczech pisze:
14 lis 2022, 15:12
Wszystkie elementy są wykonywane przeze mnie na precyzyjnej maszynie CNC włącznie z łożyskiem(które moim zdaniem mogłoby konkurować z topowymi markami przy naprawdę niedużym koszcie wykonania).
Na forum na pewno znajdziesz nabywców na taki gramofon
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Silnik zewnetrzny

#13

Post autor: mrcnoos »

Wygląda elegancko :clap: Czekam na prawdziwe zdjęcia.
pitczech
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2022, 17:27

Re: Silnik zewnetrzny

#14

Post autor: pitczech »

Mam cicha nadzieje ze moze ktos z forumowiczow posiada w miare nowy, oryginalny silnik zewnetrzny znanego "drogiego" producenta i odwazy sie odkrecic dekielek i przeslac numer silnika jaki tam jest :))
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Silnik zewnetrzny

#15

Post autor: Wojtek »

"Hej kolego, weź skasuj sobie gwarancję żebym mógł zaoszczędzić sobie zachodu"

Brzmi jak super propozycja :morda:

Bądźmy poważni, szczególnie jeśli planujesz z tego robić coś komercyjnego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ